Şimdi Ara

UYKU APNESI CPAP CIHAZI VE MASKE SEÇİMİ HAKKINDA (103. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.208
Cevap
130
Favori
440.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mersan0

Bence ucuz bir otomatik cpap cihaz ve iyi bir maske alarak hemen başlayın. Benim raporumda ağır apne ve 12 basınç yazıyor, ancak 12 basınçta boğulur gibi oluyorum. Ben de cihazımın ayarlarına girip yarım puan artırarak rahat ettiğim basıncı buldum. Şimdi 15,5 basınçla çok rahatım. Bence beklemeyin.
    ayrıca eski makinamı bir arkadaşa deneyerek verdim. Çok menmun. İkimiz bir saat ona takıp rahat ettiği aralıpı bulduk, minumun ve max basıncı o ayarı ortaya alarak belirledim makinada, şimdi çol rahat. Medikalci yada doktor değilim, sadece hastayım.
    Kesinlikle kendinize ciddi zarar veriyorsunuz, bilginiz olsun. Basınç aralıklarıyla kesinlikle ben buna göre rahat ettim gibi bir durum söz konusu değil. İşler öyle yürümüyor. Farklı modlu bir cihaz ihtiyacı olabilir maske kaçak yapıyordur gece basınçlar o yüzden yetersiz kalıyor olabilir pek çok olasılık mevcut. Buradaki sorun sadece akciğerlere hava dolması değil. Siz gözünüzü açıp uyanık olduğunuz her an akciğerleriniz kaç basınç alıyor? (yetişkin bir insan 4 bar ile 6 bar arası akciğer kapasitesine sahiptir) 12 basınç üstüne çıkıldığı zaman zaten tıbbi mevzuata göre bipap cihazı kullanmak gerekir ki duruma göre bu ST modlu veya farklı bir cihaz bile olabilir. Yani burada pek çok paremetre var

Kaç yaşındasınız?
    Kronik rahatsızlığınız var mı?
    Kilo?
    Kaç senedir cihaz tedavisi görüyorsunuz ve üstünden kaç sene geçti?
    X modlu kullandığınız cihaz sizin için yetersiz geliyor olabilir (teknik açıdan - sadece hava almak değil ya mesele)

Hiç test yaptırmayan birisine burada bahsedilen herhangi bir cihazı kullandırmak onun kalp krizi geçirmesine, beyin kanamasına ve benzeri o kadar fazla soruna neden olabilir ki..

Basınçlarla kişinin kendi insiyatifine göre ayarlaması ise en az yukarıdaki test yaptırmayan kişinin durumu kadar maalesef vahim olabilir.
    Selamlar..

• Merhaba arkadaşlar
    Benim cihazım arızalandığı için elinde satılık olarak ihtiyaç fazlası auto cpap cihazı olan arkadaşlar beni ararlarsa sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba
    Dun gece burnum açılsın rahat uyuyayım diye otrivine burun sprayi kullanıp uyudum. Sabah hiç olmadığım kadar siddetli baş donmesi ve mide bulantısı ile uyandım. Halada kendime gelemedim. Bu sebeptenmidir acaba tecrübesi olan varmı böyle.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: swerkan

Merhaba
    Dun gece burnum açılsın rahat uyuyayım diye otrivine burun sprayi kullanıp uyudum. Sabah hiç olmadığım kadar siddetli baş donmesi ve mide bulantısı ile uyandım. Halada kendime gelemedim. Bu sebeptenmidir acaba tecrübesi olan varmı böyle.
    otrıvıne baslayanlar genelde otrıvın bagımlısı oluyolar ellerınden dusmuyor :)
    ben burnum tıkalı oldugu zaman ZADE VITAL NIGEFIX kullanıyorum... ıstersenız deneyın
  • quote:

Orijinalden alıntı: swerkan

Merhaba
    Minumum 30 -45 dakika önce uygulamak gerekiyor. Uygulama sonrası direkt olarak maske takmak sakınca doğurabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ApneliUyku

Minumum 30 -45 dakika önce uygulamak gerekiyor. Uygulama sonrası direkt olarak maske takmak sakınca doğurabilir.

Alıntıları Göster
    kesınlıkle katılıyorum...yatmadan en az 3-4 saat once kullanıyorum ben..
  • quote:

Hortumu yıkadıktan sonra iyice duruluyorsanız eğer herhangi bir sorun olmaz. Su damlacıkları kalmasının bir zararı olmaz (cihazı ısıtıcılı nemlendiricili mi kullanıyorsunuz? yoksa nemlendiricisiz mi?)

Kullandığınız cihaz teknik açıdan kondisyon kaybetmeye başladıysa eğer (otomatik modlu bir cihaz veya sabit modlu fark etmez) doğru basınç aralıkları uygulanamadığı zaman soluk yolu daralması (yükselir) müdahele süreleri uzar apne (tıkanma oluşur) vs. Doğal olarak vücut ağrısı ve gece uyanmalara, kas ağrıları vs neden olabilir.

1. Cihaz sabit basınçlı mı?
    2. cihazı ne kadar zamandır kullanıyorsunuz?
    3. Isıtıcılı nemlendiricisi var mı?
    Merhaba ApneliUyku;

1.Cihaz sabit basınçlı 10 Mbar, kurumun verdiği respirox g1. rampa süresi 15 dk.-6 mbar
    2.19 Şubat 2020 tarihinden itibaren kullanmaya başladım
    3.Isıtıcı ve nemlendirici kullanmıyorum, çok fazla ağız burun kuruluğu yapmadığı için ihtiyaç duymadım, ev de çok soğuk değil, yakın zamana kadar kombi yanıyordu zaten,

İlginiz için teşekkürler, sırt ağrılarım tam geçmese de biraz hafifledi bu arada.

• quote:

Orijinalden alıntı: homihominilupusx

Merhaba ApneliUyku;

1.Cihaz sabit basınçlı 10 Mbar, kurumun verdiği respirox g1. rampa süresi 15 dk.-6 mbar
    2.19 Şubat 2020 tarihinden itibaren kullanmaya başladım
    3.Isıtıcı ve nemlendirici kullanmıyorum, çok fazla ağız burun kuruluğu yapmadığı için ihtiyaç duymadım, ev de çok soğuk değil, yakın zamana kadar kombi yanıyordu zaten,

İlginiz için teşekkürler, sırt ağrılarım tam geçmese de biraz hafifledi bu arada.

Alıntıları Göster
    Merhaba,

1. Kurum cihazı veya kurumun verdiği bir cihaz yok, vesilesiyle belirtmiş olalım. Ödeme tutarı karşılığına denk gelen marka tercih etmişsiniz, sabit basınçlı reçete etmeyebilirdi yatışını yaptığınız hastane, keşke biraz imtina etseymiş 10 basınç a sabit basınç reçete etmek yerine (mevzuata göre de) otomatik modlu bir cihaz reçete edebilirdi basınçlarınızdan dolayı. Sene de bir sefer mutlaka kontrole gitmenizi tavsiye ederim.

2. Daha yeni başlamışsınız, geçmiş olsun.

3. Mutlaka ısıtıcılı nemlendirici kullanın, 10 basınç düşük bir basınç değil, sürekli olarak her gece buna maruz kalacaksınız. Isıtıcılı nemlendirici sadece havayı ısıtmaz, nemlendirir, doğal olarak üst solunum yolunuz, buruniçi kanallarınızın ve kılcal damarların çatlayıp kurumasını engeller. Akciğerlerinizi üşütme riskinizi minumuma indirir. Yanı sıra ağız burun kuruluğu olmaz vs. Tavsiyem mutlaka nemlendiricili kullanın, senede bir sefer mutlaka kontrole gidin basınçlarınızı takip edin, düşmesi gerekebilir, yükselmesi gerekebilir vs. Tekrar geçmiş olsun

• quote:

Merhaba,

1. Kurum cihazı veya kurumun verdiği bir cihaz yok, vesilesiyle belirtmiş olalım. Ödeme tutarı karşılığına denk gelen marka tercih etmişsiniz, sabit basınçlı reçete etmeyebilirdi yatışını yaptığınız hastane, keşke biraz imtina etseymiş 10 basınç a sabit basınç reçete etmek yerine (mevzuata göre de) otomatik modlu bir cihaz reçete edebilirdi basınçlarınızdan dolayı. Sene de bir sefer mutlaka kontrole gitmenizi tavsiye ederim.

2. Daha yeni başlamışsınız, geçmiş olsun.

3. Mutlaka ısıtıcılı nemlendirici kullanın, 10 basınç düşük bir basınç değil, sürekli olarak her gece buna maruz kalacaksınız. Isıtıcılı nemlendirici sadece havayı ısıtmaz, nemlendirir, doğal olarak üst solunum yolunuz, buruniçi kanallarınızın ve kılcal damarların çatlayıp kurumasını engeller. Akciğerlerinizi üşütme riskinizi minumuma indirir. Yanı sıra ağız burun kuruluğu olmaz vs. Tavsiyem mutlaka nemlendiricili kullanın, senede bir sefer mutlaka kontrole gidin basınçlarınızı takip edin, düşmesi gerekebilir, yükselmesi gerekebilir vs. Tekrar geçmiş olsun

Alıntıları Göster
    Merhaba tekrar, bilgilendirmeniz için teşekkürler, tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Yalnız bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Ben cihazımı İstanbul Unkapanı SGK İadeli Cihazlar Servisi'nden aldım.
    Yani hastaneden raporum düzenlenip bana verildikten sonra bahsettiğim kuruma yönlendirdiler.
    Ve kurum bana herhangi bir ödeme vs.karşılığı olmaksızın, bilabedel bu bakımı yapılmış 2.el cihazı verdi.

Yani ben piyasadan paramla bu cihazı almış, sonra da devletten 702 TL iade almış falan değilim.
    Ben de buradaki paylaşımlardan sürecin böyle olacağını düşünmüştüm ama öyle olmadı.
    Kurum bana direk cihaz verdi ve üzerime zimmetledi. Respirox g1, 2.el bakımı yapılmış dendi.

tekrar teşekkürler, iyi akşamlar,

• homihominilupusx H kullanıcısına yanıt
    SGK'nın "bakımı yapılmıştır" dediği ve başkasının soluyarak kullandığı bir cihazı başka bir hastaya vermesi gerçekten enteresan ama sistem bu ne yazık ki.

Bu şeye benziyor, ikinci el aracım var abi çok temiz, hiçbir sorun yok deyip birisine vermeye, alan kişinin ustası yoksa nasıl baktırıp da alabilir, alırsa da tüm riskleriyle almış olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: homihominilupusx

Merhaba tekrar, bilgilendirmeniz için teşekkürler, tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Yalnız bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Ben cihazımı İstanbul Unkapanı SGK İadeli Cihazlar Servisi'nden aldım.
    Yani hastaneden raporum düzenlenip bana verildikten sonra bahsettiğim kuruma yönlendirdiler.
    Ve kurum bana herhangi bir ödeme vs.karşılığı olmaksızın, bilabedel bu bakımı yapılmış 2.el cihazı verdi.

Yani ben piyasadan paramla bu cihazı almış, sonra da devletten 702 TL iade almış falan değilim.
    Ben de buradaki paylaşımlardan sürecin böyle olacağını düşünmüştüm ama öyle olmadı.
    Kurum bana direk cihaz verdi ve üzerime zimmetledi. Respirox g1, 2.el bakımı yapılmış dendi.

tekrar teşekkürler, iyi akşamlar,

Alıntıları Göster
    Kısmetsizlik olmuş biraz. nadiren elinde cpap - otomatik cpap olur genellikle reçete tutarı karşılığını ödüyorum, nereden istersen al cihazını durumu vardır. eğer ekonomik durumunuz yerindeyse (AHİ indeksi veren, iyi bir cihaz, - raporlama özellikli cihaz tercih edebilirsiniz, iyi bir otomatik cpap cihazının çoğu markada raporlama özelliği var, durumunuz takip edilebilir tekrar hastaneye yatış yapmak zorunda kalmazsınız vs.) ileriye yönelik değerlendirebilirsiniz. (değer mi ? kesinlikle değer)

Isıtıcı nemlendiriciyi mutlaka dikkate alın, kendi sağlığınız için (uzun vade de sıkıntı doğar) farklı sorunlara neden olur vs. basınç düşük değil.

rica ederim.
    geçmiş olsun tekrar. selamlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ApneliUyku -- 22 Nisan 2020; 2:3:4 >

• ApneliUyku A kullanıcısına yanıt
    Dikkat ettim sürekli ısıtıcı nemlendirici diye yazıyorsunuz. Okuyan sanki iki ayrı şeymiş gibi anlıyor. Ber açıklama yapıp ikisinin farklı iki şey olmadığını açıklarsanız okuyanlarda. Benim nemlendiricim var ama ısıtıcım yok demezler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mesut YASA

Dikkat ettim sürekli ısıtıcı nemlendirici diye yazıyorsunuz. Okuyan sanki iki ayrı şeymiş gibi anlıyor. Ber açıklama yapıp ikisinin farklı iki şey olmadığını açıklarsanız okuyanlarda. Benim nemlendiricim var ama ısıtıcım yok demezler.
    Isıtıcılı Nemlendirici Ünitesi. Bu isim tek bir cihazın adıdır, yani ısıtıcı ve nemlendirici ünitesinin adı. Kimileri nemlendirici der, kimileri ısıtıcı nemlendirici der, kimileri sadece nemlendirici der. Açıklamış olalım, gönlünüz olsun.
  • Merhabalar, Resmed P30i'nin kafanın tam ortasında saçlarda bıraktığı iz için bir yol keşfeden oldu mu? Her sabah banyo yapılamıyor.
  • N30i için de aynı sorun söz konusu. Saçı kısa tutmak lazım o zaman sıkıntı olmuyor Şaka bir yana çok sıkınca oluyor sanki o yüzden fazla sıkmamak lazım, gene de saç uzayınca daha fazla oluyor bu problem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mavi Tikli Hoca

Merhabalar, Resmed P30i'nin kafanın tam ortasında saçlarda bıraktığı iz için bir yol keşfeden oldu mu? Her sabah banyo yapılamıyor.
    SABAH BASTIRA BASTIRA ZORLAYINCA DUZELIYOR :)
  • ben mecburen her gün saçımı yıkıyorum
  • saç sorunu bende de var birde yapıştırma özellikleri bitti gibi gece bazen açılıyor. varmı çözüm üreten?
  • Mesut YASA M kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Nemlenidrici(ısıtıcılar) yalnızca kışın mı kullanılıyor? Yazın dakullanmamız gerekiyormu?
  • Ben yazın da kullanıyorum.Ağız - boğaz kuruluğunu önlüyor. Dolayısıyla hem konfor, hem de üst solunum yolu hastalıklarından korunma açısından tavsiye edilir. ( kuru ağız - boğaz hastalıklara daha açıktır.)
    Nemlendiriciyi bir çok firma cihaz ile birlikte satar. Ben Çin BMC aldım birlikte verdiler. Alman Weinmann 20 A aldım birlikte verdiler. Amerikan ResMed S10 aldım onunla da birlikte verdiler. Sizenki niçin birlikte değil bilmiyorum. Yalnız ısıtıcılı hortu kış için çok iyi tavsiye ederim. Yalnız bilmeniz gereken her makinaya takılmayabiliyor. Ve bazı makinelerin hortumu özel olabiliyor. İyi araştırın sizi kandırmasınlar.

• 
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.