Şimdi Ara

Uygulamalardan Para Kazanma, Kazanılan Paralar Ve Vergi Konusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
3
Favori
6.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar. Ben de mobil uygulamalar konusunda yeni fikirler peşinde koşan biriyim. Uzun süredir aklıma takılan kısa sorular var. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse sevinirim.

1- Ücretsiz, Peşin Ücretli ve Uygulama İçi Ücretli Uygulamalar. Ücretsiz uygulamalardan reklam yoluyla para kazanıldığını biliyoruz (tabi gördüğü talep ve değerinin artması ayrı konu). Peşin ücretlilerden de indirmek için satın alındığında para kazanıldığını biliyoruz. Peki uygulama içi satın alma özellikli uygulamalarda, hem reklamlardan hem de (uygulamalar için tam versiyon, pro vs., oyunlar için ekstra bölümler vs. gibi) satın almalardan mı para kazanabiliyoruz? Uygulama içinden satın alındığında, reklamlar otomatik olarak çıkmamaya mı başlıyor, yoksa onu biz mi ayarlıyoruz?

2- Kazanılan paraların farkı. Örnek üzerinden sormak daha sağlıklı olacak. Örneğin yayınladığımız uygulama/oyun, 10 milyon gibi çok fazla değil de IOS ve Android'de 250'şer binden toplamda 500.000 kez indirildi. Eğer peşin ücretli yaptıysak ve 1$ fiyat koyduysak, 500.000$ ediyor. %30'unu platform sahiplerine bırakıyoruz ve geriye 350.000$ kalıyor. Bu paralar bize nasıl aktarılıyor? Uygulama veya oyunumuz indirildikçe anlık olarak mı bize geçiyor? Iban numarası gibi bir bilgi mi veriyoruz? Para konusuyla ilgili en önemli sorum ise vergi konusu. Eğer yurtdışından hesabımıza aktarılıyorsa, vergisini nasıl ödüyoruz? Otomatik mi kesiliyor? Yoksa bildirmemiz mi gerekiyor? Yüksek meblağlar aktarılırsa, ne bu paralar diye başımıza iş gelmemesi için önemli.

3- Diyelim ki uygulamamızı/oyunumuzu çoğu uygulama/oyun gibi ücretsiz olarak marketlerde yayınladık ve reklam geliri kazanmak istiyoruz (aynı zamanda talep gördükçe değer artıyor). Aynı şekilde 250'şerden 500.000 kez indirilen bir uygulama/oyundan, yaklaşık olarak ne kadar reklam geliri elde edebiliriz?

4- Son sorum ise uygulama/oyunun dili. Marketlere baktığımızda, bazı ürünlerin isimleri, indirme sayfalarındaki bilgiler vs. tek dilde oluyor. Bazıları da sanıyorum otomatik çevrilerek sunuluyor. Tabi otomatik çeviri olduğunu hemen anlıyoruz, garip isimler, yanlış cümleler vs. Biz bu dil konusunu ayarlayabiliyor muyuz? Yani örneğin uygulamanın ismi tüm dünyada aynı olsun ama İspanya'dan markete giren biri içeriği, bilgileri İspanyolca okusun. Ancak o içerikler otomatik çeviri olmasın, kendimiz her dil için çevirip yazalım ve öyle yayınlayalım. Bu mümkün mü?

Evet uzun oldu ama uzun süredir aklımda bu sorular ve netleşmesi benim için önemli. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

• sarpthesharp S kullanıcısına yanıt
    3.sorunun cevabı android için söylüorum. Aylık kazancın 8bin lira olabilir. startapp dan reklam alabilirsin mesela. Aşağıdaki linkten üye olursan 15dolar bonus gelir ilk açılışta.
    http://startapp.com/rfdl2gx
  • quote:

Orijinalden alıntı: khyln

3.sorunun cevabı android için söylüorum. Aylık kazancın 8bin lira olabilir. startapp dan reklam alabilirsin mesela. Aşağıdaki linkten üye olursan 15dolar bonus gelir ilk açılışta.
    http://startapp.com/rfdl2gx

Tamam. Sağolun.
  • Aynı soruların cevabını bende çok merak ediyorum. Kardeşim çok güzel hazırlamış yok mu hepsini Cevaplayabilicek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • reklam şirketlerinin hepsinde durum değişiyor sanırım. Startapp, addmobs vs her şirket ayrı bir şekilde ödeme yapıyor. Örnek olarak söylüyorum, admob tıklama başına 10 kuruş veriyorsa, startapp gösterim başına 5 kuruş verebiliyor.
  • Mesajim bulunsun sabah bakicam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sarpthesharp S kullanıcısına yanıt
    Ben app store u bilmiyorum google playden bildiklerimi anlatıcam durum şu:

google playe geliştirici olarak 25 dolar verip kayıt oluyosun. olduktan sonra ayarlardan google wallettan banka hesap numaran ıban numaran neyse giriyosun.
    google sana çok ufak bi ödeme yapıyo ki doğru mu değil mi diye. ödediği miktarı sen ayarlar kısmındaki panele giriyosun zaten bir emailde yönlendiriyo seni.
    artık para kazanabilirsin.

sonra uygulamanı yayınlıyıcaksın diyelim ücretli veya ücretsiz sen belirliyosun onu. reklamdan para kazanıcam dersen admob gibi benzer şirketlerin sitelerinden nasıl olduğunu bulabilirsin her şirketin farklı bir tarzı olabiliyo. neyse reklamıda koydun diyelim reklamdan ne kadar kazanırım dersen o tam bir muallak çünkü her reklam tık'ı sana eşit parayı vermiyo değişiyio o sistem. bu konuda senin yapman gereken istatistiklerine kolay ulaşabileceğin bir reklam şirketi ver uygulamanın tanıtımını iyi yapmak ne kadar tık o kadar iyi çünkü

çevirilere gelirsek orda uygulamanı yüklerken şeçtiğin diller var istersen kendin çeviriyosun tek her dile, istersen para veriyosun ne kadarsa artık developer console (geliştirici konsolu)da yazıyor senin yerine çeviriyolar.

vergi konusundada mesut çevik bir videosunda şunu söylemişti "eğer internetten büyük meblağlar kazanırsanız bir muhasebeciye gidip danışın onlar yardımcı olur".
    ne kadar doğrudur bilemem bende daha yeni yayınladım oyunu inşallah bereketli olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: mavratech

Ben app store u bilmiyorum google playden bildiklerimi anlatıcam durum şu:

google playe geliştirici olarak 25 dolar verip kayıt oluyosun. olduktan sonra ayarlardan google wallettan banka hesap numaran ıban numaran neyse giriyosun.
    google sana çok ufak bi ödeme yapıyo ki doğru mu değil mi diye. ödediği miktarı sen ayarlar kısmındaki panele giriyosun zaten bir emailde yönlendiriyo seni.
    artık para kazanabilirsin.

sonra uygulamanı yayınlıyıcaksın diyelim ücretli veya ücretsiz sen belirliyosun onu. reklamdan para kazanıcam dersen admob gibi benzer şirketlerin sitelerinden nasıl olduğunu bulabilirsin her şirketin farklı bir tarzı olabiliyo. neyse reklamıda koydun diyelim reklamdan ne kadar kazanırım dersen o tam bir muallak çünkü her reklam tık'ı sana eşit parayı vermiyo değişiyio o sistem. bu konuda senin yapman gereken istatistiklerine kolay ulaşabileceğin bir reklam şirketi ver uygulamanın tanıtımını iyi yapmak ne kadar tık o kadar iyi çünkü

çevirilere gelirsek orda uygulamanı yüklerken şeçtiğin diller var istersen kendin çeviriyosun tek her dile, istersen para veriyosun ne kadarsa artık developer console (geliştirici konsolu)da yazıyor senin yerine çeviriyolar.

vergi konusundada mesut çevik bir videosunda şunu söylemişti "eğer internetten büyük meblağlar kazanırsanız bir muhasebeciye gidip danışın onlar yardımcı olur".
    ne kadar doğrudur bilemem bende daha yeni yayınladım oyunu inşallah bereketli olur.

Anladım. Açıklama için teşekkürler. İnşallah hayırlı olur. ;)

• Mesajim bulunsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mobilon uygulamasını cep telefonuna indirerek saat başı 40 kuruş sabit kazanırsınız.
    Dahası da var Uçak ve otobüs bileti satarak, Otel rezervasyonu yaparak,Yol yardım sigortası yaptırarak, alışveriş yaparak, çiçek göndererek vs. komisyon usulü kazanç elde edebilirsin.
    Sistem sana referans numarası veriyor. Senin referansınla üye olanlardan da onlar kazandıkça sende kazanıyorsun.

Mobilonun avantajlı dünyasına davetlisin ! Referansım ile kayıt ol ve birlikte kazanalım.
    Aşağıdaki referans kodum ile kayıt olabilirsin.
    Referans Kodum : 20518083

MobilOn, Loobi Medya tarafından geliştirilmiş olup, kullanıcılarına Affiliate Marketing prensibinde kazanç sağlamayı amaçlayan bir mobil uygulamadır.
    MobilOn'un size sunmuş olduğu dijital platform sayesinde, günlük hayatınızdaki tüm aktiviteleri yerine getirirken ekstra kazanç da elde edebilirsiniz. Sadece Türkiye'de değil tüm Dünya'daki platform ortakları sayesinde, daha önce eşi ve benzeri görülmemiş bir yapıyı sizlerin hizmetine sunmaktadır.
    Klasik reklamcılık, satış ve pazarlama anlayışlarının yerine yepyeni, modern, kolay ve Dünyaca anlaşılabilir, alışılmışın dışında kazanç elde etme imkânını MobilOn siz değerli kullanıcılarına sunmaktadır.
    Birinci önceliğimiz olan, ''Sürekli Reklam, Sürekli Kazanç'' vizyonuyla uygulama içerisindeki birçok kazanç kalemlerinden rahatlıkla gelir elde edebilirsiniz.
    Mobilon uygulaması her gün gelişmeye devam edecek ve kullanıcılarına benzersiz bir dünyanın kapılarını sonuna kadar açacaktır.
    Fırsatlarla dolu Mobilon Dünya’sına siz de katılmak istiyorsanız tek yapmanız gereken uygulamayı indirip, hemen kullanmaya başlamaktır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.