Şimdi Ara

UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİ NE OLMALI ?, UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİNİ NASIL ÖLÇERİZ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
6
Favori
45.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tempem

Kısa gelen kabloyu uzatmak için xloader'ın bahsettiği F-F dişi ara konnektör kullanmama rağmen analog kablotv'de S-08 (show tv) kanalındaki saniye başı bozulmanın önüne geçemedim. S-07 (atv) kanalında da ara sıra bozulma oluyor. C-07 (cnn int) kanalında ise başka bir kanalın gölgesi oluyor.

bu parazitlerin havadaki sinyaller nedeniyle oluştığunu düşünüyorum. F-F dişi ara konnektörden şüpheleniyorum. Ne internette ne de diğer analog tv kanallarında bir sıkıntım yok. (Dijital teledünya aboneliğim yok). Yalnız modemin durumunu kontrol ettiğimde upstream SNR bazen 19 dB'li seviyelere düşebiliyor (min 20 db olmalı), ancak bağlantı hızında (1 Mbps) ve ping değerlerinde bir sorun yok.

F-F dişi ara konnektör yerine kullanabileceğim daha sağlıklı bir çözüm yolu önerebilir misiniz?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

tempem geç cevap veriyorum kusura bakma, işten eve paket olmuş vaziyette geliyorum da

herneyse, kablo uzatmak için en doğru çözüm f-f ara adaptörüdür. çok eski değilse veya 2. el değilse arızalı çıkma olasılığı 5000'de 1 falan olur. nerde oturuyorsun il olarak? ben istanbuldayım, burada kablo tv şebekesinin olduğu çoğu yerde saniye başı çarpma STAR'da oluyor.

parazitlenme - başka kanal gölgesi olayında haklısın. tv arkasına ucunu bir yere bağlamadan öylesine bi kablo bağladığın zaman havaii yayını kapıyor. şöyle açıklayıcı bir örnek vereyim; benim oturduğum yerde kablo tv yok. ( avcılar gümüşpala mah. - istanbul) uydu da kullanmıyoruz, 12 yaşındaki atarimin ara kablosu ile 15-20 kanal seyrediyoruz. ben zaten vaktim olduğu için seyretmiyorum, evdekilere ise yetiyor

eğer sorun tek televizyonda varsa tuner girişin arızalı olabilir, veya o televizyonun bantları kaymış olabilir. bantları kaymışsa kanal araması yaptır muhtemelen düzelir. eğer sorun tuner ise tv tamircisine götürmen gerekir. hepsinde ve/veya tüm binadaki televizyonlarda aynı şey varsa dolaptan veya dışardan kaynaklanıyordur. bir kontrol et derim.

sorunun hakkında sana masraf olabilecek olasılıkları sayayım,

*daire içi tesisatında kabloda kırık, elle bağlantı olabilir, arıza ekibini çağırırsan yeniletmen gerektiğini söyleyebilirler.
    *bölücülerin sağlıksız / eski / bozuk olabilir, satın almak zorunda kalabilirsin.
    *bina dağıtım dolabından dairene kadar çıkan kabloda yine dediğim gibi kırık - elle bağlantı olabilir. yine senin değiştirtmen gerekecek. türksat ilk kablo çekimini ücretsiz yapar, kalanı aboneye bırakır.

sana masraf olmayacak olasılıkları sayayım:

*daire veya dolap içinde konnektörlerde şase yapmış olabilir. kablonun içindeki bakır uca kesinlikle kaplama telleri değmemeli. arıza ekibi tespit ettiği zaman değiştirecek ve düzgün şekilde takacaktır.
    *dolap içindeki yükseltici bozuk olabilir. --- değiştirirler. müstakil bir evde oturuyorsan, ve yükselticinin garantisi dolmamışsa ücretsiz değiştirirler. apartmanda isen birşey talep etmezler.
    *dışardan binaya gelen şebeke kablosu kırık olabilir - ki bu benim için büyük bir ihtimal. komşularından uydunet kullanan varsa onların SNR değerlerine bak. aynı ise bu olasılık doğrudur. o zaman arıza ekibini çağırırsın. onlar buradan bişey yapamayacaklarını, sorunun dış şebekeden kaynaklandığını söylerler. dış şebekeye bakan ekip ise en geç 2-3 gün içinde giderir. eğer diğer dairelerle samimi değilsen onların modemlerinin açık olması yeterli. gelen arıza ekibine rica et, onlar merkezleriyle görüşüp binadaki diğer uydunet kullanıcılarının modem değerlerine bakabilirler.
    *şebekedeki dağıtım cihazlarının montajı sağlam yapılmamış olabilir. çözüm bir üsttekiyle aynı.
    *santralde bir sorun vardır. eğer orada bir sorun varsa o ilin yarısında da aynı problem vardır. çözüm üsttekiyle aynı :)
  • Önerilerin için teşekkür ederim xloader.

Ankara'da oturuyorum. Saniye başı bozulma S-08 kanalında (show tv) oluyor. Fırsat bulabilirsem haftasonu uğraşacağım.
  • rica ederim... kablo tv - uydunet - teledünya hakkında yardıma ihtiyacı olan varsa olabildiğince yardım etmeye çalışırım.
  • Sabahtan beri internetim aşırı derecede yavaş google bile 2 dkda açılıyor. Değerlerim şu şekilde :

quote:

Modem Durum

Modem Durum: Modem SNR Sorunu
    Tavsiye edilen Çözüm: Aboneye Gidilmeli BDK ayarı yapılmalı.

CMTS/Modem Sinyal Seviyeleri

Upstream

Signal/Noise Ratio 26,8 dB
    Upstream Power 52,5 dBmV

Downstream

Signal/Noise Ratio 26,9 dB
    Downstream Power -13,7 dBmV

Downstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık: 30 dB ~ 40 dB
    Upstream Signal/Noise Ratio Olması Gereken Aralık : 20 dB ~ 40 dB
    Downstream Power Olması Gereken Aralık: -15 dBmV ile 15 dBmV
    Upstream Power Olması Gereken Aralık: 30 dBmV ile 55 dBmV

Ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim
  • bi arıza kaydı bırak. downstream SNR düşük, problem ondan kaynaklanıyor olabilir. birde eğer kullanıyorsan indirme yapmadığın zamanlarda torrent programlarını kapat. fazla yapılan upload internet hızını düşürür. şöyle örnek vereyim. sen download ol ben upload olayım, eğer susmadan konuşursam sana konuşmaya fırsat kalmaz gibi mesela :)

birde türksat'ı kullananlara soruyorum bulunduğunuz il/ilçede hiç altyapı çalışmasına rastladınız mı? kablo değişimi falan? bir binaya ait kablo çekiminden bahsetmiyorum, komple sokak cadde v.s. gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xloader -- 27 Ocak 2012; 23:01:00 >
  • Benim bir sorunum yok (görünürde) ancak yukarıdaki adresten kontrol edince, "Modem SNR sorunu" diyor.

10 Mbit'lik hattımda:
    Downstream gücü: 9.7 dBmV
    Downstream SNR: 39.8
    Upstream gücü: 50.7 dBmV
    Hız:9.68dl / 0.82ul

Acaba limitlerde geziyorum gibi mi, SNR ayarı çekilse daha iy olur mu acaba ne?
  • dw/ul hızların normal görünüyor. hız testi değişken mi yoksa aynı sonuçları mı alıyorsun?
  • Valla genelde 10mbit'e yakın dl yapabiliyorum. yani bir şikayetim yok ama neden "Modem SNR sorunu" diyor onu anlamadım. Yani servis istesem gelip oynasalar daha ne iyi olacak onu da bilmiyorum, sanki ellerlerse birşeyleri de bozabilirlermiş gibi geliyor
  • valla reis ondan bende şüpheleniyorum...:) memnunsan kalsın. zaten sahada snr sorunu varsa türksat merkez farkındadır. canları sıkıldıkça şebekede internetlerin değerlerini inceliyolar zaten :) şimdiye kadar halledilmemişse ya kaynağını bulamamışlardır ya da sadece senin daire içi tesisatından olan bişey olduğu için ilgilenmemişlerdir.
  • Hocam haklısın, problem yoksa ben de dokunmama taraftarıyım. Yorumların için teşekkürler.
  • 1mbit hız kullanıyorum. Benim değerlerim bunlar.Kablonete göndersem bir iyileştirme çalışması yaparlar mı acaba?Gerek var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaansoy -- 2 Şubat 2013; 3:34:30 >
  • Bu da hız testim

• quote:

Orijinalden alıntı: kaansoy

Bu da hız testim

/>

benim hız testim çok hızlı görünüyor ama sayfa açmada aynı oran yok hatta bazı sayfaları açamadan hata vermeye başlıyor müşteri hizmetleri dns numaralarını girmekten başka bir şey yapmıyor
  • http://62.248.80.10 bir aydan uzun bir sürdir bu site açılmıyor acaba adresi mi degiştirdiler bilgisi olan var mı ?
  • Uydunet Nasıl acaba? AKK filan kullananlar ne derece memnun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: memo277

http://62.248.80.10 bir aydan uzun bir sürdir bu site açılmıyor acaba adresi mi degiştirdiler bilgisi olan var mı ?

bendede acilmiyor
  • Herkese iyi akşamlar.
    http://62.248.80.10 dan başka SNR değerlerini kontrol edebileceğimiz başka bir site var mı?
    3-4 gündür uydunette anlık hız kaybı yaşıyorum. Oyunda yada skype'da çok sıkıntı çıkarıyor. Mail le ulaştığımda 62.248.80.10 dan kontrol yapmam söylendi hız testiyle beraber, hız testi normal ama diğeri açılmıyor. Bir de güvenli internete almışlar isteğim dışı, torrent siteleri bile açılmıyordu. Bunları söylediğimde "sorununuz yok, baktık, güvenli internetiniz de yok" diye cevap geldi. Daha sert bir dille sorunumun anlık hız kaybı olduğunu, genel olmadığını, taahhütümün bittiğini ve sıkıntı geçmezse kapattıracağımı, güvenli internetim yoksa neden böyle uyarı aldığımı (uyarı sitesinin resmi ile beraber) söyleyince kibar bir mail le sorunumun çözüldüğü bilgisi geldi. Güvenli internetten çıkarmışlar ama yine 5-10 dakikada bir hız düşmesi sorunu var.
    Sözün kısası, ne yapmam gerektiği konusunda bir fikri olan var mı?
    Eskiden çok memnundum ping değerlerimden, ttnet e geçmek istemiyorum, süperonline ın fiberi de burda yok

Not: Ankara-Dikmen'deyim
  • Bu ne saçmalıktır arkadaşlar. Siteyi açmaya çalıştım aşağıdaki uyarı çıktı. Sanırım birileri iş olsun diye siteyi hacklemiş.

UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİ NE OLMALI ?, UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİNİ NASIL ÖLÇERİZ?

UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİ NE OLMALI ?, UYDUNET SİNYAL DEĞERLERİNİ NASIL ÖLÇERİZ?
  • Söz konusu arabirim abonelerin kullanımına kapatıldı.
  • Upstream SNR dışındaki değerler modem arayüzünden görülebilir.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.