Şimdi Ara

uydunet nitro hız sorunu: hız 40mbiti geçmiyor! (uydunet çözüm sunmadı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
3.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • uydunet nitro hizmetini 3.99tl karşılığında satın aldım. 24 saat boyunca hızım 40mbiti geçmedi. 4-5 saat idare ettim fakat sonunda hizmetten faydalanamadığım için mh'yi aradım...

müşteri hizmetleri zaten dünyadan bir haber. mh temsilcisi her zamanki mükemmel çözümü önerdi: "modeme bi reset atın, 2dk bekleyin lütfen...". ee tabi her sorun bu kadar basit şekilde çözülemiyor bu durumda destek@ şeklinde bir yere mail atın dedi. yaklaşık 10 saat sonra (!) mail geldi. cevap yukarda da belirttiğim gibi "bizde 100mbit görünüyor, bizde sorun yok" şeklinde oldu.

100mbit dedikleri hız gerçekte bu:

hani otomobil alırken yakıt tüketimi şehir için 3,5lt/100km şeklinde verilir fakat aracın yakıt tüketimi asla bu değerde olmaz ya. uydunet'in bahsettiği 100mbit de işte böyle. kablolu modemdeki ölçüm hızı 100mbit olmalı vs diyorlar tüketicinin çok büyük bir kısmı artık interneti wireless olarak kullanıyor. yani bu nitro hizmetini sunarken müşteriye teorik değeri örnek gösteriyorlar. fakat efektif değer 40mbit'i geçmiyor. bu çok yanlış. o zaman bu hizmeti satarken "kablolu bağlantıda 100mbit" demeleri gerekir. öyle bir hale gelmiş ki, bu yanlış durumu müşteriye bile özümsetmişler. müşteri bile efektif hız yerine, kabloyu modeme soktun mu, aaa sokmazsan olmaaaz, vay cahil diye düşünmeye başlamış, uydunet'ten daha çok uydunetçi haline gelmiş. (forumlardaki genel durum bu. sadece bu başlığa özel değil)

şu an 3mbit hızım var. yani akn sonrası kısıtlanmış hıza (3mbit) düştüm. tekrar test yaptım. kablosuz test sonuçlarım 2.1mbit çıktı. kötü bir değer ama 100mbit olduğu iddia edilen nitro 40mbit hız veriyordu.

nitro: 100mbit --> verebildiği 40mbit --> verim %40

3mbit akn hızı: 3mbit --> verebildiği 2,1mbit --> verim %70

demek ki uydunet kablosuzda %70 kapasiteyle hız verebiliyor. öyleyse neden en azından 70mbit vermedi. belki modemin kablosuz gücü yetersizdir diyenler olacaktır. peki madem sattığı modemlerin kablosuz sinyallerinin kapasitesi yetersiz, o halde 100mbit sözcüğü yanıltıcı bir ifade değil mi? kablosuz modem 40mbite kadar verebiliyor ama internet reklamlarında dev puntolarla 100mbit diyorlar. (100mbite KADAR). kadar ifadesi müşteri karşısında haklı çıkmak için yeterli mi? "100mbit demedik, biz 100mbite kadar dedik zaten". bu şekilde bir açıklama sizi müşteri olarak ikna ediyor mu. beni etmiyor...

(20mbit normal hıza sahip olduğum dönemde yaptığım hız testleri 17-18 aralığındaydı. yani %80 verimle internet hizmeti alıyorum fakat olay 100mbit denilen nitro'ya gelince çekmecelerden modem kablolarını çıkarın, interneti öyle kullanın diyorlar. bu müşteriyle dalga geçmek değil midir?)

100mbite KADAR ifadesindeki KADAR'ın ne kadar esneklik kazandıran bir sözcük olduğunu görün. 24 saatlik nitro hizmeti süresince aldığım bir hız testi örneği. 100mbite kadar ama verebildiği 17mbite KADAR...

taahhütümü inceledim 1 ay kalmış sözleşme bitimine. 1 ay daha idare etmek durumundayım. bu arada evim santrale 100 metre mesafede. yani dağ başında bir yerde oturmuyorum. internet ve telefon hizmetinin dağıtım hubına yürüyerek 2dk bir mesafedeyim. kimse kusura bakmasın. 3.99tl ödedim, 100mbit dl hızı alayım diye modeme kablo bağlayıp, modemin dibine çöreklenemem. normal olan hiç kimse böyle bir davranış sergilemez. modeme kablo ile bağlandığımda en son tarih 2009 yılıydı sanırım. bunu garipsemeyen, normal bulan kişilere de haklısın deyip geçiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boombip -- 6 Mart 2016; 13:05:42 >

• boombip kullanıcısına yanıt
    Bu test kablolulu bağlantıyla mı yapıldı WiFi ile mi ? Kablolu ile yapıldıysa hattınız-şebekeniz vs kesin problem var , bu test sonuçlarıyla birlikte direk online müşteri hizmetleriyle iletişime geçin.
    Nitroda kablolu bağlantı ile en kötü 85-90 Mbit hızlar görülüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Riddle of Steel -- 5 Mart 2016; 17:30:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riddle of Steel

Bu test kablolulu bağlantıyla mı yapıldı WiFi ile mi ? Kablolu ile yapıldıysa hattınız-şebekeniz vs kesin problem var , bu test sonuçlarıyla birlikte direk online müşteri hizmetleriyle iletişime geçin.
    Nitroda kablolu bağlantı ile en kötü 85-90 Mbit hızlar görülüyor.

tabii ki kablosuz yapıldı. zaten neden kablolu yapayım ki. interneti kablosuz kullanıyoruz. bana kablolu değil, kablosuz modemle yüksek hız lazım. kabloyla isterse 1000bmit hız olsa da hiçbir önem arz etmiyor.

şu an hızım nitroya göre %30 daha verimli. ben nitro hizmetinin uydunet tarafından kasıtlı olarak kısıtlı kapasiteyle verildiğini düşünüyorum. kendilerine mail attım. tam da kendilerinden beklediğim gibi bizde sorun görünmüyor diyerek kestirip attılar. bu firmanın çalışma şekli bu. 1 ay taahhütüm kaldı. hemen kestireceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boombip -- 6 Mart 2016; 12:56:48 >

Kablosuzda teoride bile 100 mbit hız almak imkansıza yakındır , kablosuz ile modemin dibinde değilseniz %50 verim almak bile başarı , kablosuzda hızı etkileyen bir ton etken var , en büyük etken ise bizlere dayattıkları WiFi özelliği berbat olan rezil modemleri.Daha önceki mesajımda da dediğim gibi kabloluylada yapılan testlerde 85-90 Mbit altını görüyorsanız kesinlikle hat-şebeke vs sorun var.
    Müşteri hizmetleri çalışanlarının büyük çoğunluğunun bilgi birikimi ise modemi aç-kapadan ibaret malesef.

Günün değişik saatlerindeki hız dalgalanmalarına diyecek birşey yok , özelliklede 12-22 saatleri arası yani internetin en yoğun kullanıldığı saatlerde hız dalgalanmaları felaket düzeyde.Yurtdışı çıkışlarını falan söylemiyorum özellikle online oyun oyanayan kullanıcıların büyük çoğunluğu Ping konusunda şikayetçi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Riddle of Steel

Kablosuzda teoride bile 100 mbit hız almak imkansıza yakındır , kablosuz ile modemin dibinde değilseniz %50 verim almak bile başarı , kablosuzda hızı etkileyen bir ton etken var , en büyük etken ise bizlere dayattıkları WiFi özelliği berbat olan rezil modemleri.Daha önceki mesajımda da dediğim gibi kabloluylada yapılan testlerde 85-90 Mbit altını görüyorsanız kesinlikle hat-şebeke vs sorun var.
    Müşteri hizmetleri çalışanlarının büyük çoğunluğunun bilgi birikimi ise modemi aç-kapadan ibaret malesef.

Günün değişik saatlerindeki hız dalgalanmalarına diyecek birşey yok , özelliklede 12-22 saatleri arası yani internetin en yoğun kullanıldığı saatlerde hız dalgalanmaları felaket düzeyde.Yurtdışı çıkışlarını falan söylemiyorum özellikle online oyun oyanayan kullanıcıların büyük çoğunluğu Ping konusunda şikayetçi.

Evet aslinda haklisin. Kablolu bir sekilde test edip, sonucu video kayit seklinde almam gerekirdi. Fakat oyle bile olsa bizde her sey normal gozukuyor diyeceklerine eminim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu arada yazdıklarımdan umarım benim uydunetten memnun olduğum gibi bir sonuç çıkmamıştır .

Sizin için olayın tek iyi yanı sözleşme bitiminize 1 ay kalmış artık 1 ay daha ya sabır diyin.
  • Hangi firma size kablosuz bağlantıda 100 mbiti garantili olarak verir; Ttnet, Süperonline? Hiç birisinin verdiği modemle 100 mbiti sıkıntısız bir şekilde kablosuzda alacağınızı zannetmiyorum.

Kablolu bağlantı sonuçlarını ekleme imkanınız olsaydı da ne kadar verimli çalıştığını görebilseydik hattın. Şimdiye kadar en az on kez nitro almışımdır, hızın bırakın 30-40 mbitler de gezmesini, 90 mbit in altına indiğine hiç denk gelmedim. Şu anda da uyku yok servisi kullanıyorum ve her gece sıkıntısız olarak 25 mbit hızımı alıyorum.

Ha modeme laf söylersiniz ayrı, kablosuz konusunda çok verimli olmadığı aşikar ben de memnun değilim ama; "hızı kısıtlıyorlar, bana 100 mbit vermiyorlar falan fıstık" bunlar komik cümleler. Adamlar çatır çatır 100 mbiti sağlıyorlar, o kabloyu bilgisayara taksaydınız sağladıklarını görebilirdiniz muhtemelen.

Taahhütünüz bitince firma değiştirecekmişsiniz; Ttnet ya da Süperonline' dan beklediklerinizi alırsınız umarım.

• E mail atın veya 444 0 126 arayın.Kesin bir problem var.Wifi de bile kudar düşük olmaması lazım.Kablolu yani ethernet olarak kullanıyorsanız en az 95mbt almanız lazımdı

• müşteri hizmetleri zaten dünyadan bir haber. mh temsilcisi her zamanki mükemmel çözümü önerdi: "modeme bi reset adın, 2dk bekleyin lütfen...". ee tabi her sorun bu kadar basit şekilde çözülemiyor bu durumda destek@ şeklinde bir yere mail atın dedi. yaklaşık 10 saat sonra (!) mail geldi. cevap yukarda da belirttiğim gibi "bizde 100mbit görünüyor, bizde sorun yok" şeklinde oldu.

hani otomobil alırken yakıt tüketimi şehir için 3,5lt/100km şeklinde verilir fakat aracın yakıt tüketimi asla bu değerde olmaz ya. uydunet'in bahsettiği 100mbit de işte böyle. kablolu modemdeki ölçüm hızı 100mbit olmalı vs diyorlar tüketicinin çok büyük bir kısmı artık interneti wireless olarak kullanıyor. yani bu nitro hizmetini sunarken müşteriye teorik değeri örnek gösteriyorlar. fakat efektif değer 40mbit'i geçmiyor. bu çok yanlış. o zaman bu hizmeti satarken "kablolu bağlantıda 100mbit" demeleri gerekir. öyle bir hale gelmiş ki, bu yanlış durumu müşteriye bile özümsetmişler. müşteri bile efektif hız yerine, kabloyu modeme soktun mu, aaa sokmazsan olmaaaz, vay cahil diye düşünmeye başlamış, uydunet'ten daha çok uydunetçi haline gelmiş. (forumlardaki genel durum bu. sadece bu başlığa özel değil)

taahhütümü inceledim 1 ay kalmış sözleşme bitimine. 1 ay daha idare etmek durumundayım. bu arada evim santrale 100 metre mesafede. yani dağ başında bir yerde oturmuyorum. internet ve telefon hizmetinin dağıtım hubına yürüyerek 2dk bir mesafedeyim. kimse kusura bakmasın. 3.99tl ödedim, 100mbit dl hızı alayım diye modeme kablo bağlayıp, modemin dibine çöreklenemem. normal olan hiç kimse böyle bir davranış sergilemez. modeme kablo ile bağlandığımda en son tarih 2009 yılıydı sanırım. bunu garipsemeyen, normal bulan kişilere de haklısın deyip geçiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boombip -- 6 Mart 2016; 12:30:51 >

• 100mbit hızı almak için kendi pc nizinde donanımı desteklemesi lazım. Aşagıdaki resimdeki gibi yerel ağa kaç mbit hızla bağlandığınıza bakın ( resimdeki 100mbit hızla bağlanmış )

Misal bugün uydunet nitro hizmetini 150 mbit yapsa ben bu hızı alamicam.Maksimum 100 mbit alabilirim. çünkü bilgisayarımın etherneti gigabit ( 1000mbit) ethernet değil. Siz kablosuz bağlandıgınız için N modu olsun, bilgisayarın modeme uzaklığı olsun bunlar hep bağlanma hızınızı etkiler. Yapcağınız tek şey yerel ağdaki bağlanma hızını nasıl yükseltebilirim diye araştırmak. Arkadaşlar kablo ile bağlayın 100mbit direk alırsınız demiş. Bencede en kolay yöntem bu. Yanlışım varsa af ola.

Uydunet inanın türkiyede bulabileceğiniz en iyi isp. Kablosuz hız olarak sabit 100mbit almak istiyorsan 200 liranın üstünde bir router ve ac network wi-fi cihaza ihtiyacın var. Uydunetin görevi evine kaliteli sinyalle internet göndermek. Network kalitesini cihazlarını upgrade edip artırmak sana kalmış o adamların yapabilecekleri bir şey yok.

ayırca kablolu olarak denersen kaç mbit sana sağladıklarını görürsün.
  • Yanına al bir router sorun çözülsün. Kablo ile 100 mbit görülüyorsa adamlar hizmeti vermişler. Gerisi netmaster'ın beceriksizliği.

• Dostum aynı problemi bende upload kısmında yaşadım.

Nitro PLUS paketini 6.99TL'ye satın aldım, Download hızım 97, upload hızım ise 4.54 olmuştu. Ben aslında sadece upload hizmeti alacaktım (100gb upload etmem gerektiğinden) ama hadi almışken ikisini alayım diyerek aldım. Müşteri hizmetlerine defalarca 24 saat içinde en az 6 kere arayarak hızımın 4ü geçmediğini, normaldeki hızımın zaten 4mb olduğunun ve nitro plus hizmetini nitro olarak düzeltmelerini istedim (normalde kullandığım tarife 50mb download 4mb upload), Bana müşteri hizmetleri defalarca hız testi yaptırıp bir de kendi ekranlarından da bu kontrolleri gördükleri için, yaşadığım sorunu telafi edeceklerini beyan ettiler.

Ve tabi ki uydunet klasiği etmediler, faturama yansıttılar. Hala daha 3 TL haksız olarak faturama yansıtılan paranın derdine düştüm ve şikayetvar sitesine dahi yazdım. Eğer sorun düzeltmezlerse hattımın iptaline kadar gideceğimi de söyledim. Resmen enayi yerine konuluyoruz.

EDİT:

Şikayet linki
    https://www.sikayetvar.com/uydunet-ek-hizmet-ucretini-alarak-hizmet-vermedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLiVa -- 6 Mart 2016; 19:53:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SaLiVa

Dostum aynı problemi bende upload kısmında yaşadım.

Nitro PLUS paketini 6.99TL'ye satın aldım, Download hızım 97, upload hızım ise 4.54 olmuştu. Ben aslında sadece upload hizmeti alacaktım (100gb upload etmem gerektiğinden) ama hadi almışken ikisini alayım diyerek aldım. Müşteri hizmetlerine defalarca 24 saat içinde en az 6 kere arayarak hızımın 4ü geçmediğini, normaldeki hızımın zaten 4mb olduğunun ve nitro plus hizmetini nitro olarak düzeltmelerini istedim (normalde kullandığım tarife 50mb download 4mb upload), Bana müşteri hizmetleri defalarca hız testi yaptırıp bir de kendi ekranlarından da bu kontrolleri gördükleri için, yaşadığım sorunu telafi edeceklerini beyan ettiler.

Ve tabi ki uydunet klasiği etmediler, faturama yansıttılar. Hala daha 3 TL haksız olarak faturama yansıtılan paranın derdine düştüm ve şikayetvar sitesine dahi yazdım. Eğer sorun düzeltmezlerse hattımın iptaline kadar gideceğimi de söyledim. Resmen enayi yerine konuluyoruz.

EDİT:

Şikayet linki

çözümü arkadaşlar bulmuşlar. 200 liraya router alacakmışsın hocam . hatta bence biraz parana kıy, yeni isp şirketi kur. o daha mantıklı

• quote:

Orijinalden alıntı: boombip

quote:

Orijinalden alıntı: SaLiVa

Dostum aynı problemi bende upload kısmında yaşadım.

EDİT:

Şikayet linki

çözümü arkadaşlar bulmuşlar. 200 liraya router alacakmışsın hocam . hatta bence biraz parana kıy, yeni isp şirketi kur. o daha mantıklı

200 liraya router aldım wireless dakka başı kopuyor :)) bilgisayar zaten ethernet kablosu ile bağlı daha ne olsun :))

kestirip ne yapcaksın?Sömürücü ttnet de mi ızdırap çekeceksin?Superonline fiber heryerde yok hatta çoğu yerde yok olsa oraya geç derdim.Çözümün basit bir tane router alıp onu köprü modunda bağlayıp wifiyi onla dağıtacaksın
  • Kablosuz standardın sınırı belli. Kullanılan istemci de muhtemelen 802.11b.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

kestirip ne yapcaksın?Sömürücü ttnet de mi ızdırap çekeceksin?Superonline fiber heryerde yok hatta çoğu yerde yok olsa oraya geç derdim.Çözümün basit bir tane router alıp onu köprü modunda bağlayıp wifiyi onla dağıtacaksın

sanırım bir süre evden internete sadece telefonla gireceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furuichi

100mbit hızı almak için kendi pc nizinde donanımı desteklemesi lazım. Aşagıdaki resimdeki gibi yerel ağa kaç mbit hızla bağlandığınıza bakın ( resimdeki 100mbit hızla bağlanmış )

Misal bugün uydunet nitro hizmetini 150 mbit yapsa ben bu hızı alamicam.Maksimum 100 mbit alabilirim. çünkü bilgisayarımın etherneti gigabit ( 1000mbit) ethernet değil. Siz kablosuz bağlandıgınız için N modu olsun, bilgisayarın modeme uzaklığı olsun bunlar hep bağlanma hızınızı etkiler. Yapcağınız tek şey yerel ağdaki bağlanma hızını nasıl yükseltebilirim diye araştırmak. Arkadaşlar kablo ile bağlayın 100mbit direk alırsınız demiş. Bencede en kolay yöntem bu. Yanlışım varsa af ola.

çok güzel bilgi. bunu kontrol edeceğim

• modemin arayüzünden kanalları gösteren tablonun görüntüsünü koyarmısınız?

kuvvetle muhtemel modeminiz tek kanal üstünden online oluyor. 100mbit için en az 3 kanal bağlantı kurabilmesi lazım. (modeminizin docsis 3 destekli olduğunu varsayıyorum.) (docsis 2 modem ise zaten alabileceğiniz maximum hızı alabiliyorsunuz)

EDIT: okurken atladığım noktalar olmuş. 100mbiti wireless olarak alabilmeniz zaten çok zor. modem 20mhz bant genişliğinde çalışır standart olarak. arayüzden bunu 300mbit e çekebilirsiniz. ama onda da pratikte hızınız 100mbiti bulması yine zordur. (çevresel etkilerden dolayı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TekniKerim -- 9 Mart 2016; 10:08:19 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.