Şimdi Ara

Uyarıyorum:Bundan sonra dizel araba almayın! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
2
Favori
18.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Önceki aracım 1.6 benzin & lpgli idi. Rampa da basarsin gitmez. Sollama da tırsarsın. Biraz yük ve yolcu olsa araba olur eşşek. Bu nedenlerle sonraki aracımda en çok performans istiyordum. Yıllık en fazla 15 bin km yaparım.

Sıfir 20-30 -40 farkla dizel almak mantıklı değil. İkinci el 2017 model 6bin kmde 1.6 300 tork dizel eat6 otomatik peugot 308'i 98 bine aldım. Benzinli ile arasında 6-8 bin fark vardı. Artık rampada yavaşlama, sollama derdi kalmadı. Yakit giderim lpgli araç kadar. Performans on numara.

Mantiksizlik bunun neresinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • huso kullanıcısına yanıt
    doğrudur bende kısa süre içinde böyle bir şey olacağını beklemiyorum , zaten ilk uygulama batıda başlar ve bize gelene kadar epey süre geçer
    ancak devlet bunu fırsat görüp misal dizelin vergisini artırabilir ve bir geçiş dönemi planlar ,işte o zaman bizimkilerde bir panik başlar ve bir anda dizel piyasası söner

bizde satarken zarar eder miyim düşüncesi hep ön plandadır ,o nedenle söylentisi bile alıcıları ürkütür

dizel motor üretiminde tabi bazı farklar var ama 10-20 bin tl. yi bulacak ne yapıyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

doğrudur bende kısa süre içinde böyle bir şey olacağını beklemiyorum , zaten ilk uygulama batıda başlar ve bize gelene kadar epey süre geçer
    ancak devlet bunu fırsat görüp misal dizelin vergisini artırabilir ve bir geçiş dönemi planlar ,işte o zaman bizimkilerde bir panik başlar ve bir anda dizel piyasası söner

bizde satarken zarar eder miyim düşüncesi hep ön plandadır ,o nedenle söylentisi bile alıcıları ürkütür

dizel motor üretiminde tabi bazı farklar var ama 10-20 bin tl. yi bulacak ne yapıyor ?
    Hocam o mantıkla bakarsan adam 5000 TL lik ozellik koyuyor ama ust paketine 10.000 TL fark istiyor.Cunku uretici kar yapmak ister.
    Dizele de belki maliyet olarak 5000 TL oynuyor ama senden 30.000 TL fark istiyor.Haklısınız ama iste adamlar da kar pesinde...

Hocam Devlet derse ki Dizeli atıyorum 2020 de kaldırdım.Tabii ki bu arabalar satılmaz.2. el degeri de olmaz.
    Ama biraz da empati yapmak lazım su anda sen gittin atıyorum CRV Dizel aldın 350.000 TL verdin aksam Haberlerde Devlet 2020 de Dizel Yasak dedi.Turkiyenın en buyuk 2 ureticisi kim Fiat,Renault bu aracların Mjet ve DCİ dizelleri deli gibi satıyor.Adam urettigi 10 aracın 6 sını Dizel satıyorsa (ucuz olan Fiorino,Doblo,Kangoo vb) o zaman bu firma ne satacak?İflas etti.Bunun binlerce iscisi, bu firmalara malzeme yapan yuzbinlerce yan sanayi calısanı,fabrikası ne olacak?O araclar o kadar baglanan sermaye,ulkenin parası ne olacak?

Sonra LPG yi Demiroren gidiyor Cezayir den falan gemi ile getiriyor,gidiyorsun Rusya,İran,Azerbaycan alıyorsun.Bunda da dısa bagımlısın.Hizmet-Tasıma Sektoru ne olacak?Mercedes-MAN sana tır,kamyon,otobus,minibus yapıyor.Bu calısanlar fabrikalar ne oalcak?Yedek parcası vs ne olacak?Dizeli bitirmek icin bu kadar calısmak bana dogru gelmiyor.

Bence su an icin yapılacak en guzel hareket Hybrid de 2000CC ye kadar cunku Toyota da 1.8 Hybrid ler var OTV 2600 yerine 600 TL ye indirmek ilk yapılacak is o olmalı bence...

• Uzun yolda 92 bg 230 torklu C4 hdi ile yokuşlarda vites dahi düşürmeden sol şeritte atmosferik veya benzinli tsi motorlara sellektör yapmanın hazzından sonra kimse beni benzinli araç almaya ikna edemez. Kusura bakmayın.

• huso kullanıcısına yanıt
    zaten çok kısa sürede olmayacağını bende söyledim ama olmaz da diyemeyiz ,dünya çok hızlı değişiyor
    misal elektrikli araçlar çoğaldığı zaman belkide diğer araçlara talep çok düşecek (sadece dizel değil)
    o nedenle şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değil

bundan yaklaşık 30-40 yıl önce uçaklara sadece zenginler binerdi ,şimdi ise herkes binebiliyor
    eskiden araba sadece zenginlerde olurdu ,şimdi ise hemen herkeste var
    eskiden murat124 gördüğümüzde vay be ne araba derdik ,şimdi görsek güleriz :)

yani o nedenle ben artık hiçbir şeye asla olmaz diyemiyorum ,olmaz olamaz dediğim o kadar çok şey oldu ki artık fazla iddia etmemeye çalışıyorum :)

en çokta kendime cep telefonu konusunda gülüyorum
    yaşlı bir amcamız var bir gün dedi ki ,ya cep telefonu konusunda ülke olarak çok geç kaldık
    bende güldüm ya geç kalmasak ne olacak telefon işte demiştim ,tabi o zamanlar akıllı telefonlar olacağını hiç düşünmemiştim
    üstelik bunu diyen amcamız (şuan 80 li yaşlarda) kendisi ömrü boyunca çiftçilikten başka bir şey yapmamış birisi :)

• gareysar kullanıcısına yanıt
    Hocam 92 beygirle Tsi lara selektör mü yapıyorsunuz? Diğerlerinin haberi var mı bundan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zed -- 25 Kasım 2018; 23:28:28 >
    Tsi motorlara selektör yapıyorsun? Peki kardeşim birgun denk gelirsek 1.4T 1500 kg ağırlığında ki aracımda selektör yapmanı tavsiye ederim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ya arkadaşlar madem konu bu kadar uzadı, birisi bilgisi varsa söyleyebilir mi? Dizel euro 5 hele hele euro 6 normlu araçlar egzoz emisyonu olarak 2000 küsür modelli benzinli LPG li araçlardan daha düşük egzoz gazı salmıyor mu? Sanayide katalizörü görev yapamaz hale gelmiş bir sürü benzinli LPG li araç katalizör kiralayıp geçiyor egzoz emisyonu. Hele ki şu karbüratörlü araçlar daha çok egzoz gazı salmıyor mu? Ben euro 5 ve euro 6 dizel araçları bunlara göre doğayı daha az kirletiyor diye biliyorum. Eğer doğruysa euro 4 ve altı esas doğayı kirletiyor. Yanlış mı biliyorum?

• istediğiniz kadar sellektor yapın lpg 21 kuruşa gidiyorum umrumda degıl frene basıcaksın mecbur :PPPP

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önce ki aracım 1.2 Corsa 75 hp idi. Basmassan gitmez gitse de 1.6 gibi yakan bir motoru vardı. Üstüne birde otomatikti. Ama konfor vardı sessizlik vardı ufak bile olsa güzel bir motor sesi vardı yani araba ile aramızda bir ruh bir bağlantı vardı.
    Sonra 1.3 punto aldık araç gerçekten az yakıyordu. Üstüne düz vitesti bastığımda diğerine göre çok iyi gidiyor gibi hissettiriyordu. Sonuçta 1.2 otomatik araçtan geçmiştik. Aslında fark ettim ki son hız iki araba da aynı. Konfor sessizlik yok. Ruhsal bir bağlantı yok. Tam bir ticari araç gibiydi. Demem o ki ekonomik zorunluluklar olmasa kimse dizel araba almaz. Hele de bu fiyatlaya binek araç için diyorum yılda 30 bin km’den az yol yapanın alması saçma sapan bir şey olur.

Ayrıca birde işin gerçekten çevre konusu var. Bu forumda ne kadar cahil adam var ortaya çıktı. Hadi ortaya koyulan raporları falan da geçtik bir dizel aracın arkasına geçip 1-2 dakika bekleyin bakalım nefes alabiliyor musunuz Euro 4-5-6 farketmeksizin. İnsanlık adına bu motordan kurtulmamız lazım. Zaten öyle olacak biz istesekte istemesekte...

• Tersten bakarsan da fiyat farkı olmasa kimse Benzinli almaz.Son hız çoğu arabada aynıdır.Genelde 190 km civarıdır.Bu küçük hacimde 155 e kadar iner yüksek hacimde de 240 a kadar çıkar.

İkisi de 1.2 ve 75 bg olan araçta son hız ne kadar fark edebilir?

%95 ruhsal iletişime değil tüketimine bakar.Fiyatlari aynı olsa 25-30.000 fark olmasa kim 120bg 150 tork 10 lt yakan Atmosferik benzinli alır 120bg 300 tork yarısını yakacak Dizel varken...

Adam neden sonradan arabasını deldirip arkaya mutfak tüpü takıyor Benzin pahalı diye aynı para olsa kim LPG kullanir.

• mvn_ M kullanıcısına yanıt
    İlk çalıştırmada dizelin arkasında durunca da LPGli, benzinli aracın arkasında durunca da nefes alınmıyor. Çok mu fark var sanki? Euro 6 araçlar şu an en başarılı emisyonu veriyor diğerlerine nazaran. Millet cahil madem siz aydınlatın bizi!

• BekirARSLAN kullanıcısına yanıt
    Maalesef yokuşlarda size selektörü artık 1,6 Dizel 136 hp 320 torklu aracımla yapacağım. Diğer aracımı sattım :))
  • zed Z kullanıcısına yanıt
    Bayırda soluğu yetmeyince haberi oluyor :))
    Naparsan yap 1.4 turbo benzinli araçları düz yolu bırak rampada bile geçemezsin

Senin gibi düşünen bir arkadaş vardı yazılımlı jetta 1.6 tdi ve burada konusunu bile açtım buyur videosu defalarca ayağımı gazdan çektim devir ibresine bakarsan anlarsın.

Bide şanzımanım tork konvertör olmasına rağmen alamadı, dsg olsa konum atardım herhalde
    https://youtu.be/3iCZoORjkYg

2.0 dizel alırsan o zaman geçebilirsin sanırım

Dizel araçlar hız için değil güç içindir bi öğrenemediniz. Hafif tork görünce aracımız uçacak sanıyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirARSLAN -- 26 Kasım 2018; 13:46:29 >

Pekiyi, sensin şampiyon
    doğrudur ,dizel motorlar demek lazım aslında ,güç gerektiren her yerde dizel kullanılıyor

aslına bakarsan vergi olayı ve yüksek benzin fiyatları olmasa ,o zaman 2.0 ve üzeri benzinli araçlar peynir ekmek gibi satılır ve kimse dizelin yanından bile geçmez

bizim insanımız nedense gerçekleri kabul etmekte çok zorlanıyor :)
    deseler ki ya yakıt masrafı az o nedenle tercih ediyoruz ,sorun kalmayacak
    gerçi yine bir sorun var ,adam yılda 2-3 bin km. bile yapmaz ama gider dizel araç alır yada benzinli alıp lpg. taktırır
    kafalar programlanmış gibi sanki :)
    Ben tsi motor diyorum sen astra turbo benzinli diyorsun. Senin motorun tsi motor mu? Yokuş diyorum, düz yolda yaptığın yarışın videosunu atıyorsun.

Aynı dilden konuşmuyoruz sanırım.

Dizel = güç tür. Bu gücü algılamanın en doğru yeri çoğu aracın nefesinin yetmediği yokuşlardır.
  • zed Z kullanıcısına yanıt
    Seviyeyi düşürürseniz ona göre cevap alırsınız. Yaşım 46.. Ergen değilim sevgili şampiyon..
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.