Şimdi Ara

Ütopya nedir? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ? YARDIM..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
7.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lise 2 Öğrencisiyim Ütopya'yı şimdiye kadar sadece kardeşimin izlediği selena denen nalet dizide duydum. :S

bugün dil ve anlatım dersinde ütopya başlıklı bi yazı okuduk hoca anlamını sordu sınıfta kimse bilmedi hoca siz nasıl buraya geldiniz siz niye okuyosunuz bu yaşta bi delikanlı nasıl bilmez siz gidin internette çet yapın falan die bi başladı susmak bilmedi bende bu lafların üstüne iyice bi merak Oldu. hocanın bilemeyeceği bir kelime arıyorum öğretmen oldun hala bilemion diye yüzüne çarpıcam o kelimeyi.

Evet şimdi özetle Ütopya'nın anlamı? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ?

• BUGÜN FELSEFE SINAV SORUSUYDU BOŞ BIRAKTIM NEDİR HARBİDEN BU
  • Hayaller ülkesidir ütopya. Ve asla gerçekleşmez..
  • ütopik=imkansız

çoğaltabilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: W

Hayaller ülkesidir ütopya.

Peki bunu hocaya arkadaşımız solediğinde neden değil dedi ? biz atıp tutuyorduk ama hoca yanlış dedi . o karıda bişe bilmio demekki.
  • Ütopya : aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır.Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkansız toplum tasarımlarıdır.
  • hayalindeki devlet düzenidir.
    ama gerçekleşmesi olanıksızdır.
    herkesin aslında bir ütopyası vardır.
    ben başbakan olsam şöyle şöyle yaparım diye...
  • @empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem
  • Bence tam olarak devlet duzeni degildir, düşlenilen ama gerceklesmesi imkansiz olan demektir.
  • http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=utopya

buraya sormadan "ekşi sözlüğe" bak, mutlaka işine yarayacak ipuçları bulursun
  • , aslında olmayan, tasarlanmış olan ideal toplum ve devlet şekli anlamı taşır. Köken olarak olarak Yunanca "yok/olmayan" anlamındaki ou, "mükemmel olan" anlamındaki eu ve "yer/toprak/ülke" anlamındaki topos sözcüklerinden türemiştir. Kullanımı Thomas More'un 1516'da yazdığı De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia veya kısaca Utopia isimli kitabıyla yaygınlaşmıştır.

Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkansız toplum tasarımlarıdır. Ütopyalar üzerine görüşler iki biçimde ortaya çıkmıştır. Bir kısmı özendirici, istenen nitelikte, diğer bir kısmı ise korkutucu, ürkütücü ütopyalardır. İlgili Terimler
    Konu başlıkları
    [gizle]

* 1 İlgili Terimler
    * 2 İstenen (Özendirici nitelikte) Ütopyalar
    o 2.1 Platon’un Ütopyası
    o 2.2 Fârâbî’nin Ütopyası
    o 2.3 Thomas More‘un Ütopyası
    o 2.4 Tommaso Campanella’nın Ütopyası
    o 2.5 Francis Bacon’un Ütopyası
    * 3 Korkutucu Nitelikte Ütopyalar
    o 3.1 Huxley’in Ütopyası
    o 3.2 G. Orwell’in Ütopyası
    * 4 Ekonomik Ütopyalar
    * 5 Politik ve Tarihi Ütopya
    * 6 Dini Ütopyalar
    * 7 Bilimsel ve Teknolojik Ütopyalar
    * 8 Dış Bağlantılar
    * 9 Kaynaklar

(wikipedia)

• quote:

Orjinalden alıntı: CTRL Tasarım

Bence tam olarak devlet duzeni degildir, düşlenilen ama gerceklesmesi imkansiz olan demektir.

evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı sonra anlamını siz bulup gelin kendi ütopyanızı olusturun dedi ? nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi
  • quote:

Orjinalden alıntı: thekodz

quote:

Bence tam olarak devlet duzeni degildir, düşlenilen ama gerceklesmesi imkansiz olan demektir.

evet hocada buna benzer bişeyler zırvaladı sonra anlamını siz bulup gelin kendi ütopyanızı olusturun dedi ? nasıl olusturcam kendi ütopya mı ben şimdi

En güzel örneklerden birisi de gecmise yolculuk yapmak bu bir utopyadır.

Ayrıca zırvalamıyoruz bildigimizi soyluyoruz ayıp ettın simdi.

• Ya elbet bi ütopyan vardır. Ütopyayı devletle sınırlandırmana gerek yok. İstediğin dünyayla ilgili. Yani nasıl bir dünya isterdin? Bunları düşün yaz. Devlet işine gireceksen nasıl bir devlet isterdim diye sor kendine. Onu yaz. Ama devlet işine girme, yoksa siyasi şeyler girebilir işin içine, okulda hiç hoş olmaz bu. Sonuçta devletle ilgili ütopyanı oluştururken siyasi görüşünüde açık etmiş olursun.
  • quote:

@empire_loups @profuzman @uzil @W saolun

şimdi anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime istesem

Nasıl yani?
  • Ütopya devlet düzeni demek değildir her şey ütopya olabilir mesela senin uçman gibi ya da senin cumhurbaşkanı olman gibi bunlar ütopyadır gerçekleşmemiş beklentidir tamam sen cumhurbaşkanı olabilirsin ama şuan olamazsın ütopya budur şuan gerçekleşmesi imkansız olan hayaller
  • quote:

quote:

senin ütopyan en pratik tarafından şu olabilir: ideal olarak kız arkadaşın nasıl olmalı?

• @CTRL Tasarım kardeş senn için demedim ya hoca zırvaladı tam anlatmadı anlamında dedim. üstüne alınma yani yine de özür dilerim.
  • Sadece Hayallerde kurulan bir Düzendir

Böyle bir düzen gerçekleştiği vakit Ütopya olmaktan çıkar

Ütopya nedir? ve anlamını çok az kişinin bildiği bir kelime ? YARDIM..

Bu şekilde resmedilir
  • Toplum ve devlet düşünleri haricinde ütopya terimi kullanılamaz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.