Şimdi Ara

USD 8.50 iken Fiyat Arttıran Çakal Esnaf 7.10 'da Neden İndirmiyor (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
237
Cevap
1
Favori
24.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
426 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Herşeye eywallah demeye o kadar alıştık ki. Ses çıkmıyor kimseden ne yapsan.

• 8.50den aldığı fiziki malı 7.30dan satmak için sıra bekliyordu zaten. Ki dolar şu an 7.30 değil...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Sen ithalatçısın bu bakımdan yerli üretici %23 zam yaptı ben %9 zammı geri aldım demen pek anlamlı değil

Çünkü herkes kar peşindedir memur emekli özel sektör çalışanı ( asgari ücretli dahil) hep zam almak ister ,ikramiye almak ister, memurlar ek gösterge peşinde kolay emeklilik peşinde

Herkes daha fazla maaş almak isterken yerli üretici %23 zam yapmış ve onu mu suçlayalım şimdi? Apple 1000 dolara telefon satıyor onu da suçlayalım üstelik Türkiye fiyatı 2-3 bin dolar oluyor onu da suçlayabiliriz ( Ama o Amerikalı olmaz o yapmışsa doğru yapmıştır)

Türkiye'de halkın %60ı emekli-memur (ve çocuğu) bu nedenle insanlar piyasanın ne olduğunu bilmiyor nasıl işlediğini ve bu nedenle devletin devamlı piyasaya müdahale etmesini istiyorlar...

Piyasanın bozuk olmasının en büyük nedeni devlettir kuru baskıladı emekli-memur ve yoksul oyları için sonra tutamayınca bu sefer bütçe açığı oluştu yani emekli-memur maaş ödemeleri zorlaştı vergileri artırdı ,gümrük vergisi olsun ÖTV olsun şimdi sizde diyorsunuz piyasayı ben bozmuyorum ama yerli üreticiler var onlar bozuyor gibi sonuç çıkmış . Oysa piyasa serbestse döviz-enflasyon sorunu yoksa bugünkü gibi bir sorun oluşması nerdeyse imkansızdır

Alıntıları Göster

Merhaba;

Öncelikle benim mesajımın altında yazan kısımda konu sahibi arkadaş fiyatların geri düştüğünü görmediğini söylediği için bu mesajı yazdığımı belirten yer vardı bunu gözden kaçırdığınız için veyahut okuduğunuzu anlamakta zorluk çektiğiniz için anlam verememiş olabilirsiniz. Eğer şimdi o mesajın neden yazıldığını anlamlandırabildiyseniz devamına geçelim

İkinci kısma gelirsek ben ABD'yi, İngiltere'yi veyahut herhangi bir ülkeyi savunan biri değilim. Mesajımda da bunu gösterir bir durum yok ama sanırım siz kullanıcı adınızı MilletinVekili yapınca kendinizi gerçek millet vekili yerine koyarak konuları saptırmayla, hedef şaşırtarak, mabadınızdan çıkarmış olduğunuz gerçek dışı şeylerle saldırıya geçiyorsunuz ama acilen hayal dünyanızdan çıkmanızı öneririm. Bu hususta ek olarak kaç ülkeden kaç insanla oturup konuşabiliyorsunuz bunu bilmiyorum ama bizim yaşadığımız durum başka ülkelerin başına gelmiş olsa birbirlerine kenetlenip sokağa dökülüp grev yaparlardı sizin dediğiniz gibi çok kazanmak isteyen memura, özel sektör çalışanına sus payı diye asgari ücrete %20 zam yapılarak susturulamazdı bunu da bilin istedim.

Yine gözden kaçırdığınız veyahut anlayamadığınız bir kısım vardı benim yazımda, bu zam yerli üreticinin hammadde artmazken yaptığı 4. zam olduğu kısmıydı. Sırasıyla %18, %12, %17 ve en son %23 zam yaptı. Bunun nasıl hesaplandığını biliyorsunuzdur muhtemelen ama %90 fiyat artışı demek oluyor, burada benim sormak istediğim enflasyon %90 mı? Dolar %90 mı arttı bu sene? Eğer siz burada üreticiye destek verip hala suçun tamamının devlette olduğunu düşünüyorsanız bir yerlerde hata var demektir. Yanlış anlamayın lütfen ama bu müşterileri kucağa almaktan başka bir şey değil, destekleyen birisi de kucağa alınmayı seviliyordur da destekliyordur diye düşünüyorum.

Benim söylediklerimden çıkan sonuç ise, fırsatçı bir millet olduğumuz için her konuda birbirimizi nasıl dolandıracağımızı değerlendiriyoruz. Yani Türk olarak kendimizden başka düşmanımız yok bizim. Devletin başına en iyi yönetimi getirmiş olsak bile millet olarak ticarette ahlaksız davrandığımız için en ufak fırsatta zam yapacağız.

Sizinle hem fikir olduğum konu ise devletin yanlış politikalar izlediği ve serbest piyasanın olmaması konusu.

Her ne kadar söylediklerinizin içerisinde uydurmalar, okumadan geçtiğiniz kısımlar olsa da sizinle tartışmayacağım belli ki aynı şeyleri farklı cümlelerle savunan iki taraftarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Podgoritsa -- 3 Ocak 2021; 12:50:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Podgoritsa

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

Forumdakiler dahil Türkiye'deki insanlar piyasanın ne olduğu bildikleri yok dediğim gibi halkın %60dan fazlası zaten sırtını devlete dayamış yeme derdinde . Kimse bir şey üretmediği için yada üreten az olduğundan devletten beslenenler hep üretilen şeyi beğenmezler pizzayı beğenmezler, otomobili beğenmezler, tv beğenmezler, terziyi beğenmezler , t-shirtü beğenmezler , oteli beğenmezler,insanlarını beğenmezler . Peki ülkedeki hiç bir şeyi beğenmiyorsun da sen ne yaptın diye sorsan cevap vermezler babası kamuda lise diplomasıyla müdür yardımcısı olmuştur yada 13 sene kamuda işçi olarak çalışıp 20 yıldır emekli maaşı alıyordur kendisi de 8 yıldır KPSSye giriyordur

Fakat 16 yıldır süren beleş düzen yıkıldı Türkler'in gelip aldığı toprakları pazarlaya pazarlaya çingeneler ,göçmenler dahil herkes yedi içti 16 sene şimdi SS kuralı gereği öğrenilecek piyasa nedir ? Piyasayı bozan şeyin yerli firmanın 1000 liralık televizyonu 1900 liraya satması olmadığını da anlayacak tersi olsa 300 dolarlık telefonu 1000 dolara satan (apple) Amerikada bir şişe suyu 10-15 liraya satan isviçre'de ekonominin bitmesi gerekirdi. Bir ülkede bir mal ne kadar yüksek karla satılabiliyorsa ülke o kadar zenginleşiyor demektir fakat ülkedeki insanların %60 ı kamudan maaş aldığı için ve yine halkın %20si yoksul devletten yardım aldığı için devamlı satıcılar, üreticiler , çiftçiler, aracılar suçludur halkın tamamı pisliktir bir tek düzgün kişi örnek kişi kendisidir

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Forumdakiler dahil Türkiye'deki insanlar piyasanın ne olduğu bildikleri yok dediğim gibi halkın %60dan fazlası zaten sırtını devlete dayamış yeme derdinde . Kimse bir şey üretmediği için yada üreten az olduğundan devletten beslenenler hep üretilen şeyi beğenmezler pizzayı beğenmezler, otomobili beğenmezler, tv beğenmezler, terziyi beğenmezler , t-shirtü beğenmezler , oteli beğenmezler,insanlarını beğenmezler . Peki ülkedeki hiç bir şeyi beğenmiyorsun da sen ne yaptın diye sorsan cevap vermezler babası kamuda lise diplomasıyla müdür yardımcısı olmuştur yada 13 sene kamuda işçi olarak çalışıp 20 yıldır emekli maaşı alıyordur kendisi de 8 yıldır KPSSye giriyordur

Fakat 16 yıldır süren beleş düzen yıkıldı Türkler'in gelip aldığı toprakları pazarlaya pazarlaya çingeneler ,göçmenler dahil herkes yedi içti 16 sene şimdi SS kuralı gereği öğrenilecek piyasa nedir ? Piyasayı bozan şeyin yerli firmanın 1000 liralık televizyonu 1900 liraya satması olmadığını da anlayacak tersi olsa 300 dolarlık telefonu 1000 dolara satan (apple) Amerikada bir şişe suyu 10-15 liraya satan isviçre'de ekonominin bitmesi gerekirdi. Bir ülkede bir mal ne kadar yüksek karla satılabiliyorsa ülke o kadar zenginleşiyor demektir fakat ülkedeki insanların %60 ı kamudan maaş aldığı için ve yine halkın %20si yoksul devletten yardım aldığı için devamlı satıcılar, üreticiler , çiftçiler, aracılar suçludur halkın tamamı pisliktir bir tek düzgün kişi örnek kişi kendisidir

Alıntıları Göster

Hocam burada size %100 hak veriyorum. Nasil düzelteceğiz biz burayı? Yemeye alışmış bir millet var benim de söz ettiğim konu bu. Biz zaten elin Amerikalisi tarafindan amiyane tabirle affiniza siginarak parmak yemek bekledigimiz bir durum ama kendi icimizden, bizden olan adam neden bunu yapıyor?

Belirttiginiz gibi sirtini devlete dayamis %60’ı ve bu dusuncedekileri duzeltmemizin yolunu nasil bulacagiz? Bu adamlar bu kafayla devam ettigi sürece olan sana ve bana olacak. Benim umrumda değil demeyi cok iyi bilirim, şükür geçim kaygım yok herhangi bir sorunum yok en fazla bundan sonra kazandığımı yerim olur biter. Fakat bu iş bu ülke için, çocuklarımız için, gelecek için yine aynı riskleri barındırırken düzeltebileceğim şeyleri görmezden gelmek bana ağır geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: qreeneye

Peki aynı mantıkla düşünürsek dolar x.20 iken aldığın hammaddeyi dolar x.90 olunca da kullanıyorsun ama aynı gün zam yapıyorsun. Halbuki kur arttığı an artmıyor maliyetin. Dediğin şey her ne kadar doğru olsada dürüst olsanız bunu zam yaparken de uygularsınız ama malesef Türkiye ve dürüst tüccar aynı cümlede komik oluyor.

Ben hem serbest çalışıyorum, hem de bayilik hizmeti veriyorum. Mal aldığım, almak zorunda olduğum distribütörler var. Biz de maalesef onlara bağlıyız. Bu adamlar dolar düşükken malı yığıp yüksek fiyattan satıyorsa o zaman bizim üzerimizden milletin günahına giriyorlar. Orada iyi niyet kesinlikle aramıyorum.

• Teknode kullanıcısına yanıt

Hiç bir üretici (%99) günlük hammadde tedariği yapmaz stoklu çalışır. Ne hikmetse dolar 0.01 artsa herkesin ağzında " dolar attı hocam maliyet yükseldi" Bunu bu topraklarda yaşayan herkes biliyor bizim ülkemizde zam anında indirim seçim zamanında gelir. Ben şimdiye kadar dolar düştü bizde fiyatları hemen indirdik diyeni duymadım duyan var mı?

• Aynı terane devam ediyor. Dolar 7 ye geliyor birçok üründe fiyatlar hala 8.50 deki haliyle aynı. Çakal türk esnafı ne dolar dinliyor ne euro. Geçiniz bu yüksek fiyattan almıştır muhabbetlerini. Dolar nerdeyse 3 aydır 7.50 nin altında seyrediyor. Fiyatlar hala 8.50.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

Aynı terane devam ediyor. Dolar 7 ye geliyor birçok üründe fiyatlar hala 8.50 deki haliyle aynı. Çakal türk esnafı ne dolar dinliyor ne euro. Geçiniz bu yüksek fiyattan almıştır muhabbetlerini. Dolar nerdeyse 3 aydır 7.50 nin altında seyrediyor. Fiyatlar hala 8.50.

Aynen öyle hocam. Üstelik eminiz ki birçok tedarikçi ve satıcı (çoğu kurumsal), bu düşüşü fırsat bilip malları ucuz fiyattan ithal ederek birçok malı şu an yüklü miktarda stoğa çekip dolar fırlayınca "omo dolor yükseldi" diyerek fahiş kâr marjı ile tekrar satışa sunacaklar. Leş bir ticari ortam, ahlak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 2 Şubat 2021; 11:5:17 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Aynen öyle hocam. Üstelik eminiz ki birçok tedarikçi ve satıcı (çoğu kurumsal), bu düşüşü fırsat bilip malları ucuz fiyattan ithal ederek birçok malı şu an yüklü miktarda stoğa çekip dolar fırlayınca "omo dolor yükseldi" diyerek fahiş kâr marjı ile tekrar satışa sunacaklar. Leş bir ticari ortam, ahlak.

Alıntıları Göster

Aynen öyle bu ahlakta insanlar varken bizim dış mihraka düşmana falan ihtiyacımız yok. İnsanımız insanımızı her fırsatta öpmeye bayılıyor.

• esnafa güvenmeyin  

• Evet dolar 6.90 olunca fiyatlara dokunmayanlar tekrar 7.40 a çıktığında sanki daha önce zam yapmamamışlar gibi tekrar zam yapmaya başladı. Beter olun.

• Evet dolar şimdi de 7.20 den 7.90 lara çıktı. Olacakları şimdiden söyleyeyim. Kur inince fiyata dokunmayna çakallar kur yükselince sanki daha önce indirim yapmış gibi fiyatları tekrar yükselecek. Bahane hazır " e kardeşim yüksek kurdan satın alıyorum" Umarım hepiniz batarsınız.

• Çünkü yarın bir saçmalık yapmayacaklarından emin değil veya yapacaklarından emin.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.