Şimdi Ara

Usb<->IDE adaptör kablosu ne işe yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
6.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Usb<->IDE adaptör kablosu ne işe yarar?

Yukarıdaki resimde bulunan Usb<>Ide olarak nitelendirilen kablonun ne işe yaradığını bilen, kullanan, duyan var mı acaba?

Bir IDE Harddiski, bu kablo ile harici harddisk gibi USB den kullanabilir miyim?
    Görünüş elbette öyle gösteriyor ama yine de kullanan, bilen birisinden teyit almak insanı rahatlatıyor.

Ürünün linki de aşağıda arkadaşlar

http://www.netsiparis.com/default.asp?bolum=9&id=817

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertop -- 1 Eylül 2007; 4:07:58 >

• Bu ürünleri genelde teknik servisler kullanır.
    Harici Hdd'ni kullanabilirsin ama kasanı hep açık tutacaksın ve kasadan power alacaksın
    Kasayı açmak istemiyorsan aynı sitede
    DA-70148 USB 2.0 <-> IDE VE SATA ADAPTÖR KABLO
    Bu ürünü ben kullanıyorum.
    Sata, 3,5" ve 2,5" yani 3 ayrı hdd modelini dışardan bağlayabiliyorsun
    Ama şunu unutma ev kullanıcısıysan taşıma problemin olur.
    Mesela 3,5" yada Sata olan normal masaüstü pc'lerindeki hdd'yi bağlamak için beraberinde gelen notebook adaptörü büyüklüğündeki bir adaptörle kullanabiliyorsun.Birde hdd'leri bu şekilde kullanmak güvenli değil.
    Ama teknik servis'sen müşteri pc'sinden sök hdd'yi hemen bağla kendi makinana yedekle gibi işlerde ideal
  •  Usb<->IDE adaptör kablosu ne işe yarar?

Sayın Alp_o, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Bir iki sorum daha var. Yukarıdaki resimde sol taraftaki (kırmızı halka içine aldığım) küçük kablo sanki harddiske, (diğer) pinli soket üzerinden, dolayısıyla da usb den enerji alıyormuş gibi duruyor. Mavi renkli soket, okla gösterdiğim pinli data soketinin üzerine monte edilecek gibi duruyor, bu durumda açıkta kalan diğer ucu da harddiskimize enerji sağlayacak uç gibi sanki. Usb üzerinden gelen voltajı bu küçük kablo ile ayırarak harddiskimize enerji mi sağlıyoruz acaba? Bu konuda bir fikriniz var mı? Resmi tekrar inceler misiniz?

Ev kullanıcısıyım ama aslında benim derdim harddiski evin dışına taşımak değil. Derdimi anlatsam anlar mısınız acaba :)

Sepia marka dvd 9405 model, içinde harddiski olan dvd kaydedici satın aldım. İçinde, normal, bizim bilgisayar kasalarında olan IDE harddisk var. Gayet güzel kayıtlar yapıyorum uydudan. Kayıtları, bir + dvd ye yazdırarak cihazdan alabiliyoruz. Ancak kayıtları ben bu şekilde almıyorum. Çünkü içlerinde kesilmesi gereken, işlenmesi gereken (örneğin aralardaki reklamlar, ya da kaydın başında sonunda fazlalıklar gibi)durumlar olabiliyor. Ben direk cihazın harddiskini söküp, bilgisayara bağlayarak görüntüleri alıyor, bilgisayarda işliyor ve dvd olarak kaydediyorum.

Sıkıntı burada. Çünkü mübarekler içine harddisk koymasını bilmişler ancak, içerideki o harddiske ulaşabilecek bir veriyolunu bu cihaza çok görmüşler. Her seferinde vidaları söküp cihazın kasasını açıp içeriden harddiski alıp bilgisayara bağlamak sıkıntı oluyor. Cihazın içindeki kartta tıpkı bizim bilgisayarların anakartındaki IDE çıkışı gibi erkek pinler bulunan çıkış var. Aslında bir ucu erkek bir ucu da dişi pinli olan bir IDE kablosu bulabilseydim, cihazın içindeki bu çıkışı cihazın kasasının dışına alarak sorunu çözebilecektim ancak böyle bir kabloyu piyasada bulamadım.

Bu yukarıdaki, ya da sizin tavsiye ettiğiniz model kabloyu satın alıp, dvd cihazın içindeki harrdiskin Ide kablosunun takıldığı sokete takar ve kablonun usb ucunu cihazın kasasının dışına çıkartırsam, firmanın düşünmediği veri yolunu ben kendi imkanlarımla dışarıya taşımış olabilir miyim acaba? Tabi harddiskin enerji sorununu da bir şekilde çözerim.
    Belki bu kablo, işimi görür diye düşünüyorum ancak sanırım satın alarak denemedikten sonra bir şey öğrenemeyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertop -- 1 Eylül 2007; 10:37:30 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.