Şimdi Ara

USB 3.0 MI ESATA MI? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
22.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hem e satası hem usb 2.0 olan bellek kullanıyorum , usb den 20-25 mb arası yazıyor , e sata dan 35 mb üzeri yazıyor hele tek parça 1 gb lık bir veriyi 10-15 sn de yazabiliyor fakat e satadan bağlayabilmek için ayrıca usb den güç vermem gerekiyor ve aynı zamanda pc kapatıp açmam gerekiyor , şimdi benim sorum şu : power e sata diye bir olay var harici güç gerektirmiyor ,http://www.dealextreme.com/p/power-over-esata-usb-2-0-ahci-adapter-card-with-data-cables-3-0gbps-speed-48390 bunu alırsam yine pc yi kapatıp açmam gerekir mi ? bilen bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: tonyali61

hem e satası hem usb 2.0 olan bellek kullanıyorum , usb den 20-25 mb arası yazıyor , e sata dan 35 mb üzeri yazıyor hele tek parça 1 gb lık bir veriyi 10-15 sn de yazabiliyor fakat e satadan bağlayabilmek için ayrıca usb den güç vermem gerekiyor ve aynı zamanda pc kapatıp açmam gerekiyor , şimdi benim sorum şu : power e sata diye bir olay var harici güç gerektirmiyor ,http://www.dealextreme.com/p/power-over-esata-usb-2-0-ahci-adapter-card-with-data-cables-3-0gbps-speed-48390 bunu alırsam yine pc yi kapatıp açmam gerekir mi ? bilen bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum...

Bu kart ile muhtemelen extradan usb den güç almanız gerekmeyecektir. fakat bu belleğede bağlı olduğundan kesin birşey söyleyemiyorum.
    önceden esatap (powered esata- power over esata) hakkında yazmıştım zaten.
    esata dada esatap dada bilgisayara restart atmanız gerekmemektedir. eğer bilgisayar donanımı görmez ise aygıt yöneticisinden refresh (türkçe de tam ne yazdığını hatırlamıyorum - yeni aygıtları ara olabilir) yapar iseniz donanımı görecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: nestra

quote:

Orijinalden alıntı: tonyali61

hem e satası hem usb 2.0 olan bellek kullanıyorum , usb den 20-25 mb arası yazıyor , e sata dan 35 mb üzeri yazıyor hele tek parça 1 gb lık bir veriyi 10-15 sn de yazabiliyor fakat e satadan bağlayabilmek için ayrıca usb den güç vermem gerekiyor ve aynı zamanda pc kapatıp açmam gerekiyor , şimdi benim sorum şu : power e sata diye bir olay var harici güç gerektirmiyor ,http://www.dealextreme.com/p/power-over-esata-usb-2-0-ahci-adapter-card-with-data-cables-3-0gbps-speed-48390 bunu alırsam yine pc yi kapatıp açmam gerekir mi ? bilen bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum...

Bu kart ile muhtemelen extradan usb den güç almanız gerekmeyecektir. fakat bu belleğede bağlı olduğundan kesin birşey söyleyemiyorum.
    önceden esatap (powered esata- power over esata) hakkında yazmıştım zaten.
    esata dada esatap dada bilgisayara restart atmanız gerekmemektedir. eğer bilgisayar donanımı görmez ise aygıt yöneticisinden refresh (türkçe de tam ne yazdığını hatırlamıyorum - yeni aygıtları ara olabilir) yapar iseniz donanımı görecektir.

cevap verdiğiniz için teşekkürler
    belleğin tek başına kullanıldığını internette resimlerde gördüm orada sıkıntı yok da bilgisayara restart atma sıkıntısı olmazsa alacam, zaten öyle bir sıkıntı olursa power esatanın bir anlamı kalmıyo...

• e-sata dediğiniz şey sata kablosunun dışarıya uzatılmış hali....yani dahili diski bilgisayarın dışına çıkarıp bağlamışsıınız olayının aynısı....
    e-sata olayında sata bağlantısı ile sabit disk arasına usb gibi bir kontroller, interface gibi bir ara işlem oluşturacak bir düzenek koymuyorsunuz...
    söz konusu disk ortamına bir bilgi alıp vermek ise değil usb 3.0 usb 5.0 bile çıksa kazanan e-sata olur... çünkü e-sata performansı sata performansına eşittir.... usb olayında disk ile sata arasında usb düzeneği girdiğinden buradaki iletişim algoritmalarından ötürü llaki bir gecikme olacaktır....disk bağlantılarında usb her zaman sata performansından düşük performans gösterir... bunu aynı dili konuşan iki kişinin birbirlerini anlama hızları ile farklı dilde konuşan iki kişinin bir çevirmen vasıtası ile birbirlerini anlama hızları arasındaki fark gibi düşünebiliriz....

sata interface ------------------ hard disk
    sata interface --------- usb controller & interface ----------- harddisk

• e-sata bu kadar zamanda yaygınlaşamadı bundan sonrada biraz zor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selim_34

e-sata bu kadar zamanda yaygınlaşamadı bundan sonrada biraz zor

kablo bağlantı sistemini iyi beceremediler de ondan....e-sata konnektörleri biraz sorunlu yalama olmaya uygun bir de kablo fazlası ile kalın, öyle kolaylıkla eğmeye bükmeye gelmiyor..... usb gibi daha zarif bir konnektör ve kablo tasarlayıp standart hale getirseydiler daha fazla insanın tercihi olurdu.... ayrıca e-sata harici sata olduğundan dahili disk gibi.... e-sata kablosu ile bağlantı yaptığın gibi birde elektrik kablosu takman gerekiyor.... yani 2.5" usb harici diskler kadar pratik değil.... zaten 3.5 harici usb diskler ayrıca elektrik kablosu takıldığından insanlara pek pratik gelmiyor ve daha çok ağırlıkla 2.5 usb harici diskler satılıyor.... yani insanlar performanstan çok taşınabilir teknolojilerde pratiklik ve kolaylık arıyor......temel mesele bu aslında....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4FEE439E4 -- 6 Ocak 2012; 0:42:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

quote:

Orijinalden alıntı: Selim_34

e-sata bu kadar zamanda yaygınlaşamadı bundan sonrada biraz zor

kablo bağlantı sistemini iyi beceremediler de ondan....e-sata konnektörleri biraz sorunlu yalama olmaya uygun bir de kablo fazlası ile kalın, öyle kolaylıkla eğmeye bükmeye gelmiyor..... usb gibi daha zarif bir konnektör ve kablo tasarlayıp standart hale getirseydiler daha fazla insanın tercihi olurdu.... ayrıca e-sata harici sata olduğundan dahili disk gibi.... e-sata kablosu ile bağlantı yaptığın gibi birde elektrik kablosu takman gerekiyor.... yani 2.5" usb harici diskler kadar pratik değil.... zaten 3.5 harici usb diskler ayrıca elektrik kablosu takıldığından insanlara pek pratik gelmiyor ve daha çok ağırlıkla 2.5 usb harici diskler satılıyor.... yani insanlar performanstan çok taşınabilir teknolojilerde pratiklik ve kolaylık arıyor......temel mesele bu aslında....

usb pc dısındada çok cesitli cihazlarda kullanıldıgı icin katlanarak yaygınlastı, genede 3.5" lik disk kullanımı icin e-sata cok daha kuıllanıslı ve hızlı, zaten e-satalı harıcı dısk kutularında en azından usb 2.0 da bulunuyor. birde benim gibi ancak 120gb ssd alan ve laptop kullananlar için e-sata sistem diski olarakta rahatlıkla kullanıldıgından vazgecilmez.
    usb 3.0 sa 2.5" lik diskler icin cok iyi oldu, yanlız bu 3.0 harici kutuda kullanılmak uzere kısa ve ince kablolu olanı bulamadım, şuan kullandıgım 3.0 lık harici diskinde kablo kalınlıgı e-satalı disk kablosuyla aynı kalınlıkda sayılır.

• arkadaşlar usb 3.0 olarak ben bu ürünü almayı düşünüyorum..yalnız tanınmış bir marka değil..başka alternatifiniz varsa onuda alabilirim 100tl nin altında..

http://www.hepsiburada.com/Liste/team-sr1-16gb-surgulu-usb-30-yuksek-hizli-usb-bellek-tmusr116gb/productDetails.aspx?productId=bd130766&categoryId=970
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan000083

arkadaşlar usb 3.0 olarak ben bu ürünü almayı düşünüyorum..yalnız tanınmış bir marka değil..başka alternatifiniz varsa onuda alabilirim 100tl nin altında..

http://www.hepsiburada.com/Liste/team-sr1-16gb-surgulu-usb-30-yuksek-hizli-usb-bellek-tmusr116gb/productDetails.aspx?productId=bd130766&categoryId=970

ürünün fiyat-performas durumunu bilmiyorum ama team markayı biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: alimaruf

benim hddnin üstündeki esata kutucuğu yamuldu ama e sata sağlam e sata soket girişininde diişi kalktı ama takılıyo esatalı lep olmaduğı için deneyemiyom ecep bozulmşmudur.

çok bilmiş 2012 oldu bir kaç ay sonra piyasaya çıkacaklar
  • e-Sata mı daha hızlı usb 3.0mı esata cıkışı var next machina3D ViP,de USB 3.0da wd extorneli HDD,m var ArkadaşlaR.

[simage][/simage]https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1376633_10151900756130816_1261101797_n.jpg[simage][/simage]

[simage][/simage]https://scontent-b-lga.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1376633_10151900756130816_1261101797_n.jpg[simage][/simage]
  • olaya bak... yıllar once 2012 sonrası usb 3.0 ında esatanında tarih olacagı bile yazılmıs cizilmiş. usb 3.0 ufacık daha hızlı gorunsede devamlılık bakımından neyseki halen en saglam güvenilir bağlantı e-sata, esata ile usb3.0 ın birlikte oldugu ürünler halen pahalı ( usb 3.0 lı ve e satalı iki ayrı dock istasyon alsan daha mantıklı :) )
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkanwap

olaya bak... yıllar once 2012 sonrası usb 3.0 ında esatanında tarih olacagı bile yazılmıs cizilmiş. usb 3.0 ufacık daha hızlı gorunsede devamlılık bakımından neyseki halen en saglam güvenilir bağlantı e-sata, esata ile usb3.0 ın birlikte oldugu ürünler halen pahalı ( usb 3.0 lı ve e satalı iki ayrı dock istasyon alsan daha mantıklı :) )

Evet e-sata yol katedemedi. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemalwebnet

quote:

Orijinalden alıntı: ozkanwap

olaya bak... yıllar once 2012 sonrası usb 3.0 ında esatanında tarih olacagı bile yazılmıs cizilmiş. usb 3.0 ufacık daha hızlı gorunsede devamlılık bakımından neyseki halen en saglam güvenilir bağlantı e-sata, esata ile usb3.0 ın birlikte oldugu ürünler halen pahalı ( usb 3.0 lı ve e satalı iki ayrı dock istasyon alsan daha mantıklı :) )

Evet e-sata yol katedemedi. :)

usbnin akıllardaki oynak hali bizim oturaklı pc lerimizde bence bir anlık heves gibi gelir :)
    esata bilinen yoldan gitmiyor gibi olsada e-sata ya devam :/

• usb 3.0 daha kulanışlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akhenaton.

usb 3.0 daha kulanışlı

güncelligini kaybetmeyen konu.
    usb 3.0 tasınabilirler için daha çok 2,5" lerde kullanıslı olabilir sonucta her pc de e-sata yok ama 2.0 var. fakat bence özellikle sistem diski olarak anakart üzerine doğal bağlantı birimlerinden bağlanması bana kıytırık usb den daha mantıklı geliyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nomec

ne usb 3.0 nede e-sata kalıcı olmıycak bu baglantıları 2012 den sonra sadece ıkıncı el laptoplarda gorceksınız artık olmıycaklar ıntelın Thunderbolt gırısı artık yenı standart ıntel kendısı de bunu ılan ettı 2012 den ıtıbaren uretılıcek hıc bır laptop ve anakartta usb ve e sata gıbı gırısler olmıycak elınızdekı aletın tadını cıkarın cunku bır yıl sonra hepsı bırer copluk olucak

öngörü tutmamış maalesef. usb 3.0 yaygınlaştığı için tercih edilebilir ama hız konusunda sata ismi ile yakın olan e-sata yani external sata her zaman daha iyidir.
  • yahu konu 2011 de açılmış hala e-sata usb 3.0 diyosunuz hdd ise farketmez zaten ssd ise thunderboltlusunu al kafan rahat olsun :D
  • Beyler benim USB yavaş çalışıyo ne yapabilirim !!
  • Usb 3.0
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.