Şimdi Ara

Ürünün 1 saatte çektiği elektriği hesaplama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
113.893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar atıyorum 400 watt lık bir ürünün 1 saatte çektiği elektriği nasıl hesaplarım? (parasal yönden)

• çok uzmanı degilim ama ben şöyle hesaplıyorum.örnegın klimayı.kullanım klavuzunda 1 saate 1100 watt enenerjı harcar diyor. yani 1.1 KW ..elektrıgın kw atı konutlarda 17 ykr..olduguna göre bu cihaz saate yaklaşık 18 ykr harcar. bu hesaba göre 1kw elektrık maliyetı 16-17 ykrş ise, 500 Watt olsa satte 8 ykr ,400watt olursa yaklaşık sattte 6-7 ykr harcar.....benim hesabım böyle.
  • Ürünlerin teknik özelliklerinde x watt diyor. Bu değer saatte çektiği elektrik miktarı mı oluyor?
  • evet tum ürünlern katologunda watt veya kw olarak kullandıgı güç yazar.( 1saattaki )malum 1000 Watt 1Kw oluyor.yani
    0,5 kw .....500 wat ,veya 300 wat....0.3 kw gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DEMİRCİEFE -- 31 Aralık 2007; 23:02:04 >
  • arkadaşlar ben bahçe aydınlatması için 400 wat bir hid lamba kullanmak istiyorum aşırı yakar dediler benim hesaplarıma göre

1000w=1kw ise 400w lık bir lamba 2.5 saatte 1 kw yakar günde 24 saat olduğuna göre 24/2.5=9.6

bir günlük kullanım9.6 bir ay 30 gün olduğuna göre 30x9.6=288 yani ayda 24 saat açık kalsa

ayda 288kw kullanırım

elektrik birim fiyatı 1kw= 19,572 YKr ben düz hesap 20 olarak hesapladım

20x288=57lira 60 kuruş bu hesabım doğrumudur acaba bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum

şimdiden teşkkrler
  • Elektrik birim fiyatı doğruysa kw hesabı doğru ama elektrikte bakım bedeli saat kirası kdv vs fiyat daha da artıyor olabilir.
  • fiyatlar doğru tşkkr ederim kafam rahatladı şimdi bana aşırı yakar dediler o yüzden kafamda soru oluştu bu kadar yakıyosa sorun değilmiş tekrar sağol
  • Vergi mergi bir sürü teferruat var faturada arkadaşım. Bizim yazın bile 70-80 TL den aşağı gelmez. Orta ayar bir ev. Klima da yok.Hesaplayınca ucuz görünüyor.
  • 490 Kw tüketim Fatura 122.15 = 0.25 Lira 1KW elektriğin fiyatı.

288 KW X 0.25 = 72 Gaymeyi gözden çıkartacaksınız, aylık.
  • watt bölü volt = amperi verir
    watt bölü amp = voltu verir
    volt çarpı amp = watı verir
    volt bölü amp = omajı verir
    volt bölü omaj =amp verir
    amp çarpı omaj= volt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 3 Mart 2009; 21:55:49 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Self Control

Vergi mergi bir sürü teferruat var faturada arkadaşım. Bizim yazın bile 70-80 TL den aşağı gelmez. Orta ayar bir ev. Klima da yok.Hesaplayınca ucuz görünüyor.

peki bunun vergi ve diger teferruhatları hakkında bilgin varmı varsa yazarsan sevinirim.
  • o bilgilerde gelen faturalarda var zaten, bir şekilde hesaba dahil edilebilir, olayın mantığıda budur galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 3 Mart 2009; 23:31:04 >
  • vergi eklemeye vs gerek yok

şuan eski tip sayaçların kw fiyatı yukardaki arkadaşın hesapladığı gibi 25 kuruştur tüm vergiler vs dahil

yeni tip 3 zamanlı saatlerinki farklı onu bilmiyorum
  • sonuc olarak vergiler dahil ne kadar ediyor 1 kw
  • wergiler dahil 1kw=25kuruş
  • Bulaşık makinasını örnek alırsak ;
    Ortalama : 2500W=2,5kW yapar.
    1kW=0,25 TL olarak alırsak.
    2,5x0,25=0,625 Tl bir saatte harcar.

60W lık bir akkor flemanlı ampül günde 24 saat 30 gün boyunca kapanmazsa ortalama kW=0,25 TL den
    60W=0,06kW yapar. 0,06x0,25=0,015 bir saatte
    24x0,015=0,36TL
    0,36x30=10,8 TL bir ayda harcar.Bunlar da kdv falan hariç fiyatlar.
  • Şu an 1 kw 30 kuruş civarında.

Çalıştığı anda sabit güç çeken (soba, lamba, elektrikli süpürge vb gibi) ev aletlerinin toplam güçlerini baz alarak hesaplama yapabilirsiniz.

Ancak çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi karmaşık ve aynı anda devreye girmeyen parçalara sahip ürünler için toplam gücü baz alarak hesaplama yapmanız mümkün değildir.

Yukarıdaki hesabın doğru olması için bulaşık makinesinin 1 saat boyunca yıkama motoru, su boşaltma motoru, ısıtıcı, ventil gibi parçalarının aynı anda devrede olması gerekir. Bu da imkansızdır.

Bu yüzden hesaplama yapmak için bulaşık makinesinin kullandığınız programının tüketim değerini baz almanız gerekmektedir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.