Şimdi Ara

Ürün fotoğrafi efekt ve ürün hizalama

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar arayakkabı satış sitesi kruyorum. Ürünlerin fotoğraflarını kendi imkanlarımla çekiyorum. Arkaplan rengi tam olarak site ile uyuşmadığ için arka plan rengini kendim photoshopla değiştiriyorum. Buraya 2 adet resim koyacağım u resimledeki ayakkabılar sağdan soldan üstten ve alttan aynı mesafe olacak şekilde olmalı. Cetvel aracı ile yapmaya çalıştım. Fakat bir çalışmadaki cetveli diğerine aynı boyutlarda taşıyamadım. Bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirmiyim. Birde gölge konusu var resimlerdeki gölgeler kalkıyor ve çok yapmacık duruyor. Resimlerin ilk hallerini ve arka planı değiştikten sonraki hallerini yüklüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Bunlar gibi yaklaşık 2 ile 3 bin arası fotoğraf düzenlemem lazım. Pratik bir yol arıyorum.
    Bunlar orjinal fotoğraflar. (Fotoğraflar S3 ile çekildi)
    Bunlarda arka planı değiştirdiğim fotoğraflar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halo2007 -- 6 Şubat 2014; 17:34:37 >

• hızlıca yapmak için action kullanabilirsin. Yani hazırlayacağın veya oluşturacağın bir action ile arka plan için
    bir action hazırlarsın, sonrada bunu bir tuşa basarak adım adım yapılmasını tek adımda yapabilirsin.
    Ancak bunu oluşturmak biraz zahmetlidir, çünkü her istediğin adımı tek tek doğru bir şekilde yapman ve bunu da
    action içine dahil etmen gerekiyor.

arkasından yine photoshop içinden File-Batch ikilisi ile binlerce kare üzerinde benzer işlemi tekrarlarsın.

Ancak bunlar biraz başta karışık geleceğinden, action hazırlanması için youtube'dan örnek videolara bir bak.
    Sonra da batch aracı ile 10 tane civarında bir kareyi deneme için hazırlarsın. İstediğin sonucu aldığında
    geri kalanları da yaparsın. Bu işlemlerde her zaman yedekli çalışmanı öneririm.

Gölgeler içinde dekupe aşamasında ayakkabı altları için feather değerini biraz arttır, daha yumuşak bir gölge elde edersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Harris32

hızlıca yapmak için action kullanabilirsin. Yani hazırlayacağın veya oluşturacağın bir action ile arka plan için
    bir action hazırlarsın, sonrada bunu bir tuşa basarak adım adım yapılmasını tek adımda yapabilirsin.
    Ancak bunu oluşturmak biraz zahmetlidir, çünkü her istediğin adımı tek tek doğru bir şekilde yapman ve bunu da
    action içine dahil etmen gerekiyor.

arkasından yine photoshop içinden File-Batch ikilisi ile binlerce kare üzerinde benzer işlemi tekrarlarsın.

Ancak bunlar biraz başta karışık geleceğinden, action hazırlanması için youtube'dan örnek videolara bir bak.
    Sonra da batch aracı ile 10 tane civarında bir kareyi deneme için hazırlarsın. İstediğin sonucu aldığında
    geri kalanları da yaparsın. Bu işlemlerde her zaman yedekli çalışmanı öneririm.

Gölgeler içinde dekupe aşamasında ayakkabı altları için feather değerini biraz arttır, daha yumuşak bir gölge elde edersin.

Photoshop bilgim çok az. İnternetten arka plan rengi değişimi videolarını izleyerek yaptım bu işlemleri. Şimdi action ile ilgili videoları izliyorum. Cevabınız için teşekkürler. Biraz araştırayım.

• önce bitane arka olan hazırla sonra ayakkabıyı gölgeleriyle birlikte alıp arkaplana yerleştir

• baya uğraşmama reğmen actionişleminde başarılı olamadım. Hızlı seçim aracı ile işlem yaptığım resmin arka planını seçiyorum. Fakat problem oluyor. Boyutlandırma kısmına gelmiyorum bile. Sanırım tek tek uğraşacağım :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: okan yıldız

önce bitane arka olan hazırla sonra ayakkabıyı gölgeleriyle birlikte alıp arkaplana yerleştir

Bu yöntemide denedim fakat sonuçlar istediğim gibi olmuyor. Birde cetvel yardımı ile tüm ayakkabıların sağ sol üst alt boşluklarını eşitlemeliyim.

• Harris32 kullanıcısına yanıt
    Üstadım birde bu gölde işini fearher olarak arttım googlede ama tam yapamadım. Yardımcı olurmusun?
  • Feather ile yapamadıysanız, size Background Eraser'ı önereyim.
    Fotoğraf zeminleri düzgün olduğundan bu da işinizi görür. Düzgünlük derken, her karenin aynı ayarda çekildiğini düşünüyorum.

Bu araçtaki değeri 32 olarak yaptım ama sizdeki fotoğraflara göre arttırsınız. Azaltırsanız daha az zemin seçimi olur.

tam ebat için yani istediğiniz gibi her kısımdan eşit boşluk için Crop aracı kullanılabilir.
    Ama bunu otomatikleştirmeniz zor, yani 100'lerce kareyi otomatik yapamazsınız. Her kare farklı olacağından sorun olur.
    En azından ben böyle düşünüyorum.

topluca resize'ı photoshop altından yapamazsanız ACDSee ile batch resize yapabilirsiniz.
    Ama bütün karelerin işinin bitip, kayıt edilmesi ve sonrada resize edilmesi lazım.
    Biraz karışık gelebilir ama bu adımları yapmanız gerekiyor.

Photoshop altından yapacağınız bir action aslında sizi kurtarır ama karışık geldiğinden işinizi
    farklı araçlarla çözmeniz lazım. Biraz video izlemenizi öneririm. ACDSee'nin Batch resize için videoları var, saniyler içinde
    1000'lerce kareyi istediğiniz kalite ve uzantıda kayıt edersiniz. Mutlaka kullanın.

• quote:

Orijinalden alıntı: bindokuzyuz90

daha geçenlerde tam tamına 568 tane ayakkabının bulunduğu ürün katalogu tasarımı yaptım.
    emin ol çok zahmetli iş. topaz remask diye bir program var de kupe olayını onunla yap bence.
    biraz deforme ediyor resmi fakat arka planı beyaz tutacaksan bence hiç bir sıkıntı olmayacaktır.
    bu olayı tabi ki çok ürün varsa yapmanı tavsiye ederim aksi takdir de pen tool ile de kupe işlemini gerçekleştirebilirsin.
    ürünlerin ışık ayarlarını iyi denk getirememişsin (eğer ki altta verdiğin resimler son hali ise)
    ctrl + L ile bir şablon oluşturup sürekli otomatik diyerek ışık ayarlarını hızlı bir şekilde yapabilirsin.
    alttaki gölge olayına gelince arkadaşların dediği gibi feather'ı biraz fazla ver ki keskinlik yerini yumuşaklığa bıraksın.

Orjinal
    Düzenlediğim
    Bu sizin ve harris32 arkadaşın tavsiyeleri ile düzenledeğim resim(16*9). Resimin mb olarak boyutu benim için pek önemli değil. Önemli olan kalitesi. Işık tavsiye ile resime ayrı bir güzellik geldi. Ama sizinde dediğiniz gibi baya zahmetli olacak ama uğraşacağız artık. Emek vermeden karşılığını alamayız. Harris32 arkadaşında söylediği gibi her açıdan eşit boşluk işide bayağı zorlayacak. Ürünleri toplu olarak eklemek yerine günde 10 adet ürünü elle tek tek düzenleyeceğim ve ekleyeceğim. Yarı profesyonel makina işimi görür diye düşünüyordum fakat ondada arka plan editlemem gerekeceğinden hiralamaktan vaz geçtim. Resimlere verebileceğim başka bir efekt yada tavsiyeniz varmı? Harris32 backraund eraser toool kullandım fakat gölgelendirme işini tam olarak beceremedim. İlginiz için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halo2007 -- 7 Şubat 2014; 12:07:46 >

• rica ederim, ancak bu işi devam ettirecekseniz, yani benzer işler yapacaksanız,
    mutlaka photoshop'u kullanmaya ve bu ayarları öğrenmeye bakın.
    Fotoğraf çekimi ayrı bir konu ama sonuçta bitmiş hale getirmek zahmetlidir.

En güzeli yavaşça yaparak deneyim kazanmaktır. Bir anda bir sürü programı kullanmak zorunda kaldığınız
    için tam bir kaos ortamı oluyordur. Bunu aşmanın en güzel yolu bolca yap-boz'dan geçiyor.

Kolay gelsin...
  • @hocam profesyonel anlamda bu işi yapacaksanız s3 ile olmaz. ayrıca arkadaşların dediği gibi photoshop kullanmayı bileceksiniz. boyut sorununa gelince birkaç yöntemle çözülür ama en kolay ve kesin çözümü "slr fotoğraf makinesi + tripot" kullanmaktır. ürün çekimi yapacağınız için makinenin sabit olması gerek sonuçta model çekimi yapmıyorsunuz. s3 ile yapacaksanız bir şekilde tripota telefonu sabitlemeniz gerek. sonrasında light boxta ürünleri koyacağınız noktayı belirleyin her seferinde ayakkabılar aynı nokta üzerinde durmalı. 2-3bin fotoğrafı bu şekilde çektikten sonra fotoğraflarda renk, gölge, boyut ayarlarını otomatik yapabilmek için @Harris32 arkadaşımızın dediği gibi bir action oluşturmalısınız ve bunu tüm fotoğraflara uygulayarak çok kısa bir sürede yapabilirsiniz. ama s3le olacak iş değil bu zor. umarım yardımcı olabilmişimdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ferhat1258

@hocam profesyonel anlamda bu işi yapacaksanız s3 ile olmaz. ayrıca arkadaşların dediği gibi photoshop kullanmayı bileceksiniz. boyut sorununa gelince birkaç yöntemle çözülür ama en kolay ve kesin çözümü "slr fotoğraf makinesi + tripot" kullanmaktır. ürün çekimi yapacağınız için makinenin sabit olması gerek sonuçta model çekimi yapmıyorsunuz. s3 ile yapacaksanız bir şekilde tripota telefonu sabitlemeniz gerek. sonrasında light boxta ürünleri koyacağınız noktayı belirleyin her seferinde ayakkabılar aynı nokta üzerinde durmalı. 2-3bin fotoğrafı bu şekilde çektikten sonra fotoğraflarda renk, gölge, boyut ayarlarını otomatik yapabilmek için @Harris32 arkadaşımızın dediği gibi bir action oluşturmalısınız ve bunu tüm fotoğraflara uygulayarak çok kısa bir sürede yapabilirsiniz. ama s3le olacak iş değil bu zor. umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bilgilendirme için teşekkürler elimden geldiğince bir light box yaptım fakat ışığı sağ ve soldan verdiğimde içeriye hiç ışık girmiyor. Sanırım kağıt kalın geliyor. Siz hangi kağıdı önerirsiniz. Tripotum var elimden geldiğince aynı noktada cekmeye çalışıyorum. Resimlerde titreme vs. gibi bir sorun yok. 105 watt papatya ampül kullanıyorum aydınlatma için.

• quote:

rica ederim, ancak bu işi devam ettirecekseniz, yani benzer işler yapacaksanız,

En güzeli yavaşça yaparak deneyim kazanmaktır. Bir anda bir sürü programı kullanmak zorunda kaldığınız
    için tam bir kaos ortamı oluyordur. Bunu aşmanın en güzel yolu bolca yap-boz'dan geçiyor.

Kolay gelsin...

Bu gün 2 saate yakın yapboz ile uğraştım. Erasertool ile denemeler yaptım. Resimilerin boyutu 5-10 MB buluyor. Arka planı beyaz yapmaya karar verdim. Deneme yanılma yöntemi ile bulacağız artık :)
  • quote:

daha geçenlerde tam tamına 568 tane ayakkabının bulunduğu ürün katalogu tasarımı yaptım.
    emin ol çok zahmetli iş. topaz remask diye bir program var de kupe olayını onunla yap bence.
    biraz deforme ediyor resmi fakat arka planı beyaz tutacaksan bence hiç bir sıkıntı olmayacaktır.
    bu olayı tabi ki çok ürün varsa yapmanı tavsiye ederim aksi takdir de pen tool ile de kupe işlemini gerçekleştirebilirsin.
    ürünlerin ışık ayarlarını iyi denk getirememişsin (eğer ki altta verdiğin resimler son hali ise)
    ctrl + L ile bir şablon oluşturup sürekli otomatik diyerek ışık ayarlarını hızlı bir şekilde yapabilirsin.
    alttaki gölge olayına gelince arkadaşların dediği gibi feather'ı biraz fazla ver ki keskinlik yerini yumuşaklığa bıraksın.

topaz remask ilede denemeye başlıyorum şimdi umarım istedğim sonucu alabilirim. Birde ışık ayarını otomatik olarak yapabileceğim topaz remask benzeri bir program varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halo2007 -- 8 Şubat 2014; 20:32:12 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: halo2007

quote:

topaz remask ilede denemeye başlıyorum şimdi umarım istedğim sonucu alabilirim. Birde ışık ayarını otomatik olarak yapabileceğim topaz remask benzeri bir program varmı?

ışık ayarı için eklentiye gerek yok bence, ctrl+L yap ordan ayar ver sonra o ayarı kaydet sürekli onu uygula. yada otomatik diyerek de yapabilirsin.

Otomatik diyerek yapacağım. Birde topaz remask sanırım istediğim sonucu verecek. İstedğim renkte bir arka plan alıp onun üzerine topaz ile kestiğim kısmı yapıştırdığımda sonuç baya iyi oldu.

• son denemem bu nasıl olmuş?
  • quote:

gayet başarılı olmuş

İlginiz için teşekkürler. Bu şekilde devam edeceğim toplu olarak değilde günde 10 ürünü el ile tek tek düzenleyerek siteme koyacağım hem seo açısından faydalı olacak hemde beni fazla yormayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halo2007 -- 8 Şubat 2014; 22:21:23 >
  • quote:

quote:

Kolay gelsin...

Bu gün 2 saate yakın yapboz ile uğraştım. Erasertool ile denemeler yaptım. Resimilerin boyutu 5-10 MB buluyor. Arka planı beyaz yapmaya karar verdim. Deneme yanılma yöntemi ile bulacağız artık :)

sanırım bir hata var. senin kareler en büyük çözünürlükte bile 1 mb'ı geçmiyor.
    5-10 mb olması için çok değişik durumlar yapmış olmalısın.

• quote:

quote:

quote:

Kolay gelsin...

sanırım bir hata var. senin kareler en büyük çözünürlükte bile 1 mb'ı geçmiyor.
    5-10 mb olması için çok değişik durumlar yapmış olmalısın.

arka planı boş bırakarak png olarak kaydetmiştim. O yüzden boyutları fazla olmuştu. Son resim için bir öneriniz varmı?

• png'de transparent olduğunda işler değişir.
    size biraz önce gönderdiğim karenin jpg'i 850 kb iken, png transparent'ta bu 2.5 mb oldu.
    aslında web siteleri için bu ebat çok büyük ve gereksiz.

Transparent bir png için web sitesinde 1000 px bile işe yarar. %50 bile ufaltınca 1.1 mb oldu.
    Bunları bir değerlendirin, bir sürü kare siteyi ağırlaştıracaktır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.