Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
8.773
Cevap
91
Favori
619.393
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Diğer harici bileşenler >> ## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]
Giriş
    211 Mesaj

Inform 2000 kullanıyorum kardeşim,bu da fanlı. Tabi şebekede çalışırken değil.
    |
    |
    acaluka kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Amd FX-6200 / Asrock 990fx Extreme 3 / 2*4 G.Skill RipjawsX DDR3 1866mhz / Gigabyte GV-N 670Oc / SanDisk Plus 1tb ssd / Barracuda 250gb Sata II 7200.9 / Barracuda 250gb Sata II 7200.10 / Barracuda 1TB Sata II 7200.11 / WD Black Caviar 1 TB Sata III / LG GH24NS95 DVD-RW / Creative x-Fi Titanium / Samsung P2250G / CORSAIR CMPSU-950TX 950W / Inform Guardian 2000A(AVR) / NZXT Tempest / COOLER MASTER HYPER 212 EVO
  • Yarbay
    3093 Mesaj

Cihazı usb üzerinden bilgisayar ile yazılım aracılığıyla bağladınız mi bilgisayara? Ürünle beraber cd ve usb kablo geldi mi?
    Küçük bir ihtimal, yazılım üzerinde fan kontrolleri olabilir.
    Makelsan müşteri destek hattını arayın derim, ben 1 defa destek aldım, destek hattı başarılı.
    Ben Lion 850 modelin yazılımı ile tecrübe ettim, yazılım epey kapsamlı.

Fanin sürekli çalışması çok da olağanüstü bir durum değil bu tarz cihazlarda.
    Sarj devresi sürekli çalıştığı için soğutmak gerekiyor muhtemelen.
    Muhtemelen şarj soğutma devresi ona göre tasarlandı ve yükte olmasa da fan çalışıyor.
    Tabii fanın surekli çalışmaması daha iyi olurdu.
    Eğer cihazı yattığınız odada kullanıyorsanız bence her türlü fişini çekin derim. Sarj anında ısı ve koku her türlü oluşuyor. Bence çok sağlıklı bir durum değil.

Inform ve apc markalarına bakın derim. Ve ya düz Lion ve Lion+ serilerindeki 1500 kva olan cihazlara bakın. Tasarımları farklı, belki devreleri de farklıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levcho -- 26 Nisan 2020; 13:43:11 >
    |
    |

• Yarbay
    3419 Mesaj

Programı kurup bağladım, çok kapsamlı evet ancak fan ile ilgili bir kontrol arabirimi yok malesef. APC'ler epey sessizmiş araştırdığıma göre fakat fiyatı 2 katı hemen hemen. Bakalım hocam, 1-2 gün daha alışmaya çalışacağım yoksa gönderirim.
    |
    |
    Levcho kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Kasa: Corsair Carbide 400C MidT | Güç Kaynağı: Evga SuperNOVA 650 G2 | İşlemci: Intel Core i7 7700K @4.2GHz | Anakart: Asus Maximus IX Hero | Ekran Kartı: Asus ROG STRIX Nvidia GTX 1070 OC | Ram: Gskill TridentZ (2*8) 16Gb 3200 Mhz | SSD: Samsung 850 Evo 250 Gb & 500 Gb | İşlemci Soğutucu: Corsair H80i v2 Extreme | Monitör: LG 34UC79G 34" UW IPS | Klavye: Logitech G410 Atlas Spectrum | Mouse: Logitech G502 Proteus Spectrum | GamePad: Razer Orbweaver Chroma / Xbox One Controller / Logitech Driving Force GT | Headset: Corsair Void Wireless |Ses Sistemi: Creative 5+1 Inspire T6300 |
    UPS: Powersonic 1000VA |
  • Yarbay
    3419 Mesaj

Yani elektrik varken fan çalışmıyor mu? Fiyatları da denk, keşke biraz araştırsaydım :/ Hayatımda ilk defa çok araştırmadan bir şey aldım, memnun kalmadım. Normalde dibini çıkartırım alacağım ürünün.

Hocam inform 2000'den memnun musunuz peki? 1500 Va işimi fazlasıyla görecektir ama 2000Va olan modelle fiyatları aynı şu anda. Bir de bunun içinde 12V-9AH akülerden mi var onun bilgisine ulaşamadım.

Makelsan'ın biraz görünüşüne aldandım ben, LED ekran falan cezbetti açıkçası. Ancak dediğim gibi bu kadar gürültülü çalışan bir aleti kullanmama imkan yok. Odamda ses kaydı da alıyorum çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 26 Nisan 2020; 18:43:41 >
    |
    |
    defeat kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Kasa: Corsair Carbide 400C MidT | Güç Kaynağı: Evga SuperNOVA 650 G2 | İşlemci: Intel Core i7 7700K @4.2GHz | Anakart: Asus Maximus IX Hero | Ekran Kartı: Asus ROG STRIX Nvidia GTX 1070 OC | Ram: Gskill TridentZ (2*8) 16Gb 3200 Mhz | SSD: Samsung 850 Evo 250 Gb & 500 Gb | İşlemci Soğutucu: Corsair H80i v2 Extreme | Monitör: LG 34UC79G 34" UW IPS | Klavye: Logitech G410 Atlas Spectrum | Mouse: Logitech G502 Proteus Spectrum | GamePad: Razer Orbweaver Chroma / Xbox One Controller / Logitech Driving Force GT | Headset: Corsair Void Wireless |Ses Sistemi: Creative 5+1 Inspire T6300 |
    UPS: Powersonic 1000VA |
  • Yüzbaşı
    674 Mesaj
    İnternetten satın almışsanız 14 gün içerisinde iade hakkınız var. Ürün elinize geçtiğinden itibaren 14 gün içerisinde satıcıya bir mail atın cayma hakkınızı kullandığınıza dair bitti gitti. Ama14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullandığınızı kanıtlayamazsanız yada gidip mağazadan aldıysanız işiniz zor.

Ben MAKELSAN'ın UPS'lerini iyice araştırdım vaktiyle. Zannediyorum aslında endüstriyel takılan, ev kullanıcıları için ürününüz yokmu demesinler diye de Line-Interactive UPS'ler satan bir firma. Büyük ihtimal çinde bir firmaya fason yaptırıyorlardır. Ha eğer Türk yapımı ise, yani devresini falan bizimkiler yapıp imal ettiyse utanırım, makelsandan çöp bile alınmaz aman uzak durun derim. Zaten datasheet'lerdinde ses 45db mi ne gözüküyor! Sırf bu yüzden listemden eledim gitmişti zamanında. Ben 45db yi sarımların zıngırdaması (UPS devrede iken vınlama) zannettiydim ama fanmıs. Zira FAN öyle deli gibi sürekli çalıştırılmaz. Sistemdeki MOSFET'ler ısındı ise, gerektiğinde çalıştırılır ve hızı yükseltilir. Çünkü hızlı dönen fanın ömrü çabuk biter. İçeriye gereksiz toz çeker. Yani sene olmuş 2020, bu basit ilkeyi bilmeden, anlamadan UPS tasarlayan ve hala satabilen bir firmanın gözümde mühendislik kabiliyeti sıfırdır... O yüzden diyorum çindeki bir firmadan ucuza fason alıp marka basmışlardır uzak durun makelsanın Line-Interactive serilerinden diye...

Piyasadakiler içinde benim gözdem Inform Guardian'ın AP serisidir.
    AP serisinde bilgisayar ile iletişim. Yani bilgisayarın başında değilsen bile bilgisayarın elektriğin gittiğini algılayıp kendini uykuya falan alsın değil mi. Açıkken 10-15 dakika giden pil, uyku modunda iken 2 saatden fazla gider desek yalan olmaz. O vakte kadar da elektrik gelir zaten. Yani bilgisayar ile iletişim önemli. Sanıyorum piyasada daha iyi bir ev/işyeri UPS si bulamazsınız. 3-4 sene önce en kralı oydu yani. Şimdi de bir şey değişmemiştir heralde. Sessiz çalışırdı. Bazen elektrikler mi gitti diye UPS ye bakardık...

Ha iletişim önemli değil, ben pil durumudur, anlık gerilim değeridir vs. önemsemiyorum. Zaten bilgisayara da bağlamayacağım USB den falan, PC'm her daim açık değil, oyun oynarken falan korusun yeter diye düşünen biri iseniz AP versiyonlara hiç gerek yok tabi. Sade Inform Guardianlar güzel. FSP FP serileri de oldukça sessizmiş araştırmama göre. Onlar da tercih edilebilir iletişim portu istemeyen kişiler için. Başka markalar da 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Ama ne olur almadan önce datasheet'ine bakıp ses değerinin 40db nin altında olduğunu kontrol edin ki sonra kelimenin tam anlamı ile "başınız ağrımasın".
    |
    |
    http://divfix.org DivFix++ AVI tamircisi & önizletici
    http://mkvrepair.com Meteorite MKV tamicisi
    http://hexeditor.eu wxHexEditor Hex Editörü

• Yarbay
    14705 Mesaj

verdiğim linklere bakmadın mı kardeşim aküler 9ah ve sürekli fan çalışmıyor Inform Guardian Lcd 1500Ap Line - İnteractive Kgk 7-20 Dk + Usb modelini 3 yıldır kullanıyorum daha yeni aküleri yeniledim. ayrıca seninki online ups değilse (ki zaten değil) fanın sürekli çalışması normal değil ve yazılımında fan kontrolcü ayarı olmaz bu cihazlarda. fan çalışması genelde cihaz voltajını düzenlerken çalışıyor veya elektrik giderse çalışır ama bu sürekli olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 27 Nisan 2020; 1:30:45 >
    |
    |
    Cooler Master Case PRO5/Ryzen7 1800X 3.6 GHZ/NOCTUA NHU12SE/ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO//Sapphire Nitron Radeon RX 580 4G/GSKILL FlareX DDR4-3200Mhz C14 32GB (4x8GB)/Samsung 970 PRO 512 M.2 SSD/Samsung 850 PRO 512GB Sata3 SSD/Samsung 320GB 7200RPM 16MB SATA2 HDD)SamsungHD154UI 1.5TB HDD/Seasonic Focus Plus 750W 80 Gold/Viewsonic XG2401 24"1ms 144HZ
  • Teğmen
    138 Mesaj
    AMD R5 3600X
    MSI 1070 TI Gaming X
    2 Adet 7200 HDD
    1 ADET SSD

24" 1MS 144HZ ASUS Monitör.

USB Klavye Mause Kulaklık

Fiber Modem, Nokia Fiber GPON

İstanbul esenyurtta zırt pırt her akşam saniyelik elektrik git gel oluyor sistemi hiç edecekler, sistemime üzülüyorum açıkcası. Bu gitgellerde kasaya reset attırmayacak 5 10 dk açık tutsa yeterli benim için.

Güzel bir marka önerebilirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yurdakull -- 27 Nisan 2020; 10:58:12 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: acaluka

Yani elektrik varken fan çalışmıyor mu? Fiyatları da denk, keşke biraz araştırsaydım :/ Hayatımda ilk defa çok araştırmadan bir şey aldım, memnun kalmadım. Normalde dibini çıkartırım alacağım ürünün.

Hocam inform 2000'den memnun musunuz peki? 1500 Va işimi fazlasıyla görecektir ama 2000Va olan modelle fiyatları aynı şu anda. Bir de bunun içinde 12V-9AH akülerden mi var onun bilgisine ulaşamadım.

Makelsan'ın biraz görünüşüne aldandım ben, LED ekran falan cezbetti açıkçası. Ancak dediğim gibi bu kadar gürültülü çalışan bir aleti kullanmama imkan yok. Odamda ses kaydı da alıyorum çünkü.
    Hayır,şebeke gerilimindeyken fanı çalışmıyor. Bir arkadaşın dediği gibi ya voltaj dalgalanmasında ya da elektrikler kesildiğinde devreye giriyor. 12v 9Ah pil var iki adet. Şimdiye kadar 1 kere değiştirdim. Alalı sanırım 5 sene ya da daha fazla oldu.
    |
    |
    Amd FX-6200 / Asrock 990fx Extreme 3 / 2*4 G.Skill RipjawsX DDR3 1866mhz / Gigabyte GV-N 670Oc / SanDisk Plus 1tb ssd / Barracuda 250gb Sata II 7200.9 / Barracuda 250gb Sata II 7200.10 / Barracuda 1TB Sata II 7200.11 / WD Black Caviar 1 TB Sata III / LG GH24NS95 DVD-RW / Creative x-Fi Titanium / Samsung P2250G / CORSAIR CMPSU-950TX 950W / Inform Guardian 2000A(AVR) / NZXT Tempest / COOLER MASTER HYPER 212 EVO

• Er
    7 Mesaj
    Arkadaslar selamlar, 500 tl dolaylarinda bir ups onerebilir misiniz? Pc’yi saatlerce kullanmak gibi derdim yok, dalgalanlamalara karsi korusun yeter

i9 9900k
    Aorus Pro z390
    Zotac 1080ti amp extreme
    h150i pro
    Rm850 80+ gold

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    tunçmatik lite2 1000va ups'im battlefield V oynarken fişi çekiyorum ve imzamdaki sistemi kaldıramıyor pc kapanıyor. oyun oynamaz iken fişi çekince sistem ayakta ama tabi önemli olan oyun oynarken kapatmaması. 3 yıl olmuş alalı sanırım ömrünü tamamladı.ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ?

yada akü değiştirsem en az bir sene daha idare eder mi ? tunçmatik 1000va lite II 'nin içine hangi en güçlü aküyü koyabiliriz acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agnestico -- 3 Mayıs 2020; 22:6:18 >
    9900K - h150i pro - z390 master - 1080 ti oc strix - lpx 16 3000 - 970 evo 500 - st3000dm - 750d airflow - 750 gq - 5*fn073 - commander pro - r.a.t. 7 - g810 - void pro wireless - pg279q - lite II 1000va - dx racer 5
  • Yarbay
    3093 Mesaj

Akülerini değiştirin sorun çözülür.

|
    |
    agnestico kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    3093 Mesaj

Inform 800 veya Makelsan 850va bi ürün alın. Işinizi görür.

|
    |
    heyup44 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    14705 Mesaj

aküler gebermiş
    |
    |
    Cooler Master Case PRO5/Ryzen7 1800X 3.6 GHZ/NOCTUA NHU12SE/ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO//Sapphire Nitron Radeon RX 580 4G/GSKILL FlareX DDR4-3200Mhz C14 32GB (4x8GB)/Samsung 970 PRO 512 M.2 SSD/Samsung 850 PRO 512GB Sata3 SSD/Samsung 320GB 7200RPM 16MB SATA2 HDD)SamsungHD154UI 1.5TB HDD/Seasonic Focus Plus 750W 80 Gold/Viewsonic XG2401 24"1ms 144HZ
  • Yüzbaşı
    818 Mesaj

tunçmatik 1000va'nın içinden 12volt 7Ah iki akü varmış. ben bunun içine 12volt 9Ah veya daha yüksek Ah değerli akü taksam ne olur acaba ?
    |
    |
    Levcho kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    9900K - h150i pro - z390 master - 1080 ti oc strix - lpx 16 3000 - 970 evo 500 - st3000dm - 750d airflow - 750 gq - 5*fn073 - commander pro - r.a.t. 7 - g810 - void pro wireless - pg279q - lite II 1000va - dx racer 5
  • Yarbay
    3093 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: agnestico

tunçmatik 1000va'nın içinden 12volt 7Ah iki akü varmış. ben bunun içine 12volt 9Ah veya daha yüksek Ah değerli akü taksam ne olur acaba ?
    9Ah akü takarsan daha iyi olur. Daha uzun süre dayanır ve daha uzun ömürlü olur. Kaliteli marka akü takarsan "tadından yenmez". :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levcho -- 4 Mayıs 2020; 21:27:22 >
    |
    |
    Bahsedilenler: agnestico
    818 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Levcho

9Ah akü takarsan daha iyi olur. Daha uzun süre dayanır ve daha uzun ömürlü olur. Kaliteli marka akü takarsan "tadından yenmez". :)

Alıntıları Göster
    iki tane 9 amperlik hitachi marka akü aldım şimdi takıp gece boyu şarjda bırakacağım bakalım nasıl olacak sabaha derdim oyun oynarken fişten çektiğim zaman alet kapanmasın direk.
  • Yarbay
    3093 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: agnestico

iki tane 9 amperlik hitachi marka akü aldım şimdi takıp gece boyu şarjda bırakacağım bakalım nasıl olacak sabaha derdim oyun oynarken fişten çektiğim zaman alet kapanmasın direk.

Alıntıları Göster
    Hitachi marka aküler var miydi piyasada yahu...
    Hitachi eski efsanedir. Umarım markanin eski ürünleri gibi kalteli çıkar. Sonuçları paylaşırsınız.
    Ilk kullandigim kasetçalar Hitachi markaydı. Tam 35 yıl önce...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levcho -- 5 Mayıs 2020; 0:12:34 >
    |
    |
    Bahsedilenler: agnestico

• Yarbay
    14705 Mesaj

elektrik gidince oyunda en fazla 15 dk tutar oda aküler yeniyse ekran kartı da güçlüyse daha da azalır süre yüke bağlı olarak

ayrıca Yuasa akü de iyidir ama pahalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 5 Mayıs 2020; 0:28:18 >
    |
    |
  • Teğmen
    130 Mesaj
    ben de makelsan 3kva 12v/9A aldım ve uçak motoru gibi çalışıyor cihaz.
    hemen iade geçip kutusuna geri koydum. 10dk çalışmamıştır cihaz. gece oyun oynasam komşu kapımı çalar bu ne diye.
    Cougar Panzer G || AMD Ryzen 3700x || Gigabyte Windforce 8GB RTX 2070 Super || Asus Tuf X570-PLUS Wifi || GSkill 32GB (16x2) 3200 Mhz || Corsair 480GB Force MP510 NVMe M.2 || Samsung 240GB 860 EVO || Seagate 4 TB 3.5" || AOC 27" 27G2U/BK 144Hz IPS 1ms FreeSync Full HD DPport HDMI Pivot || COOLER MASTER MASTERLIQUID 240L || CORSAIR RM750 750W 80 PLUS GOLD MODÜLER || Logitech G300S || Alienware Pro Gaming AW768 Mekanik RGB Brown Switch || JD 710 || G29 - Shifter
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
kolayoto.com
Canlı Tv izle
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.