Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (415. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.473
Cevap
111
Favori
733.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    ilk yanan ups. hep açık değildi ,sadece kendi anahtarından kapalıydı ,zaten o olay bana ders oldu :)
    kombide kullandığım ups. yansa dahi sorun olmaz ,çünkü dışarıda merdiven boşluğunda ve her yeri fayans kaplı

yangın ihtimali olsa ups.yi sürekli açık bırakır mıyım hiç :)
  • Hitm4n047 H kullanıcısına yanıt
    modem ups. diye aratırsanız bulursunuz
    misal bir tane örnek

https://www.hepsiburada.com/powerful-pm-4400-micro-dc-modem-ups-p-BD802451

tabi gücünün biraz yüksek olması daha iyidir ,bu gösterdiğim ürün 1000 ma. ,bazı modemler daha fazla güç isteyebiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hitm4n047

istediğim modeme bağlayacağım basit ve ucuz bir ups sadece jeneratör devereye girene kadar 10 saniye modemi tutsun yeter benim için ne öenerirsiniz arakdaşlar
    şuda var modem ups 130 tl ama nasıldır bilemem kullanmadım hiç ama bence ups al daha iyi yukarda verdiklerim işini görür
    https://www.hepsiburada.com/powerful-pm-4400-micro-dc-modem-ups-p-BD802451

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 8 Aralık 2018; 1:29:51 >

• arkadaşlar cevaplarınız için teşşkür ederim o ups leri bende göredüm ama benim malesef o kadar bütçem yok 20-30 tl lik birşey varmı mesela sunu buldum işime yararmıhttps://www.hepsiburada.com/bilgisayar-guc-kaynaklari-ups-aku-c-36?filtreler=fiyat:0-25
    gösterdiğiniz linkte ups yok ,sadece adaptörler var

maalesef o dediğiniz fiyatlara ups bulamazsınız
    en ucuzu 133 tlye olan modem ups olur başka ups bulamazsın o fiyata maalesef verdiğin linkte cemil hocanın dediği gibi adaptör var ups değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 8 Aralık 2018; 2:12:40 >
  • Dün bondex lerim geldi. 2 ve 3 santimetre kalınlığında 110-120dn

Kasa içinde iken android uygulama ile birkaç desibel miktarı aldım.

Ups'ten yaklaşık 1-1.5 metre uzaklık. (Yatağım)

[sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

Bilgisayar masamda otururken

Kasanın etrafındaki desibel düzeyi

Sonra kasa içine yalıtım malzemeleri ile döşemeye başladım. Lâkin henüz tam bitmedi. Zamanım dar olduğu için yarım kaldı. Birkaç düzenleme daha gerekli. Çünkü kasa kapağı kapanmadı. Diğer kapak tarafındaki bondexi inceltmem gerekli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire.Sword

kullanılmadığı zaman ups'in fişini çekme konusunda ben de şöyle birşey yazıyım. ups kapalı olsa bile fişi çekilmediğinde, sadece ışığı sönüp çıkışlara elektrik vermeyi kesiyor kendi hala çalışıp aynı elektriği harcamaya devam ediyor. wattmetre ile ölçtüğümde makelsan 22,5 powerful 20 watt civarında elektrik harcıyordu. ups'i gündüz kulanıp, gece kullanmadığınızı düşünürsek, ups senede 0,02*12*365=87,6 kw gereksiz elektrik harcar. bu da senede 45 tl civarı boşa elektrik faturası ödemek demek. çok olmasa da gereksiz yere elektrik harcamaya gerek yok diye düşünüyorum
    Üstad. Dün birşey tecrübe ettim. Kumandalı piriz kullanıyorum ve UPS ten tamamiyle akımı kestiğimi sanıyormuşum bunca zaman. Meğerse çok azda olsa akım varmış. Wifi alıcı var onun ışığı belli aralıklarla göz kırpıyor. UPS in pirizini çekmedikçe çözüm yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: saheemr

Üstad. Dün birşey tecrübe ettim. Kumandalı piriz kullanıyorum ve UPS ten tamamiyle akımı kestiğimi sanıyormuşum bunca zaman. Meğerse çok azda olsa akım varmış. Wifi alıcı var onun ışığı belli aralıklarla göz kırpıyor. UPS in pirizini çekmedikçe çözüm yok.

Alıntıları Göster
    biliyorsunuz prizlerde faz ve nötr olmak üzere iki tel bulunur. eğer topraklama varsa 3 ama o olası kaçaklar için, cihazın çalışması için ona gerek yok. bazı anahtarlı ya da kumandalı prizler bu 2 telden sadece 1 tanesinin bağlantısını kesiyor. eğer bağlantısı kesilen yere faz bağlanmışsa sorun olmuyor. elektrik cihaza hiç ulaşmaz ve akım çekmez, ama bağlantısı kesilen yuvaya nötr bağlanmışsa, elektrik fazdan yine cihazın içinde dolaşır, ve akım olur. sadece nötr'den geri çıkamadığı için cihaz çalışmaz. sizdeki prizi kontrol kalem varsa kontrol edin. eğer açık, kapalı farketmez her şekilde kontrol kalem yanıyorsa büyük ihtimalle faz ve nötr prize yanlış bağlanmış.

• quote:

biliyorsunuz prizlerde faz ve nötr olmak üzere iki tel bulunur. eğer topraklama varsa 3 ama o olası kaçaklar için, cihazın çalışması için ona gerek yok. bazı anahtarlı ya da kumandalı prizler bu 2 telden sadece 1 tanesinin bağlantısını kesiyor. eğer bağlantısı kesilen yere faz bağlanmışsa sorun olmuyor. elektrik cihaza hiç ulaşmaz ve akım çekmez, ama bağlantısı kesilen yuvaya nötr bağlanmışsa, elektrik fazdan yine cihazın içinde dolaşır, ve akım olur. sadece nötr'den geri çıkamadığı için cihaz çalışmaz. sizdeki prizi kontrol kalem varsa kontrol edin. eğer açık, kapalı farketmez her şekilde kontrol kalem yanıyorsa büyük ihtimalle faz ve nötr prize yanlış bağlanmış.

Alıntıları Göster
    Bunun bir sıkıntısı olurmu cihazlara..

• quote:

Orijinalden alıntı: saheemr

Bunun bir sıkıntısı olurmu cihazlara..

Alıntıları Göster
    ben elektrikçi değilim bu yüzden kesin konuşmak istemiyorum ama bir sorun olacağını da sanmıyorum
  • quote:

ben elektrikçi değilim bu yüzden kesin konuşmak istemiyorum ama bir sorun olacağını da sanmıyorum

Alıntıları Göster
    Dediğinizi ilk fırsatta deniyeceğim..

Tunçmatik 1kva regülatör bağlı idi ups e daha önce. Gerçi online UPS olunca gerek yok ama. Onun sayesinde UPS in ve cihazların tüm bağlantısı kesiliyor pirizlerle. Sabah tekrar taktım. Pirizden regülatör oradan UPS ve oradan da cihazlara. Regülatör kapanınca diğer herşey tamamiyle kapanıyor ve akım kalmıyor..

• acaba diyorum madem upsyi kasa içine koyuyorsun ups nin kasasını açıp da mı koysan daha serin olmaz mı?
    Kasa fanlari hava sirkulasyonu icin takili. Yalniz dedigim gibi kasa kapagi kapanmadigi icin daha ince olan bondex ile ic yuzeyi degistirmeyi dusunuyorum. Dedigin gibi kasasini da sokup koyabilirim icine. Su anda ses on ve arkadan gelmekte. Fanlarin oldugu yeride kaplayamayacagim icin sokmek aklima geldi. Ses belli duzlemde degil kasa icinde yayilir. Boylelikle sesi daha cok emdirebilirim diye dusundum. Lakin yinede kasa icindeki fanlarin ups bilesenlerini direk sogutacagini pek dusunmuyorum. Ama etkisi olacaktir.

Yarin deneyecegim.

• fanlar yakın olsa serinletir aslında veya ups kapağı açık olsa. birde arka fanı çevirmediysen ups ye üflemiyordur zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 9 Aralık 2018; 0:10:42 >
    Kapağı söktükten sonra aslında 1-2 tane 120mm'lik fan üstüne koyabilirim.
    Kasa içine önden soğuk hava içeride ısınan havayıda arkadaki eksoz fan atsın daha mantıklı geliyor. UPS soğutsun diye gereken fanı koymuş anladığım üzere.

Bugün sonuçları göreceğim. Kasanın kapağını sökerek kullanmak çok daha yatkın kafamda şu anda. Yayılan ısıyı tahliye edeceğim için ups'in kendi fanı daha rahat eder. :)
    arka tarafı da emme yaparsam içerde ısıyı nasıl dışarı attıracağım?

birde kapaksız koysam, kullandığım malzeme yanmaz diye ibaresi yok. Isınan materyaller tutuşur mu acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KYTECHNGAMING

arka tarafı da emme yaparsam içerde ısıyı nasıl dışarı attıracağım?

birde kapaksız koysam, kullandığım malzeme yanmaz diye ibaresi yok. Isınan materyaller tutuşur mu acaba?
    arka egzoz fan sıcak havayı atar ama tavsiyem arkayı da kapatacaksan küçük delikler del hava için birde kasa üstüne fan takılıyorsa orayada egzoz görevli bir fan takılırsa oda atar sıcak havayı. kapaksız koysan da ups nin altında sacı yok mu o korur malzemeyi olmadı bir sac kestir altına koy
    Maalesef olduğu gibi bıraktım en son hali ile. Çünkü 2 kapağıda aldığım bondex ile kapatamıyorum. Kasa küçük geldi biraz bunlar için.

Android'deki desibel ölçerler ne kadar verimli bilmiyorum ama kapak açık yada kapalı, önüne bondex koyunca yada yokken 1 desibel ya oynuyor ya oynamıyor.

Daha önce dediğim gibi sesi azaltmak için yatay düzlemde yani ön ve arka kısımları da komple kapatmam lazım. O da çok verimli olmaz bence.

1 metrede 50db teknik özelliği vardı. Kasa içinde iken 1 metrede 39-40db değer alıyorum şu anda.

Peder bey kafayı yiceksin, sıfır db'e ulaşamayacaksın diyince uğraşmayı da kestim. Adam haklı, sat kurtul dedi üstüne birde :)

Bu gece bu hali ile uyumak nasıl olacak bir deneyeceğim bakalım.
  • 
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.