Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
8.225
Cevap
79
Favori
571.035
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Diğer harici bileşenler >> ## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2460 Mesaj
      31 Ekim 2018 23:43:12

buzdolabı ilk kalkışta 90 watt'tan fazla çeker. bu yüzden buzdolabını 90 değil 1000 watt olarak hesaplayıp ups alın. zira bizdeki derin dondurucu ilk kalkışta 1 saniyelikte olsa 1000 watt çekiyor sonra 65 watt ile devam ediyor. 10 yıldan fazladır kullandığımız buzdolabı ise daha insaflı 500 watt ile kalkış yapıyor ama sonra 180 watt ile devam ediyor. marka olarak ben powercom kullandım 2 yıl dayandı. powerful kullandım. memnundum ama 3. yıl sonunda daha aküleri bitmeden bu da bozuldu. ama diğer kullanıcı yorumları da gene olumlu, önerebilirim. şimdi de makelsan alacağım. bir de bunu deniyim bakalım kaç sene dayanacak. ama öneri isterseniz powerful'un 2000 va modelini deneyebilirsiniz.
      |
      |
      asderwet11 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1501 Mesaj
      01 Kasım 2018 12:16:40
      Arkadaşlar Powerful PL-1000https://www.incehesap.com/powerful-pl-1000-1000va-ups-fiyati-15551/ cihazını 3 yıldır kullanıyorum. Aküsü tamamen bitti. Servisini aradım yeni akünün parça+işçilik toplam 225 tl ye takılacağını söyledi. Cihazın sıfır fiyatı 385 TL. Bu normal midir? Daha uygun fiyata garantili akü taktırabilir miyim?

Teşekkürler.

• Yarbay
      10474 Mesaj
      01 Kasım 2018 16:44:50
      quote:

Orijinalden alıntı: guitarman

Arkadaşlar Powerful PL-1000https://www.incehesap.com/powerful-pl-1000-1000va-ups-fiyati-15551/ cihazını 3 yıldır kullanıyorum. Aküsü tamamen bitti. Servisini aradım yeni akünün parça+işçilik toplam 225 tl ye takılacağını söyledi. Cihazın sıfır fiyatı 385 TL. Bu normal midir? Daha uygun fiyata garantili akü taktırabilir miyim?

Teşekkürler.
      Yuasa NP7-12L 12V 7 Ah yada 9 ah ise çok iyi en iyi akü bu marka deniyor çünkü ve son 2 yıldır aşırı uçtu fiyatı bu markanın yada tüm akülerin diyeyim. 7 ah olan şuan hb de 162,99 TL 9 ah olan 265,00 TL diğer markalar iyi sayılan Tbs 139 TL civarı

yusa 7 ah

https://www.hepsiburada.com/yuasa-np7-12l-12v-7-ah-bakimsiz-kuru-aku-p-HBV0000021IQ7?magaza=ELTA%20ELEKTRON%C4%B0K&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.pla.cevre&gclid=CjwKCAjwyOreBRAYEiwAR2mSks15L97TDwkvm-anaFbuMNErqE2nuZdlu4S8qcULgc9T0otF8OAvhxoCGdAQAvD_BwE

yusa 9 ah

https://www.hepsiburada.com/yuasa-12v-9a-bakimsiz-kuru-aku-p-BD97467

Tbs 9 ah

https://www.hepsiburada.com/tbs-12v-9ah-5-ups-tip-aku-p-BDARMA01753

• Binbaşı
      1501 Mesaj
      02 Kasım 2018 13:12:31
      quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

Yuasa NP7-12L 12V 7 Ah yada 9 ah ise çok iyi en iyi akü bu marka deniyor çünkü ve son 2 yıldır aşırı uçtu fiyatı bu markanın yada tüm akülerin diyeyim. 7 ah olan şuan hb de 162,99 TL 9 ah olan 265,00 TL diğer markalar iyi sayılan Tbs 139 TL civarı

yusa 7 ah

https://www.hepsiburada.com/yuasa-np7-12l-12v-7-ah-bakimsiz-kuru-aku-p-HBV0000021IQ7?magaza=ELTA%20ELEKTRON%C4%B0K&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.pla.cevre&gclid=CjwKCAjwyOreBRAYEiwAR2mSks15L97TDwkvm-anaFbuMNErqE2nuZdlu4S8qcULgc9T0otF8OAvhxoCGdAQAvD_BwE

yusa 9 ah

https://www.hepsiburada.com/yuasa-12v-9a-bakimsiz-kuru-aku-p-BD97467

Tbs 9 ah

https://www.hepsiburada.com/tbs-12v-9ah-5-ups-tip-aku-p-BDARMA01753

Alıntıları Göster
      Cevap için teşekkürler. Benim aküm hangisi? Akü fiyatlarına bakınca yetkili serviste 225 tl'ye taktırmak daha mantıklı görünüyor.
      Cihazımda sanırım iki tane akü var.

Kapasite ve Sayı 2x12V 7Ah linkte bilgisi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guitarman -- 2 Kasım 2018; 13:15:23 >

• Yarbay
      3956 Mesaj
      02 Kasım 2018 16:44:48

siz 2 tane 12 volt 7ah akü alacaksınız ve eskileri sökerken dikkat edin ,aküler seri mi bağlı yoksa paralel mi bu çok önemli (gerçi seri bağlı oluyor ve cihaz 24 volt olarak çalışıyor)

gg. yada n11 de ucuz akü bulabilirsiniz ama ucuz aküler genelde 1 yıl sonra çok miktarda kapasite düşüşü yapıyor
      arkadaşın size önerdiği yusa akü çok kalitelidir (5 yıl kadar sorunsuz kullana bilirsiniz ) ve o nedenle çok pahalıdır

bu durumda servis size asla yusa marka yada benzeri akü takmayacaktır

üstelik genelde hb. pahalıya satıyor ,misal bakın n11 de daha ucuza var (fiyatı 129.50) ,11:11 de kuponla falan daha da ucuza alabilirsiniz

https://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/yuasa-np7-12-yuasa-12v-7ah-kuru-bakimsiz-aku-P141750410

işimi görsün ve 1-2 yıl dayansın derseniz yine n11 de daha ucuza olanları var ,misal alttaki linkte olanı ve yanlış bilmiyorsam genelde firmalar bu markayı kullanıyor (fiyatı 85 tl.)

https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/ttec-base-12v-volt-7ah-amper-bakimsiz-kuru-aku-uretim15052018-P18538956
      |
      |
      guitarman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      10474 Mesaj
      02 Kasım 2018 19:47:12

gösterdiklerimden 7ah olanı akünüz de markayı yazmamışsın 9ah olan şarj olduktan sonra daha uzun kullanım olur servis kaçlık ve ne marka takar bilemem ama c cemil arkadaşın dediği yerden alabilirsin yusa akü ben hb ye bakıp fiyat vermiştim n11 daha ucuza veriyormuş hiç aklıma gelmedi n11

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 2 Kasım 2018; 19:54:9 >
      |
      |
      guitarman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2460 Mesaj
      03 Kasım 2018 00:24:27
      yıllardır herkes yuasa aküler çok iyi diyor da alıp deneyip diğer akülerle kıyaslayan oldu mu acaba. ben hangisi iyi hangisi kötü diyemem ama benim durum farklıydı. ilk aldığım ups powercom'du ve içinde iki tane 12v 7 ah yuasa akü vardı. ilk deşarjda 45 dk dayandı sonra direk 15 dk'ya düştü. sonra sadece elektrik kesilince bilgisayarı kapatmak için kullandım ve 2 yıl sonunda da tam bittiler. ardından ups bozuldu zaten. ikinci aldığım powerful'du yine içinde 2 tane 12v 7ah olan kendi aküleri vardı. akülerin üzerinde de powerful yazıyor. kendi aküleri yani. bunları ilk aldığımda 3 defa deşarj ettim hepsinde sabit 45 dk dayandı. yuasa gibi 15 dk'ya düşmedi. sonra yine rutin sadece bilgisayarı düzgün kapatmak için kullandım ve bunlar 3 yıl dayandı. hatta hala 10 dk dayanırken yine ups'in arızası sonucu önce 1 dk'ya düştü sonra ups, çıkışlardan elektrik vermemeye başladı. yani benim tecrübemde powerful'un aküleri yuasa'dan daha iyi performans gösterdi.

gerçi powerful aldığımda aküleri 1 yıllıktı. powercum'u aldığımda kaç yıllık bilmiyorum ama aküler tamamen boşalmıştı. büyük ihtimalle bayat akülerdi belki de ondan da kaynaklanmış olabilir. ama yuasa ile diğer aküler arasında öyle çok fark olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

bu arada yukarıda arkadaş kendi akülerini sormuş. benim de ups aynı marka, aynı modeldi. içinde üstte te yazdığım gibi powerful'un kendi marka aküleri var. servis te büyük ihtimalle yine aynı akülerden takacak. ama arkadaşların önerdiği aküleri alıp takarsan da sorun çıkacağını sanmam. yalnız powercom'da aküleri sökmek çok kolaydı ama powerful, aküleri nasıl sabitlemişse sökmek zor. powercom'da ön panel çıkıyordu ve aküler ordan rahatça sökülüyordu. powerful'da ön paneli çıkaramadım. aküleri sabitleyen bir çerçeve koymuşlar. onun bütün vidalarını sökememe rağmen o da çıkmadı. en son çerçevenin bir iki yerini penseyle bükerek aküleri çıkarabildim, haberi olsun. ama sonra tekrar yerine de takabildim. yani sadece zor, imkansız değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fire.Sword -- 3 Kasım 2018; 0:35:58 >

• Yarbay
      10474 Mesaj
      03 Kasım 2018 00:50:13
      quote:

Orijinalden alıntı: Fire.Sword

yıllardır herkes yuasa aküler çok iyi diyor da alıp deneyip diğer akülerle kıyaslayan oldu mu acaba. ben hangisi iyi hangisi kötü diyemem ama benim durum farklıydı. ilk aldığım ups powercom'du ve içinde iki tane 12v 7 ah yuasa akü vardı. ilk deşarjda 45 dk dayandı sonra direk 15 dk'ya düştü. sonra sadece elektrik kesilince bilgisayarı kapatmak için kullandım ve 2 yıl sonunda da tam bittiler. ardından ups bozuldu zaten. ikinci aldığım powerful'du yine içinde 2 tane 12v 7ah olan kendi aküleri vardı. akülerin üzerinde de powerful yazıyor. kendi aküleri yani. bunları ilk aldığımda 3 defa deşarj ettim hepsinde sabit 45 dk dayandı. yuasa gibi 15 dk'ya düşmedi. sonra yine rutin sadece bilgisayarı düzgün kapatmak için kullandım ve bunlar 3 yıl dayandı. hatta hala 10 dk dayanırken yine ups'in arızası sonucu önce 1 dk'ya düştü sonra ups, çıkışlardan elektrik vermemeye başladı. yani benim tecrübemde powerful'un aküleri yuasa'dan daha iyi performans gösterdi.

gerçi powerful aldığımda aküleri 1 yıllıktı. powercum'u aldığımda kaç yıllık bilmiyorum ama aküler tamamen boşalmıştı. büyük ihtimalle bayat akülerdi belki de ondan da kaynaklanmış olabilir. ama yuasa ile diğer aküler arasında öyle çok fark olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

bu arada yukarıda arkadaş kendi akülerini sormuş. benim de ups aynı marka, aynı modeldi. içinde üstte te yazdığım gibi powerful'un kendi marka aküleri var. servis te büyük ihtimalle yine aynı akülerden takacak. ama arkadaşların önerdiği aküleri alıp takarsan da sorun çıkacağını sanmam. yalnız powercom'da aküleri sökmek çok kolaydı ama powerful, aküleri nasıl sabitlemişse sökmek zor. powercom'da ön panel çıkıyordu ve aküler ordan rahatça sökülüyordu. powerful'da ön paneli çıkaramadım. aküleri sabitleyen bir çerçeve koymuşlar. onun bütün vidalarını sökememe rağmen o da çıkmadı. en son çerçevenin bir iki yerini penseyle bükerek aküleri çıkarabildim, haberi olsun. ama sonra tekrar yerine de takabildim. yani sadece zor, imkansız değil
      ben kıyasladım 1 defa ucuz diye başka marka akü aldım akü bir yıl bile olmadan geberdi ups açılmıyordu bile yusa 3 yıl dayandı geberşe de ups yi açık tutuyor yusa ayrıca garanti bittiyse servise vermeye gerek yok el yatkınsa akü değiştirmek zor bir şey değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 3 Kasım 2018; 0:55:4 >

• Yarbay
      2460 Mesaj
      03 Kasım 2018 11:26:46

1 yıl dayanan akünün markası neydi hocam. çünkü çoğu ups yuasa değil, kendi marka akülerini kullanıyor ve en az garantisi bitene kadar yani 2 yıl dayanıyorlar. ama bazı satıcılar kullanılmış ya da rafta çok uzun süre bekleyip bayatlamış batarya gönderiyorlar. onlar dediğiniz gibi çok kısa sürede ömrünü tamamlayabilir. güvenilir bir satıcıdan, mümkün olduğunca yeni üretilmiş bir akü almak gerek.

güvenilir satıcı demişken, üstte n11 linki paylaşılan yuasa akünün satıcısı pilsitesinden xtar şarj cihazı almıştım. yine diğer satıcılara göre oldukça uyguna satıyorlardı ve orjinaldi. şimdi de dikkatimi çekti diğer satıcılar yuasaları 160 ve üstüne satarken adamlar 130'a satıyorlar. satıcıyı önerebilirim
      |
      |
      mito1172 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3956 Mesaj
      03 Kasım 2018 12:51:28

evet ben denedim ,çünkü tahmini 2000 yılından beri ups kullanırım :)
      en son hb. sitesinde çok uygun görüp almıştım (büyük ihtimal fiyat hatası yapmışlardı) ,gönderdiler ama yıllarca kullanılmış ürünleri paketleyip göndermişler (üstündeki tozları bile silmemişler)

bende inat edip göndermedim o şekilde takıp kullandım (2-3 yıl) ancak geçen günlerde ups. nin trafosu yandığı için başka ups aldım ,şimdi boşta duruyorlar

yani yıllarca kullanılmış yuasa aküler benim işimi dahi gördü ve hala sağlamlar :)

diğer önemli konu ise bu aküleri ayda bir ,olmazsa 3 ayda bir tam boşaltıp tekrar tam şarj edilmesi gerekiyor ,yoksa git gide performans düşüşü yaşanıyor ve en sonunda anında kapanma yaşanıyor

bunun yanında birkaç kezde ucuz olanlarından kullandım ve 1 yılı geçeni görmedim
      |
      |
      Fire.Sword kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2460 Mesaj
      03 Kasım 2018 13:34:16

cevap için teşekkürler hocam, ben de yıllarca hep yuasa kaliteli diye duyuyordum ama kimse de çıkıp bende farklı marka 1 yıl, yuasa 2-3 yıl dayandı diye yazmıyordu. bende de yuasa 2 yıl, powerful 3 yıl dayanınca merak etmiştim. bu aralar ups bozulmasa yeni akü alacaktım. kullanıcı yorumları aradım, hiçbir yerde yoktu. herkes sadece yuasa kaliteli deyip geçiyordu. demek yuasa'nın kalitesini deneyen varmış. yeni akü alcacak arkadaşlara yol göstermesi açısından bu şekilde kullanıcı deneyimlerinin yazılması taraftırıyım. tekrar size de mito1172 arkadaşa da cevaplar için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fire.Sword -- 3 Kasım 2018; 13:42:33 >
      |
      |
      C.CEMİL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      10474 Mesaj
      03 Kasım 2018 13:45:47

rica ederim kafadan iyi demem zaten hiç bir ürünü valla hiç hatırlamıyorum markasını 6 yıl önceydi elektrikçiden almıştım şuda var yusa aşırı fiyat arttırdı bu kadar pahalı değildi kur bahanesiyle abarttılar zamı yoksa ederi en fazla 100 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 3 Kasım 2018; 13:53:0 >
      |
      |

• Yarbay
      3956 Mesaj
      03 Kasım 2018 13:49:37

rica ederim kardeşim forumun amacı bu zaten

aklıma gelmişken söyleyeyim ,bende bazı yuasa akülerden şüpheleniyorum doğrusu ,sanki taklitleri var gibi geliyor
      fiyatı yüksek ürünler bazı yamyamları iştahlandırıyor biliyorsunuz
      |
      |

• Yarbay
      2460 Mesaj
      06 Kasım 2018 14:58:28
      bu fanlı line interactive ups'lerdeki fan sadece elektrik kesildiğinde mi devreye giriyor yoksa ups her ısındığında mı? mesela yazın hava sıcakken elektrik kesilmese bile yine çalışıp rahatsız eder mi acaba ? makelsan lion 1200x almayı düşünüyorum da fanı düşündüyor. ayrıca lion plus modellerinde 1500 de bile fan yokken, lion x modelinde 1200'e fan koymaları ilginç

• Yarbay
      10474 Mesaj
      06 Kasım 2018 20:49:12

hayır her zaman çalışmıyor elektrik kesilince birde voltaj düşerse onu dengelemek için çok kısa çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 6 Kasım 2018; 20:52:21 >
      |
      |

• Yarbay
      2460 Mesaj
      06 Kasım 2018 22:25:59

iyiymiş o zaman hocam, alabilirim. ups'i akü modunda çok fazla kullanmıyorum zaten. voltaj dalgalanmaları da çok uzun sürmüyor. fan sorun yaratmaz o zaman. teşekkürler.
      |
      |
      mito1172 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      9674 Mesaj
      07 Kasım 2018 21:58:58
      inform 800 lük aldım sonunda. Öndeki basmalı power tuşu boşta fişe takınca led ışığı yanmıyor bu şekilde şarj olacağını düşünmüştüm. FSP de aynı şekilde şarj oluyordu hatta kılavuzunda 15-20 saat bekleyin tarzı uyarı mevcuttu. İnform'da şarj olayı yok mu acaba kullanma klavuzunda da göremedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

"Your hair is winter fire, January embers, My heart burns there, too. "
      Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
    • Yarbay
      10474 Mesaj
      08 Kasım 2018 23:32:19
      quote:

Orijinalden alıntı: ekostros

inform 800 lük aldım sonunda. Öndeki basmalı power tuşu boşta fişe takınca led ışığı yanmıyor bu şekilde şarj olacağını düşünmüştüm. FSP de aynı şekilde şarj oluyordu hatta kılavuzunda 15-20 saat bekleyin tarzı uyarı mevcuttu. İnform'da şarj olayı yok mu acaba kullanma klavuzunda da göremedim.
      bende de inform 1500v LCD ekranlı var hiç denemedim kapalıyken şarjı istersen sen dene

• Yarbay
      9674 Mesaj
      09 Kasım 2018 17:01:51
      quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

bende de inform 1500v LCD ekranlı var hiç denemedim kapalıyken şarjı istersen sen dene

Alıntıları Göster
      Demek istediğim şey şarj olduğunu gösteren led ışık uyarısının olmamasıydı.Genelde şarj olabilen her cihazda mutlaka yanıp sönen bir ışık olur fakat bunda yokmuş sonradan olmadığını öğrendim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

"Your hair is winter fire, January embers, My heart burns there, too. "
      Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
    • Yarbay
      3956 Mesaj
      10 Kasım 2018 00:17:05

benim şu zamana kadar aldığım hiç birinde ışık görmedim ve hepsi cihaz kapalı olsa dahi şarj yapmaya devam ediyordu
      o nedenle priz ve ups arasına anahtarlı bir priz taktım ,çünkü sürekli şarjda kalması bu cihazlar için kötü bir durum
      akü arızalanırsa sürekli şarj yapmaya çalışacaktır ve ayrıca boşa elektrik harcaması olur

şimdi aklıma yaşadığımız bir olay geldi ;
      biz tatilde iken evde sadece oğlum kalmıştı ,odadan koku geldiğini duyup baktığında ups. den dumanlar çıktığını görmüş
      eğer görmese ev yanacakmış ,o nedenle bence mutlaka bir anahtarlı prize bağlanmalı ,bilgisayarı kapattığınızda bu düğmeden tamamen kapatılmalı
      |
      |
      ekostros kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
SEO
doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
Paykasa
SEO
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.