Şimdi Ara

UPS hakkında genel sorular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • forumda UPS icin bolum yok bir iki baslik acan var kopyala yapistir sunu al bunu al diye cevap veriyorlar o yuzden bu sordugum uzman sorusu kategorisine girebilir sansimizi bir deneyelim.

bende 850w psu var ve onceden APC marka ups kullanmistim 800va.onun akuleri ozel miymis neymis aldigim akuler calismadi 75 lirayi cope attim.fransiz mali eaton marka ups almaya karar verdim mail attim servisine dedim data kablosu printer kablosuna benziyor ve 850w psu icin hangi modeli almaliyim?adam dedi 900w veren 1500 modelini almalisiniz.fiyati 400-500 lira olunca istemedim oncekinden alayim dedim 850va aldim 201 liraya.bu kapasite benim bildigim elektrik kesildiginde diyelim oyun oynuyorsan lazim.yani elektrik kesildiginde benim full oc bir seyler yapma ihtimalim baya dusuk.

gelelim kapasite sorusuna.programindan bakiyorum bf4 oynarken alt tab yapip 680w diyor %100.ben oyle olsun diye oc filan yaptim.diyelim bana 720w lazim 680w'tan yukarisini vermiyor mu yoksa dedigim gibi elektrik kesilirse mi kapasite onemli?oc yapip oyun oynamamak lazim demek ki dolduruyoruz kotayi elektrik giderse kotu olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 18 Nisan 2017; 18:41:41 >

• UPS'nin online ya da line interactive olmasına göre değişir bu soru.online olursa sürekli batarya üzerinden çalıştırıyor kapasiteyi geçtin ama şebekeden vereyim diyemez fakat line interactive olursa 680w demesinin anlamı yok 850w çekerse psu şebekeden verir ups.dediğiniz gibi şebeke voltajı kesildiğinde kapasite önemli.çok kısa süre tutabilir ya da tutamaz kapasiteyi aşarsanız.
  • sagolun hocam.
  • Hocam geçen haftalarda çok uğraştım araştırdım bu upsle aynı sizdeki durumdu,oyun oynarken elektrik gitti geldi çat kapandı makina,ben ups batarya öldü sandım ama tvye takınca sorunsuz çalıştı.APC650VA çıkışıda 200W filan herhalde max.
    bende prizden watt ölçer var onla baktım witcher 3'de en fazla 330W çekiyordu bütün sistem,mafia 3 de aynı şekilde 360W en çok yoranlar bunlar sistemi,diğer oyunlar bu kadar kasmıyor makinayı.Mass effect andromedayı deniycem bide üşeniyorum
    Sistem i7-6700k 4.2Ghz@4.6Ghz anakartdan otomatik overclock,16gb ram,asus strix gtx 1080,h80iv2,4 adet 12cm kasa fanı,2 ssd,1 5400rpm hdd,güç kaynağı 450W evet Corsair RM450 Gold
    Tunçmatik 1000'lik aldım 600W veriyor çıkış,gene withcer 3 testinde,vsync kapalı herşey kökte 300-330w arası gidip geldi yük durumuda kendi programında %60'dı bataryanın.
    Line Interactive 1000VA'dan yukarısında ve On-Lineların hepsinde fan var yoksa daha yüksek birşey alıcaktım ama o fan sesi adamı öldürüyor,pc başka odada filansa yada iş yerine alınabilir.
    SLI filan varsa sıkıntı işte makinada mecbur daha yüksek birşey almak gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi roltec -- 18 Nisan 2017; 10:12:41 >

• merhaba

bende olayı biraz farklı olarak ele alayım ve ups sorunumu farklı sorayım bilen arkadaşlar için
    elimde powersonic 2000 serisi ups var.. ilk aldığım yıllarda garip bir şekilde kapanma vs olurdu. zaman içinde bu sorun düzeldi.. Şimdi ise zaman sebebi ile batarya artık yeterli gelmiyor
    şimdi netden batarya aramak için girdim ve ups in kitapçığını buldum
    http://www.ekilavuz.com/kilavuz/d481be6b5aab0338/14/powersonic/powersonic-2000/kesintisiz-guc-kaynagi/ups

normal şartda içinde 2 adet akü var 12V9Ah lik...
    a) bu kapasitedeki tüm markaların aküleri ebat olarak aynı mıdır ?
    b) akü sayısını 2 yerine 4 almak istersem verimli olur mu, yani devre bu kapasiteye uygun kontrol sağlar mı ?
    c) şebeke kesildiğinde maalesef cihaz sürekli ötüyor. Dolayısı ile ya speaker kablolarına yada sizlerin bildiği devre üzerisine ses kapatma butonu eklemek istiyorum, bilgisi olan ?
    d) Mevcut daki 2 adet akü yapısına güneş enerjisi paneli eklemek istersem .. mümkün ise hangi kapasitede ve nasıl bir bağlantı kurmam uygun olur ?
    e) maalesef ups, bilgisayar kasam dan daha fazla ses çıkarıyor.. içindeki fanları değiştirmek istersem, bu ups için önerebileceğiniz fan tipleri hangileri olabilir ?
    f) Bu ups e yatırım yapmak uygun mudur ? aküsünü değiştirmek - güneş paneli eklemek vs vs.. sonuçda burda elektronik ve güç sistemlerinde uzman arkadaşlarımızın önerilerine ve tecrübe paylaşımlarına açığız

selamlar

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt
    ben de apc ups'me batarya aldigim icin sorulari cevaplayabilirim sanirim.

a) bu kapasitedeki tüm markaların aküleri ebat olarak aynı mıdır ?

evet aynidir

b) akü sayısını 2 yerine 4 almak istersem verimli olur mu, yani devre bu kapasiteye uygun kontrol sağlar mı ?

hayir kac taneyse o kadar takacaksiniz 2 ise iki.

c) şebeke kesildiğinde maalesef cihaz sürekli ötüyor. Dolayısı ile ya speaker kablolarına yada sizlerin bildiği devre üzerisine ses kapatma butonu eklemek istiyorum, bilgisi olan ?

yeni aldigim eaton marka ups'nin yaziliminda ses kapatma var diger turlu ugrastiginiza degmez speaker tus koy vs.

d) Mevcut daki 2 adet akü yapısına güneş enerjisi paneli eklemek istersem .. mümkün ise hangi kapasitede ve nasıl bir bağlantı kurmam uygun olur ?

bence boyle islere girismeyin ups'de batarya degisiminde birebir ayni olmasi gerekiyor hatta o bile bazen yetmiyor en sonda soyleyecegim.

e) maalesef ups, bilgisayar kasam dan daha fazla ses çıkarıyor.. içindeki fanları değiştirmek istersem, bu ups için önerebileceğiniz fan tipleri hangileri olabilir ?

yine dedigim gibi ups ile oynanmaz duzgun ups alin diyecektim zaten en sonda ama buradan baslayayim demeye.fansiz upsler de var ups'nin fani degismez nereden bulacaksiniz yeni alacaginiz daha sessiz mi olacak?ram modlama diye bir sey duydunuz mu ups modlama diye bir sey de yok bu aletler tek parcadir butunlugunu bozup too fast too furious yapmaya kalkarsaniz olmaz.

f) Bu ups e yatırım yapmak uygun mudur ? aküsünü değiştirmek - güneş paneli eklemek vs vs.. sonuçda burda elektronik ve güç sistemlerinde uzman arkadaşlarımızın önerilerine ve tecrübe paylaşımlarına açığız

ben apc marka ups'me 2 tane 7v sanirim aku aldim ama calismadi cunku arkadasin orjinal parcasi varmis iki akuyu birlestirip ups'ye takan bir parca cip mi varmis neymis cope attim iki akuyu o yuzden sunu anladim ups'nin isi bitti mi atiyorsun ve yenisini aliyorsun mumkunse en ucuzunu aliyorsun.siz 2000va filan diyorsunuz bunlar pahali ama anladigim kadariyla siz bu aletten zaten pek memnun kalmamissiniz bir de eaton markasina bakin diyorum.klavuzundan okuduguma gore ayni akuden alip takabiliyormusuz bakalim denemesi 1 9v aku parasi bir kac sene sonra ben denerim.

http://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/eaton-5e-2000i-usb-line-interactive-ups-P167265636

• quote:

Orijinalden alıntı: roltec

Hocam geçen haftalarda çok uğraştım araştırdım bu upsle aynı sizdeki durumdu,oyun oynarken elektrik gitti geldi çat kapandı makina,ben ups batarya öldü sandım ama tvye takınca sorunsuz çalıştı.APC650VA çıkışıda 200W filan herhalde max.
    bende prizden watt ölçer var onla baktım witcher 3'de en fazla 330W çekiyordu bütün sistem,mafia 3 de aynı şekilde 360W en çok yoranlar bunlar sistemi,diğer oyunlar bu kadar kasmıyor makinayı.Mass effect andromedayı deniycem bide üşeniyorum
    Sistem i7-6700k 4.2Ghz@4.6Ghz anakartdan otomatik overclock,16gb ram,asus strix gtx 1080,h80iv2,4 adet 12cm kasa fanı,2 ssd,1 5400rpm hdd,güç kaynağı 450W evet Corsair RM450 Gold
    Tunçmatik 1000'lik aldım 600W veriyor çıkış,gene withcer 3 testinde,vsync kapalı herşey kökte 300-330w arası gidip geldi yük durumuda kendi programında %60'dı bataryanın.
    Line Interactive 1000VA'dan yukarısında ve On-Lineların hepsinde fan var yoksa daha yüksek birşey alıcaktım ama o fan sesi adamı öldürüyor,pc başka odada filansa yada iş yerine alınabilir.
    SLI filan varsa sıkıntı işte makinada mecbur daha yüksek birşey almak gerek.

ya zaten oyun soz konusu olmasa al 650va'yi bi 300w rahat verir cok rahat yeter sisteme ama oyununa gore bile farkli cekiyor oyunda giderse sıkıntı.fan sesi problem ben bu zamana kadar apc'den sonra almadiysam birincisi apc regulator var diye ikincisi ne almaya kalksam fan var diye almadim amaaan bosver dedim bir daha aramadim ama simdi aldigim ups fansiz valla rahatlik bir de onun fan sesini cekemezdim.

• üstad dediğin gibi ben kullnmıyorum sebebide ups iyi güzel tamam da içindeki aküden dolayı bizi sömürüyorlar hep pahalı bulmak ta zor

bunuda yanlış anlama benim görüşüm

arkadaşta vardı içindeki akü bitmiş bulamadık bulduklarımızda bi ups parası en sonunda oda attımı ne yaptı bilmiyorum

ha pahalı sistemlerde var olması gereken bi ürün ama işte yok
  • hocam işte ben internette bu tunçmatik ups batarya değişim videolarını izledim aynı seri bulamadım ama bir önceki serininkini buldum açılımı/değişimi kolaydı,bundan öncede 650likleri hep kendim değiştirmiştim.içinde 2 adet 12v 7ah olan tunçmatik lite II 1000VA/600W çıkış 250 tl,yazılımından ötme sesi de kapanıyor 2 metre ötemde gece sıkıntı olmuyor.ama led ışığı hayvan gibi yanıyor siyah elektrik bandıyla bantladım
    ha en ucuzunu aldım işte 1 yıl sonra bataryalar hiç aşırı kullanmasan bile %20-30 filan gidicek,2 yıl sonrada pil komple ölüyör,şansımı garantiden deniyorum apc bugüne kadar değiştirdi ama sonrasında çok pahalıya mal oluyor yada üst modellerde sorun çıkarmış işte hiç değişmemiş,wilson hocamın anlattığı gibi.o yüzden batarya bitince bu tunçmatikleride açıcam takabilirsem takıcam yeni bataryayı,ha oda en dandiğinden oluyor 1 yıl gidicek,yıllardır böyle 1 powercom ve 2 apc kullandım,sorun olmadı.
    en son 4-5 yıl sonra devre de çortluyor tabi bunlarında bir ömrü var

• 2 bin ustu cihazlara mutlaka sart ups ama bataryalar oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • roltec kullanıcısına yanıt
    aynen yapıcağımız bişey yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.