Şimdi Ara

Üniversiteyi kazandım ama çok mutsuzum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
4
Favori
5.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 yıl önce bu zamanlar universiteye gitmek için can atiyordum. Bana kazanamazsin diyenlere inat kazanmak için elimden geleni yaptım. Ve de oldu. İstediğim yer oldu. Ama çok mutsuzum. Ne aşka ne de arkadaşlığa inanıyorum. Zaten lisede neysen üniversitede de öyle oluyormuş. Yani umutsuzum. Karsima hep kötü insanlar çıktı çünkü
    Benim gibi hisseden var mı? :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• evet toplumumuz çok cahil, her yerde üniversiteyi sanki gerçekten bilim yapılan bir yermiş gibi anlatıyor. sanki çocuğunu harvard üniversitesine yolluyor da o havalara girmiş, altı üstü boğaziçi, odtü. dünya çapında değeri bile olmayan üniversiteler sonuç olarak. harvard üniversitesine gidince de mutlu olacaksınız diye bir şey yok, önemli olan çok okumak ve çok bilmek üniversitenin dışında. çok bilmek insanı özgürleştirir, üniversiteye gidersen sadece üniversite eğitimi kadar olursun, dışarıdan getirdiğin öğretmenlerin vereceği ders kadar olursun. okursan özgürleşirsin, spor yaparsan özgüven sahibi olursun. osuruklu üniversiteleri bu kadar büyütmeye gerek yok.
    Ha bana kalsa yani bugün deseler ki " Kardeş puan falan s. et ne okumak istersin sen ? " deseler %90 gastronomi derdim. Ama okuyup da öyle esnaf lokantasına pilav yapan tiplerden değil. Baya sağlam bir şef olmak isterdim. Mis gibi ne mekaniği var ne kodlaması var ne bilmem nesi var. Süper ya. Abi düşünsene proje ödevini falan yiyorsun harika bir şey.

Otur şimdi işin yoksa yok fizik yok kodlama yok algoritma. Amaan zaten kalmış max 50-55 yıl. Onu da aptal bir makineye ne yapması gerektiğini anlatarak geçiricez. Neyse dolmuşum biraz ama umarım ilk günler diye böyledir sonra geçer umarım. Sağ olun yine de.
    üniversite kazanmak zaten hayatta size mutlak mutluluğu verecek diye bir şey yok. hayatınızda üniversitenin önemi çok küçük, sadece farkında değilsiniz, sınava hazırlandınız ve gözünüzde çok büyüttünüz, bu yüzden mutluluğa böyle ulaşacağınızı sanıyorsunuz. hayatta hangi yönden eksikseniz o yöndeki gelişiminizi görmeniz mutlu olmanızda daha etkilidir. hangi yönünüzün zayıf olduğunu görün ve onun üzerine düşün, mutluluğu o gelişimi gördükçe elde edeceksiniz.
    Aynen öyle hocam. Ama bence burada sıkıntı öğrencide değil. Çünkü öyle bir anlatılıyor ki " ÜNİVERSİTEEEEEĞĞĞĞ" diye yani çocuk da bu sefer diyor ki " Ulan bu kadar üstüne düşülüyorsa var herhalde bir şey. " diye. Aslında dediğin gibi - tamam üniversite tabi ki önemli dersi , mesleği geçtim en azından vizyon açısından - özellikle başka şansı olmayan öğrencinin gözünde üniversite bir şart , zorunluluk gibi geliyor.

Sonra işte iyi kötü bir yer kazanınca bir boşluğa düşüyor " Ulan bu muymuş ? " diye.
    Söylediklerin elle tutulur şeyler değil. Sadece popülist laflar. Batı hayranlığı falan gibi söylemler her daim taraftar bulur kendine ve bir grup çıkıp 'biz potansiyeli kendimizde aramalıyız' diyerek yok yere umut satar.

Bilim ve felsefe sıfırdan bakacağın bir iş değildir, bu insanın insan oluşuna hakarettir, kurduğu uygarlığa hakarettir. Üretilmiş bunca teknik ve yöntem çöpe atılamaz. Herkes her filozof kadar potansiyelli değildir tıpkı herkesin einstein olmadığı gibi. Batılı bir filozof için cevabı dışarıda değil kendisinde arar demişsin, bu da yanlış. Uygarlık birikerek ilerler, batılı ibni sina okur, gazali de aristoteles. Bilim ve felsefe insanın bu denli evrensel olmuş tek etkinliğidir ve bu konuda milliyetçi bir yaklaşıma bürünmek felaketin olur. Bilgi nerede adam gibi öğretiliyorsa oraya gideceksin.

Akademiye veya üniversiteye türkçe isim bulmaya çalışmak bomboş bir iştir, iş olan şey akademiyi kurup bilimi üretmektir. Lütfen anadolu insanı falan gibi kolay taraftar bulacak laflara sığınma. Anadolu, üzerinden geçen her imparatorluğun sömürgesi olmuş, aç bırakılmış, yok sayılmış, bahtsız bir coğrafyadır ve kendine döndüğünde bulacağı tek şey sefalet ve bilgisizlik olacaktır. Eğer gerçekten anadolu topraklarında medeniyet yükseltmek istiyorsan adam gibi felsefe ve bilim öğrenip anadoluya döneceksin.

Ve bunca batı medeniyeti eleştirinden sonra dönüp bir İngiliz şirketin sıralamasını baz alarak Çad ve nijeryayla aynı kalitede olmak sizi düşündürmüyor mu demişsin. Beni düşündüren tek şey bu oldu. Başka bir şey yazmayacağım buraya, bunu da dayanamadığım için yazdım zaten.
  • Aynı durumdayım. Sadece hiçbir zaman üniversite için can atmadım ve istediğim yer olmadı.

• ben=sen herkes gruplar halinde tanışıyor kaynaşıyor ben ise bütün gün yurt odamda oturuyorum en ufak bir istek yok diğerleriyle tanışıp kaynaşmak için
  • Stewartteoremi kullanıcısına yanıt
    Panik atak tedavisi görüyorum antidepresan kullanıyorum. Gün içinde o kadar yorgun ve halsizim ki. Sabahları uyanmak istemiyorum

• +

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __caesar -- 28 Mart 2021; 23:48:56 >
  • Stewartteoremi kullanıcısına yanıt
    hocam zamanla açılırsın kendin bile şaşırırsın üninin ilk zamanları böyle olur 1-2 ay geçsin bu zamnalarını bile unutursun
  • bölüm neydi hocam??
  • 3.senende mi kazandın hocam
  • hüseyinhayko cepkinci kullanıcısına yanıt
    Uluslarası Ticaret hocam

• Mao tun kullanıcısına yanıt
    2.senemdi hocam. Ama zorlu bi seneydi mayıs aylarında falan iyice kötü oldum. Oruç bile tutamadim

• Çok mutsuzum diyemem ama benim de içim biraz buruk pek heyecan hissedemiyorum.

• Ben 10 yıldır Ankaradayim. Uluslararası Ticaret okuyacagim. Gümrük Müşaviri olup Tekirdağa tasinacagim ya da yabancı dil öğrenip yurtdışına gitmeyi düşünüyorum. Tekirdağ doğup büyüdüğüm yer olduğu için orayı düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: internationalrelations

Uluslarası Ticaret hocam
    hangi üni hocam?
  • Valla bende mutsuz değilim ama hiç hevesim yok millet şehri geziyor okulun içini dışına getirmiş benim umrumda değil

• Neden bilmiyorum ama bende de gram heyecan yok. İstediğim bölüm geldi ama üni. gelmedi falan. Evde 3-5 sorun var onları bırakıp gidicem bu sefer gözüm hep arkada kalacak. Keşke kendi şehrimde tıp için kassaydım diyorum.

Ne bileyim ya; insan, kazanana kadar sanki en önemli şey üniversiteymiş gibi geliyor ama kazandıktan sonra türlü sorunlar çıkıyor. Bence bu tamamen hedeflediğimiz yerleri alamamaktan kaynaklı. Tatminsizlik.
  • bunun bir çok sebebi var ama yalnız olmadığından emin ol. senin gibi gençlerin sayısı özellikle bu yüzyılda çok fazla. eğer çıkar yol bulamıyor ve bu durum derslerini etkiliyorsa psikolojik yardım almaktan çekinme.

bilhassa türk gençliği; siyasi ve ekonomik sebeplerden dolayı bir çok sorun yaşıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hippasus -- 20 Eylül 2019; 21:17:1 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hüseyinhayko cepkinci kullanıcısına yanıt
    Gazi yani Hacı Bayram Veli

• kedicilerdenki K kullanıcısına yanıt
    Hocam ben Ankaradan kazandım 10 yıldır da Ankarada yasiyorum. Siz beni biriyle karistirdiniz sanirim

• Ha bana kalsa yani bugün deseler ki " Kardeş puan falan s. et ne okumak istersin sen ? " deseler %90 gastronomi derdim. Ama okuyup da öyle esnaf lokantasına pilav yapan tiplerden değil. Baya sağlam bir şef olmak isterdim. Mis gibi ne mekaniği var ne kodlaması var ne bilmem nesi var. Süper ya. Abi düşünsene proje ödevini falan yiyorsun harika bir şey.

Otur şimdi işin yoksa yok fizik yok kodlama yok algoritma. Amaan zaten kalmış max 50-55 yıl. Onu da aptal bir makineye ne yapması gerektiğini anlatarak geçiricez. Neyse dolmuşum biraz ama umarım ilk günler diye böyledir sonra geçer umarım. Sağ olun yine de.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.