Şimdi Ara

Üniversiteye ilk kez gidecekseniz dikkat etmeniz gereken en önemli şey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
17
Favori
3.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 20
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 9
  • Ortalama Mesaj Aralığı 18 saat 3 dakika
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 3
  • Favoriye Eklediklerim 16
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Xadlec (9 mesaj) Murat_Erman (2 mesaj) BF.Skinner (2 mesaj) hccmevltt1 (2 mesaj) GenelKültürAbidesi (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (16 mesaj) Mobil (7 mesaj) Mini (1 mesaj) (6 mesaj) (3 mesaj)
  • @
34 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Üniversiteye ilk kez gidecekseniz dikkat etmeniz gereken en önemli şey:DERS KAYIT.

Ders kaydını yapmazsanız o dönemki dersleri alamıyorsunuz ve bir döneminiz boşa gidiyor.İlk senemde hiç böyle bir şey olduğunu duymamıştım ilk derste birisi hangi seçmeli dersi aldın dediğinde bilmiyorum ki demiştim.O da bunun önemli olduğunu söyledi ve öğrenci işlerine durumu anlattığımda sürenin geçmiş olduğunu ve bu dönem derslere giremeyeceğimi söyledi.Ders kayıtlarını dikkatlice takip edin benim gibi sorumsuz olmayın 1 döneminiz gider.

• Ne kadar yakın olursanız olun kimseye güvenmeyin. %99'u sizi çıkar olarak kullanacak ve hiç beklemediğiniz bir anda k*çınıza tekmeyi basmak için zaman kollayacak.

Ve sosyal olmaya bakın. Kulüplere girin, arkadaşlarınızla takılın, şehri gezin vs.

Ortalama kasmak için 4 senenizi heba etmeyin. 3,8-3,9 yapmadığın sürece ha 3,5 yapmışsın ha 2,5 yapmışsın çok önemi yok. Giden zamanlar bir daha gelmiyor.

Son olarak, aynı sınıftan sevgili yapmayın.

Ders kayıt demişken o zaman bir önemli uyarı da benden olsun. Ders kayıt hangi gün hangi saatte açılacaksa sabahtan kalkın sisteme girip, bekleyin. (İkinci öğretimseniz harç parasını yatırdığınızdan emin olun) Çünkü seçmeli derslerin kontenjanları sınırlı olur. Aralarından kolayını bulup çullanıyor millet. Geç girerseniz en kötüsü size düşebilir. Arkadaşın da dediği gibi bu ders kayıt denen işlem her dönem başı yapılır. Liseye benzemez. Ağzını ayırıp oturan sonra çok ağlar.

Yalnız arkadaş çok geç kalmış. Normalde ders kayıt haftası olur. Tam 7 gün boyunca kayıtlar yapılır. Bir sonraki hafta ise hatalar falan düzeltilir. Bu süreçte danışman hocasıyla iletişime geçip ricada bulunsaydı düzeltilirdi. Arkadaş o süreyi de kaçırmış anlaşılan.

• nasil olsa uzaktan diye, olan dersi alip kendinize yük etmeyin. bazi uniler cok fazla kredi veriyor. adamlara sinirsiz kredi versen 4 yillik dersleri tekte alip 2 dönemde bitirirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önemli mesele. Önce sisteme girip zorunlu derslerin gününü yazın. Ardından seçebileceğiniz zorlamayan seçmelileri bulup ayarlama yapın. Hatta online olursa tek dönemde biten zorlamayan dersleride alın. Seçim 10’da başlıyor diyelim. Sisteme 9.45’te girin. Ardından her 2-3 dk’de bir f5 yapın. Ardından tam 10’da önce seçmelilere yüklenin. İstediğiniz seçmelileri alırsanız hayırlı uğurlu olsun.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • GenelKültürAbidesi kullanıcısına yanıt

Alamıyınca peki

• Alamazsan keşbiş olsun kardeşim. O dersi alan arkadaşların az eforla iyi notlar alırken sen daha fazla efor sarfedeceksin hatta onlardan belki de düşük alıcaksın

• Yararlı up

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Herkes görsün diye up

• quote:

Orijinalden alıntı: Xadlec

Herkes görsün diye up

up

• E kayıtta mayıtta anlatan, bahseden olmadı mı yauv?

• quote:

Orijinalden alıntı: Murat_Erman

E kayıtta mayıtta anlatan, bahseden olmadı mı yauv?

Kaydı online yapmıştım zaten.Oryantasyonda bahsedildiyse de ''Burası yemekhanemiz her gün 3 öğün yemek çıkar ha bu arada ders kaydınızı yapın ücreti her öğün için 2 tl ve 4 çeşit yemek var '' şeklinde olmuş olması lazım.Çünkü bunun bu kadar önemli olacağını ufacık hissettirseler direkt yapardım.

• Xadlec X kullanıcısına yanıt

Online da olsa başka türlü de olsa bunun öğrenciye düzgün bir şekilde aktarılmaması ilginç

• quote:

Orijinalden alıntı: Murat_Erman

Online da olsa başka türlü de olsa bunun öğrenciye düzgün bir şekilde aktarılmaması ilginç

Evet ben de ona çok şaşırdım bu kadar önemli bir şeyi e mail ile sms ile falan bildirmeleri lazım bence.Lise kafasında olan birisi çok takip etmiyorsa bunu kaçırma olasılığı çok yüksek.Belki sadece bizim üniversitede çok bildirmeye gerek duymamışlardır bilemiyorum.

• hocam etrafınızdaki insanlardan da mı hiç duymadınız?

• air raid siren kullanıcısına yanıt

O dönem bazı işlerim vardı zaten oryantasyon diye okulda az zaman geçirmiştim insanlarla pek iletişim kurmadım açıkçası.Oryantasyondan itibaren bir kaç arkadaş edinseydim böyle olmazdı tabii.

• wow kötü olmuş

ben de 2 dönemde de seçmelileri alamadım birinde randevuyu geç aldım uyuyakalmışım diğerinde de denk gelmedi iki dönem de en zor dersler kaldı seçmeli olarak

ders kayıt diye bir şeyin ben de olduğunu bilmiyordum bu durumu ben de yaşayabilirdim valla, ben direkt lise gibi sanıyordum sırf gidip gelcez :D ders programındaki dersleri işlicez işte ne ders kaydı filan bir de danışmana filan onaylatıyon

gereksiz prosedür :P he saatleri ayarlıyorsun o var işte

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim de başıma öyle bir olay gelmişti. Hocalar saolsun anlayış sağlamışlardı fakat diğerlerinden 2 hafta sonra başlayabilmiştim. Konularda vesaire bayağı geri kalmıştım. Konu sahibi haklı, dikkat edin ve tarihleri kaçırmayın.

• Ne kadar yakın olursanız olun kimseye güvenmeyin. %99'u sizi çıkar olarak kullanacak ve hiç beklemediğiniz bir anda k*çınıza tekmeyi basmak için zaman kollayacak.

Ve sosyal olmaya bakın. Kulüplere girin, arkadaşlarınızla takılın, şehri gezin vs.

Ortalama kasmak için 4 senenizi heba etmeyin. 3,8-3,9 yapmadığın sürece ha 3,5 yapmışsın ha 2,5 yapmışsın çok önemi yok. Giden zamanlar bir daha gelmiyor.

Son olarak, aynı sınıftan sevgili yapmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cool Storm -- 14 Ağustos 2021; 15:33:38 >
  • Ders kaydını nerden yapıyoruz ya ?

• hccmevltt1 kullanıcısına yanıt
    Cidden abi bu ne durduk yere stres oldum

• fortunateson kullanıcısına yanıt

Hiçbir şey anlamadım.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.