Şimdi Ara

Üniversiteye Gidiş Rehberi [Yurt,Burs,Terimler vb.]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
64
Favori
4.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    BU KONU 2017 TARİHİNDE AÇILMIŞTIR EĞER GELECEK YILLARDA OKUYORSANIZ GÜNCELLİĞİNİ YİTİRME İHTİMALİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN.

Üniversiteye gidecek olanlara yol gösterecek olan bu rehber umarım işinize yarar.
    Konudaki bilgiler genel bir bilgi olsun diye yazılmıştır şehire,okula,bölüme göre bu bilgiler yanlış olabilir.
    Bilgiler internet'ten alınmadır herhangi bir yanlışlık görürseniz veya ekleme yapmak isterseniz lütfen belirtin.
    BİLGİLERİN ALINDIĞI KAYNAKLAR BELİRTİLMİŞTİR.

1-KAYIT NEDİR,E-KAYIT NEDİR?,E-KAYIT ZORUNLU MUDUR?

---KAYIT---
    Kayıt adı üstünde tercih ettiğiniz üniversitede okuyacağınızı belirtir.
    Tercih ettiğiniz üniversiteyi kazanmış olsanız bile kayıt yaptırmazsanız o üniversitede okuyamazsınız.
    Kayıt yaptırmak ösym'nin belirlediği tarihler arasında yapılır.
    Her okulun kayıt işlemi farklı olabileceğinden kayıt işlemine detaylı giriş yapmayacağım.
    Genel bir bilgi için BURAYA tıklayabilirsiniz.
    BURADAKİ sitede güzel bir şekilde yardımcı olabilir
    Kayıt yaptırmaya gitmeden önce okulunuzun sizden kayıt esnasında neler talep ettiğini öğrenmek amacıyla okulunuzu arayabilirsiniz.

KAYNAK;
    Kaynak 1
    Kaynak 2

---EKAYIT NEDİR?---
    e-DEVLET üzerinden yapılan okul kaydıdır.
    Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak.
    Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.

E-Kayıt yaptırmak isterseniz; E-Kayıt Klavuzu

Tüm devlet üniversitelerine (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi hariç) ve aşağıda listelenmiş vakıf üniversitelerine elektronik kayıt yapabilirsiniz.
    Başkent Üniversitesi (Ankara), Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Kapadokya Meslek Yüksekokulu (Nevşehir),
    Kto Karatay Üniversitesi (Konya), Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul), Sanko Üniversitesi (Gaziantep), Üsküdar Üniversitesi (İstanbul)

KAYNAK;
    Kaynak 1
    Kaynak 2
    Kaynak 3

---EKAYIT ZORUNLU MU?---
    Hayır,fakat üniversitenizi arayıp kesin bilgi alın.

KAYNAK;
    Kaynak 1
    Kaynak 2

2-YURT
    Üniversiteye yerleştiniz fakat kalacak yer bulmanız gerekiyor.
    Eğer okuduğunuz şehirde kalacak bir akraba veya eve çıkacak bir arkadaşınız yoksa yurt zorunlu bir ihtiyaçtır.
    Öncelikle özel ve devlet olmak üzere iki tür yurt vardır.
    Bu başlık altında devlet yurtlarından bahsedeceğiz.
    çünkü her özel yurt birbirinden farklı olabilir.
    Devlet yurdu "kyk" dır açılımı ise kredi yurtlar kurumu'dur.
    Kyk başvuruları sonuçlar açıklandıktan sonra başlayacaktır.
    Kyk yurtları hakkında bilgiyi BURADAN bulabilirsiniz.
    Yurda giderken ne götürmeliyim derseniz BURADAN bilgi edinebilirsiniz.
    Kyk yurduna gideceklere bilgilerini ve tecrübelerini paylaşan şu arkadaşlarımızın konusuna bakmanızı tavsiye ederim.
    Kyk Adaylarına Tavsiyeler
    Kyk Tecrübelerim

Kaynak;
    Kaynak 1
    Kaynak 2
    Kaynak 3
    Kaynak 4
    Kaynak 5
    Kaynak 6

3-BURS
    Özel şirketler,vakıflar veya kişiler burs verebileceği gibi devlet'te size burs verir.
    Devletin bursu kyk bursu olarak geçmektedir.
    Bu burs geri ödemeli (aldığınız parayı geri ödemeniz gerekir) ve geri ödemesiz olarak ikiye ayrılır.
    Tabikide ücretsiz burs almak için bazı şartları sağlamanız gerekir.
    BURADAN ve BURADAN bilgi alabilirsiniz.
    BURAYIDA takip etmeniz sizin yararınıza olur.

Kaynak;
    Kaynak 1
    Kaynak 2
    Kaynak 3

4-ÜNİVERSİTEDEKİ TERİMLER

HARÇ: Yükseköğretim öğrencilerinin dönem başlarında ödemek zorunda olduğu katkı payı.
    FAKÜLTE: Bir üniversitenin, öğrenim alanı veya uzmanlık konusu bakımından ayrılmış kollarından her birine fakülte denir.
    YÜKSEKOKUL: Çeşitli meslek kolları için kalifiye eleman yetiştiren yükseköğretim kurumu.
    KAMPUS: Yerleşke; Bir yüksek okulun ya da üniversitenin tüm birimleriyle üzerinde kurulmuş olduğu alana verilen isim.
    ÖNLİSANS: İki yıl süren üniversite veya yüksekokul öğrenimi.
    LİSANS: Genellikle dört yıl süren üniversite veya yüksekokul öğrenimi. Bu öğrenim sonunda elde edilen ve diploma ile belgelendirilen akademik derece.
    YÜKSEK LİSANS (MASTER): Lisans diplomasıyla doktora arasındaki akademik derece.
    DOKTORA: Bir fakülte veya yüksekokulu bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen derece, basamak.
    TEZ: Yüksek Öğretim Kurumlarında öğrencilerin veya öğretim üyelerinin hazırlayıp, akademisyenlerden oluşan bir heyet önünde savundukları bilimsel esere tez denir.
    TEZSİZ YÜKSEK LİSANS: Lisans mezunu olan kişilere mesleki konuda derin bilgi kazandırmayı ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermeyi amaçlayan programdır. Pek çok alanda yapılabilen tezsiz yüksek lisans özellikle, Fen Edebiyat Fakültesi mezunları tarafından öğretmen olabilmek için tercih edilmektedir.
    PROFESÖR: Yükseköğretim kuruluşlarında en üst aşamada olan öğretim üyesi.
    DOÇENT: Üniversitelerde profesörden önceki basamakta bulunan öğretim üyesi.
    YARDIMCI DOÇENT: Üniversitelerde doçentten bir önceki basamakta bulunan öğretim üyesi.
    OKUTMAN: Üniversitede yabancı dil, Türkçe ve inkılap tarihi gibi ortak, zorunlu dersleri öğretmek için görevlendirilen, uygulamalı çalışmaları yöneten öğretim elemanı, lektör.
    ASİSTAN (ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ): Akademik piramidin ilk basamağında olan yüksek lisans ya da doktora öğrencisi.
    REKTÖR: YÖK tarafından atanan, üniversitenin tüzel kişiliğini temsil eden, yönetimden, eğitim ve öğretimin eşgüdümlü bir şekilde yürütülmesinden sorumlu profesör.
    DEKAN: Üniversitelerde sadece bir fakültenin yönetiminden sorumlu profesör.(ÖR: Mühendislik Fakültesi Dekanı)
    ALES(AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI): Lisans programını bitirdikten sonra eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin Yüksek Lisans veya Doktora programlarına başvurabilmek için girmek zorunda oldukları bir sınavdır.
    TRANSKRİPT: Öğrencinin lisans eğitimi süresince almış olduğu derslerin toplamını, hangi dönemde alındığını, kaç krediye tekabül ettiğini, her dersin yılsonu puanını ve tüm derslerin yılsonu ortalamalarını içeren ayrıntılı bir karnedir.
    ÇİFT ANADAL PROGRAMI (ÇAP): Bir bölümün öğrencileri lisans öğrenimleri sırasında, eğer not ortalamaları yeterince yüksekse başka bir bölümün programını aynı zamanda takip edebilirler. Bu eğitim-öğretim programına "Çift-Anadal" Programı (ÇAP) denir.
    VİZE: Yüksek Öğretim Kurumlarında uygulanan ara sınav.
    FİNAL: Yüksek Öğretim Kurumlarında uygulanan dönem sonu sınavı.
    ÇAN EĞRİSİ: Çan eğrisi bir not sistemidir. Öğrencinin notu ancak sınıf ortalamasının üzerinde ise ders geçmeye hak kazanır. Öğrenci sınıf ortalamasının altında kaldığı takdirde dersi tekrar almak zorundadır.
    ERASMUS: Erasmus bir öğrenci değişim programıdır. Bununla üniversite öğrencilerinin diğer Avrupa ülkelerinin akademik birikimlerinden faydalanabilmeleri, üniversiteler arası dayanışmanın teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. (Bu program 3 ila 12 ay arasında uygulanır. Misafir oldukları üniversiteler, öğrencilerden harç parası talep etmez.)
    ÖRGÜN EĞİTİM: Zaman ve mekân olarak belirli sınırlar içerisinde (okul niteliği taşıyan yerler) yürütülen, öğrencilerin genel ve özel bilgilerle donatıldığı belli kanunlara göre şekillendirilen eğitim biçimi.
    İKİNCİ ÖĞRETİM: İkinci Öğretim, birçok üniversite ve yükseköğretim kurumunda örgün eğitime paralel ve eşdeğer olarak yürütülen bir öğretim türüdür. İkinci öğretim programına kayıt yaptıran bir öğrenci aynı okulda örgün eğitim alan diğer bir öğrenciye göre daha yüksek miktarda öğrenim harcı öder ve derslerine akşam saatlerinde ya da hafta sonunda devam eder.
    AÇIK ÖĞRETİM: Açık Öğretim Fakültesi, 1982 yılından beri Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren bir birimdir. Örgün eğitime devam etme imkânı olmayan kişiler bu sayede üniversite tahsili yapabilmektedir. Gerekli ders araç-gereci öğrencilere posta yoluyla ulaştırılmaktadır. AÖF öğrencileri sınavlara ikamet ettikleri ilçe sınırları dâhilindeki orta öğretim kurumlarında girerler.
    UZAKTAN ÖĞRETİM: Uzaktan Öğretim, fiziksel olarak öğrencilerin bir derslik çatısı altında olmasını gerektirmeksizin, teknolojinin imkânlarından (internet ve çeşitli bilgisayar programları, video, grafik)yararlanılarak, öğrenci ve öğretmenlerin sanal dershane ortamında bir araya getirildikleri, planlı bir öğretim şeklidir.
    ÜDS (ÜNİVERSİTELER ARASI KURUL YABANCI DİL SINAVI): Doktora ve doçentlik derecesi almak isteyen adayların girmek zorunda oldukları, ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan merkezi bir sınavdır. Bazı üniversitelerde yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için de zorunlu tutulmaktadır.
    DENKLİK: Yurt dışında herhangi bir yükseköğretim kurumundan diploma alan bir öğrencinin aldığı lisans diplomasının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurumunun(YÖK) standartlarına uygun olması, bu kurum tarafından onaylanmış bir Üniversiteden alınmış olması gerekmektedir.
    ÖZEL YETENEK SINAVI: Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi gibi özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kayıt yaptırmak isteyen adayların girmek zorunda oldukları bir sınavdır. Özel yetenek sınavları, sınavların değerlendirilmesi ve öğrenci yerleştirme işlemleri ÖSYM'den bağımsız olarak, ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yapılır. Özel Yetenek sınavına girmek isteyen öğrenciler ÖSS'ye de girmek mecburiyetindedirler.
    YAZ OKULU:Üniversitede normal eğitim süresi bittikten sonra üstten ders alma, başarısız dersleri tekrar almak için yaz ayında yapılan ve yaklaşık 7-8 hafta süren yoğunlaştırılmış ders programlarıdır.

EKSİK GÖRDÜĞÜNÜZ KONU VARSA YAZIN KONUYA EKLEYEYİM.
    TABİKİ KAYNAKLI OLACAK ŞEKİLDE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DisCoKraL -- 3 Ağustos 2017; 16:49:56 >

• REKLAM ALANI

İletişim için PM Atabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Focke-Wulf -- 3 Ağustos 2017; 13:15:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aşırı faydalı konu.

• sonuçlar aciklanmadan kyk başvurusu nasil başliyor
  • Yerimizi alalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmirindağları

sonuçlar aciklanmadan kyk başvurusu nasil başliyor

Açıklandıktan sonra başlayacak o kısım yanlış olmuş.
  • DisCoKraL kullanıcısına yanıt
    sağolun yararlı konu
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmirindağları

sağolun yararlı konu

Rica ederim pek göze hitap etmiyor ama olsun.
  • cbü ftr konusu daha yararlı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BURAYA REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ ?

İletişim : Mahso özel mesaj kutusu.

• uplayalımda herkes görsün.
  • Yok yok efenim.. emeğinize sağlık..

• elinize sağlık hocam

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Faydalı

• Re(Z)

• Ön kayıt ne oluyor peki yapılması zorunlu mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: myKryptonitee

Ön kayıt ne oluyor peki yapılması zorunlu mu?

Hocam ön kayıt için üniversiteyi arayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DisCoKraL -- 8 Ağustos 2017; 23:3:43 >
  • UP
  • Donanım haber forum ahalisi adamdır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.