Şimdi Ara

Üniversitelerin birçogu kapatılmalıdır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
4.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
94 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul Ankara İzmir haric geri kalan tüm buyuksehirlerde sadece 1 tane olacak şekilde duzenlenip buyuksehir haricindeki illerde tüm fakulte vs ne varsa kapatılmalı gorusundeyim .3 büyük kent için ise

İstanbul max 6 tane

Ankara ve İzmir'de de 3 er tane olmalıdır en fazla

Sadece istanbulda 50nin üzerinde üniversite var .

İlber Ortaylı da bu fazlaliga dikkat çekmiş ve üniversitelerin sadece büyük kentlerde olmasi gerektiğini belirtmişti

7 matematik netiyle mühendisliğe gidebiliyorsunuz artik .

Bitirdikten sonra kimse sizin kac netle nereye yerlestiginizi sorgulamıyor bile .

Fen edebiyat fakültelerinde ise puanlar diplerde artik

Bakıyorsunuz herkes mühendis,ogretmen şu bu olmus ve devlete veryansın ediyor atanmak için

Okuyacak olan ile okumayacak olan yolun başındayken çizsin rotasını.

Böylesi iki taraf için de en iyisi olmaz mi ?

Edit :

Bazi arkadaslar meseleyi kavrayamamis anlasilan.

Universiteler kapatılsın demiyoruz sayıları azaltılıp niteliği arttırılsın diyoruz .Kazanabilen de kazanamayan da hayatını yolun başındayken sekillendirsin. Yoksa 22 yaşındaki birisini sanayiye hicbir usta çırak dahi almaz.

Bugün bir köşe yazarının sayfasından bazi alıntılar ekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 20 Ocak 2021; 8:29:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yazdıklarınızi goremeyenler anlayamayanlar var hala

Su an bu ülkenin en büyük sorunu ne deseler cevap olarak bu durumu söylerim

25 yasinda elinde ķagıt parçası hicbir mesleki yeterliliği olmayan insan biriktirmek ülkenin geleceği adına faciadir

Mesleksiz kisi evlenemez

Evlilik olmazsa nufus dengeleri dolayısıyla etnik yapi değişir

Türklerden olup 2 cocuk yapan bile yok neredeyse

Olayi nereye getirsin demesin kimse

Sonuçlardan biri de bu cunku

Üniversiteye gidemeyen bir kisi de 25 e kadar zaten bir meslekte ustalaşmis oluyordu

Mevcut sistemin devam ettiği her yıl bu ülkeye issiz vasıfsız bos insan kazandırır baska hicbir sey olmaz

• İlker ortaylı

• Üniversiteler işsizlik sayısını azaltıp, şehirlerin ekonomisine katkıda bulunuyor. Kapatılınca nolacak.?

Bunlara çözümün var mı?

• meslek liselerine prestij kazandırmalıyız
  • 7 matematik yapan dgs girisliler ile aynı sinıfta okudum ben universiteyi. 2.45 ortalamam var. Şu anda 2.5 yillık bilgisayar mühendisiyim. Kurumsal firmada calisiyorum. bu ortalamayla değil kendimi anlatabilme ve kanitlyabilme beceresiyle ve tabiki Allah'ın nasip etmesiyle bu iyi meslekte devam ediyorum. Üniversite eğitimi önemlidir. Ancak kendini gelistirmeyen, anlatamayan insanlar iyi bir işe ve kariyere sahip olamazlar.

• Kapatilsin ödev yapmaktan essay yazmaktan imanım gevredi bıktım yeter ulan yeter final haftasinda bile şu saate kadar ödev yapıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sinopta neden üniversite var ki büyük şehirler hariç bütün üniversitelerin kapatılması yada meslek eğitimi veren uygulamalı kurumlara dönüşmesi gerekli

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayfilita

Sinopta neden üniversite var ki büyük şehirler hariç bütün üniversitelerin kapatılması yada meslek eğitimi veren uygulamalı kurumlara dönüşmesi gerekli

Hocam öyle demeyin sinop güzel şehir orda tıp okumak isterdim karadenizin sinoptan artvine kadar doğası harika

• Maraz Alinin Sağ Kolu kullanıcısına yanıt
    Senin tıp tutuyor muydu boun kimya tuttuğunu hatirliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim kapansa ne olacak?Kapanıp yerine istihdam yaratılsa dediğin doğru.Şimdi okumasan ne yapacaksın iş mi var.Şuan öyle bir duruma geldik ki 4 5 sene sonra zaten bu ülkede lise diplomasının yüzüne kimse bakmayacak.A101kasiyeri olmak için bile işletme okuma şartı aranacak belki.

• yharf Y kullanıcısına yanıt

Ona mi takıldın?

Düzeltme yaptım ama forumda bazen teknik hatalar veriyor

• TRI CLICK 0.7 kullanıcısına yanıt

yorumundaki ''üniversiteler'' kelimesini çıkarıp yerine zincir marketler yazdım.Konunun neresindesin artık sen hesap et

''Zincir marketler işsizlik sayısını azaltıp, şehirlerin ekonomisine katkıda bulunuyor. Kapatılınca nolacak.?''

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 16 Ocak 2021; 10:1:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bayfilita

Sinopta neden üniversite var ki büyük şehirler hariç bütün üniversitelerin kapatılması yada meslek eğitimi veren uygulamalı kurumlara dönüşmesi gerekli

Büyük şehirler haricindeki yerlerde üniversite felan olmaz.İnsan önce sosyalleşecek kültürlenecek.Okuduğu bölümle ilgili kendini geliştirebileceği iş sahaları olacak .Bu da küçük yerlerde mümkün değil zaten

Nerelerde neler var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 16 Ocak 2021; 10:4:1 >
  • Bunlar iyi günlerin .

Bitirince işler daha da zorlaşacak.Kıymetini bil

• Yalnız bunu 10 sene önce herkes söyledi ve bitti. Yani ülke gündemini bir 10 sene geriden takip ediyorsun.

• kar geliyormuş

sıkı giyin .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 16 Ocak 2021; 13:28:14 >
  • Öyle bir Dünya ne yazık ki yok. Esnafı kalkındırmaktan daha öte bir politika bu. Eğer senin dediğin gerçekleşirse Mühendisler azınlık olur. Her fabrika da 1 mühendis çalıştırmak zorundasınız. İmza yetkisinden dolayı. Eğer sizin dediğiniz olursa ortalama mühendis maaşı 2800 den 28.000 lere çıkar azınlık çünkü. Örgütlenme daha rahat olur. Şu an mesela mühendislerin örgütlenmesi zor bir olay. Herkes kaderine mahkum. Hükümetin bu politakası ufak tefek işletmelerde hem mühendis çalışsın hem de imza atacak adam bulunsun. Sonuçta Yozgat'tan dahi mezun olsa bu adam boş değil yani. Sıfır değil anlatabildim mi? Bir şey varsa söyleyebilir. İyi mühendis kötü mühendis olayına girmiyorum yani. Keşke ülke de Apple Samsung Microsoft falan olsaydı da ben sana hak verseydim. Türkiye için iyi bir olay bu kadar mühendis olması ama mühendis için kötü bir olay.

Politika bu yani sadece esnaf falan değil.

• HBeg kullanıcısına yanıt

Niye 28.000 lere çıksın ki verilecek olan maas ?

Soyle düşün yıllarca okuyup mühendis olmus birisine 2800 lira verilmesi hak mi ?

Bu isin bir ortasi bulmak lazim

O da ihtiyac oranında ögrenci almak

Ne çok fazla ne çok az

Gelismis ülkelerde bunun dengesi titizlikle yapılır

• quote:

Orijinalden alıntı: Maraz Alinin sağ kolu

Hocam öyle demeyin sinop güzel şehir orda tıp okumak isterdim karadenizin sinoptan artvine kadar doğası harika

Alıntıları Göster

Samsunluyum ben ankarada tıp okuyorum samsun tutuyordu olay güzellik değil sinopun nüfusu 300 bin normal zamanda o kadar üniversite mezunu lazım mı ki 300 bin nüfusu olan bir yere üniversite açıldı

• Nufus artıyor ama nitelikli çalışan sayısı gereksinimi artmıyor. Universite açmak marifet olsaydı her ülke açardı.

Günün sonunda boşanma davası + döner ayran 50TL olacak. Bu zaten mevcut hükümetin istediği şey, ucuza memur,işçi,mühendis olsun. Düz mantıkla bu şekilde ucuz iş gücüyle büyüyebilme potansiyeli görüyorlar.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.