Şimdi Ara

Üniversitelerde kaptanlık puanları neden düşük

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
4
Favori
6.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu kadar maaş odaklı tercih yapılan bir dönemde üniversitelerde neden Deniz Ulaştırma İşletme veya Gemi Makineleri İşletme Mühendisliklerinin puanı bu kadar düşük acaba? Ben bu sene İTÜ'ye yatay geçiş yapmak istiyorum DUİM için.Benim büyük kuzen 40 yaşında 7-8 yıldır 1. Kaptan, adam 24 yaşında mezun olup 35 yaşında evlenene kadar inanılmaz bir birikim yapmış, seyirler arasındaki 1-2 ayda sadece dünyayı gezmiş.28 yaşında 2. kaptanlığa geçerken evini arabasını almış aynı zamanda.Şu an ise çok ciddi bir nakitiyle birlikte birçok mal mülk sahibi (Bodrumda villa, lüks katamaran dahil bunlara) ve bir daha denize çıkmayı düşünmüyor.Elindeki nakitin 10'da biriyle yeni bir iş kurmak istiyor.Bunun dışında pilotaj eğitimi alıyor şu an hobi olarak uğraşmak üzere.Yani adam 40 yaşında ulaşılabileceği bütün doygunluğa ulaştı.Ve bu sadece bir örnek milyon dolarları olan kaptanlar da var ama böyle bir mesleği 50-60 yaşına kadar yaşına kadar yapmak hayatı çöpe atmak gibi.Yine de diplomalı hiçbir meslek (belki pilotluk) ticarete atılmadan bu kadar net ve hızlı para kazandırmaz muhtemelen.Bizim forumdaki genç yaştakilerin yorumlarına da bakınca ekonomik rahatlığa bu kadar düşkün olduğumuz halde bu bölümün sıralaması neden bu kadar düşük kafama takıldı, acaba Kaptan olmak için fakülte okunması gerektiğini mi bilmiyor millet çözemedim.Ben zamanında gözümü korkuttukları için yazmadım ama şu an kararlıyım ve yatay geçiş yapmayı düşünüyorum.

• kaptanlıkta olay biraz daha karışık diğerleri gibi oku iş sahibi ol şeklinde işlemiyor diye biliyorum
  • [A]narchy kullanıcısına yanıt
    Hocam basitçe mezun olduktan sonra 3. Kaptan, 36 ay hizmetten sonra sınava girip 2. Kaptan, bir 36 ay daha hizmetten sonra sınava girip 1. Kaptan olunuyor.Ortalama 8 diyelim.Benim kuzenim 23-24 ünde mezun olup 32 sinde 1. Kaptan olmuş.Oku-iş sahibi olun önüne geçebilecek şey sağlıktır büyük ihtimalle, denizcilerin bu tip sürekli yenilemek zorunda oldukları belgeler var sağlıkla ilgili

Ayrıca 2-3. Kaptanken de maaşlar gayet iyi fakat seferler uzunmuş 6 ay gemi 2 ay tatil şeklinde geçirmiş o zamanları, son 5 yıldır da 3-4 ay gemi 2-3 ay tatil yaparak geçiriyordu 40'ında bırakma kararı aldı işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mofarah -- 6 Nisan 2018; 5:1:18 >
  • Cefası çok.Ama mantıklı yapıldığı sürece denizcilik mantıklı.İnsanın bir hedefi olmalı, örneğin "güzel bir ev araba alıp iyi de bir birikim yaptıktan sonra bırakırım" şeklinde.Bu da genelde 33-35 yaş civarlarında olabilir. 30 unda bir eş adayı bulduktan sonra biraz ciddileştirip, birikim mevzusundan bahsedilip karşı taraf ikna edilirse evlenilir ve bir süre o kağıt üzerinde olan evlilik sürdürülür sonra da meslek bırakılır, karaya geçilir ya da yeni bir işe girilir.Ama aç gözlülükle veya denize dönme isteğiyle uzun seneler çalışılırsa bekar adam hayatını boşa harcamış olur, evliyse olan eşe ve çocuklara olur.Muhtemelen sırf bu aile yaşantısı mevzusundan tercih edilmiyordur.Herkes de yapamaz göz korkutur zaten denizcilik o da ayrı mesele.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mofarah

Hocam basitçe mezun olduktan sonra 3. Kaptan, 36 ay hizmetten sonra sınava girip 2. Kaptan, bir 36 ay daha hizmetten sonra sınava girip 1. Kaptan olunuyor.Ortalama 8 diyelim.Benim kuzenim 23-24 ünde mezun olup 32 sinde 1. Kaptan olmuş.Oku-iş sahibi olun önüne geçebilecek şey sağlıktır büyük ihtimalle, denizcilerin bu tip sürekli yenilemek zorunda oldukları belgeler var sağlıkla ilgili

Ayrıca 2-3. Kaptanken de maaşlar gayet iyi fakat seferler uzunmuş 6 ay gemi 2 ay tatil şeklinde geçirmiş o zamanları, son 5 yıldır da 3-4 ay gemi 2-3 ay tatil yaparak geçiriyordu 40'ında bırakma kararı aldı işte.

üniversite seçimlerindesin muhtemelen

klasiktir ama doğrudur yapmaktan hoşlancağın mesleği seç.tabi hayal/para dengesini iyi tuttur.

yoksa etraf bi ton para için mühendislik tıp yazıp bırakan başka birşey okuyan yada hala zorla okutulmaya çalışılan adam dolu.

benim tavsiyem gemi yaşamını hayal et öyle duyduklarınla iş yapma aç videoları izle 6 ay yapabilirmiyim vs diye düşün

Bilgisayar mühendisliğini 2. senemde/1 yıl hazırlık olarak bırakıyorum hocam.Aslında bakarsan benim kendime uygun gördüğüm meslek öncelikle pilotaj, sonrasında kaptanlıktı.Bunların nedeni de para değil, yaşam tarzıydı daha çok, yani bu mesleğin zorlukları anlatılırken bana heyecan verici ve zevkli gelirdi kesinlikle korkutucu olmazdı.Pilotaj tutmayınca mühendislikler içinde en yakın gördüğüm olan bilgisayar mühendisliğini seçtim fakat amacım Pilotaj için gerekli olan mühendislik diplomasını alıp mezun olduktan sonra pilotaj eğitimi almaktı.Fakat şu an o kadar memnun değilim ki durumdan 3-4 sene daha burada okumak ve ileride bu işi yapmak, bu işin çalışma koşullarında çalışmak imkansız benim için.Bu nedenle bölümü bırakıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mofarah -- 6 Nisan 2018; 6:38:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mofarah

Bilgisayar mühendisliğini 2. senemde/1 yıl hazırlık olarak bırakıyorum hocam.Aslında bakarsan benim kendime uygun gördüğüm meslek öncelikle pilotaj, sonrasında kaptanlıktı.Bunların nedeni de para değil, yaşam tarzıydı daha çok, yani bu mesleğin zorlukları anlatılırken bana heyecan verici ve zevkli gelirdi kesinlikle korkutucu olmazdı.Pilotaj tutmayınca mühendislikler içinde en yakın gördüğüm olan bilgisayar mühendisliğini seçtim fakat amacım Pilotaj için gerekli olan mühendislik diplomasını alıp mezun olduktan sonra pilotaj eğitimi almaktı.Fakat şu an o kadar memnun değilim ki durumdan 3-4 sene daha burada okumak ve ileride bu işi yapmak, bu işin çalışma koşullarında çalışmak imkansız benim için.Bu nedenle bölümü bırakıyorum.

yani ne dersek yanlış olur ozaman ama daha 2. senense ders durumlarında çok kötü değilse bitirdikten sonra bu işlere kalkışmanı tavsiye ederim

ben mezun olduktan sonra yapmanı tavsiye ederim zaten puanı düşükse kazanmasının zor olcağını sanmıyorum.

Teşekkürler hocam tavsiyelerin için.Pilotaj için doğru diyorsun ama bir aksilik çıkarsa kendimi hiç bilgisayar mühendisi olarak göremiyorum ileride, 2 yabancı dilim var iyi seviyede ve muhtemel yurtdışı deneyimim olmasına rağmen.Şu an zaten 2 yıl önceki sınav puanımı kullanıp geçebiliyorum yeniden hazirlanmama gerek yokken halletmek istiyorum.Bir de denizcilikte yukarıda yazıldığı gibi yaşın da önemi var bir an önce mesleğe başlayıp birikim de yapmak gerek diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 kaptan maaşları 15.000 dolar civarlarında gelip gider. Gerçekten paralı bir meslek ve gerçekten uzun yıllar yapilamacayak bir meslek. Gönül vermek ve sabırlı olmak gerekiyor. Bir seferin 6 ay 1 yıl sürdüğü oluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • her şey para değil

insanlar işini yapıp özel hayatına dönmek istiyor

• Garanti meslek değil çünkü. Her okuyan direkt kaptan olamıyor. Etraf işsiz kaptan dolu

• erenphotoshop92 E kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen neden budur.Fakat bir yerde insanlar bir şeylere sahip olmak için çalışıyor.Ablam tıp okudu yaş 28 evleniyor şu an, enişte de doktor.İkisi de uzmanlık yapıyor ve 31 32 yaşlarında bitirip doğru dürüst para kazanacaklar.Mesela ben ablam yerinde olmak istemezdim, veya dayım ve eşi de doktor benim 45 50 yaşlarında çok para kazanıyorlar şu an ama harcayacak zaman bulamıyorlar.35 yaşındaki kaptan da onların mal varlığına sahip.Şahsen ben de bu yaşa kadar her şeyi elde edip kafa rahat yaşamayı isterdim ama bana da tercih ettirmemislerdi kaptanlığı.

• Çoğu denizcilik okuyan belli süreler uzun sefere çıkar para biriktiri ve ya karaya ya şehir hatlarına döner.

O iş sandığınız kadar kolay ve herkesin yapabileceği türden bir iş değil. Stresi, sıkıntısı büyük. O yüzden de çok tercih edilmiyor. Tercih edilmediği için de puanları düşük.

Zaten denizcilik liseleri de mevcut. Onlar direk oraya geçiş yaptığı için sınavda yüksek puan alıp almamaları çok da bağlayıcı değil. Lisede bu işin eğitimini almış adama yüksek puan zorlaması yaparsan ülkeden kaptan, çarkçı, gemi inşaacı çıkmaz. Çıkmıyor da zaten.
  • Bir denizci olarak denize çıkanın aklını s909keyim

• aslinda cok iyi kazandirmiyor sadece uluslar arasi sularda yaptigin islerde kazanc vergisi odemiyorsun buda cebine kaliyor kisaca
  • Abi kaptanım aldığım maaş yetmiyor ne yapmalıyım?

Konusu çok açılmaya başladı bu sıralar o yüzden ben de merak edip sorayım dedim

• evde seni eşin bekliyor sen 6 ay yoksun o sırada kadının ne yapacağı hiç belli olmaz kafayı yerim şahsen

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de o yüzden istiyorum zaten, günümüz şartlarında normal bir mühendisin yönetici pozisyonlarına çıkmadan yani 35 40 yaşına gelmeden kazanacağı toplam para 1. Kaptanlığa terfi eden bir kaptanın elinde biriktirdiği paranın yarısından daha az oluyor.Ben zorluğunu bildiğim gibi ömür boyu yapmayacağımı da biliyorum zaten ve 5 6 yıldan beri hayalim ömür boyu emekliliği bekleyerek ofiste rutin bir hayat yaşamak değil de belli bir sermaye oluşturup istediğim gibi yaşamaktı.Bu şartlarda kendime çok uygun görüyorum bu mesleği, psikolojik olarak da.

• Bir dostum 43 yaşında, 1.ci kaptan. Uzun yol yapıyor ve yabancı bir firmada çalışıyor. Maaşı 12.000 Usd civarı, 6 ay iş, 2 ay tatil tekrar 6 ay şeklinde devam ediyor . 2 ay tatilde ücret ödenmiyor.

2 Çocuğu var ve birkaç seneye o da bırakacak .

• Bu işi uzun yol seferiyle yapanlar kolay kolay evlenmez. Evlenirse de iç sularda çalışmaya başlar. O yüzden " evde karım 6 ay tek napacak kafayı yerim" derdini pek düşünmezler.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.