Şimdi Ara

Üniversite okuma oranlarının 5 10 yıla çok düşeceğini düşünüyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 11
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 37 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • huseyinadukeeee (2 mesaj) ravbin (1 mesaj) helixSNAA (1 mesaj) yıgıdo5858 (1 mesaj) Einar Solberg (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (10 mesaj) Mini (2 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Sosyal medyada özellikle insanlar sürekli okumanın boş olduğunu dile getiriyorlar. Ki gerçekten de öyle. Adam öğretmenlik okuyor en az 4 yıl. atanamazsa kolejlerde 2 bin 500 3 bin liralara çalışıyor. Top Class üniversitelerden çıkmayan bir mühendis de genelde aynı. Bazen yeri geliyordu yeni mezun diş hekimlerine bile asgari ücret verildiğini duyuyordum.

Bu yüzden zamanla aileler çevresindekilerin tecrübelerine dayanarak çocuklarını üniversiteye göndermek istemeyecekler. Sizce ne olur?

|
    |
  • Güzel olur. Vasıfsız üniler kapanır. Piyasada eleman azalınca maaşlar yükselir. Tarıma yönelenler olur. Sanayiye yönelenler olur. Belki içlerinden dahiler çıkıp bir şeyler üretir. Devletin cebinden daha az para çıkar. Ailesini yönetime getirenler azalır. Okumuş olanın bir ağırlığı olur. Sanata, edebiyata yönelenler bile olabilir.
  • herkesin derdi para oldugu icin ne olursa olsun hep ayni paralar ayni durumlar geçerli olur. Ülkede bilim yapmak cehaletini alma isteğinde olan yok herkes para para para. Bi bok olmaz
  • cengabby kullanıcısına yanıt

millet aç karnına mı gezsin bilim yapacam diye?

• millet askerliği erteletmek için üni okuyor zaten yoksa bi hedefi olup da üni okuyan %1 bile yoktur

• cengabby kullanıcısına yanıt
    Sen dalga mı geçiyorsun ülkede bilim yapmak için yeterli imkan mı var? Potansiyeli olanı yurt dışında kapıyorlar, adam ülkesini sevse bile gitmek zorunda kalıyor çünkü oradaki imkanların yanında buradakiler hiçbir şey.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel olur. Vasıfsız üniler kapanır. Piyasada eleman azalınca maaşlar yükselir. Tarıma yönelenler olur. Sanayiye yönelenler olur. Belki içlerinden dahiler çıkıp bir şeyler üretir. Devletin cebinden daha az para çıkar. Ailesini yönetime getirenler azalır. Okumuş olanın bir ağırlığı olur. Sanata, edebiyata yönelenler bile olabilir.
  • Alternatifi var mı? yok. O yüzden bence değişmeyecek. Üniversite okumak en azından insanlara bir "umut" satıyor. Şu an hukuk fakültesinde okuyan 20.000 e yakın gence sorsan hiçbiri başlangıçta asgari ücret alacağım demez. Ama belki yarısından çoğu alacak. Asgari ücret bile alamayanlar olacak. Üniversite okumayıp ne yapacak işsiz kalmamak için? Anne, ben mahallemizdeki Mercedes'te araba parçası değiştirmeye başlıyorum zamanla da yükselirim mi diyecek. Başka ülkelerdeki gibi üniversite okumayıp yerine koyabileceği şeyler olsa ok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helixSNAA -- 2 Aralık 2020; 19:52:33 >
  • Mezun çok fazla.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üniye gidince 4 sene sonra işsiz kalıyorsun

Gitmezsen direkt işsizsin.

Ben olsam ben de giderdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi White Death -- 2 Aralık 2020; 23:35:22 >
  • 2002 yılında üni sayısı 19 iken şu an 73. Bi de bunla övünen insanlar var.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.