Şimdi Ara

Üniversite bitişi , iş hayatı girişi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
13
Favori
11.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
96 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bakıyorumda ne çabuk geçmiş yıllar. Forumdaki 10 yılım dolmuş. Günler çabuk geçiyor. OKS - YGS - LYS hepsine bu forumla beraber girdim. Peşine de üniversiteyi bitirdim. Dert paylaşmak için komik yorumlar dahil ya da akıl almak için hep güzel olduunz. Sağ olun..

İnşaat mühendisiyim 24 yaşındayım, istanbulda yaşıyorum. 3000 lira maaş alıyorum. Yetiyor. Dürüst olayım. Fakat sabah 8 akşam 19 cumartesileri tam. Pazar halim yok. Yav düzenli hayat dediğimiz şey bir pazar için 6gün yorulmak mı?

Üniversitede sınav zamanı var diyelim. En zor zaman en zor dönem dahi olsa kendi kendine diyorsun ki on gün sonra bitiyor sık dişini. İş hayatı öyle mi?

Dur durak yok. Amaç ne tartışılır. Ölmemek için çalışıyorsak, anlarım.

Ama dünyaya geliş amacımız,varoluşumuz bu mudur?

Birkaç güzel tavsiyeye ihtiyacım var. Sizi seviyorum.

• Bi dakka bi dakka arkadaşlar ben de yurt dışında 3 sene kaldım, herkesin şartları aynı değil tabii ki her yerde şans ve olanaklar durumu etkiler. Haftada 5 gün part time çalışıp hayatımı idame ettirecek ve üstüne bir de haftada bir dışarıda eğlenecek parayı da kazanıyordum. Bu arada öğrenci olarak gitmiştim ve çalıştığım işler vasıfsız eleman işleriydi, temizlik, komilik vs. Yani mühendis falan olsaydım aynı çalışmayla 2.5-3 kat daha fazla kazanırdım. Bunun üstüne bir de Türkiye şartlarına göre daha yüksek yaşam standartlarını, insan yaşamına ve psikolojisine verilen değeri ekleyince, her ne kadar coğrafyasına ve hava şartlarına hayran olsam da, Türkiye artık benim için yaşanabilir bir ülke değil. Şu an Türkiye'de eğitimime devam ediyorum ama bu sene yine erasmus ile iki dönemlik yurtdışındayım, döndüğümde iki sene daha Türkiye'de kalıp okulu bitireceğim. Sonrasında, bu sefer temelli olması ümidiyle, kapağı yurtdışına atmayı hedefliyorum.

Bence huzur yoksa statü, maaş, iş vs önemsiz kalıyor. Ne aradığınızı biliyorsanız, üzerinizde atamayacağınız ağırlıklarınız da yoksa hiçbir şey size engel olmamalı. Ne aradığınızı bilmiyorsanız da aramaktan korkmayın, hiçbir zaman geç kalmamışsınızdır.
    2 defa WaT yaptım, uzun uzun yazmayacağım... Zira yazıp forumda yeri yerinden oynatmıştım zamanında bakabilirsin.

Günde 8 saat, saati 11 dolardan çalışıyordum. Yediğimin içtiğimin haddi hesabı yoktu (ucuzda olunca üstelik). Günde 88 dolar haftada 5 gün çalışıyordum. 1760 dolar gibi bir rakam çıkıyor ancak bu bürüt, ben 2000'den aşağısını görmedim, arada mesailer (ki mesailerde 15 dolar saat başı) bazen hafta sonları 3-4 saatlik part time işlerle korkunç bir para biriktirdim. (bir çırpıda da harcadım hiç acımadım ) Çalıştığım yer öyle çok matah bir yerde değildi, ufak bir bölgede sörf malzemeleri satan bir yerdi.

Yani durumuma baktım, orada sörf dükkanında satış elemanı olarak çalışırsam hayatımı bildiğin burdakinden daha iyi (buranın mühendislerinden bile daha iyi - ki geçen konusu açıldı) olacaktı, üstüne daha modern bir toplumda, pek çok kaygıdan uzak, refah düzeyi yüksek bir biçimde yaşayacaktım.

Orada inşaat mühendisi olacaksın ha ? Tey le leee !

Şu an mecbur yine TR'de yim ama deli gibi yurt dışına kapak atacak yer arıyorum.

Bu arkadaşın sıkıntısı Türkiyeli olmaktır. Haftada 6 gün 10-11 saat kafayı mı yediniz siz ? Birde 3000 tl. Farkında değil. Köle oğlu köle olmuş, sadece suyu yavaş ısındığı için farkında değil, tatlı bir acı var üzerinde.

Halbuki rahatlığı refahı görse "ben bu zamana kadar ölü-imişim de haberim yokmuş" arkadaş diyecek.
    1 yıllık devlet memuruyum, birçok insanın düşündüğü gibi ulan KPSS gir devlete arkayı yasla işine bak düşüncesiyle girdik tabi. Öyle olmuyor şu canım ülkemde. 2 aylık evliyim eşim de memur. Her gün hayatı sorguluyoruz anasını satayım. O diyetisyen ben öğretmen, o 86 aldı ben 85 ikimiz de kendi işimizi yapamıyoruz bari puan yanmasın diye başka bir yere girdik. Size şu kadar söyleyeyim arkadaşlar, o üniversitede yol parası bulamayıp yürüdüğüm zamanlardaki fotoğraflara bakıyorum ve gözlerim içi gülüyor. Şimdi aynaya bakıyorum resmen hayattan beklentim kalmamış, yurt dışına çıkmak istiyoruz dilimiz de var diplomalarımızın geçerliliği de var ancak maddi durumumuz da yeterli değil buna. Hay lanet olsun herkes aynı durumda çok mutsuz bir nesil olduk gençler yaradan yüzümüze baksın.
    Hocam bu ergenler orda burda duyduklariyla yurt dışını cennet fln zannediyor heralde belki şartlar daha iyi oluyor fakat öyle part time çalışarak senin burda full time'ni almiyorlar arkadaşlar olur da bir gün giderse eminim 2 haftaya kalmaz geri dönerler.

Hocam size tavsiyem iş ortaminda kendinizi eglendirecek küçük şeyler bulmanız böylece sıkılmazsiniz ve günun nasıl bittigini anlamazsiniz.

Bol şans
    türkiye şartlarında böyle
    mudurde olsanız kölesiniz
    ya kendi işinizde patron olacaksınız veya yurtdışında çalışacaksınız
    sonuçta turkiyede full time çalışarak aldığınız parayı yurtdışında parttime ile alabilirsiniz
    turkiyede ölmemek için muthiş bir çaba var birde suyun başını tutmuş imamlar var turkiyede onlar iyi yaşıyorlar
  • Hayat şartları be İsmail,napacan ?
  • Sek sek sekerek İsmail.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • türkiye şartlarında böyle
    sonuçta turkiyede full time çalışarak aldığınız parayı yurtdışında parttime ile alabilirsiniz
    turkiyede ölmemek için muthiş bir çaba var birde suyun başını tutmuş imamlar var turkiyede onlar iyi yaşıyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: gren

Yurtdışında yaşıyordum. Eylülde geldim hocam. Oralar da tahmin ettiğiniz kadar kolay değil emin olun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turistof Kolomb

quote:

Yurtdışında yaşıyordum. Eylülde geldim hocam. Oralar da tahmin ettiğiniz kadar kolay değil emin olun..

yurtdışında 3 bin liraya o kadar uzun süre çalışıyorsanız bir problem var o halde
    yurtdışıyla turkiye kıyaslanamaz bile
    ha tabi imamlara sorarsan hepsi turkiyeyi kıskanıyor orası ayrı

• quote:

quote:

quote:

yurtdışında 3 bin liraya o kadar uzun süre çalışıyorsanız bir problem var o halde

Hocam yurtdışında da emin olun %10luk dilim az çalışıyor diyebiliriz.

• ist da maas yetmez ev kirasi , su elekt ulasim mutfak masrafi aidat internet fuzuli cafe kari kiza yapilan harcamalar dersen yetmesi imkansiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim ilk işim araba almak olurdu heralde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

ist da maas yetmez ev kirasi , su elekt ulasim mutfak masrafi aidat internet fuzuli cafe kari kiza yapilan harcamalar dersen yetmesi imkansiz

1100 Kira veriyorum
    150 TL faturalar tutuyor
    500 civarı yeme içmeme gidiyor. (İş yerinde 3öğün yemeğim var ve evim işim yanyana)

Geriye ayda 1500e yakın param artıyor. Param yeterli. Fakat içinde bulunduğum hayat komik geliyor. Anlamsız kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orta Seviye Gitarist

Benim ilk işim araba almak olurdu heralde

Ne değişecek araba olunca?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

bahaneler bahaneler bahaneler.yanlış anlamayın sadece size demiyorum
    türkiyede 2-3 bin lira genelde maaşlar mudur yönetici olmadıktan sonra tabi siz tercihinizi yapmışsınız

• Hangi üniversiteden mezunsunuz hocam

• İş de hayatın bir parçası değil mi? Çalıştığın yerde anlaştığın, keyifli zaman geçirdiğin, muhabbet içinde olduğun öğlen yemeği planı yaptığın biri yok mu? Varsa hayat zaten bundan ibaret yoksa problem gerçekten işin mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi There goes your life -- 16 Aralık 2017; 11:25:53 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam bu ergenler orda burda duyduklariyla yurt dışını cennet fln zannediyor heralde belki şartlar daha iyi oluyor fakat öyle part time çalışarak senin burda full time'ni almiyorlar arkadaşlar olur da bir gün giderse eminim 2 haftaya kalmaz geri dönerler.

Hocam size tavsiyem iş ortaminda kendinizi eglendirecek küçük şeyler bulmanız böylece sıkılmazsiniz ve günun nasıl bittigini anlamazsiniz.

Bol şans

• quote:

Orijinalden alıntı: it kopuk

quote:

quote:

quote:

quote:

Bol şans

Ergenler vs demeyelim hocam yine de. İnsan bir şeylere inanmak istiyor. Ben yaşayıp geri geldiğimden biliyorum. Devasa farklılıklar söz konusu değil.

Ne gibi eğlenceli şeyler? Ne olabilir ki?

• Hocam millet iş bulayım da ne olursa olsun diyor yapacak birşey yok.Şükretçi zihniyeti savunmuyorum fakat fena para almıyorsunuz,ayriyeten yeni nesil kölelil böyle.Herkes aynı dertten muzdarip.Bunun tek çaresi kendi işini kurmak.

• Adam haklı beyler.

• Bi dakka bi dakka arkadaşlar ben de yurt dışında 3 sene kaldım, herkesin şartları aynı değil tabii ki her yerde şans ve olanaklar durumu etkiler. Haftada 5 gün part time çalışıp hayatımı idame ettirecek ve üstüne bir de haftada bir dışarıda eğlenecek parayı da kazanıyordum. Bu arada öğrenci olarak gitmiştim ve çalıştığım işler vasıfsız eleman işleriydi, temizlik, komilik vs. Yani mühendis falan olsaydım aynı çalışmayla 2.5-3 kat daha fazla kazanırdım. Bunun üstüne bir de Türkiye şartlarına göre daha yüksek yaşam standartlarını, insan yaşamına ve psikolojisine verilen değeri ekleyince, her ne kadar coğrafyasına ve hava şartlarına hayran olsam da, Türkiye artık benim için yaşanabilir bir ülke değil. Şu an Türkiye'de eğitimime devam ediyorum ama bu sene yine erasmus ile iki dönemlik yurtdışındayım, döndüğümde iki sene daha Türkiye'de kalıp okulu bitireceğim. Sonrasında, bu sefer temelli olması ümidiyle, kapağı yurtdışına atmayı hedefliyorum.

Bence huzur yoksa statü, maaş, iş vs önemsiz kalıyor. Ne aradığınızı biliyorsanız, üzerinizde atamayacağınız ağırlıklarınız da yoksa hiçbir şey size engel olmamalı. Ne aradığınızı bilmiyorsanız da aramaktan korkmayın, hiçbir zaman geç kalmamışsınızdır.

• senden birkaç yaş büyüğüm sadece ama hayat bu gördüğün üzere. daha fazla para kazansan dahi harcamaya vaktin yok, enerjin yok. mesleki açıdan tatmin olmaya bakmalısın. öncelikle kariyerinde yükselmek daha sonra evlenmeyi düşünürsen hedefin o olabilir, o sebepten birikim yapabilirsin, daha sonra çocuk heyecanı vesaire. bu saatten sonra böyle devam edecek maalesef hatta ölene kadar. eğlenmek benim için çok para kazanmak, cuma akşamı iş çıkışı arkadaşlarla barda içmeye gitmek, lüks araçlara binmek değil, anlattığın kadarıyla sen de o yapıda değilsin. o yüzden belki saydığım hedefler seni tatmin eder.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.