Şimdi Ara

Unity Software, Apple'ın gizlilik politikasını aşmaya çalışırken 5 milyar dolar zarar etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Unity Software, Apple'ın gizlilik politikasını aşmaya çalışırken 5 milyar dolar zarar etti  Unity Software, reklamverenlere Apple'ın iOS 14 Uygulama İzleme Şeffaflığı'ndan (App Tracking Transparency) kaynaklanan kayıpları önlemek için geçici bir çözüm sundu. Ancak bu çözüm işe yaramadığı gibi, şirketin hisseleri de %37 değer kaybına uğradı.  Ayrıca Bkz.Apple, dünyanın en değerli şirketi konumunu petrol devi Saudi Aramco'ya kaptırdı  Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), kullanıcıların uygulamaları kullanırken reklamcılar tarafından izlenmekten kaçınmalarını sağlıyor. Örnek verecek olursak bu değişiklik, 2022 yılında sadece Facebook'un 12,8 milyar dolar kaybedeceği anlamına gelmekte.  Hatalı veriler reklam harcamalarını düşürdü  ATT, Apple'ın daha önce şirketlerin reklam hedeflemeleri yapacak kadar kullanıcıları tanımlamasını sağlayan IDFA'nın (Identifier for Advertisers) yerini almıştı. Apple IDFA yerine reklamcılara, istedikleri bilgileri almalarına yardımcı olan, ancak kullanıcı gizliliğini de etkilemeyen alternatif bir yöntem sundu.  Ancak Unity Software, kullanıcıların nereye gittiklerini izlemek için iPhone'larını kullanmak yerine, kullanıcıların ne zaman ziyaret ettiklerini görmek için web sitelerini izlemeye başladı ve şirket böylece kısmen ATT'nin üstesinden gelebileceğine inanıyordu.  Marketwatch'a göre, Unity'nin Apple'dan alınan verilere dayanmayan bu Pinpointer adı verilen reklam ürünü işe yaramadı. Sonuç olarak da hatalı veriler, alıcıların reklam harcamalarını azaltmasına neden oldu. Ardından hisseler %37 düşüşle 30.30 dolar seviyesine geriledi ve şirketin hisse fiyatının 52 dolar olduğu Eylül 2020'deki halka arzından bu yana en kötü rakam oldu. Sonuç olarak da şirket 5 milyar dolarlık piyasa değeri kaybına uğradı.  Unity Software, Apple'ın gizlilik politikasını aşmaya çalışırken 5 milyar dolar zarar etti  Unity Software hatayı düzeltmeye çalışıyor  Ancak MarketWatch, hisse fiyatındaki düşüşün ana nedeninin Unity Software'in Pinpointer ürünü olmasına rağmen, sistemin şimdi düzeltilmeye başlandığını belirtiyor.  Morgan Stanley analisti Matthew Cost konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Temel sorunlar çözülürken, makine öğrenimi algoritmalarını yeniden eğitmek ve bu yılın başlarında düşen reklam harcamalarını geri kazanmak zaman alacak." dedi. Unity Software CEO'su John Riccitiello ise CNBC'ye sorunları çözmenin zaman alacağını söyleyerek şu ifadelerde bulundu: "Düzeltmemiz birkaç çeyrek sürecek ve biz bunu düzeltirken birkaç çeyrek için daha yavaş bir büyüme yaşayacağız."  Daha önce, Snap ve Facebook gibi firmaların da Aralık 2021'de Uygulama İzleme Şeffaflığını atlamak için bir boşluk kullanmaya çalıştıkları bildirilmişti. Daha yakın zamanlarda ise Facebook, kısmen ATT'nin neden olduğu gelir kaybı nedeniyle işe alımları dondurmak zorunda kaldı.
  Kaynak:https://appleinsider.com/articles/22/05/12/unity-software-loses-5-billion-in-market-cap-as-privacy-workaround-fails • Normalde apple markasına çok fazla sempati duyan birisi değildim bu sistemi ile çok güven duymaya başladım, meğerse uygulamalar affedersiniz ama senin giydiğin donuna kadar takip ediyorlarmış yoksa; uygulamalar yapay zeka destekli duygu sentezi yapmaya başlayacaktı(bu durumu Cambridge Analytica skandalında gördük),git reklamını göstereceksen göster ama benim verilerimi kullanıp benim üzerimden para kazanma hakkın yok, kimsede kusura bakmasın ama apple olmasa mahremiyet denen şey kalmayacaktı bu Facebook denilen lanet seni dinlemeyi, konum bilgilerini yer almaya seni senden iyi tanıyıp seni manipüle etmeye devam edecekti.
 • Normalde apple markasına çok fazla sempati duyan birisi değildim bu sistemi ile çok güven duymaya başladım, meğerse uygulamalar affedersiniz ama senin giydiğin donuna kadar takip ediyorlarmış yoksa; uygulamalar yapay zeka destekli duygu sentezi yapmaya başlayacaktı(bu durumu Cambridge Analytica skandalında gördük),git reklamını göstereceksen göster ama benim verilerimi kullanıp benim üzerimden para kazanma hakkın yok, kimsede kusura bakmasın ama apple olmasa mahremiyet denen şey kalmayacaktı bu Facebook denilen lanet seni dinlemeyi, konum bilgilerini yer almaya seni senden iyi tanıyıp seni manipüle etmeye devam edecekti.

 • iPhone kullanmamın 2 nedeni, zamanla yavaşlamayan bir yazılımı olması ve gizliliğe önem vermesi.
  Bu sebeplerden dolayı katlanıyorum leş ios arayüzüne. Yine de tekrar alacak olsam iphone alırım.

 • Apple=Gizlilik

 • Ne gizliliği be , siri mikrofon ile dinleme yaparken mikrofon logosu bile çıkmıyor.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Siri aktif olduğunda çıkıyor. Onun dışında sistem “sihirli sözcük” bekliyor.

 • atillagoguslu a kullanıcısına yanıt

  Sihirli sözcüğü telepati ilemi algılıyor ? Mikrofona erişiyorsa herşekilde göstermesi gerekir ama öyle olursa millet ürker diye gizlemişler.


  Sihirli sözcük :)


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.