Şimdi Ara

Uluslararası İlişkiler Bölümü (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
14
Favori
31.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ekmek arası sakız

quote:

Orijinalden alıntı: -WOLFIE-

quote:

@ihuzeyfe

Mühendislikteki matematik bilginle iktisata girersen ve işi sıkı tutarsa okuldan dereceyle mezun olursun. Bıkkınlığa karşı önerim yok tabi. :)
    Baştan söyleyeyim Uİ'ye "ben siyaseti seviyorum." diyerek girilmez. Gündelik siyasi olayları takip etmek, yorumlamak, parti ve ideoloji takipçiliği yapmak ile Uİ okumak farklı şeyler.
    Birinde siyaset konuşursun; diğerinde siyaset üretirsin. Biri hobidir, gündelik faaliyettir; diğeri bilimdir. Uİ'deki siyaset bilimi farklı dinamiklerle zenginleştirilmiştir.
    Siyaseti sevdiğin, ilgi duyduğun kadar hukuku, ekonomiyi, tarihi seveceksen; kitap okuyup, ders dışı eğitim faaliyetlerine katılacaksan durma gel.
    Ha bir mühendis olarak Uİ sana muhtemelen sadece genel kültür katar onu da demedi deme.

@-WOLFIE-

Devletin her kurum, kuruluşunda torpil, bölüm ve alan ayırmaksızın işler. SBF mezunları için de torpil geçerli ve öncelikli. Ama her şey mi veya yeterli mi? Kesinlikle hayır. Aksi halde Sakarya SBF vb. ile İstanbul SBF vb. arasında fark kalır mıydı?
    Torpilin çoğu zaman hiç geçmediği veya minimumda tutulduğu kurum da "Dışişleri Bakanlığı"dır. Bu da ek bilgi olsun. :)

Hocam peki son olarak siyaset bilimi ve ui yi iibf de okumak hakkinda ne düşünüyorsunuz? Yani özel sektör olsun yurt disi olanaklari olsun :)

Siyaset Bilimi ve Uİ için yukarıda yazdıklarım haricinde pek bir şey söyleyemem. Özel sektör için bu bölümün yeri zaten İİBF'dir. Doğru tercih olur. Yukarıda fakültelerin özelliklerini belirtmiştim, farklarını falan.
    Ek bilgi vereyim; yurtdışını Erasmus gibi programlarla düşünüyorsan Türkiye'de Erasmusla dışarıya en çok öğrenci gönderen üniversite Ege Üniversitesidir. Her 10 kişiden 1'i gidiyor.
    Aynı zamanda Ege Üni'nin Mevlana ve Farabi gibi programlarda ağı da güçlüdür.

@Gallifreyan

Sorunuza konuda cevap verdim.

Çok teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dhnin Babası

öncelikle merhabalar.

Benim bu sınava 3.girişim. ama malesef iyi bir puan alamadım ve anca kocaeli üni gibi bir yer kazanabilirim.hatta ve hatta onu bile kazanamayabilirim.sakarya vesaire belki tutar. sınava o kadar çalışmama rağmen ters sorular oldu benim için. 1 sene daha mezuna kalırsam hem çevrem tarafından büyük baskı görecek ve küçültücü,geri zekalı gibi lakaplara maruz kalabilirim. bir yere gireyimmi bende tam bilemiyorum.ama ailemden ayrı kalmak istemiyorum.ailem istanbulda.kocaaeli tutarsa istanbuldan kocaeli ye her gün giderim 1 saatlik yol ama tutmama ihtimali var. benimde hedefim konudaki WOLFİE arkadaşla tamamen aynı.ileride yönetici olmak istiyorum.eğer kocaeli yi tutturursam ingilizce ve 1 2 dil daha öğrenmek istiyorum hemde sağlam şekilde.dil öğrenme gibi büyük bir isteğim var gerçekten. kamu veya akademisyenlik gibi hedefim yok. bana bir yol gösterirmisiniz ne yapayım hocam.bu sene bir üni de okuyup seneye başka bir üniye geçme imkanı gibi durumlar varmı. yaş 10 gün sonra 20 olacak. artık bir şey yapmak istiyorum

Öncelikle yönetici olmak gibi bir amacınız varsa; ilk adres uluslararası ilişkilerden ziyade işletme olmalı.
    Uluslararası İlişkiler bölümünün amacı yönetici adayları oluşturmak değil. Ancak bölümde okurken yeterli donanım elde edilirse uluslararası bir firmada ya da ulusal ölçekli bir şirkette pozisyon bulmanız sağlanabilir.
    Sana tavsiyem; öncelikle mezun olduktan sonra tam olarak ne olmak istediğini belirle ya da daha kolayı "ne olmak istemediğini" belirle.
    Zira yönetici olmak istiyorum diye bir hedef olmaz.

Şayet Uluslararası İlişkileri aklına koyduysan; Kocaeli hatta Sakarya'da da okunabilir. Ancak diğerleriyle arandaki farkı ekstra çabayla kapatman lazım.
    Böyle bir durumda İngilizce+bir dil şart oluyor.
    Başka bir üniversiteye geçersin; Farabi değişim programı var. Erasmus var. Yatay geçiş programı var.
    Programları bir incelemeni tavsiye ederim. Bu programlarda mühim olan ortalama.
    Şayet azmedersen her şey mümkün.

• quote:

quote:

quote:

öncelikle merhabalar.

Benim bu sınava 3.girişim. ama malesef iyi bir puan alamadım ve anca kocaeli üni gibi bir yer kazanabilirim.hatta ve hatta onu bile kazanamayabilirim.sakarya vesaire belki tutar. sınava o kadar çalışmama rağmen ters sorular oldu benim için. 1 sene daha mezuna kalırsam hem çevrem tarafından büyük baskı görecek ve küçültücü,geri zekalı gibi lakaplara maruz kalabilirim. bir yere gireyimmi bende tam bilemiyorum.ama ailemden ayrı kalmak istemiyorum.ailem istanbulda.kocaaeli tutarsa istanbuldan kocaeli ye her gün giderim 1 saatlik yol ama tutmama ihtimali var. benimde hedefim konudaki WOLFİE arkadaşla tamamen aynı.ileride yönetici olmak istiyorum.eğer kocaeli yi tutturursam ingilizce ve 1 2 dil daha öğrenmek istiyorum hemde sağlam şekilde.dil öğrenme gibi büyük bir isteğim var gerçekten. kamu veya akademisyenlik gibi hedefim yok. bana bir yol gösterirmisiniz ne yapayım hocam.bu sene bir üni de okuyup seneye başka bir üniye geçme imkanı gibi durumlar varmı. yaş 10 gün sonra 20 olacak. artık bir şey yapmak istiyorum

Öncelikle yönetici olmak gibi bir amacınız varsa; ilk adres uluslararası ilişkilerden ziyade işletme olmalı.
    Uluslararası İlişkiler bölümünün amacı yönetici adayları oluşturmak değil. Ancak bölümde okurken yeterli donanım elde edilirse uluslararası bir firmada ya da ulusal ölçekli bir şirkette pozisyon bulmanız sağlanabilir.
    Sana tavsiyem; öncelikle mezun olduktan sonra tam olarak ne olmak istediğini belirle ya da daha kolayı "ne olmak istemediğini" belirle.

Şayet Uluslararası İlişkileri aklına koyduysan; Kocaeli hatta Sakarya'da da okunabilir. Ancak diğerleriyle arandaki farkı ekstra çabayla kapatman lazım.
    Başka bir üniversiteye geçersin; Farabi değişim programı var. Erasmus var. Yatay geçiş programı var.

hocam yani ilk senenin sonunda nereye hangi üni ye gidebilme şansım var. Ayrıca uluslararası ticaret gibi bi hedefım var ve ilerde bu pozisyonda yükselmek istiyorum hocam.bunun için ui mi gerekli. çünkü işletme okuyan yani kötü bir üni de okuyan hiç bişey olamaz işsiz kalır deniyor

Kaç puanla hangi üni.'ye gidersin bilmiyorum. Puan sistemi konusunda bilgi zayıf.
    Uluslararası Ticaret, Uİ'nin ekonomi derslerine ağırlık verilmiş hali. Uİ okuyup UT'yi açıktan almak daha mantıklı. Ya da işletme, iktisat, maliyeden birini açıktan okuyabilirsin.
    İşletme öyle. Gireni çok, işsizi çok. Yabancı dilde -Fransızca, İngilizce- işletme olan bir yer varsa ve tutuyorsa oraya yönelebilirsin. Belli oranda fark katabilir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

öncelikle merhabalar.

hocam yani ilk senenin sonunda nereye hangi üni ye gidebilme şansım var. Ayrıca uluslararası ticaret gibi bi hedefım var ve ilerde bu pozisyonda yükselmek istiyorum hocam.bunun için ui mi gerekli. çünkü işletme okuyan yani kötü bir üni de okuyan hiç bişey olamaz işsiz kalır deniyor

Kaç puanla hangi üni.'ye gidersin bilmiyorum. Puan sistemi konusunda bilgi zayıf.
    Uluslararası Ticaret, Uİ'nin ekonomi derslerine ağırlık verilmiş hali. Uİ okuyup UT'yi açıktan almak daha mantıklı. Ya da işletme, iktisat, maliyeden birini açıktan okuyabilirsin.
    İşletme öyle. Gireni çok, işsizi çok. Yabancı dilde -Fransızca, İngilizce- işletme olan bir yer varsa ve tutuyorsa oraya yönelebilirsin. Belli oranda fark katabilir.

hocam malesef hep türkçe tutuyor yaw.hocam bu yatay geciş hala varmı.taban puana bakıyormu. bazıları bakmıyor diyor

Yatay geçişin usullerini internetten araştırmanı tavsiye ederim. Ben sadece olduğunu biliyorum. İçeriğine dair net bilgi veremem.

• Trakya Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler fakültesi hakkında bilginiz var mı acaba? Eğitimi,olanakları,Erasmusu vs. faaliyetlerini merak ediyorum.Ayrıca malesef İngilizce olarak tutturamadım.Fakat dilimi geliştirmek istiyorum ne önerirsiniz?
  • Hacettepe hakkında bilgisi olan?

• merhaba oncelikle yazinizin cok faydali oldugunu belirtmek istiyorum.
    uluslararasi iliskiler benim de dusundugum alanlardan ankara universitesi dusunuyorum. yurtdisinda yuksek lisans yapmak istiyorum. ankara universitesi diger ulkelerde yuksek lisans icin iyi bir referans midir ve yeterli midir?
    ve tam emin olmamakla birlikte dili yuzde yuz turkce sanirim bu sorun oluyor mu?
    bir de odtu felsefe hakkinda bilginiz var mi bilmiyorum ama cok arada kalmis durumdayim siz uluslararasi iliskiler sec diyebilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C098A3BBD -- 4 Temmuz 2015; 1:12:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: awaking the centuries

merhaba oncelikle yazinizin cok faydali oldugunu belirtmek istiyorum.
    uluslararasi iliskiler benim de dusundugum alanlardan ankara universitesi dusunuyorum. yurtdisinda yuksek lisans yapmak istiyorum. ankara universitesi diger ulkelerde yuksek lisans icin iyi bir referans midir ve yeterli midir?
    ve tam emin olmamakla birlikte dili yuzde yuz turkce sanirim bu sorun oluyor mu?
    bir de odtu felsefe hakkinda bilginiz var mi bilmiyorum ama cok arada kalmis durumdayim siz uluslararasi iliskiler sec diyebilir misiniz?

Konu başlığı altında sadece üniversitelerin Uİ bölümleri ve genel olarak Uİ bölümü hakkında bilgi verebilirim.
    Hacettepe nasıldır ya da şu bölüm nasıldır sorularına cevap veremem maalesef.
    Genel bir not düşmüş olayım.

Soruna gelecek olursak; Ankara Üniversitesinde bende %100 Türkçe olarak biliyorum. Normalde eğitim dili %100 İngilizce olan yerler daha fazla tercih edilir ve ön plandadır. Ancak bazı önemli istisnalar var; eğitim kalitesi çok yüksek ve derslerin tamamının dili Türkçe. Böyle yerlerde sadece genel bilgi olsun diye terimlerin İngilizce karşılıkları verilir. Ayrıca İngilizce grammer dersi de vardır ve o derste verilen eğitimde oldukça iyidir. Bu noktada eğitim sistemimizdeki önemli tartışmalardan biri devreye giriyor: "Eğitim dili İngilizce mi olmalı Türkçe mi?" Her iki seçeneğinde kendine göre haklı tarafları var. Mesela, Boğaziçi'nde İngilizce, Ankara'da Türkçe.

Velhasıl, Ankara Uİ yurtdışında yüksek lisans için uygun yer. Eğitim dilinin Türkçe olmasını buna engel değil.

• ODTÜ uluslararası ilişkiler hakkında ne düşünüyosun? İstanbulda yaşayan biri için seçimi sence mantıklı olur mu?

Özel sektörde çalışmak istiyorum açıkçası kamu gibi bi düşüncem yok
  • sagolun hocam bir de odtü uluslararasi icin tekrar hazirlanmaya deger mi yoksa ankara iyi midir?
    cok soru soruyorum kusura bakmayin ama bu kadar ilgilenen kisi bulmak cok zor bulmusken kafama takilanlari sorayim diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: awaking the centuries

sagolun hocam bir de odtü uluslararasi icin tekrar hazirlanmaya deger mi yoksa ankara iyi midir?
    cok soru soruyorum kusura bakmayin ama bu kadar ilgilenen kisi bulmak cok zor bulmusken kafama takilanlari sorayim diyorum.

Dostum, bu yazdıklarımı ileride ODTÜ Uİ'ciler okur mu bilmiyorum ama gücenmesinler. ODTÜ için bir yıl beklemeye gerek yok. Ankara Üni.'ye gönül rahatlığıyla gidebilirsin.
    Puanına bakılırsa ODTÜ, Ankara Üni.'ye fark atmış gibi gözükse de akademik çalışmalarıyla, hocalarıyla Ankara'nın yeri her daim ayrıdır.
    Siyasal candır.

Ha bu arada ODTÜ Felsefe fos. Mezun olunca beklentin büyük olmasın. ODTÜ'nün en kötü bölümü diye duymuştum zamanında. 3 yılda düzeldi mi biraz bilemem.

quote:

Orijinalden alıntı: Synyster®

ODTÜ uluslararası ilişkiler hakkında ne düşünüyosun? İstanbulda yaşayan biri için seçimi sence mantıklı olur mu?

Özel sektörde çalışmak istiyorum açıkçası kamu gibi bi düşüncem yok

Özel sektör için ODTÜ olur.
    İstanbul'da Boğaziçi veya Galatasaray tutmuyorsa ve kamu veya akademisyenlik düşünmüyorsan ODTÜ mantıklı bir seçenek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekmek arası sakız -- 5 Temmuz 2015; 0:37:06 >

• tamamdir hocam tesekkur ediyorum

• Özet geçersek ilk 40.000'de değilseniz seçmeyin bu bölümü... Ben Ege'yi hem de ikinci Öğretimi kazandım(!) Başıma geleceklerden habersiz ders kayıtlarını bekliyorum... Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız muhakkak bu ilk 40K'ya girmeniz şart... Gerisi zaten Çorap söküğü gibi gelir ;) Ha gelmiyor mu o zaman büyük bir sorun var...

• Merhaba hocam. Ben bu sene ygs-lys'ye hazırlanıyorum. Hedefim ODTÜ İR. Sabah akşam çalışıyorum sırf ilk 10 k'lara girebilmek için ama etrafımdaki herkes hukuk ve psikoloji ile kafayı bozmuş durumda. Sizce yanlış seçim yapan ben miyim ? Dünya tarihine ilgim var. Hatta eğitim sistemimize lanet ediyorum diğer ülkelerin tarihlerini öğretmiyorlar diye. Dillerle aram çok aşırı iyi ingilizcem var ve üniversitedeki 4 yılda 2 yabancı dili çok iyi derecede öğrenebileceğimi biliyorum. Masa başı iş istemiyorum diyeyim birde herkes gibi Daha çok insanlarla ilişkide olacağım bir şey istediğimden iş istiyorum aynı zamanda özel bir şirkette. Bu yüzden uluslararası ilişkiler harika bir bölüm gibi bana şimdi birkaç sorum var :
    1-ODTÜ yerine ankara daha mı iyi sizce diğer yorumlarda belirttiğiniz gibi ?
    2-İR okuyan herkes lanet ediyor bölüme giren işsiz hiç bir katkısı yok diye bunlar doğru mu ?
    3-Özelde iş bulmada sıkıntı çeker miyim diyelim buldum köle gibi mi çalıştırılırım ?
    4-CV'me katkı yapsın diye 2.sınıftan itibaren staj düşünüyorum. İR ile ilgili staj yapacak yer bulabilir miyim ?

Kusura bakmayın hocam baya soru sordum. ama ilk defa adam akıllı bir İR mezunu görüyorum Umarım aklıma bir soru geldikçe sormam sıkıntı olmaz?

• Hukuk veya Psikoloji oku, IR'da ne yapacaksın diyenlerin ağzına şöyle okkalı bir tokat at.
    Yapacağın ilk iş bu olsun.

Bu ülkede hukuk okuyanların sayısı okumayanları geçti. Sürü psikolojisi gereği herkes nereye millet oraya. Yahu insan hayata hayaller, hedefler ve idealler ile tutunur.
    Herkesin ideali nasıl bir olabilir ki. Bugün garanti meslek diye hukuk seçenleri 4-5 yıl sonra başını taşlara vururken göreceksin. Hukukta açık kapanalı 2 yıl oldu. Bir de KPSS tarzı sınav getirildi bunlara. Mezun olunca meslekte garanti değil artık. Neyse neden hukuk seçmemen gerektiğini zaten düşündükçe anlarsın. Ben daha fazla uzatmayayım.

Bahsettiğin özelliklere gerçekten sahipsen sen bu bölümün öğrencisisin dostum. Diğer bölümleri es geçebilirsin.

1. Kamu düşünüyorsan Ankara. Akademisyen yetiştirme başarısı da Ankara'nın daha yüksek. ODTÜ daha çok özel sektöre yönelik. ODTÜ'yü seçersen kamuyu unut. Hani yine devlet kapak atarsın da tatmin edici bir yer de olmaz. Gelir Uzman Yardımcısı olur takılırsın. Ankara Üni. ise, bakanlık kapılarını açıyor. Dışişleri Bakanlığı sayılı üniversiteden alım yapıyor; biri Ankara. (Not: Eğitim kalitesi olarak bu iki okulu kıyaslayamam. Bölümdeki hocalarının çapına bakmak lazım.)

2. IR okuyup da işsiz kalan adam ya İngilizce'sini geliştirememiştir ya da yeri gelince derslerine kasmaktan acizdir. Ben işsiz kaldım diyen arkadaşa sor bakayım. 4 yılda hiç makale yazmayı denemiş mi? Vestfalya'da ne oldu diye sor ne diyecek acaba? Bölüme dair 0 bilgiyle mezun oluyorlar sonra işsiz kaldık diyorlar. Sana müstahak.

3. Şimdi özel olayı değişken. O biraz da senin girişimciliğin ile alakalı. İngilizce'nin yanına bir dil daha koyarsan amelilik yapmaz; yaptırırsın. Hızlı yükselirsin. Ha ikinci dili koyamadın mı; sağlık olsun. Sertifika toplamaya, seminerlere gitmeye bak.(Bunlar her şart altında yap.) İş dünyasında senin önünü açabilecek bazı eğitim programları var(ücretli/ücretsiz) onlara katılmaya bak. Mezun olana kadar bunları harfiyen uygularsan; "zamanında bir ekmek arası sakız vardı, ne de güzel tavsiyeler vermiş dersin."

4. SBF'liler genelde stajda zorluk çekiyor. İİBF öğrencilerinin öyle bir derdi yok. Yine de genel olarak IR'cının staj yapamama gibi bir derdi olmuyor.
    SBF okuyorsan bakanlıklar, konsolosluklar, uluslararası şirketler; İİBF okuyarsan bu üçü ve hemen hemen her türlü özel şirket staj alımı yapar. Malum bizim bölüm iktisat ve işletmenin de bir kısmını kapsıyor. :)

Sana tavsiyem; zaten İngilizcen varmış. Birinci sınıftan itibaren ikinci yabancı dile yönel. Bir veya iki kere -daha fazla da iyi değil.- staj yap. 3. sorudaki tavsiyelerimi uygula. Mezun olunca da "yürü ya kulum."

Bazı arkadaşlar özel mesaj yoluyla soru soruyor onları bu konuya yönlendiriyorum. Bu başlık altında sorulan her soruyu cevaplamaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekmek arası sakız -- 16 Eylül 2015; 19:29:14 >

• quote:

Hukuk veya Psikoloji oku, IR'da ne yapacaksın diyenlerin ağzına şöyle okkalı bir tokat at.
    Yapacağın ilk iş bu olsun.

Bu ülkede hukuk okuyanların sayısı okumayanları geçti. Sürü psikolojisi gereği herkes nereye millet oraya. Yahu insan hayata hayaller, hedefler ve idealler ile tutunur.
    Herkesin ideali nasıl bir olabilir ki. Bugün garanti meslek diye hukuk seçenleri 4-5 yıl sonra başını taşlara vururken göreceksin. Hukukta açık kapanalı 2 yıl oldu. Bir de KPSS tarzı sınav getirildi bunlara. Mezun olunca meslekte garanti değil artık. Neyse neden hukuk seçmemen gerektiğini zaten düşündükçe anlarsın. Ben daha fazla uzatmayayım.

Bahsettiğin özelliklere gerçekten sahipsen sen bu bölümün öğrencisisin dostum. Diğer bölümleri es geçebilirsin.

1. Kamu düşünüyorsan Ankara. Akademisyen yetiştirme başarısı da Ankara'nın daha yüksek. ODTÜ daha çok özel sektöre yönelik. ODTÜ'yü seçersen kamuyu unut. Hani yine devlet kapak atarsın da tatmin edici bir yer de olmaz. Gelir Uzman Yardımcısı olur takılırsın. Ankara Üni. ise, bakanlık kapılarını açıyor. Dışişleri Bakanlığı sayılı üniversiteden alım yapıyor; biri Ankara. (Not: Eğitim kalitesi olarak bu iki okulu kıyaslayamam. Bölümdeki hocalarının çapına bakmak lazım.)

2. IR okuyup da işsiz kalan adam ya İngilizce'sini geliştirememiştir ya da yeri gelince derslerine kasmaktan acizdir. Ben işsiz kaldım diyen arkadaşa sor bakayım. 4 yılda hiç makale yazmayı denemiş mi? Vestfalya'da ne oldu diye sor ne diyecek acaba? Bölüme dair 0 bilgiyle mezun oluyorlar sonra işsiz kaldık diyorlar. Sana müstahak.

3. Şimdi özel olayı değişken. O biraz da senin girişimciliğin ile alakalı. İngilizce'nin yanına bir dil daha koyarsan amelilik yapmaz; yaptırırsın. Hızlı yükselirsin. Ha ikinci dili koyamadın mı; sağlık olsun. Sertifika toplamaya, seminerlere gitmeye bak.(Bunlar her şart altında yap.) İş dünyasında senin önünü açabilecek bazı eğitim programları var(ücretli/ücretsiz) onlara katılmaya bak. Mezun olana kadar bunları harfiyen uygularsan; "zamanında bir ekmek arası sakız vardı, ne de güzel tavsiyeler vermiş dersin."

4. SBF'liler genelde stajda zorluk çekiyor. İİBF öğrencilerinin öyle bir derdi yok. Yine de genel olarak IR'cının staj yapamama gibi bir derdi olmuyor.
    SBF okuyorsan bakanlıklar, konsolosluklar, uluslararası şirketler; İİBF okuyarsan bu üçü ve hemen hemen her türlü özel şirket staj alımı yapar. Malum bizim bölüm iktisat ve işletmenin de bir kısmını kapsıyor. :)

Sana tavsiyem; zaten İngilizcen varmış. Birinci sınıftan itibaren ikinci yabancı dile yönel. Bir veya iki kere -daha fazla da iyi değil.- staj yap. 3. sorudaki tavsiyelerimi uygula. Mezun olunca da "yürü ya kulum."

Bazı arkadaşlar özel mesaj yoluyla soru soruyor onları bu konuya yönlendiriyorum. Bu başlık altında sorulan her soruyu cevaplamaya çalışırım.

Evet hocam bende baya yazmıştım sonra silip konuya yazdım başka bir arkadaşın işine yarar diye. Teşekkür ederim ayrıca hocam aklımdaki tüm sorular yanıt buldu ve işsiz falan kalırsam diye hevesim kaçıyordu çalışırken motivasyonda en yüksek tepelere vurdu şu anda Aklıma daha fazla soru gelirse yazarım konuya hem arkadaşlar da yararlanır.

< Bu mesaj 18.9.15 tarihinde kaybolan verilerden kurtarılmıştır >

• ekmek arası sakız kullanıcısına yanıt
    ilgimi çekiyor bu bölüm siyaseti sevmiyorum sadece yabancı dilde öğrenmek istiyorumda ingiizce ve almanca düşünüyorum bunları yaparsam rahat iş bulurum herhalbirde obp vs kırıldığı için ikinci öğretim yazıcam sizce zorlugu olurmu yoksa dahamı rahat olur

mühendslik için çok çalışdım ama biryere kadar yaptım matematigim iyidir yararı olur hehralde bu meslekde ofis de halkla ilişkilerdeki gibi çalışıyoruz değilmi?
    uluslarası ilişkiler halkl ilişkiler gibi bölümleride içine alıyormu? siyasetle aram yok siyasi olarak partilerde falan çalışmak istemiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waleur5 -- 23 Eylül 2015; 18:40:17 >
  • aynen nerede bunlar bilgilendirirmisiniz iş ilanlarına bakdım birşey yazmıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: waleur5

ilgimi çekiyor bu bölüm siyaseti sevmiyorum sadece yabancı dilde öğrenmek istiyorumda ingiizce ve almanca düşünüyorum bunları yaparsam rahat iş bulurum herhalbirde obp vs kırıldığı için ikinci öğretim yazıcam sizce zorlugu olurmu yoksa dahamı rahat olur

mühendslik için çok çalışdım ama biryere kadar yaptım matematigim iyidir yararı olur hehralde bu meslekde ofis de halkla ilişkilerdeki gibi çalışıyoruz değilmi?
    uluslarası ilişkiler halkl ilişkiler gibi bölümleride içine alıyormu? siyasetle aram yok siyasi olarak partilerde falan çalışmak istemiyorum

İkinci öğretim daha iyi. Para veriyorsun ama derslere istersen gündüzde girebiliyorsun. Hoca izin verirse tabi. Sınavlarda da daha rahatsın.
    Matematik bir kaç ekonomi dersi haricinde pek yardımcı olmaz.
    Nerelerde nasıl çalışılabileceğini ifade ettim.
    Dostum bence senin bu bölüme ilgin sadece heves. Muhtemelen ilerleyen dönemde bu hevesin kaçar ve farklı bölümlere yönelirsin.

Bir de lütfen yazılanları okuyup soru soralım. Sorduğun soruları cevaplarını önceden vermiştim. :)

• Hocam ÇÜ Uluslararası İlişkiler hakkında bir bilginiz varmı? Akademik kadrosu nasıldır veya Adana'da bu bölüm okunmaya değermi? İngilizce/Türkçe ayrı ayrı eğitim veriyor hangisini tercih etmemizi önerirsiniz?, simdiden cok tesekkur ederım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.