Şimdi Ara

Ultra HD Blu-ray teknolojisi için ilk 4K optik diskler yıl sonuna yetişiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Ultra HD Blu-ray teknolojisi için ilk 4K optik diskler yıl sonuna yetişiyor

Blu-ray disk teknolojinin geliştirilmesi ve lisanslanması amacıyla oluşturulan endüstri konsorsiyumu Blu-ray Disc Association, yılın ilk yarısı itibariyle Ultra HD Blu-ray standardını duyurmuş ve özelliklerini de belirlemişti. Üreticilerin önünü açan bu gelişmeler sonrasında Ultra HD Blu-ray teknolojisi için 4K optik diskler yola çıkmaya hazır.

Ultra HD Blu-ray standardı 4K (Maksimum 3840x2160 piksel) videolara imkan tanırken, çift katmanda 66GB, üç katmanda ise 100GB veri depolayabilecek. Ayrıca HDR ve yüksek kare oranı HFR özelliklerinin yanında dijital köprü adında yeni bir teknoloji daha mevcut.

Yüksek dinamik oranı HDR, daha iyi renk, daha iyi kontrast oranı gibi özellikleri medyaya kazandırırken, standart teknolojinin yanında Dolby ve Philips'in de HDR teknolojileri Ultra HD Blu-ray standardına dahil ediliyor. Üreticiler bunlardan istediğini diske dahil edebilecek. Yüksek kare oranı HFR ise 60 kare/saniye değerine kadar medya oynatımına destek veriyor. Tabii bu durumda 3D 4K içerikler pek mümkün görünmüyor.  

Dijital köprü ise kullanıcıların medyayı nasıl kullanacağını belirliyor. Kullanıcılar isterse bir kopyasını yetkilendirilmiş sürücülere kaydedebiliyor. Veya daha düşük çözünürlükte mobil cihazlara aktarabiliyor. Bu seçenekler cihaz üreticilerinin kararına bırakılıyor. 

Ultra HD Blu-ray disklerinin yıl sonuna kadar piyasada olması bekleniyor. İçerik konusunda Sony gibi firmaların çalışmaları sürüyor. Yine Sony ve Samsung gibi Ultra HD Blu-ray oynatıcıların da yıl sonuna kadar satışa çıkacağı tahmin ediliyor. Fiyatlar ise mevcut Blu-ray oynatıcıların iki veya üç katı olacak. 

• hem blu-ray discli filmler hemde bluray oynatıcılar çok pahalı.şimdi bu çıkacaklarsa 2-3 kat daha pahalı olacak.bir film izlemek için bu kadar para verecek insan sayısı çok çok az.anca konsollarda görürüz

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

hem blu-ray discli filmler hemde bluray oynatıcılar çok pahalı.şimdi bu çıkacaklarsa 2-3 kat daha pahalı olacak.bir film izlemek için bu kadar para verecek insan sayısı çok çok az.anca konsollarda görürüz

TL maaş aldigimiz icin bize pahali geliyor.dunyada gayet yaygin.biz fakir ulkeyiz.alım gucumuz hergun azaliyor.sebep bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8K çıkınca gene bunlar yetersiz kalacak,tekrar yeni diskler çıkacak.
    Anlamadığım 4k filmler 100 gb'ın üstündeydi paylaşılanlar,sıkıştırarak sığdıracaklar heralde.https://www.youtube.com/watch?v=sLprVF6d7Ug
    Buda 8k video bende akıcı çalışıyor,a10 7850k ile.

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

hem blu-ray discli filmler hemde bluray oynatıcılar çok pahalı.şimdi bu çıkacaklarsa 2-3 kat daha pahalı olacak.bir film izlemek için bu kadar para verecek insan sayısı çok çok az.anca konsollarda görürüz

2-3 sene önce sony blu-ray oynatıcıyı 150tlye almıştım teknosadan. Filmler görece pahalı tabi, ama indirime giriyor zaten bir süre sonra, veya 2.elleri bulunuyor yaygın olarak, o şekilde alıp izliyoruz. Aynı şey uhd için de geçerli olacak ama belli bir zaman geçmesi gerekiyor. İzleyebilmek için 4k televizyonları nasıl alacağız onu katmıyorum tabiki :)

• zaten yeterince pahalı iyice pahalı olacak....

• veri kapasitesine çüşş diyorum

• Ömrümde ne blu ray disk medya olarak aldım ne de oynatıcısına para verdim. Alanlar da bin pişmandır, onca para veriyorsun, çift katmanlılar çıktı aldığın makina çöp, yok yeni teknoloji 50 GB diskler çıktı oynatıcın okumayacak. Şimdi 4K destekli diskler ve makinalar çıkacak. Dehşet bir israf. Ben 50 Mbit'le indiriyorum 40-50GB'lık blu ray disk kalıbını iso formatında, sonra PC'de oynatıyorum.. Gerçi ülkemizde malesef sınırsız internet adı altında kotalı interneti kitliyorlar, 2 blu ray indirsen kotan bitti, ay sonuna kadar 3Mbitle sürün...
  • tahir40 kullanıcısına yanıt
    Çok güzel. Devam edin. Biz hiç düşünemedik internetten kaçak olarak indirip seyretmeyi. Biz sanata değer verip orijinal disk alıyoruz. Siz sadece film seyrediyorsunuz. Ama unutmayın ki, biz orijinal aldığımız için siz o filmleri netten kaçak olarak seyredebiliyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Çok güzel. Devam edin. Biz hiç düşünemedik internetten kaçak olarak indirip seyretmeyi. Biz sanata değer verip orijinal disk alıyoruz. Siz sadece film seyrediyorsunuz. Ama unutmayın ki, biz orijinal aldığımız için siz o filmleri netten kaçak olarak seyredebiliyorsunuz.

Her yıl yenisi çıkan, elinizdeki cihazdaki standardı desteklemeyen yeni bluray cihazlara 100-200 lira para ödemek kusura bakmayın paranızı çöpe atmaktır. Zaten yenisi çıkınca elinizdeki bluray okuyucu da paranızla beraber çöpe atarsınız. O kadar kolay kazanıyorsanız o başka...
    Her zaman daha iyisi çıkacak. Teknoloji durmaz. Ben Blu-ray seyrediyorum. Bana yetiyor. Paramı da çöpe attığımı hiç zannetmiyorum.

Peki ya sizin yaptığınız nedir. İllegal yoldan netten film seyretmek ne oluyor. Sen bir eser çıkar ortaya. sonra biri nete sızdırsın. Herkes bedava kullansın. Bakalım ne yapacaksın.

Cevabını belerim.
  • quote:

Her zaman daha iyisi çıkacak. Teknoloji durmaz. Ben Blu-ray seyrediyorum. Bana yetiyor. Paramı da çöpe attığımı hiç zannetmiyorum.

Peki ya sizin yaptığınız nedir. İllegal yoldan netten film seyretmek ne oluyor. Sen bir eser çıkar ortaya. sonra biri nete sızdırsın. Herkes bedava kullansın. Bakalım ne yapacaksın.

Cevabını belerim.

Teknoloji gelişiyor doğru, sen gidip bi cep telefonu alıyorsun, daha hızlısını almak istediğinde eski telefonun hala yenisinin yaptığı her işi yapıyor, sadece daha yavaş, işini görmüyorsa 2. el satarsın. Aynı şey PC için de geçerli, hatta tamamını bile satmadan gerekli donanımı güncellersin. Senin blu raylerin bununla alakası yok, adamlar sürekli yeni standart çıkarıyor, eskisi yeni standartı desteklemediğinden direk çöp!
    Benim elime ayda 800-900 lira para geçiyor, onun da gidip 100-200 lirasını çöpe atacağımı bildiğim bi cihaza vermem, 2. si de blu ray filmler sinema biletleriyle yarışıyor. Zaten şaşırmamak lazım, senin gibiler çok küçük bi azınlık. Ne yapacaksın falan tarzı şovanist sloganlara gere yok, yeni bişi yapacağım yok, Sen memnunsan git al, makina da al sonra yine çöpe atarsın, sonra bol bol film al, ardında da bi çok film için "buna mı para vermişim!" der paranı geri istersin... Ben gerçekten değeceğini düşündüğüm film olursa aylarca bluray beklemek yerine gider daha uygun bi fiyata sinemada izlerim...

900 TL para alıyorum deyip, Blu-ray filmlerin fiyatları sinema biletleriyle yarışıyor deyip, sonra da çok beğendiğim bir filmi sinemada seyrediyorum demek çelişkidir.

Neyse ya. Para verip orijinal film alanların sırtından geçiniyorsun. Bu da ayrı bir mesele.

Sana iyi günler.
  • quote:

900 TL para alıyorum deyip, Blu-ray filmlerin fiyatları sinema biletleriyle yarışıyor deyip, sonra da çok beğendiğim bir filmi sinemada seyrediyorum demek çelişkidir.

Neyse ya. Para verip orijinal film alanların sırtından geçiniyorsun. Bu da ayrı bir mesele.

Sana iyi günler.

Yılda gittiğim 4 yerli film, o da tek gidersem 12 lira(izmit dolphin sinemaları), arkadaşlarla gidersem GSM kampanyası ile yarı parası. Bu arada ben orjinal aldığım için o filmler yapılıyor falan tarzı sözler anlamsız, adalar gişe hasılatı için film yapar, dediğim gibi; senin gibi kutu alıp blu ray filme para veren insan sayısı çok az.
    Tabi canım. Gişe hasılatı için film yapar. DVD ve Blu-ray filmleri de babalarının hayırlarına basarlar. Piyasaya sürerler. Hatta değişik değişik versiyonlarını defalarca kere yayınlarlar. Starwars filmleri her formatta basıldı. Betamax, VHS, VCD, DVD, Blu-ray. Hatta yeni ultra HD'de bile basılır eminim.

Yukarıda saydığım tüm baskılar hayır için yapıldı. Önemli olan gişe. Değil mi.

Netten bedava, illegal yollardan seyrederek yaptığın kanunsuz işe hiç bir şekilde bahane bulamazsın. Ha bana de ki. Yasal sitelerden belli bir ücret karşılığı seyrediyorum de. Ben de tamam diyeyim. Ama yok. Öyle değil.
  • Sonuçta bir yerden başlamak gerekir diye düşünüyorum..Başta zenginler alır sonra sıra bize de gelir inşa ALLAH.Kanaat iyi bişey...

• topaz42 kullanıcısına yanıt
    Ben diğer formatlar önemli değil demedim. Konumuz blu ray ve formatın sürekli değişmesiyken dvd vhs herşeyi sahiplendiniz.... Vhs dediğiniz format uzun yıllar değişmeden kaldı, betamax dediğiniz de hd-dvd ve bir çok blu ray formatı gibi yaygınlaşamadan bitti. Blu ray vhs gibi yıllarca iş görecek kaliteli bir format olsaydı o da evlere girer yaygınlaşırdı. Adamlar onun yerine sizin gibileri sömürmeyi tercih ettiler. Yok 25GBlık diskler, daha yıl geçmeden 50 liği, çift katmanı derken şimdi de 100gblıklar... Hadi geçmiş olsun, tomarla para verdiğiniz bluray makinalar çöpe... VHS'de daha büyük 90lık bantlar çıktıysa da aynı makina onu da okuyordu. Neyse ben daha fazla uzatmıycam. Siz mutluysanız sorun yok. Ben halimden memnunum.
  • FerdosParadise kullanıcısına yanıt
    Blu-ray olması şart değil. DVD'ler ucuz. Görüntüsüyle de Blu-ray'ı o kadar aratmayan çok filmler var. Film ilk çıktığında 24 TL ama bir kaç ay sonra 10 TL'ye iniyor.
  • quote:

Tamam. Ben sömürülüyorum. Siz hırsızlığa devam edin.

Birader adam gibi konuş, ben sana her yıl para verdiğin ertesi yıl çöpe attığın makinaya yüzküsür para veriyorsun, bi çoğu 1.ci defa dahi izlemeye değmeyen filmler medyası için sinema biletinden fazla para verip bi de üstüne aylarca bekliyorsun, o halde .... sın demedim... Senin de kimseye hakaret etme özgürlüğün yok. Kanunsuz bi durum varsa git şikayetçi ol!
    Parayla ortaya çıkarılan bir eserin illegal yollardan elde edilmesini ve edilmesine ortak olmayı izah et o zaman. Neden zoruna gitti yazdığım. İzah et hadi. Filmlerin pahalı olması senin yaptığını haklı mı çıkarıyor. Ekmek değil. Aş değil. Alt tarafı film.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.