Şimdi Ara

ülkemizin en birinci çözüm üretmesi gereken sorunu nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
0
Favori
4.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çarpık Düşünen, Ülkenin çıkarlarını değilde kendi cebini kendi siyasetini yapan ANDAVALLARIN düşünce sorununu çözmek lazım. Zaten gerisi gelir; işsizlik te çözülür, eğitimde, parasızlıkta ;)
  • eğitim ...
  • eğitim,üretim,arge
  • ahlak ve saygı.

eğitim,işsizlik gibi konularda önemlidir ama sanırım bizler millet /kültür benliğimizi kaybediyoruz.Bana katılmazmısınız?
  • işsizlik ekonomi sorunu başta gelenler
  • Öncelikle eğitim ama nasıl?
    İnsanlarımıza öncelikle ahlaklı olmayı öğretilmeli. Ahlaklı ve erdemli davranışları ödüllendirilmelidir. Ahlak öğretisinin temeli vicdan ve insanlık onuru üzerine kurulmalıdır. Din üzerine kurulmamalıdır.
    İnsanlar birey olmaya yönlendirilmelidir. Grup psikolojisi kırılmalıdır. Hemşehrilik ve aşiretlik gelenekleri kaldırılmaya çalışılmalıdır. İnsan kendisi ve onuru için yaşamalı, herhangi bir gruba üye olmaya kendini mecbur hissetmemelidir. Tek başına ayakta kalabilmek için mücadele etme alışkanlığına sahip olmalıdır.

Bireylerin egoları beslenmelidir. Başarıları grup önünde ödüllendirilmeli, herkesin önüne hedefler koyacak bir sistem geliştirilmelidir. Böylece insdanlar hedefleri, amaçları için yaşayacaktır.

Çocuklar küçük yaşta kapasitelerine göre ayrılmalıdır. Belli bir alanda üstün yetenekliler seçilerek yatiştirilmeli, diğerleri ise alt sektörlerde kalifiye olarak yetiştirilmelidir.

• ülkemizin en birinci çözüm üretmesi gereken sorunun başıda gelen en önemli bence..

Seviyeli siyaset,akıllı yönetim, devletin vatandaşıyla barışık olması.Gerisi peşinden gelir.
  • Arkadaşlar bir sorunla karşılaştığınızda eğer sorunun kökenine inmiyorsanız, neden kaynaklandığını tam olarak tesbit etmiyorsanız , üreteceğiniz bütün çözümler ( bunlara çözüm demek ne kadar doğru , o da ayrı bir konu ) geçici olacaktır ve bir süre sonra sorun nüksedecektir.Aslında ülkemizde buna iyi bir örnek. Bütün sorunlar geçici çözümlerle geçiştiriliyor sadece.

Ben bizim en büyük sorunumuz olarak eğitimi görüyorum.İnsanlarımız gerçekten acınacak kadar cahl durumdalar.O beğenmediğimiz siyasilerde bu cahil milletin ve kötü eğitim almış cıkarcı ve maddeci zihniyete sahip eli hiç bir işe uz olmayan insanların içerisinden çıkıyor.E hali ile kötü yönetiliyoruz.Zaten iyi sini hakeden bir yanımızda yok.
  • devlet dinle barışmadığı sürece hangi konu olursa olsun çözümsüz kalmaya mahkumdur.

yolsuzluk deniliyor. kaynağı zaten Allah korkusu olmaması

Eğitim deniliyor. Ülkeyi başkalarınınn dediklerini yapmaya zorlayan dahası bunu bir erdem olarak gören ve gösteren bir rejimden böyle bir şey nasıl beklenir. olacak şey değil.

Devlet dinle, geçmişiyle ve halkıyla barıştığı zaman eminim 5 yıla kalmaz dünyada adı en sık geçen ülke olur.
  • Devletin dinle çatışık olduğunu sanmıyorum. Sorun en az 50 yıldır dinin siyasete alet edilerek istismar edilmesidir. Laik sistem, herhangi bir dine dayalı olduğunu iddia eden sistemden çok daha fazla din ve vicdan özgürlüğüne imkan sağlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mfiz

Devletin dinle çatışık olduğunu sanmıyorum. Sorun en az 50 yıldır dinin siyasete alet edilerek istismar edilmesidir. Laik sistem, herhangi bir dine dayalı olduğunu iddia eden sistemden çok daha fazla din ve vicdan özgürlüğüne imkan sağlar.

Allah Allah sen avrupada veya amerikada yaşıyorsun herhalde.....

başını örtmek Allahın emri

kim diyor siyaset diye..

laikmiş.......

onun içinmi camilerin hutbelerine kadar karışıyorlar
    namaz kılanlar ordudan atılıyor

olayları biraz daha tarafsız bi incele istersen
  • quote:

Orjinalden alıntı: firkete

quote:

Devletin dinle çatışık olduğunu sanmıyorum. Sorun en az 50 yıldır dinin siyasete alet edilerek istismar edilmesidir. Laik sistem, herhangi bir dine dayalı olduğunu iddia eden sistemden çok daha fazla din ve vicdan özgürlüğüne imkan sağlar.

kim diyor siyaset diye..

laikmiş.......

@mfiz nin anlatmak istediği din üzerinden siyaset yapmanın zararlarını sorguluyor.Bu bir gerçek değilmi.
    bu olgular (yeni) çıkmadımı,bilinmiyormu.

• Bahsedilen sorunlar dinin siyasallaştırılmaya çalışması sonucunda ortaya çıktı. Ayrıca Türkiye'de Diyanet İşleri gibi bir sağduyulu kurum olmasaydı herşey çok daha kötüye giderdi. Isıtılıp sürekli önümüze getirilen meseleler son 20-30 yılın meseleleri (türban, İmam Hatip Liseleri vs.). Türkiye ne zaman bu sorunların ne kadar yapay olduğunu görür işte o zaman insanlar değerli zamanlarını bu işlerle değil ülkenin gerçek meselelerini (eğitim, sağlık, kültür, işşizlik vs.) çözmekle harcarlar. O zaman Türkiye güçlü bir ülke olma yolunda çok daha fazla ilerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfiz -- 10 Ekim 2006; 15:34:08 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: computeron

quote:

quote:

kim diyor siyaset diye..

laikmiş.......

@mfiz nin anlatmak istediği din üzerinden siyaset yapmanın zararlarını sorguluyor.Bu bir gerçek değilmi.

sevgili Mfiz

eğer dini sadece camiye mahkum eden bir görüşteyseniz haklısınız... lafım yok

Ama yok dini olması gerektiği gibi hayatın her alanında vermiş olduğu emirleri uygulama biçimi olarak görürseniz işte o zaman sorun var.

en basit örnek...

faiz meselesi

Bir siyasetçi çıkıp faize dayanmayan bir model sunarsa o dine dayalı siyaset yapmış oluyorda illede faiz deyen neye dayalı siyaset yapmış oluyor.

Al sana başka bir örnek

genelevler

Bir siyasetçi çıkıpta bunlar fuhşiyattır kaldırılmalıdır. yerine evliliğidestekleme kurumları gelmelidir derse dine dayalı olurda başka bir siyasetçide olurmu efendim devlet ordan vergisini alıyor üstelik evlenmeyen gençlerin enerjisini boşaltıyor derse neye dayalı bir sismi savunmuş oluyor.

O pis yerlerde çalışanların babaları, kocaları, oğulları acıkında bizim.........mız kamu hizmeti yapsın diyemi yolluyorlar....ını.

Söyle bana dine dayalı olmayan siyaset (din derken burda sizin anladığınız sadece islam) nasıl olur.

laiklik gibi bir kavramın içini tamamen islam dinine karşı doldurulduğunun ne zaman göreceksiniz. ne olması lazım bunun için. papazları açık açık biz böyle böyle yaptık demesinimi bekliyorsunuz. gerçi o zaman bile kılıf bulunur ya..

Bu fikirlerle koskoca osmanlı parçalana parçalana bitti. sıkıştık kaldık anadoluya. oda elimizden gitti gidiyor. ne olması lazım insanımızın bunun anlaması için.

Dinini bile değiştirsen onlara yaranamayacaksın belli. onlar için en iyi türk ölü türk tür..

NE ZAMAN ANLAŞILACAK BU OLAY.

lütfen yazı yazarken birilerinin size bu budur dediklerini değil de kendi fikirlerinizi yazın. size gösterilen her doğru doğru değildir. yanlışları ayıracak birikime sahp değilseniz de cevap yazmayın

• @Firkete: ne düşündüğümü bir önceki mesajımda açıkca ifade ettim. Türkiye'de dini motiflerle siyasi arenada boy gösteren siyasilere genel olarak güven duymuyorum. Türkiye'de siyasetin çok daha temiz yapılması gerekir. Laik sistemin bu ülkenin güvencesi olduğuna dair düşüncemde ısrarcıyım.
  • quote:

@Firkete: ne düşündüğümü bir önceki mesajımda açıkca ifade ettim. Türkiye'de dini motiflerle siyasi arenada boy gösteren siyasilere genel olarak güven duymuyorum. Türkiye'de siyasetin çok daha temiz yapılması gerekir. Laik sistemin bu ülkenin güvencesi olduğuna dair düşüncemde ısrarcıyım.

düşüncelerine karşı olmakla beraber kesinlikle saygı duyuyorum. bilki korunması içinde en büyük güvence benim ve benim gibi olanlardır. islamdır yani...

saygılarımla..
  • @Firkete: belki ortak noktalarımız da vardır düşüncelerimizde.

Ayrıca Osmanlı'nın son yüzyıllarındaki "hasta adamlığı" çok ızdırap verici bir süreçtir. Toplumun bilinçaltına bu ızdırapların işlediğini düşünüyorum. Toplum içinde AB sürecine karşı duyulan bir tepki varsa biraz da bu "bilinçaltındaki" haklı endişeleri bu tepkiden sorumlu tutmalıyız. Sanki her ülke ülkemizin kuyusunu kazıyormuş gibi hissediyoruz. Belki kendimize güvendikçe çok daha cesaretli olabileceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mfiz -- 10 Ekim 2006; 15:50:50 >
  • Türkiye ilk olarak insanını eğitmeli. Türk insanının düşünce şeklinin değişmesi lazım. Kişilerin aklına 1990'lı yıllarda sokulan kısa yoldan köşe olma fikri, çalışıp biraz daha ileri gitme isteğiyle değiştirilmeli. İnsanlar birbirini taktir etmez herkes birbirinin kuyusunu kazar olmuş. Ahlak ve saygı kalmamış, kanunlar haksızın yanında.

Bu gün birimiz bir devlet malına zarar versek yurdumuz yerimiz belli diye yapmadıkları kalmaz, bizden faiziyle çıkartırlar acısını. Fakat adam öldüren, kapkaç yapan, banka soyan, adam dolandıran bunlar yeri yurdu belirsiz insanlar oldukları için şanslılar arasındalar.

İlk önce kafalar değişecek, sonra da kanunlar ve kanunların işleyiş şekli. Zaten gerisinin gelmemesi için eşek olmak lazım.

Edit: imla hataları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 10 Ekim 2006; 15:51:17 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

kim diyor siyaset diye..

laikmiş.......

sevgili Mfiz

Ama yok dini olması gerektiği gibi hayatın her alanında vermiş olduğu emirleri uygulama biçimi olarak görürseniz işte o zaman sorun var.

en basit örnek...

faiz meselesi

Bir siyasetçi çıkıp faize dayanmayan bir model sunarsa o dine dayalı siyaset yapmış oluyorda illede faiz deyen neye dayalı siyaset yapmış oluyor.

Al sana başka bir örnek

genelevler

Bir siyasetçi çıkıpta bunlar fuhşiyattır kaldırılmalıdır. yerine evliliğidestekleme kurumları gelmelidir derse dine dayalı olurda başka bir siyasetçide olurmu efendim devlet ordan vergisini alıyor üstelik evlenmeyen gençlerin enerjisini boşaltıyor derse neye dayalı bir sismi savunmuş oluyor.

O pis yerlerde çalışanların babaları, kocaları, oğulları acıkında bizim.........mız kamu hizmeti yapsın diyemi yolluyorlar....ını.

Söyle bana dine dayalı olmayan siyaset (din derken burda sizin anladığınız sadece islam) nasıl olur.

laiklik gibi bir kavramın içini tamamen islam dinine karşı doldurulduğunun ne zaman göreceksiniz. ne olması lazım bunun için. papazları açık açık biz böyle böyle yaptık demesinimi bekliyorsunuz. gerçi o zaman bile kılıf bulunur ya..

Bu fikirlerle koskoca osmanlı parçalana parçalana bitti. sıkıştık kaldık anadoluya. oda elimizden gitti gidiyor. ne olması lazım insanımızın bunun anlaması için.

Dinini bile değiştirsen onlara yaranamayacaksın belli. onlar için en iyi türk ölü türk tür..

lütfen yazı yazarken birilerinin size bu budur dediklerini değil de kendi fikirlerinizi yazın. size gösterilen her doğru doğru değildir. yanlışları ayıracak birikime sahp değilseniz de cevap yazmayın

Kardeş yazın çok güzel ve anlamlı vede doğru.Ama özellikle şu kalın yaptığım kısım.Maalese etraf yüzlerce düşünme melekesinden yoksun insanla dolu.Ben dinden bahsederken allah la resulu birbirine karıştıracak kadar bu konuda cahilleri gördüm.Bu adamlar düşünme ve okuma ile alakalı değiller.
    Bir okul müdürü ise bir öğretmen arkadaşımıza bir partinin belediye başkanı tarafından kurulan gençlik merkezleri için imam hatiplerin arka bahçesisiniz demişti.Halbuki çocuklara sadece dört çeşit ders veriliyor.Ve içlerinde din dersi yok.amaç çocukları oks ye hazırlamak.Adam araştırdımı düşündümü okudumu.hayır.Ve bunların hiç birini yapmayan bir okul müdürü.Kendisi düşünemiyor ama bir okula müdür olmuş.Hayır kendisi imam hatiplere yada o duruma kendi incelemelerine göre bir isim verse anlayacağım.Ama adamın dediğine bakarmısınız ne kadar aptal ve sathii. Arka bahçe .

Maalesef aydın ve yazar diye bahsedilen kesimde tam olarak bu durumda.Sadece empoze fikirleri yazıyorlar.Ve sürekli aynı şeyleri.NAsıl farklı olsunki empoze adı üstünde.
    Oysa düşünen insan kadar farklı fikir vardır.ne güzel söylemiş aşık veysel" kuzu kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa " diye.Ama bunlarda öyle bir başkalık yok.hepsi yobazlardan irticadan bahsediyor.Bu gerçekte kesinlikle vvar olmayan bir şeyin milletin kör cahilliğinden faydalanılarak var gibi gösterilmesinden başka bir şey değildir.
    cem yılmazda güzel söylemiş." Eğitim şart"

• quote:

Orjinalden alıntı: etusch

quote:

quote:

quote:

quote:

kim diyor siyaset diye..

laikmiş.......

sevgili Mfiz

en basit örnek...

faiz meselesi

Al sana başka bir örnek

genelevler

Kardeş yazın çok güzel ve anlamlı vede doğru.Ama özellikle şu kalın yaptığım kısım.Maalese etraf yüzlerce düşünme melekesinden yoksun insanla dolu.Ben dinden bahsederken allah la resulu birbirine karıştıracak kadar bu konuda cahilleri gördüm.Bu adamlar düşünme ve okuma ile alakalı değiller.
    Bir okul müdürü ise bir öğretmen arkadaşımıza bir partinin belediye başkanı tarafından kurulan gençlik merkezleri için imam hatiplerin arka bahçesisiniz demişti.Halbuki çocuklara sadece dört çeşit ders veriliyor.Ve içlerinde din dersi yok.amaç çocukları oks ye hazırlamak.Adam araştırdımı düşündümü okudumu.hayır.Ve bunların hiç birini yapmayan bir okul müdürü.Kendisi düşünemiyor ama bir okula müdür olmuş.Hayır kendisi imam hatiplere yada o duruma kendi incelemelerine göre bir isim verse anlayacağım.Ama adamın dediğine bakarmısınız ne kadar aptal ve sathii. Arka bahçe .

Maalesef aydın ve yazar diye bahsedilen kesimde tam olarak bu durumda.Sadece empoze fikirleri yazıyorlar.Ve sürekli aynı şeyleri.NAsıl farklı olsunki empoze adı üstünde.
    Oysa düşünen insan kadar farklı fikir vardır.ne güzel söylemiş aşık veysel" kuzu kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa " diye.Ama bunlarda öyle bir başkalık yok.hepsi yobazlardan irticadan bahsediyor.Bu gerçekte kesinlikle vvar olmayan bir şeyin milletin kör cahilliğinden faydalanılarak var gibi gösterilmesinden başka bir şey değildir.
    cem yılmazda güzel söylemiş." Eğitim şart"

Ne demek bu şimdi" Maalese etraf yüzlerce düşünme melekesinden yoksun insanla dolu"
    birisinin fikrine katılmak ne zaman yadırgandı;neyi yönetmeye çalışıyorsun; fikrinede katılırım yazıda yazarım..
    tek akıllı kendinizmi sanıyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.