Şimdi Ara

ÜLKEMİZE CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ GELSİN Mİ ? ( ANKET İÇERİR ) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
409
Cevap
2
Favori
8.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

ÜLKEMİZE CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ GELSİN Mİ ? ( ANKET İÇERİR )

(En Son Oy Tarihi: 16.7.2017)
Giriş

Orijinalden alıntı: sertreis

Üniter başkanlık sisteminde

Ne alaka ? anlamadım bu mu ?

Üniter devlet, merkezi idarenin üstünlüğüne dayalı ve idari birimlerin (ulusal ölçeğin altındaki birimlerin) sadece merkezi yönetimin devretmeyi uygun gördüğü yetkileri kullanabildiği, tek bir birim olarak yönetilen devlet. Dünya devletlerinin büyük çoğunluğu üniter devlettir.

Üniter devlet kavramı
    Üniter devlette, devlet bölünmez bir bütündür. Fakat, üniter devlette de “il” ve “ilçe” gibi idarî bölümler bulunabilir. Ancak bunlar, basit idarî bölümlemelerdir. Bunların sadece idarî yetkileri vardır. Yasama ve yargı yetkileri yoktur. Bunların hepsi aynı egemenliğe tâbidir. Aynı anayasa ve aynı kanunlar, kısacası aynı hukuk kuralları uygulanır.Yerel yönetimler iç işlerinde sosyal hayatı düzenleyen basit düzenlemelere gidebilir (trafik kuralları gibi) fakat bağımsız hukuki düzenlemeler yapamaz.

Türkiye'de üniter devlet
    Ana Madde: Türkiye'de üniter devlet
    Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 3’üncü maddesine göre, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür”. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olması onun “üniter devlet” olması demektir.Türkiye Cumhuriyeti Devleti, üniter bir devlettir; yani kendi bünyesinde farklı kanunların geçerli olduğu farklı yönetim bölgeleri yoktur. "Federatif" yapılar yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkisi tüm Türkiye topraklarını kapsar ve her Türk vatandaşı bu topraklar üzerinde eşit muamele görür. Söz konusu üniter devlet yapısı, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünün ve iç huzurunun en büyük teminatıdır.

Türkiye'de üniter devlet yapısı; merkezi idarenin merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatları ile yerel yönetim teşkilatlarından oluşmaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sahrayıceditli 77

quote:

Orijinalden alıntı: sertreis

Üniter başkanlık sisteminde

Ne alaka ? anlamadım bu mu ?

Üniter devlet, merkezi idarenin üstünlüğüne dayalı ve idari birimlerin (ulusal ölçeğin altındaki birimlerin) sadece merkezi yönetimin devretmeyi uygun gördüğü yetkileri kullanabildiği, tek bir birim olarak yönetilen devlet. Dünya devletlerinin büyük çoğunluğu üniter devlettir.

Üniter devlet kavramı
    Üniter devlette, devlet bölünmez bir bütündür. Fakat, üniter devlette de “il” ve “ilçe” gibi idarî bölümler bulunabilir. Ancak bunlar, basit idarî bölümlemelerdir. Bunların sadece idarî yetkileri vardır. Yasama ve yargı yetkileri yoktur. Bunların hepsi aynı egemenliğe tâbidir. Aynı anayasa ve aynı kanunlar, kısacası aynı hukuk kuralları uygulanır.Yerel yönetimler iç işlerinde sosyal hayatı düzenleyen basit düzenlemelere gidebilir (trafik kuralları gibi) fakat bağımsız hukuki düzenlemeler yapamaz.

Türkiye'de üniter devlet
    Ana Madde: Türkiye'de üniter devlet
    Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 3’üncü maddesine göre, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür”. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olması onun “üniter devlet” olması demektir.Türkiye Cumhuriyeti Devleti, üniter bir devlettir; yani kendi bünyesinde farklı kanunların geçerli olduğu farklı yönetim bölgeleri yoktur. "Federatif" yapılar yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkisi tüm Türkiye topraklarını kapsar ve her Türk vatandaşı bu topraklar üzerinde eşit muamele görür. Söz konusu üniter devlet yapısı, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünün ve iç huzurunun en büyük teminatıdır.

Türkiye'de üniter devlet yapısı; merkezi idarenin merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatları ile yerel yönetim teşkilatlarından oluşmaktadır.

üniter başkanlık = eyaletsiz başkanlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sertreis S kullanıcısına yanıt
    hangi ülkede varmış peki eyaletsiz bölgesiz başkanlık? birde onu açıklık getirsen....başkanlık hikaye amaç tek bir kişinin emirlerini baskı olmadan rededilmeden uygulamak...bu kadar basit....hayatımızda tek değişen şey receb beyin istediklerinin daha rahat olması olucak başka birşey yok çocuk kandırmayada gerek yok.......bu seferde halk muhalefet olcak yok sokak isyanları filan başlar ben ülkenin geleceğini başkanlıkla açık görmüyorum...yani başkanlık için gelişmiş ve saygılı değiliz asla o şuur yok....şahsen akpli olarak pek uygun görmüyorum....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 28 Mart 2016; 17:32:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

hangi ülkede varmış peki eyaletsiz bölgesiz başkanlık? birde onu açıklık getirsen....başkanlık hikaye amaç tek bir kişinin emirlerini baskı olmadan rededilmeden uygulamak...bu kadar basit....hayatımızda tek değişen şey receb beyin istediklerinin daha rahat olması olucak başka birşey yok çocuk kandırmayada gerek yok.......bu seferde halk muhalefet olcak yok sokak isyanları filan başlar ben ülkenin geleceğini başkanlıkla açık görmüyorum...yani başkanlık için gelişmiş ve saygılı değiliz asla o şuur yok....şahsen akpli olarak pek uygun görmüyorum....

Boşver kardeş arkadaş bilip bilmeden konuşuyor

• Fark etmez benim için.

Eğer devlet işlerinde bürokrasiden kaynaklanan tıkanıklığı söylendiği gibi çözecekse itiraz etmem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

hangi ülkeden almamızı uygun görürdün? baskanlık diktatörlükmüş, çocuk kandırmaya gerek yok. recep bey hangi istekleri cok rahat olmuyor? daha ne kadar rahat olabilir? her aldığın kararı mecliste onaylatmak mecburiyeti mi "daha rahatlık"? tamam o zaman hdpye hangi bakanlıkları uygun görüyorsun? birde onu açıklık getirirsen....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertreis -- 28 Mart 2016; 19:11:37 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bilmediğin şeyi googleda aratıp buraya koymak bilmekse evet ben makale ve kitap okuyarak öğrendiğim için bilmeden konuşuyorum.

• quote:

başkanlık demek eyalet demek

diyen bi çok bilmiş vardı nerde o?

hani şu konuda üniteri görünce googleda aratıp bulduğunu buraya yazan BİLGİN

hah onu bana gönderin de biz de bişeyler öğrenelim

• Şu an anket durumuna baktımda

%61 "Hayır"

• quote:

Orijinalden alıntı: _Kozbey

Şu an anket durumuna baktımda

%61 "Hayır"

hayaller gerçekler bakınız 2003-2016

• burda oean %31 se gerçekte 45 falan demekki

• quote:

Orijinalden alıntı: Asabi Adam

hachiko konuya damlamamış hayret küstünüzmü peşinimi bıraktı.

Hachiko lı istesede gelemez ama cezasının bitmesine sadece 1 gün 18 sa. 28 dakika kaldı
  • Circassian81 kullanıcısına yanıt
    32yse gerçekte kaçtır?

Evet e 15 falan ekle hocam işte aşağı yukarı sonuç öyle oluyor

• Geldin mi BİLGİN ? Şu almanyadaki eyaleti parlementer sistemi anlat da öğrenelim...

• Bence trollere daha fazla maaş vermek yerine, part time çalıştırıp sayıları arttırılmalı

Bu arada %58 oldu

başkanlık sisteminin piiri abd sanki islami bir olaymış gibi satmaya kalkma yok mesala taksime ihtilal simgesi dikmek istedi iç savaşın kıyısından döndük dikemedi herşeyi yapıyor diye birşey yok.... milletvekili sayıları 314 baklım o refarandum için bile kaç kişi satın alınılcak takib edersin muhtemelen mhpden....daha o refarandum bile kesin değil........akp şu an tek başına herşeyi yapamıyor hatta milletvekili satın alamazsa o refarandumu bile yapamaz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 28 Mart 2016; 20:15:34 >
  • kerimcem K kullanıcısına yanıt
    İslami diyen mi olmuş?

Evet evet biliyoz. Neydi taksim? 3.köprü 3.hava limanı ...

Başkanlık sisteminin doğru olduğunu görmek için para almaya gerek yok. O mhpki koalisyonun tadını biliyor.
    Bu adamların ömürleri yakasına dikilmiş mi?
    Sırtın sağlamda oturduğun yerden şunlar bunlar dururken başkanlık gereksiz diyorsun. Hdpye hangi bakanlıkları uygun görüyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertreis -- 28 Mart 2016; 20:22:33 >
  • başkanlık için yanıp tutuşanlar neden br önceki hükümette veya cumhurbaşkanında bu olayı istemediler o zaman başka bi parti veya istemedikleri birimi vardı sanki gene cumhurbaşkanı o şu anki iktidardan birisi idi BAŞKANLIK SİSTEMİ GELİNCE NE DEĞİŞECEK BENCE HİÇBİRŞEY ülkeyi yönetenler birbirlerine laf atcaklarına hükümeti muhalesefi otursunlar nasıl daha iyi faydalı oluruz işsizliği azaltırız tartışşınlar
    ben akpliyim tutupda köprüye havalimanına karşı olcak değilim sadece akple camdan atlamam sen çok yanlış gelmişsin....her akp li başkanlık istiyor diye birşey yok.....zaten anap ve dyp bolumunden gelenleri pek sıcak bakmıyor sadece refah partisi seçmeninden gelen şartsız koşulsuz evet diycek oda rte ye hayır derseler allahın onları cezalandırcağını cehenneme gitçeklerini filan düşünüyolar...yoksa o refah partisi tabanından bile gelenların aklında bir ? var yani...seçimde %40 ı şapa oturunca başkanlığı kapadık dediler ama 1 kasımdan sonra temcit pilavı gibi onumuze koydular seçmeni olarak rahatsızım bu konudan...sözünde dur kapa ozaman..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 28 Mart 2016; 20:36:03 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.