Şimdi Ara

Ülkemiz Medeni Seviyeye Ne Zaman Ulaşır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • geçen gün rastladığım bir programda şahit olduğum olayı özetliyorum;
    amerikada adamlar bir evin çatısını onarıyorlar
    üstlerinde tulumları kafalarında kaskları falan bilindik yabancı işçi görünümü
    2.gün çalışma bakanlığından bir memur geliyor
    işçilerde güvenlik kemeri ve gözlük olmadığı için ceza kesiyor
    işi yapanlar önce itiraz etse de hatasını kabul ediyor
    3 gün sonra ceza kağıdı geliyor tam 17000$

ben ülkemizdeki inşaatlarla ilgili böyle bir durumu hayal bile edemiyorum,düşünsenize işçide gözlük yok diye ceza yiyen inşaat.
    devletin kendi inşaatlarında bile güvenlik önlemi sıfır.

ne memur olay yerine gitmeden gittim diyor, ne adamlar memura rüşvet veriyor,ne de cezası ödememezlik ediyor.

• denetim görev ve yetkisi sadece devlette olmalı. adamı maaşını kendi ödediği iş güvenliği uzmanı ve mühendis denetleyemez. bişey olursa da işveren "ben parasını verdim uzmanını tuttum" der ve işin içinden çıkar. ya da oradaki mühendise veya teknikere her gün işveren vekili kağıdı imzalatır suçu ona yıkar.

bu sistem çok hatalı iş kazalarından doğrudan işveren sorumlu olmalı. ve cezası hapis değil yüksek para cezası olmalı. mühendis ve isg uzmanları sadece istihdam edilmek zorunda olan sorumsuz elemanlar olmalı.( çünki para kimdeyse yetki aslında ondadır ve sorumlulukta onda olmalıdır.) işveren onların uyarılarına uymazsa para cezası almalı. ve ayrıca buna ek olarak devlet işlerin denetimi için büyük bir teşkilat kurmalı. yani hem istihdam edilen uzmanlar hem de devlet aynı anda ayrı ayrı denetlemeli. ve tek sorumlu işveren olmalı. cezası da yüksek para cezaları olmalı.

bunlar yapılırsa sorun çözülür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dini ve tüm dogmalarını bir kenara bırakarak.
  • Toplum olarak iş ahlakı denen şeye sahip olduğumuz zaman.
  • buyuk ihtimal hic bir zaman.

o seviyeye ulasmak icin halkin yarisinin yok edilmesi diger yarisinin da ibret almasi gerekir.
  • Zor iş

• Allahın izniylen 2023 de olucaz kardaşım

• Devletin denetleme mekanizması tam randımanıyla çalışmıyor bizde. Birde onlarda o işçilerin hepsinin kaydı falan vardır. Bizde öyle değil. Adam kalkıp geliyor memleketinden soluğu inşaatta alıyor.
  • bu mantıkla gidersek asla
  • Allah bizim medeni olmamızı isteseydi İslam'ı bu coğrafyaya göndermezdi.
  • Devam etmekte olan binlerce inşaat var. Devletin bunların hepsini düzgün bir şekilde denetlemesi çok zor.

O yüzden işçilerin hepsine özel sigorta yapacaksın. Özel sigortayı zorunlu hale getireceksin. SGK olmayacak yani. İşçilere bir şey olduğunda bu sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tazminatlar çok yüksek olacak. İşçilerinin veya ailelerinin alacağı bu tazminat hakkını yasalarla koruyacaksın.

Devlet sadece bir işçinin sigortası var mı yok mu diye bakacak. Sigortasız işçi çalıştığında inşaatı durduracak. Böyle olduğunda sigorta şirketleri bile kaçak çalışan işçileri ihbar eder devlete.

İş güvenliğini denetleme yetkisini de yine bu sigorta şirketlerine vereceksin. Tazminatlar yüksek olacağı için sigorta şirketleri (ya da bunlara bağlı denetlemeyi yapan taşeron şirketler) denetleme işini çok ciddiye alacak. Çünkü bilecek ki ben adam gibi denetlemezsem bu işçilerin başına bir şey geldiğinde büyük paralar kaybedeceğim.

O işçiler öldüğünde memura bir şey olmuyorsa o memur adam gibi denetlemez. Üstüne bir de rüşvet yer.

Ha diyeceksiniz ki denetleyecek özel şirketler rüşvet yemez mi?

Yemez. Çünkü işçilere bir şey olduğunda o aldığı rüşvetin kat kat fazlası çıkacak.

İnşaat sahibi daha fazla rüşvet de vermez çünkü daha fazla rüşvet vereceğine masraf yapıp inşaattaki güvenliği arttırmak daha mantıklı olur onun için.

• quote:

Orijinalden alıntı: neuro

Devam etmekte olan binlerce inşaat var. Devletin bunların hepsini düzgün bir şekilde denetlemesi çok zor.

O yüzden işçilerin hepsine özel sigorta yapacaksın. Özel sigortayı zorunlu hale getireceksin. SGK olmayacak yani. İşçilere bir şey olduğunda bu sigorta şirketlerinin ödeyecekleri tazminatlar çok yüksek olacak. İşçilerinin veya ailelerinin alacağı bu tazminat hakkını yasalarla koruyacaksın.

Devlet sadece bir işçinin sigortası var mı yok mu diye bakacak. Sigortasız işçi çalıştığında inşaatı durduracak. Böyle olduğunda sigorta şirketleri bile kaçak çalışan işçileri ihbar eder devlete.

İş güvenliğini denetleme yetkisini de yine bu sigorta şirketlerine vereceksin. Tazminatlar yüksek olacağı için sigorta şirketleri (ya da bunlara bağlı denetlemeyi yapan taşeron şirketler) denetleme işini çok ciddiye alacak. Çünkü bilecek ki ben adam gibi denetlemezsem bu işçilerin başına bir şey geldiğinde büyük paralar kaybedeceğim.

O işçiler öldüğünde memura bir şey olmuyorsa o memur adam gibi denetlemez. Üstüne bir de rüşvet yer.

Yemez. Çünkü işçilere bir şey olduğunda o aldığı rüşvetin kat kat fazlası çıkacak.

İnşaat sahibi daha fazla rüşvet de vermez çünkü daha fazla rüşvet vereceğine masraf yapıp inşaattaki güvenliği arttırmak daha mantıklı olur onun için.

Kesinlikle doğru söylüyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: neuro

Devam etmekte olan binlerce inşaat var. Devletin bunların hepsini düzgün bir şekilde denetlemesi çok zor.

çok mantıklı tebrikler

• quote:

Orijinalden alıntı: ülkücüadam

Dini ve tüm dogmalarını bir kenara bırakarak.

Bence çok alakası yok.

Medeni seviyeye ulaşan milletler buna ulaşmak için ne bedel ödediyse bizde benzerini ödemeden medeniyete ulaşamayız diye düşünüyorum. Aydınlanma tepeden inmeyle olmaz. Halkın bunu başlatarak tabandan tepeye çıkartmasıyla olur. Halk aydınlanırsa, bilinçlenirse buda doğal olarak o halkı yöneten yönetime yansıyacaktır. O yönetimde ona göre yönetecektir.

Konuyu açan arkadaşın bahsettiği şeyler bizim yasalarımızda da var. 6331 ve 4857 sayılı kanunda bunlar var. Ama bunları uygulama olgunluğunu ve bilinçiliğini gösteren çalışan pek yok. Onları uyaracak olgunlukta işveren yok. Buna ceza kesecek müfettiş pek yok. Yoksa kağıt üstünde avrupa birliğine uyum süreci çerçevesinde bunların hepsi kanunlarımızda var. Ama bizim insanımızda o lanet olası ''bişey olmaz yhaaaa'' mantığı var. Tepeden tavana herkeste var bu maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURKISH POWER -- 28 Nisan 2017; 16:53:56 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: oğuz.tr

quote:

Orijinalden alıntı: ülkücüadam

Dini ve tüm dogmalarını bir kenara bırakarak.

Bence çok alakası yok.

Medeni seviyeye ulaşan milletler buna ulaşmak için ne bedel ödediyse bizde benzerini ödemeden medeniyete ulaşamayız diye düşünüyorum. Aydınlanma tepeden inmeyle olmaz. Halkın bunu başlatarak tabandan tepeye çıkartmasıyla olur. Halk aydınlanırsa, bilinçlenirse buda doğal olarak o halkı yöneten yönetime yansıyacaktır. O yönetimde ona göre yönetecektir.

Konuyu açan arkadaşın bahsettiği şeyler bizim yasalarımızda da var. 6331 ve 4857 sayılı kanunda bunlar var. Ama bunları uygulama olgunluğunu ve bilinçiliğini gösteren çalışan pek yok. Onları uyaracak olgunlukta işveren yok. Buna ceza kesecek müfettiş pek yok. Yoksa kağıt üstünde avrupa birliğine uyum süreci çerçevesinde bunların hepsi kanunlarımızda var. Ama bizim insanımızda o lanet olası ''bişey olmaz yhaaaa'' mantığı var. Tepeden tavana herkeste var bu maalesef.

Hocam sadece dusunun, cok degil 400 yil hattatlar issiz kalmasin diye matbaanin gelisi engellenmis. Bugün tubitakin basinda hayvanat bahcesi müdürü var. Onu kimin oraya getirdiği ve hangi okullardan sözde bilimsel çalışmaları onayladigini görüyoruz. Tubitakta kaale alinmayanlar avrupada burs aliyor, bir kısmı natonun ozel dersliklerime giriyor. Neden mi çünkü kuran okuyan mezar taşı bazilarimiz icin astronomi, tıp ve uzay teknolojisinden daha onemli. Avrupa bedelini yillar once skolastik dusunceden kurtularak cok sancili bedeller ile odedi. Bakalim bizim ronesansimiz ne zaman gerceklesek. Simdi kalkip turk alimlerinden bahsetmeyelim unlu avicenna ya felsefeyle ilgileniyor diye kafir diyenler bir yanda dunyanin ilk haritasini cizdi diye boburlendikleri piri reisin misir valisinin bir mektubuyla asildigini bilmeyenler bir yanda. Bilimi rahat birakip destekledigimiz gun gelisecegiz.

En basitinden bugun diyanetin butcesi resmi rakamlarda :

5milyar civarında iken

Teknoloji bakanligi 500 bin dolaylarindadir.

Dileyen acip devlet sitelerinden check edebilirler. Haydi hayirli dogmasiz gunler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.