Şimdi Ara

Ukrayna Hakkında Herşey Bu Başlıkta Yazalım Paylaşalım (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir (1 Mobil) - 14 Masaüstü1 Mobil
5 sn
698
Cevap
22
Favori
26.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İŞ YAPMANIN EN KOLAY OLDUĞU ÜLKELER: UKRAYNA VE TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?
    Forbes dergisi, dünya genelinde iş yapma prosedürlerinin en kolay ve zor olduğu ülkeleri belirledi. İşte Ukrayna ve Türkiye’nin listedeki yeri:

161 ülkenin iş yapmaya elverişlilik açısından karşılaştırıldığı araştırmada, Türkiye 57’inci, Ukrayna 77’inci sırada gösterildi.

Listenin ilk beş sırasında İngiltere, İsveç, Hong Kong, Hollanda ve Yeni Zelenda yer aldı.

Bu ülkeleri Kanada, Danimarka, Singapur, Avustralya ve İsviçre izledi.

İş yapmanın en zor olduğu ülkeler olarak ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine-Bissau, Ekvator Ginesi ve Çad gösterildi.

Araştırmada Ukrayna ve Türkiye ile ilgili şu veriler paylaşıldı:

TÜRKİYE

GSYH büyümesi: %7,4
    Kişi başı düşen GSYH: 10 500 $
    Ticaret dengesi (GSYH’ye oranı):-5,6%
    Nüfus: 81,3 milyon

UKRAYNA

GSYH büyümesi: %2,5
    Kişi başı düşen GSYH: 2600 $
    Ticaret dengesi (GSYH’ye oranı): -1,9%
    Nüfus: 44 milyon

http://ukraynahayat.com/yapmanin-en-kolay-oldugu-ulkeler-ukrayna-ve-turkiye-kacinci-sirada/

• quote:

Orijinalden alıntı: dreamin

Selamlar,

Geçen bahar Odesa'ya gitmiştik eşimle 18-20 Mayıs tarihlerinde.
    "Çilek Günü" adlı bir etkinlikleri vardı ve gerçekten güzel bir etkinlikti.
    Açık hava gösterileri, sunumlar, air-show ve benzeri epey bir faaliyet icra edilmişti.
    Genel konsept "çilek" üzerine kurulu; özellikle yerel esnafın giyim kuşam ve hizmet yelpazeside hep "çilek" üzerine idi.

Nu sene de çocuğumuzla beraber gitmeyi planlıyoruz, ama Odesa ya da Ukrayna tabanlı web sietelerinden ve kaynaklarından bu seneki etkinliğin tarihini öğrenemedim.. Ya da ben bulamadım.

Bilgisi olanlar, kısaca paylaşabilirmi?
    Özellikle net tarih aralığına ihtiyacım var ki; uçak bileti ve konaklama organizasyonu yapabilelim.

Peşinen teşekkürler.
    bu konuda bilgim yok, elbet bilgisi olan arkadaş yazar.

• Arkadaşlar 1 haftalık ban vardı malesef , özelden gelen sorularda, pahalanma olayı açıklayım.

Geçen yıl ukrayna da 1 dolar 27-28 grivna bandındaydı , bu yılda kur 27-28 grivna aynı.

Geçen yıl bizde, 1 dolar : 3,70 civarıydı , bu yıl 1 dolar : 5,30 tl, durum ortada yazın 7 lirayı bile gördü.

Bizim paramız değer kaybetti,fakirleştik, alım gücü düştü. + ukrayna enflasyon var geçen yıl 500 grivna olan bu yıl 600 olmuş.

Tek ukrayna değil, lira kazanan adama heryer pahalı oldu, avrupası,uzakdoğusu,amerikası. durum bu.

Zaten sürekli gezen tatil yapanlar biliyor, hiç gitmeyenlere söyleyim sorular geliyor , öyle 10 dolara günlük ev , 5 dolar yerim içerim , böyle dünya ukrayna yok, ukraynada sigarra alkol dışında ucuz birşey yok bize göre..
  • İçki ve sigara dışında gitmişken oradan alayım diyebileceğimiz, bize göre ucuz olan şeyleri yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onixon29

İçki ve sigara dışında gitmişken oradan alayım diyebileceğimiz, bize göre ucuz olan şeyleri yok mu?
    Roshen , markalı çikolata şekerleme var, fiyatlar aynı gibi,bizle.sahibi devlet başkanı.

Magnitler var.

geleneksel kıyafetler var ama turistlere pahalı söylüyor.

onun dışında aklına gelen birşey varsa arkadaşlar yazabilir.

lvivde kopalni kavu, güzel hediyelik kahveler almıştım.

lviv handmade çikolata güzel çikolatalar var çok aldım ama fiyat ucuz değil. bizde ülker kare çikolata var bizde 4-5 tl olan , lviv hanmade aynı ebat çikolata 55 grivna yani 11 tl filan geliyor, el yapımı ama bize göre 2 kat fiyatı.
  • Odessa gezmizi tamamladık,güzel şehirdi gezilecek görülecek yerleri var... başımıza kötü bir olay gelmedi,herkes kendi halinde rahatça dolaşıyordu,zaten şehirin her yerinde kameralar var,sürekli izleniyor...Turistlere hiç karışmıyorlar,rahatça dolaşılıyor geceleyin bile...ama bana pek ucuz gelmedi:(
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DA42FF60

Odessa gezmizi tamamladık,güzel şehirdi gezilecek görülecek yerleri var... başımıza kötü bir olay gelmedi,herkes kendi halinde rahatça dolaşıyordu,zaten şehirin her yerinde kameralar var,sürekli izleniyor...Turistlere hiç karışmıyorlar,rahatça dolaşılıyor geceleyin bile...ama bana pek ucuz gelmedi:(
    tatilinizin iyi geçmesine sevindim hocam.

hoşgeldiniz, pahalanma derken açarmısınız? konaklama,kafe,bar yeme içme ücretleri nasıldı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

tatilinizin iyi geçmesine sevindim hocam.

hoşgeldiniz, pahalanma derken açarmısınız? konaklama,kafe,bar yeme içme ücretleri nasıldı?

Alıntıları Göster
    teşekkurler hocam, konaklama konusunda uygun geldi şehir merkezinde kaldık uygundu..

bar,cafeler de fiyatlar biraz pahalı geldi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1DA42FF60

teşekkurler hocam, konaklama konusunda uygun geldi şehir merkezinde kaldık uygundu..

bar,cafeler de fiyatlar biraz pahalı geldi..

Alıntıları Göster
    6 ay önce lvivdeydim bende doğru eski ucuzluk yok,çoğu şey bizden pahalı olmuş.
  • quote:

6 ay önce lvivdeydim bende doğru eski ucuzluk yok,çoğu şey bizden pahalı olmuş.

Alıntıları Göster
    evet hocam ama güzel şehirdi, görülecek,gezilecek yerleri var...
  • edit : silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComradeMRX -- 9 Şubat 2020; 8:4:1 >
  • BİR YIL BÖYLE GEÇTİ: 2018’DE RAKAMLARLA UKRAYNA EKONOMİSİ
    Dolar, gayrimenkul, altın, enflasyon… 2018, Ukrayna ekonomisi için nasıl bir yıl oldu?

Ekonomik büyüme yerinde saydı

Ukrayna hükümeti, 2018 yılında ekonomik büyümeyi yüzde 3’ün altına indirmeme hedefi koymuşt. Bu, IMF’nin (yüze 3,2) ve Ukrayna Merkez Bankası’nın (yüzde 3,5) tahminlerinin altında. Henüz kesinleşmiş veriler olmasa da, hükümetin son ekonomik büyüme beklentisi yüzde 3,1 olarak açıklandı.

Ukrayna hükümetinin 2019-2021 dönemi için ekonomik büyüme tahmini ise sırasıyla şöyle: Yüzde 3, yüzde 3,1, yüzde 3,9.

Enflasyonda hedefe yaklaşıldı

Ukrayna Merkez Bankası, kasım ayında yıllık bazda enflasyonun yüzde 10 civarında kaydedildiğini açıkladı. Hükümetin beklentisi yüzde 9, Merkez Bankası’nın yüzde 10,1, farklı uzmanların ise yüzde 11-13 seviyesindeydi.

Uzmanların beklentisi, ülkede bu sene enflasyonun yüzde 10-10,1 seviyesinde tutulabileceği yönünde. Konut hizmetleri başta olmak üzere bazı mal ve hizmetlerde ise fiyat artışı bu oranının çok üzerine çıkmış durumda.

Grivnada istikrar sürdü

Ukrayna’da kamu bütçesinde 2018 yılı için ortalama dolar kuru tahmini 29,3 grivna, yıl sonu beklentisi ise 30,1 grivna olarak belirlendi. Aralık ayı itibarıyla kur 28 grivnanın altına düştü.

Hükümet, ithalat vergilerinden daha fazla gelir elde edebilmek için daha yüksek kur arzu ederken, Merkez Bankası’nın politikaları grivnanın değer kaybının önüne geçti.

Uzmanlar, önümüzdeki günlerde dolar kurunda artış olabileceğini öngörüyor.

Emlakta dip görüldü mü?

İstatistikler, Ukrayna’da 2018 yılında emlak pazarındaki canlanmaya işaret ediyor. Resmi verilere göre yılın üçüncü çeyreğinde emlak satış sözleşmelerinin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 arttı.

Konut metrekare fiyatları son dönemde istikrarlı gitse de, uzmanlar pazarın dibe vurduğunu söyleme konusunda henüz temkinli davranıyor.

2017 yılında ülkede konut fiyatları yüzde 10-30 ucuzlarken, bu sene ise fiyat farkı yüzde 5-7 civarında seyretti.

Başkent Kiev’de sene başından bu yana konut fiyatları dolar bazında yüzde 0,2 pahalandı, grivna bazında yüzde 1,7 ucuzladı.

Önümüdeki yıl emlak piyasasında çok ciddi bir dalgalanma beklenmiyor.

“Altında hızlı kazanç yok”

Altının ons fiyatı 2016’da bin 150 dolarken, geçen sene bin 271 dolara çıktı. Bugün ise bin 245 dolar civarında. Uzmanlar, eksiye düşmemek için altınları elden çıkarırken acele edilmemesini tavsiye ediyor.

http://ukraynahayat.com/bir-yil-boyle-gecti-2018de-rakamlarla-ukrayna-ekonomisi/

• Churrasco Grill & Beer - Sınırsız Et

Lviv

Ukrayna Hakkında Herşey Bu Başlıkta Yazalım Paylaşalım

Yurtdışında bulunduğum tatdığım sınırsız et restorantı : Önden meze seti geliyor , sonra 15 dk bir et , tavuk,hindi,kırmızı et, domuzda geliyor, yemiyorsanız belirtin, sonda kızarmış ananas,siz doydum diyene kadar dönüyor bu tur, ücreti : 12 dolar

içecek extra, ben salatalıklı limonata aldım : 2 dolar

Toplam hesap : 14 dolar

• RUSYA’DAN UKRAYNA’YA YENİ YAPTIRIMLAR
    Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Ukrayna’ya yönelik yaptırımları genişleten kararnameyi imzaladı.

Rus hükümetinin basın servisinden yapılan açıklamada, Ukrayna’ya yönelik ekonomik kısıtlamalara 200 kişi ve şirketi ilave eden kararnamenin, Medvedev’in imzasıyla yürürlüğe girdiği bildirildi.

Medvedev, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu karar, Rus devletinin vatandaşlarının ve şirketlerinin haklarını gözetmek için alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Rusya, 1 Kasım 2018’de yürürlüğe giren kararnameyle, 322 Ukrayna vatandaşına ve 68 Ukraynalı şirkete yönelik ekonomik kısıtlama uygulamaya başlamıştı.

Kararnameyle, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun oğlu Aleksey Poroşenko, İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, eski başbakanlar Arseniy Yatsenyuk ve Yuliya Timoşenko, Poroşenko’nun basın sekreteri Svyatoslav Tsegolko ve Ukrayna’nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz Başkanı Andrey Kobolev gibi isimler yaptırım listesine alınmıştı.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusunda yaşanan kriz nedeniyle Kiev yönetimi, 2014’ten bu yana Moskova’ya yönelik çeşitli ekonomik kısıtlamalar yürürlüğe koydu.

Söz konusu kısıtlamalar arasında, Rusya’dan doğrudan doğal gaz ithalatının durdurulması, Rus bankalarına yönelik yasaklar ve iki ülke arasındaki hava trafiğinin kısıtlanması gibi önlemler yer alıyor. (AA)

http://ukraynahayat.com/2rusyadan-ukraynaya-yeni-yaptirimlar/

• UKRAYNA’DA YENİ YASA: EŞLE ZORLA CİNSEL İLİŞKİYE 10 YIL HAPİS
    Ukrayna’da aile içi şiddeti adli suç kapsamına alan yasa değişikliği yakında yürürlüğe giriyor.

Kp.ua’nın haberine göre, 11 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasal düzenleme, evli oldukları eşleri ile zorla cinsel ilişkiye giren kişilerin beş ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilmelerini öngörüyor.

Yasayı yorumlayan Avukat Marianna Çundak, “Bu yasa gerekliydi. Bununla kadınlar koruma altına alınıyor. Birçok kadın, kocaları tarafından yıllar boyu şiddete maruz kalıyor ve bunun kaderleri olduğunu düşünüyor” dedi.

Eskiden aile içi cinsel şiddet davalarında mağdur olan tarafın kanıt sunması gerektiğini belirten Çundak, yeni yasal düzenelmeye göre ise, suçlamaya maruz kalan tarafın cinsel ilişki için eşinin onayını aldığını kanıtlaması gerektiğini söyledi.

Birçok Avrupa ülkesinde bu tür yasal düzenlemelerin olduğunu belirten hukukçu, “Bazı insanlar psikolojik özelliklerinden dolayı direnç gösteremeyebiliyor, çünkü korkuyorlar. Ancak bu onların cinsel ilişkiye razı oldukları anlamına gelmiyor” diye konuştu.

http://ukraynahayat.com/ukraynada-yeni-yasa-esle-zorla-cinsel-iliskiye-hapis-cezasi/

• edit : silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComradeMRX -- 9 Şubat 2020; 8:10:4 >
  • Klevan aşk tüneli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComradeMRX -- 26 Aralık 2018; 18:0:11 >

• quote:

Alıntı

Merhaba,

Bilgiler için teşekkürler. Ben çok kısa bir uyarıda bulunmak için not düşmek istedim. Hem iş hem de tatil amaçlı çok defa Ukrrayna’ya gittim geldim (Kiev, Lviv, İvano-Franskivsk), Belarus ve Rusya tecrubelerim de var. Herkesin uyardığı asla düşmem dediğim bir tuzağa düştüm en son ziyaretimde Odesada. Hatta insanlar nasıl bir kadar aptal olabiliyorlar ki falan diye kendimce düşünürdüm.

Benim için Ukrayna defteri kapanmıştır maalesef. Çok sevdiğim her defasında bulunmaktan haz aldığım bu ülkeyi listemden çıkarıyorum.

Maalesef ki son gidişimde bir kız ve ekip tarafından dolandırıldım, tehditle param alındı. Özetle gittiğimiz bir mekanda aşırı yüklü (burdaki Aksaray mekanlarının hileleriyle aynı) bir hesap geldi, tehditle kredi kartlarım alındı ve para çekildi, direnme ihtimali ölümle bile sonuçlanabilirdi. Çok dikkatliyimdir genelde ancak artık ne tedbir alırsanız alın bir yolunu bulup sizi o tuzağa çekiyorlar.

Sizlere tavsiyem artık bu adamların ülkesine gitmeyin, ben bugüne kadar binlerce dolar bıraktım oraya ama bundan sonra 1 cent bile vermem, insanları dolandırıp tehditle paralarını alan bir ülkede hiç bir şekilde güvenli olamazsınız.

Peşinen söyleyeyim,öyle polise falan da gitmedim, sizi kim takar oralarda, siz yolunacak kazsınız adamların açlıktan nefesi kokuyor, sizi daha da yolmaya çalışacaklardır. Eğer illa da Ukraynalı kızlarla buluşulacaksa ülkemize davet etmek çok daha mantıklı bence, kimin kim olduğunu bilmenin hiç bir zaman garantisi yok.

İyi seyahatler herkese.

https://gecehayati.biz/2018/05/31/yeni-mekan-odessa-izmirliemre35/#comment-46935
    Bu olayı yaşayan sen misin bilmiyorum ama, burada yapılan en büyük aptallık polise gitmemek olmuş. Bu tür bir durumla gelişmemiş her ülkede karşılaşılabilir. Çözümü polise gitmekti. Başkaları da senin gibi düşünüp polise gitmediği için, bu tip olaylar yaşanmaya devam edebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Why Shy

Bu olayı yaşayan sen misin bilmiyorum ama, burada yapılan en büyük aptallık polise gitmemek olmuş. Bu tür bir durumla gelişmemiş her ülkede karşılaşılabilir. Çözümü polise gitmekti. Başkaları da senin gibi düşünüp polise gitmediği için, bu tip olaylar yaşanmaya devam edebilir.

Alıntıları Göster
    hayır ben değilim, alıntı yazdım,linki paylaştım.

beni kimse dolandıramaz 11 yıldır bu coğrafya okul,iş,gezi. rusça çok ileri seviye, ama yinede hepimiz dikkat etmeliyiz.

• https://www.facebook.com/groups/UkraynadakiTurkToplumu/?ref=nf_target&fref=nf

Alıntı bu gruptan

Arkadaşlar merhaba acil olarak yardıma ihtiyacım var Kiev Havalimanında çıkış vermediler sebebini bilmediğim için geri gönderiliyorum Türkiye ye yardımcı olacak biri olur mu
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.