Şimdi Ara

ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE İSTERİZ DEVLETİN GÖREVİ NEDİR? ÜCRETLİ EĞİTİME HAYIR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

ÜCRETSİZ ÜNİVERSİTE İSTERİZ DEVLETİN GÖREVİ NEDİR? ÜCRETLİ EĞİTİME HAYIR

(En Son Oy Tarihi: 11.8.2005)
Giriş
  • devlet nedir? görevi nedir? ücretsiz ünv.

için kaç kişi mücadele etti

harç ,yurt,vs tüm masrafları devlet karşılamalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi işte_öyle_biri -- 8 Ağustos 2005, 23:56:36 >

• Amerikada üniversiteler niye kaliteli. özel olduğu için. Türkiyede herşey devlet eliyle yapılıyor. Bu yüzden geri kaldık. Ota boka müdahele ediyor. Ha fakir öğrencilere ücretsiz olabilir ama üniversitenin özerk olması lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: gélévéra

devlet nedir? görevi nedir? ücretsiz ünv.

için kaç kişi mücadele etti

harç ,yurt,vs tüm masrafları devlet karşılamalı

aguney elma dersem çık armut dersem saklan
  • ne demek fakir öğrenciler öyle ya da böyle!!

devlet yasada seni okutacağım demiş!!

zihniyet bu mu yani?
  • bedavaya üni. eğitimi olmaz, ama parası olmayanlarda mezun olduğu zaman kyk nın sistemi gibi geri ödeme yapacak şekilde üni. şansı sağlanmalıdır.
  • quote:

ne demek fakir öğrenciler öyle ya da böyle!!

devlet yasada seni okutacağım demiş!!

zihniyet bu mu yani?

Amerikada bu iş bile boel LİSE ye kada okutuyor

Sonra hukuk 300.000 Doktorluk 400.000 muhendislik 300.000 dolardan 4sene gidiyorsun UNi ye

Ok yada basket futbol bursu ile gidersin anca uniye

Ha bak USA filmlerine hep futbol basket takımındaki çoçuklar havalıdır neden ???

Kesin uniye gidicekler die

Bizde ise kimin telefonu war kimin aklı 2 karış havada kafası joleli o populer

Mantık herşey zıt aguneycim...
  • ya konu nereye geldi!! ankette paralı isteriz çıktı iyimi

bu konu daha önce açıldı mı? nedir bu agüney muhabbeti
  • valla ben ücretsiz olsun yönünde oy kullandım ama açıkçası eğitim-öğretime giden paraya acımamak lazım yani ben şu an özel bi üni.de okuyorum hani dışardan bakınca bi kaç özel üni. dışında pek bi fark yok devlet üni.leriyle özel üi.lerin ama eğitim kalitesi bi çok devlet üni.den yüksek yani en azından bütün derslerin hocaları başarılı ve bi çoğu prof. şimdi imkanı olan olmayan mevzuu açılcak ama ben de saten %70 burslu öğrenciyim ve paralı üni.lerin standartlarının yüsek olacağı düşüncesiyle orayı tercih ettim bazı devlet üni.leri olabilecekken ve imkanı olanlara da tavsiye ederim..
  • ne ücretsiz i ya az bile alıyo aslında hiç almıyo bile diyebiliriz

böyle saçma sapan yorumlar yapmayın yapında insanlar kabul etmeyince

ya konu nereye geldi!! ankette paralı isteriz çıktı iyimi

böyle demeyin

çin gibi eski sovyet ler gibi bir ülke istiyon
    yada şı puro cuların olduğu yer neresiydi ismi unuttum he küba gibi yer istiyon

bu türkiyede içbir zaman olmayacaktır emin olabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolf1907

ne ücretsiz i ya az bile alıyo aslında hiç almıyo bile diyebiliriz

böyle saçma sapan yorumlar yapmayın yapında insanlar kabul etmeyince

ya konu nereye geldi!! ankette paralı isteriz çıktı iyimi

böyle demeyin

çin gibi eski sovyet ler gibi bir ülke istiyon
    yada şı puro cuların olduğu yer neresiydi ismi unuttum he küba gibi yer istiyon

bu türkiyede içbir zaman olmayacaktır emin olabilirsin

+1
  • olsun ya olsun!! paralı olsun!! hatta bir kaç misli olsun!!

anadoluda yaşanyan o insanlar 100 milyınla krallar gibi yaşar sanıyor kızını oğlunu!!

kaçınız toplumun içinde yaşıyor? bgn istanbulda okumak için bedenini satan ünv. kızlar var haberiniz var mı sizin?
  • üniversitelerin keşke tümü paralı olsa
    bugün bölüm yazma heyecanında olanlar
    4-6yıl sonra mezun olduklarında
    iş aradıklarında yada yurtdışı görüştüklerinde
    YÖK ün verdiği çoğu diplomanın hiç bir değerinin olmadığını görünce yada
    daha acısı 4 yıl okuduğu bölümün gerçekte var olmadığını ögrenince ne yapacak
    hele birde üzerine
    boğaziçi bilkent odtu haricinde sadece özel ünilerin diplomalarının yurtdışı geçerlilik ve yeterliliği olduğunu öğrenince ne yapacaklar??

eğitim kalitesi önceliğiniz olsun
    herkes okusun aklıyla açılmış 70 ünivar
    bazısında bırak prof u dr dahi yok düşün akademik kariyeri

öğretim görevlisi sana ne öğretecek?

okuduğun kamu yönetimi yada maliye - iktisad bölümlerinin yurtdışında karşılığı ne??? diplomanın bir geçerliği varmı????

bunlara bak

tutupta avrupa birliğine girersek (inşallah olmaz)
    varille vazelin lazım bukadar diploma için
    yök muhendislik diplomaları bulgaristanda dahi geçmiyor
    onu bırak azerbaycan dahi sınav ister durumda

• Kardeş illa 360+ mı yapcaz bu durumda... Çünkü devlet dedin mi ben boğaziçi-itü-odtü anlarım sadece
  • Öncelikle bazı arkadaşlar üniveriste parasız olmaz demişler,akis takdirde kalitesiz olurmuş muş.Sanırım bu arakadaşlar SSCB ve o dönemdeki diğer Sosyalist Cumhuriyetler de bırakın üniveristeyi,öğrencilerin ulaşımının bile bedava olduğunu bilmiyorlar .Üstelik kalite dersen SSCB nin uzaya yolladığı kozmonotlardan tutun;enkaz Çarlık Rusayasından,onca devletin ambargo ve politikasından sıyrılarak nasıl ABD ile mücadele edebilecek konuma geldiğini de bilmiyorlar sanırım.

Hadi tarihsel örnekleri geçelim sizce neden eğitime ek para verilmeli? Zaten devlet çok fazla vergi almıyor mu? Türkiye de yoksulluk sınır bu derece yüksekken ve hepsinden vergi alınıyorken eğitim için ek para almak soygunculuktur.Sorun varsa bu devletin aldığı vergilerden iş adamlarına ayıtmasında,eğitime %4-5 ayırırken silaha bunca para ayırmasındadır.

Eğitim için ayrılan miktar bakımından sonunculuğa oynayana ama silah alımı,hortumculuk vs de başta giden bir sistem var ortada.

Bu arada bir şey eklemek istiyorum.ODTÜ Rektörü geçene yıl "Üniversite puanlarına göre harçlar vs yeniden düzenlensin" diye öneri yaptı.Yani emekçi fakir ailelerin çocukları okullumuza gelmesin,eğitim zenginler için olsun demektir bu.Eğitimin Paralı olması bu anlama gelmektedir işte.

Bir başkla konu ise üniversitelerin pralı olması durumunda herkesin işi bulabileceği hayalidir.Örneğin diyelim k,: Türkiye de sıkıyorum 1000 ahukukçuya ihtiyacı var ve her yıl 5000 hukuk mezunu oluyor.Bu 4000 nin açıkta kalacağı anlamına gelir.Sen bu okulları paralı da yapsan değişmez.Yurtdışı içinde durum budur.ODTÜ ve ya Boğaziçi özel okul olmamasına rağmen yurtdışına öğrenci gönderme de Türkiye de ki durumu bellidir.

Soruyorum size:Aylık maaş olarak 400 milyon alan aile nasıl okutacak çocuğunu? Türkiye de bu derece yoksulluk varken eğitimin paralı olmasını isteyene cebinde oarası olan ve başkasını düşünmeyendir ya da kendi bilinicen varamamış memur,emekçi-işçi çocuklarıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Siya

Öncelikle bazı arkadaşlar üniveriste parasız olmaz demişler,akis takdirde kalitesiz olurmuş muş.Sanırım bu arakadaşlar SSCB ve o dönemdeki diğer Sosyalist Cumhuriyetler de bırakın üniveristeyi,öğrencilerin ulaşımının bile bedava olduğunu bilmiyorlar .Üstelik kalite dersen SSCB nin uzaya yolladığı kozmonotlardan tutun;enkaz Çarlık Rusayasından,onca devletin ambargo ve politikasından sıyrılarak nasıl ABD ile mücadele edebilecek konuma geldiğini de bilmiyorlar sanırım.

Hadi tarihsel örnekleri geçelim sizce neden eğitime ek para verilmeli? Zaten devlet çok fazla vergi almıyor mu? Türkiye de yoksulluk sınır bu derece yüksekken ve hepsinden vergi alınıyorken eğitim için ek para almak soygunculuktur.Sorun varsa bu devletin aldığı vergilerden iş adamlarına ayıtmasında,eğitime %4-5 ayırırken silaha bunca para ayırmasındadır.

Eğitim için ayrılan miktar bakımından sonunculuğa oynayana ama silah alımı,hortumculuk vs de başta giden bir sistem var ortada.

Bu arada bir şey eklemek istiyorum.ODTÜ Rektörü geçene yıl "Üniversite puanlarına göre harçlar vs yeniden düzenlensin" diye öneri yaptı.Yani emekçi fakir ailelerin çocukları okullumuza gelmesin,eğitim zenginler için olsun demektir bu.Eğitimin Paralı olması bu anlama gelmektedir işte.

Bir başkla konu ise üniversitelerin pralı olması durumunda herkesin işi bulabileceği hayalidir.Örneğin diyelim k,: Türkiye de sıkıyorum 1000 ahukukçuya ihtiyacı var ve her yıl 5000 hukuk mezunu oluyor.Bu 4000 nin açıkta kalacağı anlamına gelir.Sen bu okulları paralı da yapsan değişmez.Yurtdışı içinde durum budur.ODTÜ ve ya Boğaziçi özel okul olmamasına rağmen yurtdışına öğrenci gönderme de Türkiye de ki durumu bellidir.

Soruyorum size:Aylık maaş olarak 400 milyon alan aile nasıl okutacak çocuğunu? Türkiye de bu derece yoksulluk varken eğitimin paralı olmasını isteyene cebinde oarası olan ve başkasını düşünmeyendir ya da kendi bilinicen varamamış memur,emekçi-işçi çocuklarıdır.

karanlık bir topiğe yaktığın mum için sağol!!!

• Valla tekrar etme ihtiyacı duydum Kızılay(Ankara) da onca selpak satan,tinerci çocuk varken;üleknin bir çok yerinde insanlar ekmek bile zar zor alırken; bunun tezatında ise barlarda masa yakan tabak kıran,şezlonglarda viski yudumlayan insalar varken burada arkadaşların bunu sorgulamayıp "az bile veriyoruz" demesi vicdansızlıktır.
    Devlet okulunda okuyan öğrencilerin bile evine bir gidin (öğrenci evi) de yaşadığı zorluğu görün.
  • quote:

olsun ya olsun!! paralı olsun!! hatta bir kaç misli olsun!!

anadoluda yaşanyan o insanlar 100 milyınla krallar gibi yaşar sanıyor kızını oğlunu!!

kaçınız toplumun içinde yaşıyor? bgn istanbulda okumak için bedenini satan ünv. kızlar var haberiniz var mı sizin?

nerdesiniz paralı eğitim isteyenler!! bu soruma cevap istiyorum
  • quote:

quote:

Cevap gelmez çünkü bazıları bedenini zatan kızları,okurken bir yandan da akşamları çalışan gençleri,öğrenci evinde kalan yeri geldiğinde yağ,ekmek,çay,doğalgaz alamayan öğrencilerle ilgili değiller.Bazıları insanlar çeölde yaşarken kendi denizini düşünmekte.

• nedemek okumak için bedenini satan kızlar var ya? düşünebiliyormusunuz kız okumayı okadar çok istiyorki para bulamayınca bedeninin satıyor...vah vah vah...sizce burda bir çelişki yokmu?

para bulamayınca bedenini satacak kişilikte bir kız okumasın zaten daha iyi.o tip kızlar okumak için değil parasız kalıp ailelerinin yanına dönmemek için o yolu seçiyorlardır...

quote:

quote:

• Bilkent-Koç-Sabancı hariç özel üni.lerin pek çoğunun ticarethane mantığıyla açıldığına inanıyorum.. Bkz: Yaşar üni.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.