Şimdi Ara

ÜCRETSİZ EMLAK KOMİSYONCULUĞU KURSU (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
3
Favori
37.050
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iki aya düğünüm var bende son bir aydır kiralık ev için o emlakçı senmisin bu emlakçı benmisin gezdim. Gerçekten çok üçkağıtçı-çakal vs hepsi emlakçı. Millette artık bıkmış kiralanan evden sadece kiracıdan ücret alındığı için ev sahipleri hep emlakçıya vermişler sahibinden ilan yok gibi. Sahibinden olan ilanda aklı sıra uyanık ev sahibi 550 lik eve 650 istiyor sahibinden diyerek sempati yaratıyor.

En sonunda dün ev tuttum, remaxtan, gerçekten tek beğendiğim emlakçı oldu. Adamlar işi profesyonel yapıyor, kurumsal şirket, bir işleyişi var, emlakçı arkadaşla baya muhabbet ettik ve tuttuk. Diğer çakalları görünce bunun gibi büyük firmanın değerini anladım vallahi (yinede aldıkları para çok koydu bana, maaşımın üçte birini adam 2 saat içinde aldı benden, kesinlikle haksız kazanç)

keşke dürüst sahibinden olsaydı da tutsaydım

• quote:

Orijinalden alıntı: Tobin Bell

hakemlerden sonra en çok küfür yiyen meslek grubu olsa gerek :)

Şerefsiz olurlarsa küfür de yerler dayak da. sahibinden.com da aynı evi farklı emlakçılar 80-90-110-130 m2 yazmışlar. Şerefsizlik yapmazsanız kimse birşey demez
  • quote:

Orijinalden alıntı: trcontacts

hakikaten hic 1 emlakci cikipta hakkiin savunmadi!! savunamazda bence yalan soyleyerek milleti dolandirarak, fiyatlari yukselterek vs vsvs vs. arakdaslarin dediklerine katiliyorum hic kimse bulasmasin almasin aldirmasin, gidin sozlesme imzalayin emlakcinin cakallik sozlesmesini, daha sorna daireyi begenin ve kardesinizn uzerineyapin yada aile fertlerinden biriini, 2 gun sonrada tapudan kendi uzerinize satis alin, emin olun vereceginiz rakkam 1500 tl yi gecmez, ena zindan devlete kalir bunlar gibi uchkagitci imansiz gozu donmuslere kalmaz helal paraniz.
    saygilar.

Hocam ben anlamadım mevzuyu biraz daha açar mısın rica etsem ? Bu dediğin alıcılar için geçerli değil mi ?
  • Her işte iyi ve kötü insanlar vardır ama emlak sektöründe kötü olma oranı diğer meslek gruplarına göre tavan yapmış ne yazık ki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceset114

Her işte iyi ve kötü insanlar vardır ama emlak sektöründe kötü olma oranı diğer meslek gruplarına göre tavan yapmış ne yazık ki...

emlakçı, galerici ve avukat...
  • quote:

Orijinalden alıntı: turakmug

quote:

Her işte iyi ve kötü insanlar vardır ama emlak sektöründe kötü olma oranı diğer meslek gruplarına göre tavan yapmış ne yazık ki...

doktor, trafik polisi...
  • ooo herkes emlakçılar'dan dertli anlaşılan ama haklılar. bunların sözüne pek güvenilmez, alıcıysan iyice araştıracaksın daire ve arsa satışlarında iyi paralar kazanıyorlar, ama ev kiralama konusunda bir şey demiyorum 1 kira bedeli haklarıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

ooo herkes emlakçılar'dan dertli anlaşılan ama haklılar. bunların sözüne pek güvenilmez, alıcıysan iyice araştıracaksın daire ve arsa satışlarında iyi paralar kazanıyorlar, ama ev kiralama konusunda bir şey demiyorum 1 kira bedeli haklarıdır.

yok be hocam bir kiranın neresi hakları.

Zaten ev düzgünse fiyat uçuk değilse maksimum 2 günde verirsin kiraya. Yaptığın masraf 3-4 müşteriyi arabayla alıp eve götürmek-getirmek. Yukarıda söyledim adama 1 gün önce gelmiş ev, ben ertesi gün kiraladım 600 lira bayıldım maaşımın 3te 1i. Bizim 10 günde zor kazandığımız parayı adam 2 günde attı cebe.

Bumudur hak

• Burda yorum yapan arkadaşlar inanın hiçbir emlakçının sizin burda yapacağınız yorumları görüp aldırış edeceğini sanmıyorum.Sevip sevmemek diye birşey yok emlakçılıkta bir meslek grubu nasıl vatandaş remax a gittim memnun kaldım diyor başka biriside remax a gidip küfür ediyor.Çoğunluğunun çakal olduğu aşikar ama saf birisininde pek yapacağı iş değil.Bu kursda bulunduğunuz mahallede herhangi bir halk eğitim merkezine gidip başvurabilirsiniz.Çok sevmeyen arkadaşlar içinde emlakçıya gidip muhatap olmazsanız bir probleminizin kalacağını sanmıyorum.Meslek yüksek okullarında bile 2 yıllık yüksek okul bölümleri açıldı mezun veriyor demekki devlet diplomalı çakal yetiştiriyor :)..Amerikada avrupada nasıl emlak işini parası olan yapıyorsa türkiyedede inşallah birgün böyle olacak.Bende emlakçı sayılırım ev alıp tadilat yaparak satıyorum.Eskiden de bilgisayar tamircisiydim o zamanda bütün bilgisayar tamircileri hırsızdır makinanın içinden parça çalıyorlar derlerdi...En savcı olucam sıkıysa bişey söylesinler:)

• quote:

Orijinalden alıntı: fezalii

quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

ooo herkes emlakçılar'dan dertli anlaşılan ama haklılar. bunların sözüne pek güvenilmez, alıcıysan iyice araştıracaksın daire ve arsa satışlarında iyi paralar kazanıyorlar, ama ev kiralama konusunda bir şey demiyorum 1 kira bedeli haklarıdır.

yok be hocam bir kiranın neresi hakları.

Zaten ev düzgünse fiyat uçuk değilse maksimum 2 günde verirsin kiraya. Yaptığın masraf 3-4 müşteriyi arabayla alıp eve götürmek-getirmek. Yukarıda söyledim adama 1 gün önce gelmiş ev, ben ertesi gün kiraladım 600 lira bayıldım maaşımın 3te 1i. Bizim 10 günde zor kazandığımız parayı adam 2 günde attı cebe.

Bumudur hak

sen kiracı yönünden bakıyorsun haklısın. ben ev sahibi yönünden bakıyorum bende haklıyım biz 3 daire aldık üçüde emlakcı aracılığı ile sadece biri ile aramız bozuldu çünkü bize yalan söyledi adamın 50 bin liraya sattığı evi bize 52 bine satmış birde bizden komisyon aldı %3 tabi o emlakçı ile selamı kestim.sonra o evi 3 defa kiraya verdim 3 ayrı emlakçı vasıtasıyla ikisiyle hala yolda karşılaşınca selamlaşırız.ben çok emlakçı gezdiğim için çalışma sistemlerini biraz gördüm bazıları sadece komisyonla çalışıyorlar ve seni direk mal sahibi ile muhatap ediyorlar, pazarlık'da yardımcı oluyorlar arayı buluyorlar,bazıları ise mal sahibi ile görüştürmüyor, çünkü komisyon haricinde para alıyorlar, evin değerinin üzerine para ekliyorlar,o yüzden mal sahibi ile pazarlık etmiyorsan bilki emlakçı mutlaka fiyat üzerinde oynama yapmıştır.ama kira olayı böyle değil emlakçı biran önce kiraya vereyimde komisyonumu alayım der 1 kirada zaten yasal hakkı şimdi buna haksız kazanç demek biraz insafsızlık olur. hatta bazıları yıllık kira bedelinin %12 si der buna o zaman 1 kirayıda geçiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: turakmug

quote:

Avukatları karıştırma.Kötü Avukat yoktur, sorunlu vatandaş, hakkını arayan müvekkil vardır.Yani hak isteyende sizlersiniz, sıkıştığınızda vatandaştan veya devletten bizi kurtar diyende sizlersiniz.
    Yani kötü olan vatandaş
  • burada benim söylediğim o parayı hak edecek kadar çok çalışmıyor. Alım olsun satım olsun kira işi olsun. Örneğin araba tamiri için servise gidersin senden taktığı parçanın parasını alır, çalışan ustanın saatlik işçiliğini alır kdv alır vs. Burada birkaç günde çok az emek harcayarak çok para kazanma olayı var ve bu işin standardı yok.
  • Halk egitime bir kurs onerisinde bulunuyorum.. Forum kullanma sertifika programi ....
  • quote:

burada benim söylediğim o parayı hak edecek kadar çok çalışmıyor. Alım olsun satım olsun kira işi olsun. Örneğin araba tamiri için servise gidersin senden taktığı parçanın parasını alır, çalışan ustanın saatlik işçiliğini alır kdv alır vs. Burada birkaç günde çok az emek harcayarak çok para kazanma olayı var ve bu işin standardı yok.

O parayı hat etmek için ne kadar çalışması ve ne yapması lazım..Siz herhalde emlakcı eve ilk götürdüğü kişiye evi hemen satıyor yada kiralıyor iş bitiyor diye düşünüyorsunuz.Benim sırf bu yıl 12-13 tane kiraladığım evlerin hiçbirisinde kiracıda evsahibide hiçbir evraksal işlemle uğraşmamıştır kiraları bile bana gelir ben ev sahipleride gelir benden alır..Herhangi bir gecikme yada sorun varsa ben uğraşırım.size birde ufaktan bir emlakçının masraflarından bahsedeyim 1200 tl dükkan kirası, 300-500 tl arası sabit internet ve reklam gideri,1-2 depo benzin,vergiler ve oda giderleri,eleman maaşı 800 tl bunlara yemek vs.ler eklenince hiç masrafsız bir iş olmadığı ortaya çıkar.Bu arada bende emlak işi yapan birisi olarak emlak işinde %80 den fazlasının hala eski usül çakal mantığıyla bu işi yaptığını vergi vermediğini yasal olarak hiçbir şey yapmadıkları için mesleğin adını çıkardıklarının farkındayım.10-12 yıldır bu işi yaparak para kazanan ve vergisini veren çok örnekte biliyorum.Sizde kendinize ev arıyorsanız sahibinden.com a tabii ki bakın ama dikkatli olun ev alıcaz derken dolandırılmayın..Şunu bilin ki resmi olarak çalışan bir emlakçı ile yapacağınız her evrak ne kadar karşı tarafı koruyor gibi gözüksede resmen sizide korur ve riski 0 a indirir.Kaliteli firmalar çoğaldıkça verilecek hizmet sayesinde hiç kimse verdiği parayı haram etmicek hale gelecektir.2 gün önce ev kiraya verdim müşteri geldi evi beğendi evsahibinin şartlarını söyledim kabul etti siz ne alıyorsunuz dedi 1 kira bedeli normalde 550 tl kiraladığım evin tutarıydı vatandaş sıkışık olduğunu söyledi ve komisyonda indirim istedi bende o zaman 550 değil sizden 400 tl alayım sizinde ufak olsa bir işini görülsün dedim müşteri çok memnun oldu..Sözleşmeyi yapıp paraları aldım evsahibi kiracıyı görmedi bile herşey benim üzerimden halloldu sorunsuz bir şekilde.Yarın vatandaş elektrik idaresine gidecek ben götürücem zaten yakın..Müşteri ne kadar memnun edilirse sektör ne olursa olsun verilen para göze gelmez yeter ki hakedelim esnek olalım yoksa küfürde yeriz batarızda ..Ben 8 yıldır aynı yerde bütün mahalleli ile gayet güzel komşuluk ilişkileri içinde yoluma devam ediyorum.

• Burda asıl olan benim verdiğim paraya karşılık aldığım hizmet. şunu açık söyleyeyim ben 600 liralık bir hizmet almadım, söylediğiniz hizmet bedeli bu rakam olamaz. Ayrıca sizin söylediğiniz gibi asıl hizmeti alan ev sahibi kiracı değil, ama sadece kiracı ceremesini çekiyor bu işin. Saçma olan tarafıda bu. Madem senin evini kiraladı seni hiç evrak peşinde koşturmadı vs o hizmet bedelinin bir kısmını ev sahibi vermeli.

İşin hile hurda boyutu başka onu hiç karıştırmıyorum.
  • açıkçası hukuki olarak 1 kira bedeli alınıyorsa tamam ama resmi acılısı olmadıgı halde bir kira alıyorsa o durum affedilemez.daha duyarlı olmak lazım.cunku istanbul'da özellikle kiralar almıs basını gitmiş.cok kısa sürede
    ciddi rakamlar kazanabiliyorlar.duyarlı olması gereken kişi evi kiralayan kişidir.emlakçının belgelerini sorsun.resmi açılışı var mı baksın.diyelim resmi açılışı yok.o zaman onu maliyeye şikayet etsin.

benim bu msjın altına yazma sebebim.sertifika programı almak istememdir.sebebide sertifika programından sonra resmi açılış yapmayı istemektir.yoksa bende biliyorum 300-350tlye 10-15 metrekare bir yer tutmayı.
    ayda 20 daire ile anlassam .10unu kiralasam hatta 5 ini diyelim.minimum 500den 2500tl eder..ee giderler neler
    350kira internetle 400-müşterileri getir götür hizmeti de 300 tl olsa mazot:700extralarla taşçatlasa 1000.

eder 1500 kar.ki minimumdan hesapladım.satısları saymıyorum bile.

resmi acılısı olmayandan ev kiralamayın derim.bari vergi kacıramasınlar.

• quote:

Burda asıl olan benim verdiğim paraya karşılık aldığım hizmet. şunu açık söyleyeyim ben 600 liralık bir hizmet almadım, söylediğiniz hizmet bedeli bu rakam olamaz. Ayrıca sizin söylediğiniz gibi asıl hizmeti alan ev sahibi kiracı değil, ama sadece kiracı ceremesini çekiyor bu işin. Saçma olan tarafıda bu. Madem senin evini kiraladı seni hiç evrak peşinde koşturmadı vs o hizmet bedelinin bir kısmını ev sahibi vermeli.

İşin hile hurda boyutu başka onu hiç karıştırmıyorum.

bende 1 kira bedelini fazla buluyorum.
    tamam belki emlakçı o evi kiralamak için 3-4 belki daha fazla o eve gidip müşteri gezdirdi ama ben bir defa gitmişim ve kiralamak istemişim bunun neresi 600 tl yada 1 aylık kira bedeli eder ki?
  • kesinlikle..yüzde 25 ile yüzde 50 arası yeterli olmalı bence.
  • ev satarkeb %3 kazanıyoruz diyorlar arkadaşa ev alacağız emlakcıya gittik evin resimlerine baktık adam birde toprak çıktı ohh dedik süper neyse eve gittik gezdik sıra geldi pazarlığa ev 180 bin tl ev sahibi geldi emlakcıya 150 bin tl dedik değilmi dedi 140 bin tl benim 10 bin tl senin dedi biz oooo dedik hayırlı işler dedik ayrıldık yani böyle pis bir meslek görmedim

ev bakmadan imza alanada sakın vermeyin ne yediği belirsiz insanlara nasıl güvenip imza veriyorsunuz işini iyi yapan emlakcı evi satana veya kiraya verenle sözleşme yapıyor isterse ev sahibi kiraya versin yine komisyonunu alıyor yani müşteriden birşey istemiyor hatta ister benden al ister ev sahibinden al diyor nede olsa paramı alacam ben diyor ama %3 yerine %60 kazanmak isteyenler böyle yapamıyor tabi
  • İşini düzgün yapanlar mutlaka vardır ama bugüne okadar onlara denk gelmedim, birkaç defa işim düştü burnumdan getirdiler. Doğru konuşan bir insan olmazmı yaa???
    Emlakçıları ve galericileri bu yüzden hiç sevmem. Mümkünse uzak durun.....
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.