Şimdi Ara

Ücretli/Ücretsiz/Makine Çeviri Tartışma Konusu (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
501
Cevap
6
Favori
7.853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yerel oyun kulübü

Telif ve lisans konularına girilecek olursa;
    İkisi de(ücretli ve ücretsiz) suç. Başka bir şahısa ait ürünü ürün sahibinin izni olmadan kullanıp hatta değiştirirsen bu hak ihlalidir.
    Başka bir konu da oyun yapımcıları çeviri sunmamıza olumlu gözle bakmıyorlar:
    Çünkü bazı dil dosyalarının değişmesi oyun içi sıkıntıya sebebiyet verebiliyor. O yüzden biz yapalım siz resmileştirin olayına da çok sıcak bakmıyorlar fazla faal olmadıklarını düşündükleri ülkede.
    hatta
    oyunu giriş sahnesine
    ...... çeviri grubu sunar yazmak
    en büyük hak ihlalidir. telif sorunudur
  • ayrıca ücretli yamadan yanayım
    sonuçta verilen emeğin karşılanması lazım
    yapılan çevririn firmaya maddi ve manevi hiçbir zararı yoktur
    hatta faydası vardır
    merak ettiği oyunu dili ağır diye anlayamam düşüncesiyle almaktan vazgeçen adam
    tr olduğu zaman o ürünü satın almaya daha yakın bir düşünceye yönelebilmektedir
  • Türkçe yamalar bölümü yasal değildir ve ortadan kaldırılmalıdır.

-EULA
  • Venom Snake kullanıcısına yanıt
    Dizi cevirmeyle oyun çevirmeyi nerdeyse bir tutarak haddini bilmeyen sensin. Ben yapılan işler arasında dizi cevirmenlerinin oyun cevirmenlerine laf edemeyeceği kadar uçurum olduğunu söylüyorum. Hatta yaptıkları oyun çevirisi ç.. kadar olanların bile büyük çaplı oyun cevirenlere laf edemeyeceğini söylüyorum. Tabi bu kistasta ölçüm çeviri yapan kişiler 3. kullanıcı değil. İster kız ister kızma umrumda değil ama bana gelipte sabahın 4unde 5inde kalkıp şu diziyi ben çevirim de siteden parayı ben alim diyerek arkasından atlı kovalıyormuş gibi çeviri yapanları ama onlar bedava yapıyorlar diyerek savunma. Zorluk dediginde bu işte.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • O kadar samimiyetsiz mesajlar var ki, okudukça ben onların yerine utanıyor, kızarıyorum.

Şimdi şöyle düşünelim. Tüm oyunların çevirilerini amatör grup ya da kişiler ücretsiz sunuyor. O zaman bir konu açılıp ya da var olan konuda şunu yazan görebilir miydiniz?

- Oyunlara yama yapmak suçtur, hak ihlalidir, lütfen kaldırın, hak hukuk var olmaz ayıp!

Ben sizin yerinize cevap vereyim; HAYIR!

Bu neden peki? Ücretli oluyor diye. Peki ücretli olunca hak hukuk devreye giriyor, yasal değil deniyor da ücretsiz olunca niye ses çıkarmıyor bu çok "samimiyetsiz" kişiler?

Ben yine sizin yerinize cevap vereyim; Alışmışlar beleşe, var olan bir emeğe konmaya, onu kullanıp sömürüp geçmeyi, karşılık beklendiğinde anında HAK KUKUK!

Şimdi bu haksız kazanç, hak hukuk diye "samimiyetsiz" açıklama yapanlar, vergi veriyor musunuz diyenler lütfen ücretsiz çevirileri de kullanmasın. Ama eminim kullanacaklar, hatta ücretli olanları da korsan yollardan ulaşıp elde edecekler. Bunlarda "samimiyet" "vicdan" sadece harflerden oluşan kelimeler, başka ifade ettiği anlam yok aksi olsa duruş sergiler her çıkan "mod" karşısında dururlardı.

ETS2 oyunun steamde mod bölümüne bakın kaç bin kişi indiriyor hatta milyonlar. Bu peki var olan oyunun değiştirilmesi anlamına gelmiyor mu? Geliyor. Niye yapımcı mahkemeye vermiyor? Çok garip ya. Atölye diye bir şey var steam kullananlar bilir ve çoğu oyunda bunu destekliyor. Diyor ki ben sana oyunu yapıyorum al bunu modla değiştir farklı şekillerde oyna keyif al. Kaldı ki "patreon" sayfası en çok para kazananlar modcular. Bu kadar alenen kazanan varken görmüyor mü Rockstar? Yüzlerce avukatı var gönderip birini dava açtıramıyor mu?

Kısacası bir siz akıllısınız değil mi? Gelip kelime oyunları yapıp, hak hukuk bahsedip boş yapmayın..

• bence bir oyunun Türkçe yaması yapıldıktan sonra oyunu daha önce almayan kişiler gidip alıyor ve bu da oyunun yapımcılarına katkı sağlıyor. ayrıca dil dosyalarına erişmek için tool yapan adamlar herhangi bir bedel ödüyor mu ki çevirisini yapanlar bedel ödesin? burda illegal bir şey yok. ha elbette ben bütün yamalar ücretli olmalı demiyorum. kendim çevirisini yaptığım 3 tane oyundan bırakın ücreti bağış linki bile koymadım. bence yeni çıkan oyunlar, yani çıkmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemiş veya satır sayısı çok uzun oyunlar ücretli olabilir. ya da dil dosyalarına erişmek için para koyulmuştur olabilir. belli bir süre sonra da, mesela 6 ay-1 yıl olabilir kaldırılır ücreti. Bunların dışında kalan yamalar bağış linki ile paylaşılırsa daha iyi olur.
  • Bir kere cevap yazıp blogu basıp geçiyorum. Koskoca milyar milyor dolarlık şirketler salak bı bunlar akıllı. Dediğine ek yapacam skyrimin bugün hala günlük ortalama 7-8 bin kişi tarafından oynanmasinin, hala satmasinin en büyük sebebi nexusMODsdur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Admin Özelden yazma sürekli mesaj silip duruyorsun hadi benimkini sildin emrecanbjk'ninkini neden sildin.Açıkça burdan yaz yada benim sesimi kes...Forum adminliğine adaylığımı koyuyorum bağımsız çevirmen olarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bulkathos

O kadar samimiyetsiz mesajlar var ki, okudukça ben onların yerine utanıyor, kızarıyorum.

Şimdi şöyle düşünelim. Tüm oyunların çevirilerini amatör grup ya da kişiler ücretsiz sunuyor. O zaman bir konu açılıp ya da var olan konuda şunu yazan görebilir miydiniz?

- Oyunlara yama yapmak suçtur, hak ihlalidir, lütfen kaldırın, hak hukuk var olmaz ayıp!

Ben sizin yerinize cevap vereyim; HAYIR!

Bu neden peki? Ücretli oluyor diye. Peki ücretli olunca hak hukuk devreye giriyor, yasal değil deniyor da ücretsiz olunca niye ses çıkarmıyor bu çok "samimiyetsiz" kişiler?

Ben yine sizin yerinize cevap vereyim; Alışmışlar beleşe, var olan bir emeğe konmaya, onu kullanıp sömürüp geçmeyi, karşılık beklendiğinde anında HAK KUKUK!

Şimdi bu haksız kazanç, hak hukuk diye "samimiyetsiz" açıklama yapanlar, vergi veriyor musunuz diyenler lütfen ücretsiz çevirileri de kullanmasın. Ama eminim kullanacaklar, hatta ücretli olanları da korsan yollardan ulaşıp elde edecekler. Bunlarda "samimiyet" "vicdan" sadece harflerden oluşan kelimeler, başka ifade ettiği anlam yok aksi olsa duruş sergiler her çıkan "mod" karşısında dururlardı.

ETS2 oyunun steamde mod bölümüne bakın kaç bin kişi indiriyor hatta milyonlar. Bu peki var olan oyunun değiştirilmesi anlamına gelmiyor mu? Geliyor. Niye yapımcı mahkemeye vermiyor? Çok garip ya. Atölye diye bir şey var steam kullananlar bilir ve çoğu oyunda bunu destekliyor. Diyor ki ben sana oyunu yapıyorum al bunu modla değiştir farklı şekillerde oyna keyif al. Kaldı ki "patreon" sayfası en çok para kazananlar modcular. Bu kadar alenen kazanan varken görmüyor mü Rockstar? Yüzlerce avukatı var gönderip birini dava açtıramıyor mu?

Kısacası bir siz akıllısınız değil mi? Gelip kelime oyunları yapıp, hak hukuk bahsedip boş yapmayın..
    Resmi Atölye desteği, ücretiz mod dağıtımı ve PARAYLA SATILAN ÇEVİRİYİ bir tutuyorsan ben senin yerinde olsam yer yarılsa da dibine girsem derdim.

Türkçe çeviriler (bknz. Fallout 4, Skyrim) resmi mod araçları üzerinden de dağıtılabilir. Yapımcı buna izin veriyor.

Ama yok ben bunu SATACAĞIM dersen işin rengi değişir. Bunu da mı ben söyleyeyim, ben öğreteyim sana?

Yapılan işin yanlış olduğunu bile bile, "SANKİ YANLIŞ YAPILAN BAŞKA İŞ YOK" şeklinde bir savunmayla meşrulaştırmaya çalışmak da ilginç bir düşünce yapısı. Belki ben hayatımda herhangi bir korsan yazılım kullanmadım ya da kullandım bu zaten seni ilgilendirmez ama başka sektörlerde veya alanlarda yapılan yanlış uygulamalar da buradaki başka bir yanlış uygulamayı kesinlikle ve hiçbir şartta meşrulaştırmaz.

Oyunlara yama yapmak hak ihlalidir veya değildir bakın bu hala tartışmaya açık bir konu. Ama yapılan gayri resmi yamaları resmi olarak oyunlarına entegre eden firmalar ve resmi mod desteği olarak yama getirmeyi savunan firmalar varken buna YASAK veya YANLIŞ diyemeyiz.

Ama buna rağmen çok basit bir kural var: Satman, bunun üzerinden para kazanmak YA-SAK.

Anlaması cidden zor değil ya.

Yasak olduğunun farkındasınız da bunun, istediğiniz savunmayı yapın, istediğiniz argümanı sunun yaptığınız işin TARTIŞMASIZ YANLIŞ olduğu gerçeği asla değişmeyecek.

Bununla beraber bu konuda çeviri sektöründeki bazı insanların işlerini ve emeklerini küçümseyen hadsiz ve terbiyesiz bir arkadaş var, onu bloklamakla beraber onun gibi düşünüp, EMEK dediğimiz şeyi oyunla sınırlayan başka vefa yoksunu arkadaşlar varsa beni bloklamalarını rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Venom Snake -- 9 Temmuz 2020; 13:48:31 >

• Venom Snake kullanıcısına yanıt
    quote:

Oyunlara yama yapmak hak ihlalidir veya değildir bakın bu hala tartışmaya açık bir konu. Ama yapılan gayri resmi yamaları resmi olarak oyunlarına entegre eden firmalar ve resmi mod desteği olarak yama getirmeyi savunan firmalar varken buna YASAK veya YANLIŞ diyemeyiz.

Bu mantığa dayanarak gayri resmi yamaları resmi olarak oyunlarına entegre eden firmaların bu çevirileri satın aldığını düşünürsek, yama satışı da bir nevi YASAK veya YANLIŞ olmaktan çıkar.

Ha bana sorarsanız her türlü yama işi mod işi yasak olmalı. Sonuçta kimsenin emeği üzerinde oynama yapmak doğru değil. Keşke herkes dükkanı kapatıp gitse. Dünya daha ferah bir yer olurdu.
  • @BlogKaan mesajları niye siliyorsun ?

@rds bu konularla ilgilenebilir misiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DAD5424B4

quote:

Bu mantığa dayanarak gayri resmi yamaları resmi olarak oyunlarına entegre eden firmaların bu çevirileri satın aldığını düşünürsek, yama satışı da bir nevi YASAK veya YANLIŞ olmaktan çıkar.

Ha bana sorarsanız her türlü yama işi mod işi yasak olmalı. Sonuçta kimsenin emeği üzerinde oynama yapmak doğru değil. Keşke herkes dükkanı kapatıp gitse. Dünya daha ferah bir yer olurdu.
    Birader ücretsiz olarak dağıtılan çeviriyi firmanın satın alarak resmi olarak kullanmak istemesi ile oyuna ilişkin dosyalarının 3.kişiler tarafından izinsizce satılması sence aynı şey mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Venom Snake

Birader ücretsiz olarak dağıtılan çeviriyi firmanın satın alarak resmi olarak kullanmak istemesi ile oyuna ilişkin dosyalarının 3.kişiler tarafından izinsizce satılması sence aynı şey mi?

Alıntıları Göster
    "Birader" birkaç firmanın yamaları oyuna eklemesi veya mod desteği sunması ile "geri kalan tüm yamalarda" oyuna ilişkin dosyaların 3. kişiler tarafından izinsizce dağıtılması sence aynı şey mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DAD5424B4 -- 9 Temmuz 2020; 14:3:31 >
  • Bu ücretli satışa karşı çıkan insanlar, Patreon da modcuların aylık ne kadar kazandıklarını görseler kafayı yerler heralde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

"Birader" birkaç firmanın yamaları oyuna eklemesi veya mod desteği sunması ile "geri kalan tüm yamalarda" oyuna ilişkin dosyaların 3. kişiler tarafından izinsizce dağıtılması sence aynı şey mi?

Alıntıları Göster
    Ben ne dedim, bu zaten hala tartışmaya açık bir konu dedim. Mod desteği sunmayan ve sunmamakla kalmayıp kesinlikle karşı çıkan firmalar daha sonra politikalarını değiştirebiliyorlar. (Rockstar mesela)

Ama satılmasının tartışmaya kapalı ve kesinlikle yanlış olduğunu söylüyorum.

• Arkadaş bu kadar paraya ihtiyacınız varsa gidin sigortalı bir işe girin çalışın... Çeviri işini tam zamanlı para kaynağı olarak görenleri istemiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi STENSTEN -- 9 Temmuz 2020; 14:6:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Venom Snake

Ben ne dedim, bu zaten hala tartışmaya açık bir konu dedim. Mod desteği sunmayan ve sunmamakla kalmayıp kesinlikle karşı çıkan firmalar daha sonra politikalarını değiştirebiliyorlar. (Rockstar mesela)

Ama satılmasının tartışmaya kapalı ve kesinlikle yanlış olduğunu söylüyorum.

Alıntıları Göster
    Ben de farklı bir şey söylemedim. Hepsi yasak olmalı dedim. Bölüm kapatılmalı dedim. İngilizce bilmeyen birinin 2020 ekosisteminde hayatta kalması zor. Millet İngilizce öğrensin dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CCC610F8A

Bu ücretli satışa karşı çıkan insanlar, Patreon da modcuların aylık ne kadar kazandıklarını görseler kafayı yerler heralde.
    Yoo ben bağış almasınlar demiyorum kimseye, oyuna sahip olan insanların hepsi modlara ücretsiz olarak erişebildiği sürece bunda hiçbir sakınca yok. Zaten yapımcılar da bu şekilde düşünüyor genelde.

Ama, satış ve bağış aynı şey mi peki?
  • quote:

Ben de farklı bir şey söylemedim. Hepsi yasak olmalı dedim. Bölüm kapatılmalı dedim. İngilizce bilmeyen birinin 2020 ekosisteminde hayatta kalması zor. Millet İngilizce öğrensin dedim.

Alıntıları Göster
    Hocam sen baya linç peşindesin sanırım
  • byflash kullanıcısına yanıt
    Beni intihal peşinde koşan insanlardan kendi şark kurnazlıkları kurtarmıştır hep; o tip küçük şerefsizliklerin peşindeki insanlara fiyat verdiğimde google translate gibi çalışan makineler olduğumuzu zannettiklerinden "o fiyat çoğ bağalı yav" diye tepki verirler, dolayısıyla hayır. Zaten akademik bir şeyler isteyen kişilere inthal durumunda ihbar edileceklerini belirtiyordum en son o işleri yaparken. EULA falan gibi ticari anlaşmaları hazırlayan profesyoneller var, onlar çevrilmez zaten. Gazete veya dergi makalesini de çevirttikten sonra yayınlayamayacağın için bana getirip çevirtmezsin. (Zaten yazılı da yapmıyorum ben bir beş senedir falan yani hadi bir şekilde yukarıdaki mevzuları aştın işin o kısmı olacak sdjhkasjhdkjas)

Benim ahlaki tutumum zaten az çok ortadadır diye tahmin ediyorum.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.