Şimdi Ara

Ücretli/Ücretsiz/Makine Çeviri Tartışma Konusu (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
501
Cevap
6
Favori
7.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: NeloAngelo

Moodlar ücretsiz degilmi heryerde para ile satan varmı steamde falan

Alıntıları Göster
    Minecraft a mod yapan çok yetenekli ve uzun yıllardır takip ettiğim birisi var. Sonic Ether.

Sana Patreon sayfasını da atayım kendin de gör ne kadar destekçisi, ne kadar kazandığını kendinde görmüş olursun.

7,175 destekçisi var ve Aylık kazancı Patreon üzerinden $59,507. Yani adam aylık 60.000 Dolar kazanıyor Minecraft a mod yapıyor.

Yani bu basit bir örnek. Translation yapan ekiolerde var Patreon da. Onların da neredeyse ortalama 1.000 destekçisi var

https://www.patreon.com/sonicether

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kaynak:https://legal.ubi.com/termsofuse/en-INTL

Ücretli/Ücretsiz/Makine Çeviri Tartışma Konusu

Bu ikisi Ubisoft içeriğinden. Ubisoft'un hiçbir oyununda modlama serbest değil.

Birileri modlamak serbest demiş de :D Yok öyle bir şey. Bazı firmalar desteklerken bazıları da kesin çizgileri çekmiştir.
    Kısaca öyle her oyunda modlamak yasak diyemeyeceğimiz gibi her oyunda da haktır diyemeyiz!
    Dolayısıyla hak olmayınca para kazanamazsınız! (Hak olunca para kazanabilir misiniz bu da yine oyun yapımcısının izni dahilindedir!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoomBookTR -- 26 Ekim 2019; 17:58:53 >

• Rockstar da modlamaya inanılmaz karşı olan bir firmaydı. Hatta gta v'de en ufak mod farkederse ban atıyordu. Millet tepki gösterip olumsuz incelemeleri yağdırınca steama (bi ara gta v incelemeleri son derece olumsuza dönmüştü) geri adım atmak zorunda kalmışlardı. O yüzden ubisoftun böyle demesinin çok bir önemi yok. Animus'u AC yamalarını ücretli yapıyor abonelere önceden veriyor diyerek şikayet edin sonuç alabilecek misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adol125 -- 26 Ekim 2019; 18:30:46 >
  • Dediklerinizden yola çıkarsak ücretsiz yama yapınca mod yapmak hak mı oluyor peki? Eğer ücretli yamalara bu sebepten karşı çıkan birisi varsa kendisi ile çelişmemek adına ücretsiz yamalara da karşı çıkmalı. Adamlar satış sözleşmesinde ücretli modlama mı yasak demişler komple mi? Bu konuları sürekli ağzına dolayanların derdi genelde üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir kısa ve net.

• Ubi'nin çokta umurumdaydı zaten bu ülkede ki mod üstünden kazanılan paralar vs. bir tane oyununa bile türkçe dili çok görenlerin üstünden kendini tatmin etmekte moda oldu sanırım.

Koca firmalar dahil konsolları çıkış sonrası kısa sürede pc için çıkan emulatörlerine en ufak yaptırımı dahi yapamıyor, bizim tartışmamız ise emek verip ciddi oyunlara çeviri yapan ve bir miktar maddi destek isteyenlere lan bu nasıl olur diyerek buna kafa yormak. Bize düzgün hizmet sunmayı dahi beceremeyen oyun firmalarının eksikliklerini tamamlayalım ama yok yinede yaranılmaz. Siyasete hiç girmek istemem ama bizi yönetenlerin ülkeyi düdüklediği bir devirde neye kafa yoruyoruz şaşıyorum.
  • Hickimse demiyor ki ben kimim, herkes masallah avukat... ve kanunlar konusunda cok bilgili, durust, erdemli.

Masallah masallah, nazar degmesin,

Dunyanin hicbir ulkesinde bu kadar birbirini asagiya cekmeye calisan bir toplum yoktur herhalde. Ucretsiz yapanlarda ucretli yapanlarda altini cizerek soyluyorum surekli sikayet edicem diyen tipler var ya, siz oyununuzu turkce oynayin diye ugrasiyor. Eger para icin sadece bu isi yapmis olsalardi en kral oyundan bile 10 kisiye gelecek 500tl bagis icin ugrasirlar miydi? Milyon dolarlar falan kazanildigini mi dusunuyorsunuz? K. Bakmayin ama ben bu kdr nankor bir toplum hayatimda gormedim. Seni hice sayan firmalarin oyunlarini kalkip senin dilini konusan biri sirf sen anla diye turkceye cevirirken, sen bu adami kalkip sikayet etme planlari yapiyorsun. Hem de seni hice sayip milyonlarda satsada turkce eklemeyen firmalara... hic bir de boyle baktiniz mi olanlara? Hayir hic sanmiyorum herkes armut pis agzima dus. Biri yapsin beles olsun benim olsun da ne olursa olsun...

Biraz empati yapin, seni hice sayan firma mi gozunuzde degerli yoksa gecesini gunduzune katan cevirmen mi? Verecegin 20 lira mi degerli yoksa surekli sacmalayarak kaybettigin onurun mu.

Biz iste birlik olamadigimiz icin kaybediyoruz. Elin garibaniyla ugrasirsaniz gidip hic firmaya baski yapmazsiniz.

Ne de olsa ceviren biri cikar degil mi...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CCC610F8A

Dediklerinizden yola çıkarsak ücretsiz yama yapınca mod yapmak hak mı oluyor peki? Eğer ücretli yamalara bu sebepten karşı çıkan birisi varsa kendisi ile çelişmemek adına ücretsiz yamalara da karşı çıkmalı. Adamlar satış sözleşmesinde ücretli modlama mı yasak demişler komple mi? Bu konuları sürekli ağzına dolayanların derdi genelde üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir kısa ve net.
    öyle bir şey söyledim mi?
    üstteki yazımı dikkatli okursanız ücretli ya da ücretsiz farketmeksizin bütün modlamalar hak ihlaline girer firma açıkca belirtmişse...

o yazı ücretli ücretsiz yazısı değil bütün yamaları kapsayan bir yazıdır ;) dikkatli okuyun lütfen.

sonundaki ibare de gayet açık. orayı cımbızlamaya değmez. boşa çabalamayın. modlamaya izin veren firmalar şunu diyebilir. modlamak serbest ama ticari kazanç elde edilemez diyebilir. yani bu durumda ticari kaygılar hak olmazken modlamaların tamamını yasaklayan ubisoft gibi firmalarda ise ister ücretli ister ücretsiz olsun hiçbir türlü hak değil. adam çizmiş. NET...

modlama diye bahsettiğim genel manada ücretli ve ücretsiz hepsini kapsar! eğer aksini sizin belirttiğiniz gibi bir tabir kullanmak isteseydim ücretli yamalar yasaktır ücretsizler serbesttir derdim ki siz ne demek istediğimi gayet iyi biliyorsunuz. çarpıtmayın lütfen.
    bu forumdakilerin genel problemi galiba bu çarpıtma olayı.

tekrar yazıyorum aynısını. görüldüğü gibi son cümle ücretli yama ile ilgili. onu da şu yüzden yazdım. birisi modlamak serbest ve para ile satılabilir diye ısrarla belirtiyordu :) kimse ücretsiz yama legal demiyor ama ücretli satanların böyle bir dayanağı var :)

"Birileri modlamak serbest demiş de :D Yok öyle bir şey. Bazı firmalar desteklerken bazıları da kesin çizgileri çekmiştir.
    Kısaca öyle her oyunda modlamak yasak diyemeyeceğimiz gibi her oyunda da haktır diyemeyiz!
    Dolayısıyla hak olmayınca para kazanamazsınız! (Hak olunca para kazanabilir misiniz bu da yine oyun yapımcısının izni dahilindedir!)"

• quote:

Orijinalden alıntı: Adol125

Rockstar da modlamaya inanılmaz karşı olan bir firmaydı. Hatta gta v'de en ufak mod farkederse ban atıyordu. Millet tepki gösterip olumsuz incelemeleri yağdırınca steama (bi ara gta v incelemeleri son derece olumsuza dönmüştü) geri adım atmak zorunda kalmışlardı. O yüzden ubisoftun böyle demesinin çok bir önemi yok. Animus'u AC yamalarını ücretli yapıyor abonelere önceden veriyor diyerek şikayet edin sonuç alabilecek misiniz?
    benim öyle bir derdim yok. kimsenin de yoktur eminim.
    ama şu yanlış olan taraf.
    birilerinin ısrarla ücretli yamaya teşvik edici yazıları yine ücretsiz çevirilenlerin verdiği emeği ciddiye almayıp küçümsemesi vs. durumu bu tartışmalara getiriyor sürekli.

O Ubisoft bir hakkını yasal yolla almak için başvursun bakalım neler olacak?
    Kazanır mı kazanmaz mı? Kazanır ki hepimiz de biliyoruz bunu.

Sorun bu değil.
    Sorun firmaların esasen legal çeviriyi kendilerinin yapmamaları... :) Asıl suçlu firmalar o ayrı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: diablero-de

Hickimse demiyor ki ben kimim, herkes masallah avukat... ve kanunlar konusunda cok bilgili, durust, erdemli.

Masallah masallah, nazar degmesin,

Dunyanin hicbir ulkesinde bu kadar birbirini asagiya cekmeye calisan bir toplum yoktur herhalde. Ucretsiz yapanlarda ucretli yapanlarda altini cizerek soyluyorum surekli sikayet edicem diyen tipler var ya, siz oyununuzu turkce oynayin diye ugrasiyor. Eger para icin sadece bu isi yapmis olsalardi en kral oyundan bile 10 kisiye gelecek 500tl bagis icin ugrasirlar miydi? Milyon dolarlar falan kazanildigini mi dusunuyorsunuz? K. Bakmayin ama ben bu kdr nankor bir toplum hayatimda gormedim. Seni hice sayan firmalarin oyunlarini kalkip senin dilini konusan biri sirf sen anla diye turkceye cevirirken, sen bu adami kalkip sikayet etme planlari yapiyorsun. Hem de seni hice sayip milyonlarda satsada turkce eklemeyen firmalara... hic bir de boyle baktiniz mi olanlara? Hayir hic sanmiyorum herkes armut pis agzima dus. Biri yapsin beles olsun benim olsun da ne olursa olsun...

Biraz empati yapin, seni hice sayan firma mi gozunuzde degerli yoksa gecesini gunduzune katan cevirmen mi? Verecegin 20 lira mi degerli yoksa surekli sacmalayarak kaybettigin onurun mu.

Biz iste birlik olamadigimiz icin kaybediyoruz. Elin garibaniyla ugrasirsaniz gidip hic firmaya baski yapmazsiniz.

Ne de olsa ceviren biri cikar degil mi...
    haklısın ancak ortada yapılan illegal işi legal diye para kazanmak serbest bahaneleri atmasınlar da bişey demeyelim. saçmalayıp önce kendileri inanıyolar ya buna gülüyorum :)
    yine ücretsiz emek verenlere hiç bişey demesinler biz de bu adamlara destek olalım ve alkışlayalım.
    sorunun kaynağı bu. Önce saygılı olmayı öğrenmeliyiz. Aksi durumda kimsenin bişey dediği yok gerçekten.

Saygısızca yapılan tonla yorum gördüm son dönemde. Özellikle ücretsiz yapılan yamalarda oldu bu durumlar. Yönetici de zaten konunun başında belirtmiş. Bu yüzden herkes işine baksın. Tartışma falan olmaz zaten.

• diablero-de D kullanıcısına yanıt
    Durun hocam daha bitmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R-10 -- 26 Ekim 2019; 19:28:30 >
  • Burası modlama serbest mi değil mi tartışma konusu değil. Ücretli ücretsiz konusu. Doğal olarak bu konu çerçevesinde konuşuluyor.

Olayı geniş perdeden en baştan incelersek şöyle bir durum karşımıza çıkıyor.

Ücretli yamaya karşı olanlar diyor ki yaptığınız yasal değil oyun firmasından izin almanız gerekiyor.

Ücretli yapanlar da yaptıklarının yasadışı olmadığını söylüyor.

Senin gibi biri de çıkıp diyor ki bak ubisoft izin vermemiş.

Bu sefer de şöyle bir durum ortaya çıkıyor ücretli yamaya karşı çıkmanın bir mantığı kalmıyor çünkü bunun ücretsizine de izin verilmemiş. Yani bu tartışmanın temeli ücretli yamaya karşı çıkıştan kaynaklı.

Ubisofta gelecek olursak temel olarak ülkenin kanunları geçerlidir. Bir firmanın aldığı karar ile devlet kimseye ceza veremez. Kanunlarda sadece korsan kopya dağıtımının suç olduğu yazar. Tersine mühendislik konusu ise ucu açık bir meseledir. Eğer bu tarz dosyaların üzerinde oynamanın gerçekten telif durumu olsaydı internet üzerinde mod sitelerinde bunlara izin verilmez telif atılırdı. Xentax ve zenhax gibi siteler telif manyağı olur kapanırdı. Bir örnek vereyim bu konuyla ilgili xentaxta veya zenhax ta tam hatırlamıyorum. Beyond two souls u bir ekip tersine mühendislik yoluyla pcye port etmeye başlamıştı. Belirli bir aşamaya geldikten sonra firmadan telif uyarısı geldiği için proje durduruldu çünkü pcye port edilmesi demek korsan bir kopya oluşturmak anlamına geldiği için bu olay açıkça suçtur ve cezası vardır. Ama bu sitelerde Beyond two souls için araçlar, dosyalar hatta 3d modellemeleri paylaşıldığı halde onlarda böyle bir telif söz konusu değil.

Ha firma kendince cezai işlemler uygulayabilir. Dosyalar düzenlendiği takdirde banlamak gibi ki ubisoft bunu yapıyor zaten.

• Ne güzel tartışmalı konu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yamalar ücretli olsun ama çeviri işi yapan arkadaşlar da biraz sürümden kazansın, fiyatı uygun olsun, ek bir program da dayatmasınlar, zaten uygun fiyatlı olursa bir çok kişi alacaktır. bir süre sonra da öğrenci, geliri olmayan vs. arkadaşlar için yama ücretsiz yayınlansın. bence en makul yöntem budur ya da bağış gibi de yapılabilir, ufak bir alt sınır belirlenir, bağış yapanlara yama sunulur. 20-30tl üzeri yama fiyatları hoş değil diye düşünüyorum.
  • O değilde yamaya puan verme falan olsun, translate yama yapanlar konularında bunu belirtsinler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CCC610F8A

Burası modlama serbest mi değil mi tartışma konusu değil. Ücretli ücretsiz konusu. Doğal olarak bu konu çerçevesinde konuşuluyor.

Olayı geniş perdeden en baştan incelersek şöyle bir durum karşımıza çıkıyor.

Ücretli yamaya karşı olanlar diyor ki yaptığınız yasal değil oyun firmasından izin almanız gerekiyor.

Ücretli yapanlar da yaptıklarının yasadışı olmadığını söylüyor.

Senin gibi biri de çıkıp diyor ki bak ubisoft izin vermemiş.

Bu sefer de şöyle bir durum ortaya çıkıyor ücretli yamaya karşı çıkmanın bir mantığı kalmıyor çünkü bunun ücretsizine de izin verilmemiş. Yani bu tartışmanın temeli ücretli yamaya karşı çıkıştan kaynaklı.

Ubisofta gelecek olursak temel olarak ülkenin kanunları geçerlidir. Bir firmanın aldığı karar ile devlet kimseye ceza veremez. Kanunlarda sadece korsan kopya dağıtımının suç olduğu yazar. Tersine mühendislik konusu ise ucu açık bir meseledir. Eğer bu tarz dosyaların üzerinde oynamanın gerçekten telif durumu olsaydı internet üzerinde mod sitelerinde bunlara izin verilmez telif atılırdı. Xentax ve zenhax gibi siteler telif manyağı olur kapanırdı. Bir örnek vereyim bu konuyla ilgili xentaxta veya zenhax ta tam hatırlamıyorum. Beyond two souls u bir ekip tersine mühendislik yoluyla pcye port etmeye başlamıştı. Belirli bir aşamaya geldikten sonra firmadan telif uyarısı geldiği için proje durduruldu çünkü pcye port edilmesi demek korsan bir kopya oluşturmak anlamına geldiği için bu olay açıkça suçtur ve cezası vardır. Ama bu sitelerde Beyond two souls için araçlar, dosyalar hatta 3d modellemeleri paylaşıldığı halde onlarda böyle bir telif söz konusu değil.

Ha firma kendince cezai işlemler uygulayabilir. Dosyalar düzenlendiği takdirde banlamak gibi ki ubisoft bunu yapıyor zaten.
    söylediğim net! bütün tartışmaların aslında boş olduğunu anlattığım bir yazı ama anlayabilene :)

kısaca ne ücretli ne ücretsiz yama tam anlamıyla legal. duruma göre firmaya göre değişiyor.

bizim ülkede de telif haklarıyla ilgili kanunlar var ve mevcut. yani yine söylüyorum bir aksilik durumunda direkt haksız duruma düşer kişiler ama firmalar umursamıyor ya da uğraşmıyor o ayrı bir olay. çünkü sonuç olarak onların yapması gereken görevi bizzat bir grup üstleniyor ve bu sebepten satışlar + yönde oluyor genelde. bu sebeple adamlar ses çıkarmıyor.

Crackleme olayı da farksız aslında ama direkt satışları etkilediğinden bu kadar ses ondan çıkıyor :)

Mesajının bir kısmına gelecek olursak 2 kısmın da birbirine haklıyım haksızsın noktasında söylediğim net... ücretli veya ücretsiz yama çıkaran farketmeksizin firmanın aldığı tavra göre legal işlemdir ya da değildir. kısaca uzatmaya gerek yok. herkes işine baksın. birinin yaptığı işe kimse çamur atmasın. bundan daha gayri uzatmaya lüzum yok. durumu herkes bilsin. kimse kimsenin işine karışmasın yani. zaten bu ücretli ücretsiz yama tartışmalarının çıkış sebebi bu çamur atma ya da bağcıyı dövme. biri ücretsiz yama yaptı diye cümle alem saldırıyosa ücretli gruptan burada tabi ki bu konu tartışılır. aksi durumda dediğim gibi herkes işine baksa hiç polemik olmaksızın herşey olumlu yönde devam eder.

iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

O değilde yamaya puan verme falan olsun, translate yama yapanlar konularında bunu belirtsinler.
    translate yama yı yasaklattılar forumda bırak belirtmeyi sanki suç gibi sayılıyor mubarek, ticari yama yapıcılar ve bir kısım elitist tavırlı oyuncular öcü gibi gösteriyor translate çeviriyi halende akıllanmadılar
  • Translate yamanın yasaklanması bence yanlış ama belirtmeyen çok kişi vardı. Belirttikleri sürece bence sorun yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.