Şimdi Ara

Ücreti neyse vereceğim Algoritma ödev!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1) Aşağıda, sözde kod şeklinde verilen algoritma bir dizinin elemanları arasında birbirine en yakın iki elemanın uzaklığını vermektedir. (Uzaklık, elemanların sayı değerleri farkının mutlak değeri şeklinde kabul edilmiştir.)

Algoritma MinUzaklik (A[0 … n − 1])
    // Girdi: pozitif tamsayılardan oluşan A[0 … n − 1] dizisi
    // Çıktı: Dizinin en yakın iki elemanı arasındaki uzaklık değeri
    dmin ← ∞
    for i ← 0 to n − 1 do
    for j ← 0 to n − 1 do
    if i ≠ j and |A[ i ] − A[ j ]| < dmin
    dmin ← |A[ i ] − A[ j ]|
    return dmin

Bu algoritmayı daha etkin hale getirmek için gerekli gördüğünüz tüm geliştirmeleri yaparak sözde kodu yeniden yazınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgkn_akklc76 -- 11 Mayıs 2020; 21:20:52 >

• Kendi yapmanız gereken basit şeyleri bile buradan ücreti ile yaptırtıp nereye varmayı amaçlıyorsunuz? Neyin kafasındasınız kardeşim? İleride yapmayı ve ne olmayı düşünüyorsunuz? Tabi bunları düşünüyorsanız!

Mezun olunca sıkılmadan kendinize "yazılımcı/mühendis/bilişimci..." diyebilecek misiniz?
  • Stack S kullanıcısına yanıt
    Daha yapmam gereken gırla ödev var buna zaman ayıramayacağım için 0 alacağıma, birine ücretiyle yaptırayım en azından 1 ödev aradan cıksın diye dusundum bilip bilmeden yargısız infaz da bulunmayın!
  • Ödevlerin hepsini yapıp hakkını verip öyle diploma alacaksın. Boşuna verilmiyor o dersler. Yoksa kalacaksın o kadar!
  • Stack S kullanıcısına yanıt
    tamam paşam, yeter ki senin paşa gönlün istesin ben kalırım. Okul 1 sene daha uzar alt tarafı, sıkıntı yok.
  • sadece sıralama algoritmalarına (ilk soru bubble sort) bakarsan tüm soruları yapabilirsin. soruya yolu gösterdim, paran cebinde kalsın kendin yaparsın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ücret 500TL gibi ilan edersen ilgi artabilir. böyle akademik soruyu gönüllü çözecek kişi bulamazsın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • fatihdogmus F kullanıcısına yanıt
    Eve gidince bakacagım yardımın için teşekkürler

• Aga gönüllü demedim ki zaten :) ücretiyle yazdım başlığa. 500 lira dersem de altından kalkmam zor olur :D

• bubble sort un ise yarayacagini dusunmuyorum cunku verilen algoriitma O(n^2) ve bubble sort da O(n^2).
    Tavsiyem once merge ya da quick sort ile sortla O(nlogn)
    sonra diziyi bastan sona ikiser ikiser karsilastirarak en az uzakligi bul O(n)

toplam runtime da O(n) + O(nlogn) den O(n) olur ve algoritmamiz efficient hale gelir.

Ama sunlari soyleyeyim merge sortta N elemanli ekstra bir array olusturuyoruz yani yuksek N degerleri icin sikinti.
    Diger taraftan quick sort worst case'de O(n^2) oluyo ondan dolayi pivot seciminde az dikkat et.

Lomuto ve hoare algorithme bakabilirsin onun icin
    https://www.geeksforgeeks.org/hoares-vs-lomuto-partition-scheme-quicksort/

bu arada ben de hala ogrenciyim sadece bildigim kadariyla cozdum dogrulunu garanti etmiyorum :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makmakmakxd -- 11 Mayıs 2020; 22:35:32 >

• makmakmakxd M kullanıcısına yanıt
    reis ben şöyle bir kod buldum.
    bunu sözde kod haline getirip hocaya yollamayı düşünüyorum fakat tam emin değilim doğruluğundan bir de sen bakar mısın sana zahmet?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgkn_akklc76 -- 11 Mayıs 2020; 23:17:19 >
  • parametredeki x ve y ne anlamadim
    https://www.geeksforgeeks.org/find-the-minimum-distance-between-two-numbers/

Reis kodu buradan aldım.
    Anlaman için buraya bakabilirsin.

• o sitedeki kod birbirine en yakin iki sayiyi vermiyor, verilen iki sayinin arasindaki en kucuk uzakligi buluor
    aa aynen şimdi farkettim ben de, çok teşekkürler.https://stackoverflow.com/questions/5082756/finding-the-distance-between-the-two-closest-elements-in-an-array-of-numbers
    Bir de şöyle bir şey buldum reis cevaplanmış galiba buraya da bi bakar mısın :)

Bir de ayrıyeten şöyle bir kod buldum.
    cevap bu kod heralde ama bu sözde kod mu veya hangi dille yazılmış anlamadım (söz de kod heralde) cevap buysa kodu biraz türkçeleştirmek için prev yerine vs ne yazabilirim :)

ALGORITHM Mindistance(a[0...n-1])
    Input: Array[0..n-1] of numbers
    Output: Minimum Distance between two of its elements (given X and Y)
    dmin -> ∞
    for i = 0 to n-1 do
    if(A == X || A == Y)
    prev = i
    break
    for i to n-1 do
    if (A == X || A == Y)
    if ( A[prev] != A && (i - prev) < dmin )
    dmin = i - prev
    prev = i
    else
    prev = i
    return dmin
    Here Given element are X and Y .
    Time Complexity: O(n)

Ben şöyle yapıp gönderdim hocaya: (önceki yerine j yazsam daha mı iyi olurdu?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgkn_akklc76 -- 12 Mayıs 2020; 11:19:50 >

• dgkn_akklc76 kullanıcısına yanıt
    o ilk yolladigin sitedekinin run time i O(n^2). Daha efficient bir hale gelmemis hocanin verdigi kodla ayni,

O yolladigin kodu hocanin kabul edecegini dusunmuyorum acikcasi cunku o kod oncekji cevabimda soyledigim gibi bence X ve Y arasindaki en kisa mesafeyi veriyor. Sana tum elementler arasindaki en kisa mesafe lazim. Ilk basta yazdigim gibi yazsaydin keske O(nlogn)'de halledebilirdin bence ama sen bilirsin.
    kodu buradan aldım reis.
  • iste ben de diyorum ki o kodda X ve Y onceden verilmis. Arguman olarak da almiyor o algoritma benim kafama cok yatmadi acikscasi. Belki ben anlayamamisimdir bilmiyorum
    Anladım reis hocaya gönderdik artık :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.