Şimdi Ara

Uçak Mühendisliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
51.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizce nasıl bir bölüm? ÖSS de itü yada odtü istiyorum ve uçak mühendisliği seçmeyi düşünüyorum.

• Ha! Bence şahane bölüm, ama EA-2 'den girdiğim için seçemiyorum, cok isterdim
    Havacılık hizla gelişiyor, hem dünyada hem ülkemizde, dolayısıyla iyi uçak mühendislerine de ihtiyac artiyormus duyduguma gore. Puanın yetiyorsa hic düsünmeden yaz derim..
  • Yani bende bu yüzden seçmeyi düşünüyorum. Gelecekte iş bulabilecek bölümlerden biride uçak mühendisliğidir diye düşünüyorum. Elektrik Elektronik bölümlerinden bile çok daha fazla iş imkanı olacağını düşünüyorum. dogrutercih.com dada söyleyişileri izledim ve tanıtıma gelen bir kaç mühendisle görüştüm. Bu bölümü yurtdışında okumam gerektiğini söyleyenler var tabi. Ben 4 senelik itü yada odtü bitirip yurtdışında yükseklisans ve doktora yapmak istiyorum.
  • dostum odtü havacılıktayım soruların varsa yardımcı olabilirim

başka bir arkadşta sormuştu ona yazdığım cevabı aynen yazıyorum

quote:

3.sınıfa geçtim hayırlısıyla, şimdi ben sana kısaca odtü havacılık ve uzay mühendisliğini anlatayım.Hocam önce adında uzay geçince insanlar (bu insanlardan kasıt cahil , görgüsüz insanlar) ne o astronot mu olcan, hava durumumu suncan tarzında laflar edeiliyor hatta konuyu gördüm, bir kıro ytü de bilgisayar müh oku daha iyi diyor, bu insanlar bölümden anlamıyor.

gel gelelim bölüme , bölümde uzay diye bir oaly yok, akademik olarka seçmelilerde var ama kimse almıyor, o yüzdeden öyle ders açılmıyor.

görevi, çok kolay bir tabirle, uçağın herşeyisin...

atıyorum aerodinamik alanında uzmanlaşırsın uçuş sistemleriyle ilgilenirsin kanat olur rudder olur vs vs.Onları dizayn etmek bile başlı başına kaç tane mühendisin yapabilceği iş

ya da propulsion yani itki alanında alırsın son sınıf derslerini, uçak motoruyla ilgilenirsin..ve unutma uçak motoru normal motorla aynı şey değildir.(çünkü bazı kırolar çıkar derki makine müh de sizin işinizi yapar , öyle bir olay imkansız, aerodinamk , uçuş mekaniği vs vs dersler sırf bizim bölüme özgüdür)

ve hatta sen makine müh görevinide yaprsın, çünkü uçak çok daha komplikedir ve bizim bölümden mezun olanların bazıları otomotiv fabrikasında çalışır

gelelim iş olanaklarına,

öngörü bir;

ya hemşerim türkiyede uçak mı var da sen uçak mühendisi oluyorsun

cevap bir,

bizim bölüm sadece senede 60 kişi alır ve havacılık endüstiris için bu sayı oldukça azdır, bu yüzden bölümü bitirip işsiz kalana gerizekalı gözüyle bakılır

nerede çalışılır;

tai tei, aselsan havelsan vs vs

bizim bölümün uçak mühendisliğinde bir artısıda havacılık olarak okuduğu için roketsan ve savunma sanayine rahtlıkla girebilirsin,

bölümü bana yazdıran abi 2.5 la bitirdi taiye girdi daha sonra tai den çıktı tübitaka girdi ...tübitakta kendimi daha çok geliştirebilirim dedi...

ve dikkat edersen öss puanlarına makineden 2 puan falan düşük, makineyle eşğder

zaten ilk 2 sınıfı tıpatıp aynı makineyle 3 4 farklı....

ve odtü havacılık'ın bir artısı ingilizce eğiti, yurtdışı olanağ çok çok çok daha fazla....

kolay gelsin ayrıca hasanhzl arkdaşımızda yeni mezun oldu bizim bölümden

• uçak mühendisi olnca uçak yapmican illa. araba fabrikalarnda da çalşrsn..
  • 1. tercihim odtü uçak uzay mühendisliği olucak ankarada oturduğum için ancak odtü ile itü nün eğitimde bir farkı varmı bu bölümde?

odtü diplomasıyla avrupaya gidersem kabul ederlermi? en azından yükseklisansla gitsem örneğin
  • quote:

Orjinalden alıntı: FirstClass

1. tercihim odtü uçak uzay mühendisliği olucak ankarada oturduğum için ancak odtü ile itü nün eğitimde bir farkı varmı bu bölümde?

odtü diplomasıyla avrupaya gidersem kabul ederlermi? en azından yükseklisansla gitsem örneğin

kabul ederler mi derken , odtü yü kabul etmeyeceklerde neyi edecekler

ae.metu.edu.tr ye ordan people ye gir

dikkat edersen tüm bölüm hocaları yurtdışı master doktora yapmış hocalardır

• puanın yetiyorsa gözünü kırpmadan yazmalısın hiç başka şeylerle kafanı yorma..
  • sen bu bölüme gir gerisini düşünme zaten gelecek kaygın olmaz
  • Çok doğru bir karar olur bu bölümü seçmeniz...
    ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği gibisi yok:) Hani bölümden diğer arkadaşlar güzel anlatmışlar zaten. ben de şu yönününden bahsediyim biraz.Bizim bölümdeki sıcaklıgı, hocalarla olan ilişkileri (sayımızın da az olmasından dolayı biraz da) başka bi bölmde bulamazsın odtüde bence.Eğer kazanırsanız hemen ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluguna gelin daha hazırlık,birinci sınıftan herkesle kaynaşır bölümü daha iyi tanırsınız :D
  • Uçaklara,fiziğe ilgin varsa ve puanın yüksekse ODTÜ Havacılık ve Uzay mühendisliğine git derim.Bu 3 ünden biri sakatsa biraz düşün.
  • arkadaşlar bu bölümler biraz fantezi bölümler.sanki tai aselsan sürekli mühendis alıyomuş gibi kendinizi kandırmayın.amerikan loocked martin firmasına girerseniz durum başka ayrıca airbus ve boeing firmaları için de geçerli.ama türkiyede deiller malesef..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ata_1923

arkadaşlar bu bölümler biraz fantezi bölümler.sanki tai aselsan sürekli mühendis alıyomuş gibi kendinizi kandırmayın.amerikan loocked martin firmasına girerseniz durum başka ayrıca airbus ve boeing firmaları için de geçerli.ama türkiyede deiller malesef..

Aynen.
  • quote:

arkadaşlar bu bölümler biraz fantezi bölümler.sanki tai aselsan sürekli mühendis alıyomuş gibi kendinizi kandırmayın.amerikan loocked martin firmasına girerseniz durum başka ayrıca airbus ve boeing firmaları için de geçerli.ama türkiyede deiller malesef..

Nedense biz sadece Aselsan, Roketsan, TAI'ye girebiliyormuşuz gibi bir önyargı oluşmuş. Kaç tane tanıdığınız Havacılık ve Uzay Müh. var acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bloodwayne

quote:

Aynen.

Dohdur olun siz hemde jinekolog olunda fanteziyi görün (yurdum insanı yatmaya amma meyilli arkadaş) No pain no gain!

• "Uçak Mühendisliği" sadece İTÜ'de var. "Havacılık ve Uzay Mühendisliği" de sadece ODTÜ'de var.

Eğer uygun puana ve başarı sırasına sahip olabilirsen düşünmeni öneririm. Gayet iyi bölümler.

Tabii sen önce derslerine, ÖSS/YGS-LYS'ye iyice asıl da. Çünkü her yıl son yerleşen öğrencinin başarı sırası ve bundan dolayı taban puanı yükseklerde. Baba bölümler çünkü. İnşallah istediğin gibi geçer sınavın, tercih döneminde daha çok düşünürsün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 4 Aralık 2009; 20:52:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasan_hzl

quote:

Nedense biz sadece Aselsan, Roketsan, TAI'ye girebiliyormuşuz gibi bir önyargı oluşmuş. Kaç tane tanıdığınız Havacılık ve Uzay Müh. var acaba?

Zaten bildiğim kadarıyla "Havacılık ve Uzay Mühendisi" diye kalıplaşmış bir ünvan yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: hun_Mykon

uçak mühendisi olnca uçak yapmican illa. araba fabrikalarnda da çalşrsn..

Otomotiv Mühendisliği?
  • Uçak mühendisi sadece uçaklarla ilgilenen yerlerde çalışacak diye birşey yok,ona bakarsanız BOSCH da uçak mühendisi arıyor.Bölüm olarak iyi bölüm,odtü-itü ztn açıkta kalmazsın ama benim tavsiyem bölümün seninle örtüşüp örtüşmediği.Misal fiziği sevmezsin kimyayı seversin o zaman bu tür bölümlerde zorluk çekersin.Tercik yapmadan önce iyi araştırmak gerekir,sonra sıkıntı yaşarsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Orijinalden alıntı: hasan_hzl

quote:

Zaten bildiğim kadarıyla "Havacılık ve Uzay Mühendisi" diye kalıplaşmış bir ünvan yok.

Kalıplaşmış? Kalıplaşsa ne yazar, kalıplaşmasa ne yazar?. Ben şu anda çalıştığım şirkette Havacılık ve Uzay Mühendisi olarak adlandırılıyorsam daha ne. Elektrik-Elektronik kalıplaşmışta ne olmuş? İyi üni.ler hariç çoğu işsiz ya da bi gıdım maaşa çalışıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasan_hzl -- 5 Aralık 2009; 15:14:13 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.