Şimdi Ara

uçak , havacılık ve uzay son durum?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • itü uçak ve odtü havacılk ve uzay bölümleri için dh eski mesajlarını okudum ama şu an için iş durumu konusunda korkum var, gerçekten bu bölümleri okumuş veya okuyan varsa yardımcı olabilirse sevinirim. teşekkür ederim.

bi de itü uçak %30 ing. tutuyor. bu ilerisi için sorun olur mu? yoksa % ing. olan odtü hav. ve uzay mı seçsem?

bi de bu bölümler arasında ne kadar fark var meslek hayatında?

• eskiden bir arkadaşa attığım mailin aynısını sana gönderiyorum, şu an fazla vaktim yok ama soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım

quote:

4.sınıfa geçtim hayırlısıyla, şimdi ben sana kısaca odtü havacılık ve uzay mühendisliğini anlatayım.Hocam önce adında uzay geçince insanlar (bu insanlardan kasıt cahil , görgüsüz insanlar) ne o astronot mu olcan, hava durumumu suncan tarzında laflar edeiliyor hatta konuyu gördüm, bir kıro ytü de bilgisayar müh oku daha iyi diyor, bu insanlar bölümden anlamıyor.

gel gelelim bölüme , bölümde uzay diye bir oaly yok, akademik olarka seçmelilerde var ama kimse almıyor, o yüzdeden öyle ders açılmıyor.

görevi, çok kolay bir tabirle, uçağın herşeyisin...

atıyorum aerodinamik alanında uzmanlaşırsın uçuş sistemleriyle ilgilenirsin kanat olur rudder olur vs vs.Onları dizayn etmek bile başlı başına kaç tane mühendisin yapabilceği iş

ya da propulsion yani itki alanında alırsın son sınıf derslerini, uçak motoruyla ilgilenirsin..ve unutma uçak motoru normal motorla aynı şey değildir.(çünkü bazı kırolar çıkar derki makine müh de sizin işinizi yapar , öyle bir olay imkansız, aerodinamk , uçuş mekaniği vs vs dersler sırf bizim bölüme özgüdür)

ve hatta sen makine müh görevinide yaprsın, çünkü uçak çok daha komplikedir ve bizim bölümden mezun olanların bazıları otomotiv fabrikasında çalışır

gelelim iş olanaklarına,

öngörü bir;

ya hemşerim türkiyede uçak mı var da sen uçak mühendisi oluyorsun

cevap bir,

bizim bölüm sadece senede 60 kişi alır ve havacılık endüstiris için bu sayı oldukça azdır, bu yüzden bölümü bitirip işsiz kalana gerizekalı gözüyle bakılır

nerede çalışılır;

tai tei, aselsan havelsan vs vs

bizim bölümün uçak mühendisliğinde bir artısıda havacılık olarak okuduğu için roketsan ve savunma sanayine rahtlıkla girebilirsin,

bölümü bana yazdıran abi 2.5 la bitirdi taiye girdi daha sonra tai den çıktı tübitaka girdi ...tübitakta kendimi daha çok geliştirebilirim dedi...

ve dikkat edersen öss puanlarına makineden 2 puan falan düşük, makineyle eşğder

zaten ilk 2 sınıfı tıpatıp aynı makineyle 3 4 farklı....

ve odtü havacılık'ın bir artısı ingilizce eğiti, yurtdışı olanağ çok çok çok daha fazla....

bir arkadaşa gönderdiğmin aynısını gönderiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: srgn03

Uzay Mühendisliği ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacım var.

İTÜ Uçak veya ODTÜ Havacılık ve Uzay olmayacak çok büyük bir ihtimal.

Uzay Mühendisliğine gidersem Uçakla ÇAP yapmayı veya yatay geçişi deneyeceğim ama sadece ona bel bağlamak istemiyorum. Derslerin içeriğiyle ilgili bilgiye sahibim. İş olanaklarıyla ilgili bana bilgi verebilir misiniz? Yani orada çalışır burada çalışır demektense bildiğiniz insanlar varsa örneklerle onları söyleyebilir misiniz? Yoksa internette aynı bilgiler dolaşıyor zaten

Ben bizzat 1 tane roketsanda aerodinamik mühendisi olarak, fordda araç mühendisi olarak çalışan tanıyorum. Diğer çeşitli havayollarında çalışanları saymıyorum bile(bkz: freebird airline, atlas jet, sun express vs.). Bu arada UUBF nin sitesinde uzay müh. çalıştıkları alanlar yazar mesela hava ikmal bakım merkezleri, tai, tei, havelsan, tübitak sage, tübitak uzay, beyaz eşya sanayii, otomotiv sanayii, microsoft gibi bunlar orada çalışan uzay mühendisleri olduğu için yazıyor yoksa süs için değil. Bu söylediklerim uçak müh. için de geçerli. Zaten iş alanlarını kıyaslarsanız mezunların aynı yerlerde çalıştıklarını görürsünüz. Bu arada şunu da belirtmek lazım İTÜ'deki Uzay Müh. eğitimi avrupada verilen Uzay Müh. eğitimi ile aynı değil mesela onlar aerodinamik, compressible aerodinamik, uçak sistemleri, uçak motor tasarımı, robotik gibi dersler almazlar. Bizim Uzay Müh. eğitimi aslında Aerospace Engineering yani Havacılık ve Uzay Müh. şeklinde bunu bölüm hocaları da böyle ifade ediyor fakat ABET yüzünden isim değişikliğine yanaşmıyorlar. Sonuç olarak isime takılmayın arkadaşlar piyasada sizin ne olduğunuz biliniyor. Ayrıca forumda çok görüyorum işte halamın kızı uzay mühendisliği okudu şuan sekreter yok ablamım arkadaşı uzay okudu şuan simitçi gibi şeylere kesinlikle inanmayın. O ''Uzay Müh. okudu, Uzay okudu'' dan kasıtları Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümüdür. Halen daha bizim insanlarımız Astronomi ve türevlerini Uzay Mühendisliği ile aynı bölüm sanıyor ki uzaktan yakından alakası yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aerosoldreams -- 24 Temmuz 2012; 12:40:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: baycan87

eskiden bir arkadaşa attığım mailin aynısını sana gönderiyorum, şu an fazla vaktim yok ama soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım

quote:

4.sınıfa geçtim hayırlısıyla, şimdi ben sana kısaca odtü havacılık ve uzay mühendisliğini anlatayım.Hocam önce adında uzay geçince insanlar (bu insanlardan kasıt cahil , görgüsüz insanlar) ne o astronot mu olcan, hava durumumu suncan tarzında laflar edeiliyor hatta konuyu gördüm, bir kıro ytü de bilgisayar müh oku daha iyi diyor, bu insanlar bölümden anlamıyor.

gel gelelim bölüme , bölümde uzay diye bir oaly yok, akademik olarka seçmelilerde var ama kimse almıyor, o yüzdeden öyle ders açılmıyor.

görevi, çok kolay bir tabirle, uçağın herşeyisin...

atıyorum aerodinamik alanında uzmanlaşırsın uçuş sistemleriyle ilgilenirsin kanat olur rudder olur vs vs.Onları dizayn etmek bile başlı başına kaç tane mühendisin yapabilceği iş

ya da propulsion yani itki alanında alırsın son sınıf derslerini, uçak motoruyla ilgilenirsin..ve unutma uçak motoru normal motorla aynı şey değildir.(çünkü bazı kırolar çıkar derki makine müh de sizin işinizi yapar , öyle bir olay imkansız, aerodinamk , uçuş mekaniği vs vs dersler sırf bizim bölüme özgüdür)

ve hatta sen makine müh görevinide yaprsın, çünkü uçak çok daha komplikedir ve bizim bölümden mezun olanların bazıları otomotiv fabrikasında çalışır

gelelim iş olanaklarına,

öngörü bir;

ya hemşerim türkiyede uçak mı var da sen uçak mühendisi oluyorsun

cevap bir,

bizim bölüm sadece senede 60 kişi alır ve havacılık endüstiris için bu sayı oldukça azdır, bu yüzden bölümü bitirip işsiz kalana gerizekalı gözüyle bakılır

nerede çalışılır;

tai tei, aselsan havelsan vs vs

bizim bölümün uçak mühendisliğinde bir artısıda havacılık olarak okuduğu için roketsan ve savunma sanayine rahtlıkla girebilirsin,

bölümü bana yazdıran abi 2.5 la bitirdi taiye girdi daha sonra tai den çıktı tübitaka girdi ...tübitakta kendimi daha çok geliştirebilirim dedi...

ve dikkat edersen öss puanlarına makineden 2 puan falan düşük, makineyle eşğder

zaten ilk 2 sınıfı tıpatıp aynı makineyle 3 4 farklı....

ve odtü havacılık'ın bir artısı ingilizce eğiti, yurtdışı olanağ çok çok çok daha fazla....

bir arkadaşa gönderdiğmin aynısını gönderiyorum
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZT7 -- 29 Nisan 2013; 14:03:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Haunebu

quote:

Orijinalden alıntı: baycan87

eskiden bir arkadaşa attığım mailin aynısını sana gönderiyorum, şu an fazla vaktim yok ama soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım

quote:

Mezun oldunuz mu? İTÜ Uçak Mühendisliği (İngilizce) düşünüyorum ama gibi benim de aklıma takılan "iş bulabilir miyim?" sorusu oldu. O yüzden kararsızım.

DOSTUM Bulursun merak etme,

• teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
  • bi sorum daha vardı: üniversitelere çap yada yandal yapmak çok mu zordur? mesela itü'de.teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenerli09

bi sorum daha vardı: üniversitelere çap yada yandal yapmak çok mu zordur? mesela itü'de.teşekkür ederim.

Zor ama imkansız değil. Ama çaptan ziyade okumakta olduğun bölümle ilgili kendini geliştirmek daha mantıklı.
  • 6 bininci oldum ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği yazacağım, çocukluk hayalim

Aslında puan geldikten sonra başka bölümlere aklım kaymıştı ama son kararımı verdim bölüm hakkında yıllardır araştırma yapıyorum ve şöyle söyleyeyim sana;

Diyolar ki İTÜ de okursan özel sektör, ODTÜ de okursan devlete çalışırsın. Özel sektör dedikleri yerler bakım ve onarım yerleri istanbul civarındalar, devlet dedikleri tai, roketsan, havelsan, aselsan vs. oluyor. Maaşları da gayet tatmin edici
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mamunda

6 bininci oldum ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği yazacağım, çocukluk hayalim

Aslında puan geldikten sonra başka bölümlere aklım kaymıştı ama son kararımı verdim bölüm hakkında yıllardır araştırma yapıyorum ve şöyle söyleyeyim sana;

Diyolar ki İTÜ de okursan özel sektör, ODTÜ de okursan devlete çalışırsın. Özel sektör dedikleri yerler bakım ve onarım yerleri istanbul civarındalar, devlet dedikleri tai, roketsan, havelsan, aselsan vs. oluyor. Maaşları da gayet tatmin edici

bu konuda uzun bir bilgilendirme oldu;

http://forum.donanimhaber.com/m_54321111/tm.htm

biraz geriye kaymış sanırım konularda, upper yapmak gerek:) THY, Onur Air, Atlas gibi havayolu şirketlerinde İTÜlüler çoğunluktadır. Ankaraaki saydığın kurumlarda ODTÜlüler çoğunluktadır, bu biraz da tercih meselesi aslında.

• quote:

..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZT7 -- 29 Nisan 2013; 14:03:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahkanat

quote:

bu konuda uzun bir bilgilendirme oldu;

http://forum.donanimhaber.com/m_54321111/tm.htm

biraz geriye kaymış sanırım konularda, upper yapmak gerek:) THY, Onur Air, Atlas gibi havayolu şirketlerinde İTÜlüler çoğunluktadır. Ankaraaki saydığın kurumlarda ODTÜlüler çoğunluktadır, bu biraz da tercih meselesi aslında.

Hocam katılıyorum fakat TAI işe alımlarında özellikle ODTÜ'lü mühendisi tercih ediyor daha çok diye duymuştum. Ama tabii ki bu İTÜ'lü TAI'de çalışamaz demek olmuyor Ayrıca konuda THK üniversitesinin çok abartıldığını düşünmekteyim. Sonuçta ilk öğrencisini bu yıl alacak üniversitenin ODTÜ'nün yerini alması için gerçekten çok fazla zamana ihtiyacı var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mamunda -- 25 Temmuz 2012; 0:56:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Haunebu

quote:

Ben de tai, aselsan vb. yerlerde çalışmak istiyorum ama İstanbul'dayım o yüzden kararsızım.

Hocam dediğim gibi İTÜ de okuyup da TAI'de çalışabilirsin.. Ama ODTÜ de bu sanki daha kolay gibi

• TEI Eskişehirde, genel müdürü İTÜ mezunu. orada staj yapmıştım %80i İTÜlü ya da ODTÜlüydü yarıyarıya diyebilirim.
    Havelsan'ın şimdiki ya da önceki genel müdürü İTÜlü.
    Roketsanda, TAIde de çalışan çok İTÜlü var yani;)

şehir de etkiliyor, istanbullu mühendis ankarada çalışmayı çok tercih etmiyor.
    THY ve diğer Havayollarının bizim fakülteyle ilişkileri gerçekten çok sıkı, THY genel müdürü Temel kotil İTÜlüdür. Sivil havacılık hızla büyüyor, THY teknik sabiha gökçene büyük bir bakım merkezi kuruyor.
    sadece havayolları da değil istanbula yakın her iyi firmada İTÜlüler çoğunluktadır. Fordda genelde İTÜ makina mezunları vardır.

Bizim hocalar sürekli Ankaradaki savunma sanayi şirketlerine gidip geliyor, zaten birlikte yürütülen birçok proje var.

lütfen aşağıdaki linkten konudan devam edelim sorularımıza,
    http://forum.donanimhaber.com/m_54321111/mpage_1/f_/key_//tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahkanat

TEI Eskişehirde, genel müdürü İTÜ mezunu. orada staj yapmıştım %80i İTÜlü ya da ODTÜlüydü yarıyarıya diyebilirim.
    Havelsan'ın şimdiki ya da önceki genel müdürü İTÜlü.
    Roketsanda, TAIde de çalışan çok İTÜlü var yani;)

şehir de etkiliyor, istanbullu mühendis ankarada çalışmayı çok tercih etmiyor.
    THY ve diğer Havayollarının bizim fakülteyle ilişkileri gerçekten çok sıkı, THY genel müdürü Temel kotil İTÜlüdür. Sivil havacılık hızla büyüyor, THY teknik sabiha gökçene büyük bir bakım merkezi kuruyor.
    sadece havayolları da değil istanbula yakın her iyi firmada İTÜlüler çoğunluktadır. Fordda genelde İTÜ makina mezunları vardır.

Bizim hocalar sürekli Ankaradaki savunma sanayi şirketlerine gidip geliyor, zaten birlikte yürütülen birçok proje var.

lütfen aşağıdaki linkten konudan devam edelim sorularımıza,
    http://forum.donanimhaber.com/m_54321111/mpage_1/f_/key_//tm.htm

PM. Gelen mesajlarına bakabilir misin?

• peki şununu nasıl yorumlayacaksınız iyi güzel bölümde sürekli puanının düşmesi her sene 400-500 kişi geriye gitmesi neye bağlı

ayrıca tai roketsan gibi yerlere alımlarda torpil geçtiği ve yeteri kadar alım yapmadıkları konusunu nasıl buluyorsunuz sonuçta bu kurumlar bütün mezunları toplayıp götürmüyor ya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canturk222

peki şununu nasıl yorumlayacaksınız iyi güzel bölümde sürekli puanının düşmesi her sene 400-500 kişi geriye gitmesi neye bağlı

ayrıca tai roketsan gibi yerlere alımlarda torpil geçtiği ve yeteri kadar alım yapmadıkları konusunu nasıl buluyorsunuz sonuçta bu kurumlar bütün mezunları toplayıp götürmüyor ya.

Geçen sene düşmedi ki sıralama arttı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huddleston

quote:

peki şununu nasıl yorumlayacaksınız iyi güzel bölümde sürekli puanının düşmesi her sene 400-500 kişi geriye gitmesi neye bağlı

ohtü havacılık ve uzaya bir bak isersen her sene az veya çok düşüyor.
  • quote:

quote:

quote:

Doğrudur düşüyordur. Fakat bunun yanında İTÜ'nün ODTU'ye oranla armtasının sebebini İTÜ'nün geçen sene yaptığı reklam olarak düşünüyorum.

Ayrıca ODTÜ'nün yanılmıyorsam geçen sene elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerinde de bir düşme oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huddleston -- 25 Temmuz 2012; 2:11:40 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Doğrudur düşüyordur. Fakat bunun yanında İTÜ'nün ODTU'ye oranla armtasının sebebini İTÜ'nün geçen sene yaptığı reklam olarak düşünüyorum.

Ayrıca ODTÜ'nün yanılmıyorsam geçen sene elektrik-elektronik, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerinde de bir düşme oldu.

makina sadece 70 kişi düştü elelkrik elektronik ise 200 kişi yükseldi

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.