Şimdi Ara

Ubuntu 18.4 Masaüstü Gözükmüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
2
Favori
1.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar öncelikle. Ben bilgisayarıma linux kurmak istedim ama dağıtımların çoğunda sıkıntı yaşadım sorunlar
    •Elemetary OS yükleniyor ama masaüstü gelimyor
    •Ubuntu 18.04 yükleme ekranında belli yere geldikten sonra donuyor
    •OpenSUSE tüm versiyonları yükleme açılışında donuyor
    •Linux Mint yükleme ekranında donabiliyor veya yüklemede hata veriyor
    •Pardus yükleniyor fakat wifi sorunu var arada çözünürlülük ayar hatası var
    •Kali Linux yükleniyor ama giriş taptıktan sonra masaüstü gözükmüyor

Sonunda uzun uğraşlar sonunda ubuntu 14.4 yükleyerek hallettim sonrasında 18.4'de yükselttim ama masaüstü şifreyi girdikten sonra masaüstü arkaplan resmi hariç hiçbir şey gözükmüyor herhangi bir işlemde yapamıyorum.

Bilgisayar özellikleri;
    -Intel® Coffee Lake Core™ i5-8300H 4C/8T; 8MB L3; 8GT/s; 2.3GHz > 4.0GHz; 45W; 14nm
    -Intel® HM370 Express Chipset
    -8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2666MHz SODIMM
    -4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 128-Bit DX12
    Ubuntu 18.4 Masaüstü Gözükmüyor

• Kullandığınız laptop galiba Monster
  • MX Linux dene arkadaşım
  • Öncelikle sistemi nomodeset değişkeni ile kurun. Ubuntu için kurulum sırasında F6 tuşuna basıp, açılan alandan nomodeset seçeneğini seçeceksiniz. Linux Mint kurulumu yapacaksanız, sistemi uyumluluk kipi ile başlatarak kurulum deneyin.

Kurulum sonrasında Grub menüsü => gelişmiş seçenekler altından kurtarma kipi (recovery mode) seçeneği ile sistemi başlatın. Kurtarma kipi menüsü geldiğinde resume seçeneği ile devam edin. Bu şekilde sistem nomodeset değişkeni ile başlar.

Sistemde tek işletim sistemi varsa, Grub menüsüne ulaşmak için Üst Karakter-Shift (Klasik kip için) ya da ESC (EFI kipi için) tuşuna bamayı denersiniz.

Masaüstüne ulaştığınızda aşağıdaki komutla Nvidia sahipli sürücüsünü kurun. Aşağıdaki komut, Ubuntu, Linux Mint ve EOS için geçerlidir.

sudo ubuntu-drivers autoinstall

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 11 Aralık 2018; 23:47:12 >
  • SirusBro kullanıcısına yanıt
    aynen Monster
  • superpenguen S kullanıcısına yanıt
    Linux Mint'i bir daha denedikten sonra olmazsa MX Linux'u da denerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: bthnlty

Linux Mint'i bir daha denedikten sonra olmazsa MX Linux'u da denerim
    Pek bir bilgim yok açıkçası fakat kurulum kalıbının Kernel sürümünden kaynaklı olarak eğer güncel bir donanıma sahipseniz bazı parametreler ekleyerek kurulum işlemi yapıp daha sonrasında ise bu parametlereli kalıcı olarak gruba eklemeniz gerekli. Örneğin ben bugün Mint 19.1 Cinnamon Beta kurdum ve bir parametre kullandım wifi kartımın çıkardığı sorundan dolayı. Bu arada kurmuşken 19.1 tavsiye ederim baya stabil bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Linux Mint'i dediğiniz gibi denedim açılışta gene dondu
  • quote:

Orijinalden alıntı: bthnlty

Linux Mint'i dediğiniz gibi denedim açılışta gene dondu
    Linux Mint'in Debian tabanlı sürümünü deneyebilirsiniz.https://www.linuxmint.com/download_lmde.php

Ayrıca sistem açılışında aşağıdaki değişkenler denenebilir. Teker teker deneyin.

nouveau.noaccel=1
    acpi=off

Değişkenleri aşğaıdaki videoda anlatıldığı biçimde gireceksiniz, nomodeset yerine bu değişkenleri yazmayı deneyin.

https://linuxmint.com/pictures/screenshots/rosa/nomodeset_efi.webm

Ayrıca indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulmasını yapınız, kurulum sorunları hatalı inmiş ISO dosyalarından kaynaklı olabilir.

ISO dosyasını yazdırdığınız uygulama da önemli, USB belleği biçimlendirdikten sonra Etcher uygulaması ile yazdırmayı deneyiniz.

https://www.balena.io/etcher

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 17 Aralık 2018; 15:2:39 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.