Şimdi Ara

Ubuntu 10.10 beta(TAM SURUM CIKTI!) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
3.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün saat 1 gibi tam sürüm yayınlandı. indirip kurdum. şu anda bi aksaklık yok bende. umarım sorunsuz olur.
  • Netbook Edition olmamış. Yeni arayüz çok kasıyor netbook'u. Windows 7 bile daha hızlı çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoguK@N

Netbook Edition olmamış. Yeni arayüz çok kasıyor netbook'u. Windows 7 bile daha hızlı çalışıyor.

katiliyorum. unity arayuzu henuz cok yeni. her surumde arayuzu tamamiyle degistiriyorlar. ilk netbook remix arayuzu gosteristi fakat stabil ve hizliydi.
  • quote:

Netbook Edition olmamış. Yeni arayüz çok kasıyor netbook'u. Windows 7 bile daha hızlı çalışıyor.

Sorma ekranıda küçültüyor... Ben netbook'da normal ubuntudayım, gayet rahat...
  • bu sefer flashtan kuramıyorum. sanırım o sorun düzeltilmedi.
  • tekrar 32bit kurdum dert aynı görmüyor mahalle var benim modem yok sonra leptopu açtım göründü modem bağlan dedim yine olmadı sildim eskiye devam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

bu sefer flashtan kuramıyorum. sanırım o sorun düzeltilmedi.

Yoo ben flash'dan gayet güzel kurdum.
  • eski toshibamda sorunsuz çalısıyor wirles dahil.:)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Crosshair

bu sefer flashtan kuramıyorum. sanırım o sorun düzeltilmedi.

Yoo ben flash'dan gayet güzel kurdum.

nasıl flash'a yazıyorsun? ben ultraISO ile yazıyorum.
  • windows uzerindeysen once hpformattool ile usb bellegi fat32 olarak bicimlendir daha sonra unetbootin programini indir ve ilk olarak iso'yu daha sonra bellegi sec ve yazdir.
  • Netbookumdaki ubuntu'nun başlangıç diski oluşturma programıyla yazdım ( ya da ona benzer bir adı vardı işte )
  • bende meraktan indirdim 10.10 çalışan cd ve açtım, gel gelelim adamlar çalışır cd'de çözünürlük olarak en fazla 800x600 öngörmüş...
    e böyle de insan bu sisteme meraklandırılmaz ki, tam tersine bir an önce kapatasın geliyor...
  • Bir sorun varmı bana mı öyle geldi, yazılım merkezinden bişey yüklemek isteyince net bağlantısı olmasına ramen bağlantı yok diyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

bende meraktan indirdim 10.10 çalışan cd ve açtım, gel gelelim adamlar çalışır cd'de çözünürlük olarak en fazla 800x600 öngörmüş...
    e böyle de insan bu sisteme meraklandırılmaz ki, tam tersine bir an önce kapatasın geliyor...

hemen hemen tum linux dagitimlarinda ati icin radeonhd, nvidia icin nouveau isimli acik kaynak suruculer varsayilan olarak geliyor. bu suruculer tamamen gonullu ekipler tarafindan ureticilerin verdigi bilgi kirintilari ve ters muhendislik kullanilarak gelistirilmis. cok eski, cok yeni veya arada kalmis bir kac modeli desteklemeyebilir. desteklenen kartlarda cozunurluk bakimindan bir sorun yok.

quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Bir sorun varmı bana mı öyle geldi, yazılım merkezinden bişey yüklemek isteyince net bağlantısı olmasına ramen bağlantı yok diyor ?

boyle bir sorun normal degil. belki yazilim kaynaklari ana sunucu ise yogunluktan dolayi hata veriyor olabilir. sorun devam ediyorsa ag yoneticisi olarak wicd kullanmayi deneyebilirsin.

• Arkadaşlar pardusu bugün deneyeceğim fakat bu ubuntuyuda çok öneriyorlar.10.10 sürmünün türkçe versiyonunu nereden bulabilirim.?
    Ayrıca birde kubuntu varmış ,bunlardan hangisinin görünümü windowsa daha çok benziyor ?

Linuxa ilk defa adım atacağım , ve belli başlı şeyleri yapmasını isterim.Örneğin mp3 çalma, video oynatma, ntfs dosyalarımı görebilme ,oldukça şık bir tema yapısı vs.
    Hangi linux sürümü benim isteklerimi karşılar ?

300 den fazla linux versiyonu varmış, yeni başlayan için içlerinden seçim yapmak oldukça zor.

Ayrıca bir sorum daha var örneğin pardusta çalışmak için yapılmış bir program ,diğer linux versiyonlarınada çalışır mı ?
  • @positroN
    linux'da sürücü sorunlarının farkındayım hocam da kartım fazlasıyla güncel.
    en azından 1600'lü bir çözünürlük çok iyi olurdu bence, 800x600 ve 640x480 çoktan güncelliği yitirdi masaüstünde.
  • simdi soyle; benim kartim gts250. hemen hemen tum dagitimlarda kullanilan acik kaynak nouveau surucusu bu karti 2d olarak (elle 3d) destekliyor ve full hd olarak aciliyor. istersem nvidia'nin kendi geforce suruculerini kurabiliyorum. ornegin kartim gtx460 olsaydi nouveau kart yeni oldugu icin (belki) tanimayacakti ve full hd yerine 800x600 cozunurlugunde acilacakti. yine son cikan gecforce surucusunu yukleyerek her turlu ozelligini kullanabilirdim.
    bazi dagitimlar kapali kaynak geforce veya catalyst surucusunu sisteme koymaktan cekinmedigi icin live cd olarak calisildiginda sorun olmuyor. ubuntu'da da istenirse ubuntu'nun kendi usb araciyla degisikliklari kaydeden live usb olusturulabilir. boylelikle cd gibi cikarinca ayarlari unutmadigi icin surucu kurarak kullanmak mumkun olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRAPS

Arkadaşlar pardusu bugün deneyeceğim fakat bu ubuntuyuda çok öneriyorlar.10.10 sürmünün türkçe versiyonunu nereden bulabilirim.?
    Ayrıca birde kubuntu varmış ,bunlardan hangisinin görünümü windowsa daha çok benziyor ?

Linuxa ilk defa adım atacağım , ve belli başlı şeyleri yapmasını isterim.Örneğin mp3 çalma, video oynatma, ntfs dosyalarımı görebilme ,oldukça şık bir tema yapısı vs.
    Hangi linux sürümü benim isteklerimi karşılar ?

Ayrıca bir sorum daha var örneğin pardusta çalışmak için yapılmış bir program ,diğer linux versiyonlarınada çalışır mı ?

1- Ubuntu'yu kurarken dili türkçe seçerseniz kurulumda yaklaşık 30 mb lik bir update ile dili türkçe olur.

2- Mp3 oynatmayı daha kurarken soruyor zaten.

3- Yazılım merkezinden kodek şeklinde aratıp kur seçtiğiniz anda tüm kodek'leri (flash java vs dahil) tek seferde kurabilirsiniz.

4- Kısa aramalar sonucu bulabileceğiniz yüzlerce tema içinden beğendiğinizi kurup istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz (bu olay windowsta tam bir işkence)

5- Windows'a benzemesi pekte iyi birşey olmazdı :) (Ubuntu kullanımında sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum)

6- Çok fazla linux sürümü kullanmadım ama Ubuntu fazlasıyla işinizi görecektir.

6- Sürümlerde uzantı değişir o yüzden direk olarak çalışmaz, ancak basit (ve zamanla alışacağınız) bir şekilde kendi sürümüze derleyip kurmanız gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: positroN

simdi soyle; benim kartim gts250. hemen hemen tum dagitimlarda kullanilan acik kaynak nouveau surucusu bu karti 2d olarak (elle 3d) destekliyor ve full hd olarak aciliyor. istersem nvidia'nin kendi geforce suruculerini kurabiliyorum. ornegin kartim gtx460 olsaydi nouveau kart yeni oldugu icin (belki) tanimayacakti ve full hd yerine 800x600 cozunurlugunde acilacakti. yine son cikan gecforce surucusunu yukleyerek her turlu ozelligini kullanabilirdim.
    bazi dagitimlar kapali kaynak geforce veya catalyst surucusunu sisteme koymaktan cekinmedigi icin live cd olarak calisildiginda sorun olmuyor. ubuntu'da da istenirse ubuntu'nun kendi usb araciyla degisikliklari kaydeden live usb olusturulabilir. boylelikle cd gibi cikarinca ayarlari unutmadigi icin surucu kurarak kullanmak mumkun olur.

Ekran kartımı geçen hafta GTS 450 ile değiştirdim. Ve dün 10.10 kurdum. Nouveau sürücüsü tam monitörümün tam çözünürlüğüne kadar izin veriyor ama 2D performansı bile vasat ötesi. Phoronix'de sürekli Nouveau'nun testleri çıkıyor ve her zaman da vasat ötesine geçemiyor. Bu yüzden özgür olmasada gayet kararlı ve hızlı çalıştığı için normal GeForce sürücüleriyle kullanıyorum şuanda.

• 64 bit sürümünü indiriyorum şu an... Ne zamandır ara vermiştim Ubuntu'ya, Windows 7 ile dual boot olarak kullanacağım eskisi gibi sanırım...
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.