Şimdi Ara

UBER'e trafikte über ceza (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
1
Favori
3.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ev örneği pek mantıklı olmamış. Çünkü taksi plakaları zamanında çekilişle dağıtılmış. Ne akla hizmet 1 milyon lira değerlere çıkabiliyor veya mali olarak değer biçilebiliyor? Değeri 10 bin lira değil 1 kuruş bile etmemeli. Bak 5 kuruş bile değil, 1 kuruş.

Zamanında 5 milyon İstanbul'a yetecek kadar haybeye taksi plakası dağıtılmış. Eee sonra daha taksi plakası dağıtmayınca ortada dönen bir para sermayesi ve hava parası oluşmuş.

Taksi plakası kavramının yatırım aracı olarak görülmesi taksicilik mesleği önünde duran en büyük engel olmuş oldu. Taksicilik yapmayanın bile taksi plakası var neden? Çünkü para getiriyor... Taksi plakası sahipleri orta çağdaki toprak ağalarının 21. yüzyıldaki versiyonlarıdır. Türkiye'de hala taksicilik=kölelik statüsünde bulunduruluyor.
  • esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    evin değerini durduğu yerden kim 1 milyona çıkarmış peki arkadaşım?10 sene önce atıyorum 100 bin lira eden ev şimdi niye 1 milyon lira bu değer nasıl oluştu?belli bir rant ile oluşmuş bu değerler.taksi plakası da aynı.öyle veya böyle bu değere ulaşmış,bu değer bu plakalara bir şekilde yüklenmiş şimdi bir anda nasıl değersiz bu beş para etmez diyebileceksin?ve en öncemlisi kaçınız taksiniz olsaydı aynı şeyi düşünebilirdiniz?ben burada kimin daha iyi hizmet verdiğini vs sorgulamadım taksicilerin çocğunu ben de sevmem.bu babbaşka birşey yarın öbürgün überi de beğenmeyeceksiniz züber çıkaçac.rekabet tabiki tüketiciye yarar fakat ortada bir gerçek var bir anda değiştiremezsin bunu bıçakla keser gibi.
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Evin değerleri tabii iner çıkar. 100 bin liradan 1 milyona çıkması gibi bir durum garip olur, neden o kadar çıkar ben bilemiyorum orasını. İnşaat ve beton sektörünün de para yüzünden dönmesinden, sürekli daha fazla inşaat yapılmasından dolayı rahatsız biriyim. Hatta keşke Amerika'da ki gibi mahalle tarzı evler olsaydı.

İlk taksi plakası sahipleri piyangodan para çıkar gibi milyon liralık plaka sahibi oldular. Sonrakiler bu plaka sayesinde kat be kat para kazandı. Şimdi de son sahipleri eğer taksi plakaları ortadan kalkarsa, değer kaybederse bizim zararımızı kim karşılayacak diye ağlanıyor. Artık böyle bir şeye girişirken ölçüp tartıp karını zararını iyi düşünüp elinde sonunda böyle bir şeyin başlarına gelebileceklerini düşünselerdi. Milyon liralık plaka alırken kimden güvence aldılarsa ondan zararlarını istesinler. Tabii onlar da hava parasını karşılamak isterlerse buyursunlar.

Taksi plakası aynı değil işte. Rant oluştuysa, oluşturmamalılardı. Taksicilik yapmayana sırf yatırım aracı olduğu için yöneltmemelilerdi. Sırf bu taksi plakası sahipleri zarara uğrayacak diye bu sektör sonsuza kadar aracılık-kölelik ile mi devam edecek? Millet otonom taşımacılık peşindeyken bu aracılık sisteminin taksi plakası sahibinden başka kimseye getirisi yok. Ne gün boyu direksiyon başında dirsek çürüten taksici(!), ne müşteri, ne de devlet açısından...

• quote:

Orijinalden alıntı: ImRoyal

Bu kanun saçmalığına gerçekten inanıyorsun sanırım. Türkiye kanun ülkesi değil. Şehir içinde ya da şehirler arasında verilen bir hizmetin özel teşebbüse aykırı biçimde böyle bir tekelleşme yarattığı hangi kanun ülkesinde görülmüştür? Sorun Türkiye'nin hep bir rant fırsatçılığını cilalaması. Şimdiye kadar rekabet kurumu neredeydi? Ticari plakalar piyasa yaptığında neredeydiler? Türkiye'de aklın ve barışın hakim olması için halkın ayaklanması lazım. Ortada resmen bir tekel var. Kanun falan boş işler. Hiç bir kanun serbest piyasanın özel girişim ruhunu baltalamaz. Plakası olan dışında hiç kimsenin bu özel girişimde bulunamaması sence mantıklı mı? Türkiye'nin rant ve çeteler ülkesi olduğunu anlamak gerekiyor artık. Ceza sa yediniz bunu yapacaksınız? Artık bir şeyler iyiye gitsin istiyorum şu sikindirik ülkede. 32 yıldır yaşıyorum hep bir eziklik ve umutsuzluk hakim. Bana kanun falan boş yapma. Bu ülkede anayasa mahkemesinin aldığı kararı sikindirik bir yerel mahkeme tanımadı.

Kanun halktır. 1 milyon kişinin ceza alma pahasına sergilediği bir davranış kanun haline gelmiyorsa o ülkede seçkinler ve rantçı domuzlar dışında kimsenin sözü geçmiyor demektir.

Anlattığın ülkemizin sorunu.Öncelikle At'la Deve'yi birbirinden ayırmanız gerek.Hala yazılarımdan aynı fikirde olduğumuz kanaatini dahi çıkaramamışsınız.Ticari taksi plaka çıkarma Valilik oluru ve İçişleri Bakanlığı onayıyla gerçekleşir.Geneli bilgilendirme adına mevcut kanunu en basit haliyle anlattım.Ve maalesef anlattığınız gibi Anayasa Mahkemesi kararını bile dinlemeyen mahkeme var.Ama burda da şöyle bir katakulle var.Anayasa Mahkemesi kararını tavsiye mektubu gibi yayınlarsa yerel mahkemeler buna uyma zorunluluğu karar değiştirme zorunluluğu yok.Anayasa Mahkemesi meclisten çıkan kanunlarıda sadece Anayasa aykırı olup olmadığına göre değerlendirebilir.Neyse mevzuat anlat anlat bitmez.

Sonuç olarak ülkemizde yöneticiler,son kararı verenler,seçilmişler "ne şiş yansın ne kebap" mantığıyla gittiği sürece daha çook isyan edersiniz ve ederiz.

• esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    emlaktada arz talebe göre iner çıkar.bir bölgeye bir ilçeye şehre rağbet artarsa fiyatıda ona göre artar bu çok basit kapital ekonomi kuralı.hatta birincisi diyebliriz belkide.taksi plakası da zamanla böyle olmuş aynı şey neresini anlamıyorsun yazdığımın ben de onu anlamadım.piyangodan çıkmadı o zamanlar usul öyleydi öyle geldi öyle gitti 5-10 senelik olayda değil bu çok daha gerilere gidiyor.oluşturulmamalıydı o bilmemkaç senenin problemi.piyangoyla verdi bilmemneyle verdi zamanında veren verdi.bizi ilgilendiren kısmı bu değil bu konuda.şu anda adama senin plakan artık 5 para etmez diyemezsin.tane tane yazayım mı bir daha?aynı şey minubuste ve halk otobüslerinde de var sadece taksi değil.u-minübüs u-halkotobüsü açalım oldu olacak o zaman.bir de sadece piyangodan alınmış gibi gelen plaka değil değerli olmasına yolaçan.bu adamlar bunu satıyor kiralıyor aynı ev gibi yoksa o kadar parayı bir plkaya yada ruhsata niye versin isnanlar?gerçi o kadar para verip alanı da duymadım hiç bu dünyanın en zengin adamları listesi gibi şu kadar parası var ama bakıyorsun adamın hissesine göre hesaplanıyor o para.hisse yükseldimi servet yükseliyor düştümü servet düşüyor. öyle dolaşan bir nakit yok ortada,bu da o hesap.
    sen çözümü söyle madem karşı çıktın o kadar yazdığıma?zamanında taşımacılık belli kurallarla belirlenmiş ve öyle bir gelenek oluşmuş.şimdi überi sahalara indireceğiz diye bir anda nasıl değiştirelim bunu?ne yapalım verin ruhsatları baştan başlıyoruz mu diyelim?zaten olanı söylemeyin çözüm üretin bizim insanımızın bir türlü aşamadığı problem bu.sonuna kadar herşeyi olur olmaz eleştir nasıl olsa eleştiri bedava ama sorunu çözmek için çözüm üretme.bir de kimse ucu bir şekilde kendisine dokunana kadar hiçbirşekilde sesini çıkarmıyor.misal über çok güzel veriyoruz parayı gidiyoruz güleryüzlü isnanlar bilmemne.o da ne demekse benim taksiciyle münasebetim şuraya gidicem gel abi muhabbet etmek istiyorsam ederim öne otururum etmek istemiyorsam canım sıkkın veya yorgunsam mecalim yoksa geçer arkaya oturur gideceğim yere giderim taksimetre ne yazarsa verir inerim bu kadar basit bu olay neyini kasıyor insanlar onu da anlamıyorum ama biriniz de şu taksicilerin yerine koyup konuşun bakalım biraz kendi açınızdan bakıyorsunuz olaya o açı güzel olan açı.hiçmi birinizinin babası amcası abisi taksici değil hepiniz mi fabrikator çocuğusunuz?bu genel soru kişisel değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 16 Mart 2018; 2:17:16 >

• sakarboy S kullanıcısına yanıt
    Bak sarıdog kardeş biz sizin rant yüzünden fırlamış olan plaka fiyatlarınızla ilgilenmiyoruz.Biz taksilerin sunduğu hizmetle ilgileniyoruz.

Bize ne senin babanın yatırımından bir de insanları bencil olmakla suçluyor.Çok da umrumuzda baban ve dedenin çalışıp aldığı plaka serbet piyasa ekonomisi diye birşey var.Sen bunu anla o zaman konuşalım sarıdog kardeş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ceza kesemezler kardeşim. Uberle mi gidiyorsun. Polis mi çevirdi. Bu benim arkadaşım beraber işe, cafeye, gezmeye gidiyoz de geç. Basimizdakiler uyaniksa sizde o şekilde uyanık davranın. Eskiden korsan taksiye bindiğim dönemlerde öyle yapardık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nedir bu teknoloji düşmanlığı anlamıyorum. Bu da hizmet sonuçta. Bu da halka hizmet. Bu adam yolcu taşırken bir araç kullanıyor ve buna yüksek vergi ödüyor. Aldığı yakıt yüksek vergiden. Yolcular da memnun gayet. E sıkıntı ne? Daha çok mu istiyorlar anlamadım. Bir kere de vatandaş lehine bir şey olsa, ne güzel olacak.
  • uber candır . insanlar g guvenlı bir sekılde yolculuk yapabılıyor . gec saatlerde dusunmeden eve gidebılıyorlar . Korsan mıs korsan degil kardeşm bu araclar ticari Arac guzergah izin belgesi var soforlerle bilgi verdigi kadari ile d2 belgesi var fatura kesıyor Korsan bunun neresinde .

Kullanıcaz kullanmaya devam edicezz!!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: sakarboy

Doğruya 1.8 milyon kimse vermedi
    Rahmetli babam ın 80 lerin başında beşiktaş vapur hattı var iken satıp kafa kafaya aldığı taksi plakasını hiç unutmuyorum. Tabiya size göre hava hoş. Neresi işinize yada kolayınıza geliyorsa ona yönelin. Yaptığınız aksiyonu birine zararı varmı umrunuzda olmasın. Tabi ya faiz yerim de dersiniz. Siz 1.8. Milyon un faizini %10 ile yerken banka yeni müşterilere %12 yapınca ilk kuduranda sizler olursunuz. Siz busunuz kendinize müslümansınız.
    Yazık sizlere çok yazık. Kabahat bendeki sizi muhatap alıp adam gibi bir şeyleri anlatmaya çalışıyorum.

+1000 kendi dusen aglamaz

• uber denilen amerikan şirketi D2 belgesiyle taksicilik yapamaz.Halk istiyor diyip haksızlığı savunan amerikan aşıkları sonunda üzülecek 1 ay men cezası gelecekmiş.Dünyanın her yerinde taksiciler ayaklandı.Kimse taksicinin ekmeğini çalamaz.
  • Kimse taksicinin ekmeğine karşı değil. Türkiye'de işsiz insan mı biter ki taksicilik olmasın diyelim. Taksi plakasını sahibi taksiyle işleten olsun. Rant bitsin. Bazı uyanıklar zamanında servetini plakaya yatırması kimseyi ilgilendirmez. İşi yapan kazansın. Bir işi yapmak için lisans almak gerekir. Ama bu lisans ömür boyu verilmez ve bu lisans başkasına kiralanmaz. Yabancı yatırımcı borsada olmasa kendimize çalıp oynarız her halde. Tam bir çete devleti oluruz. Borsaya para yatırdıysanız kaybetme riskini göze almışsınız demektir. Plakaya şu parayı verdim hakkımı yedirmem diye bir şey yok. İşi yapan adam bu köleliği neden savunur aklım almıyor. Sen köleliği kabul ediyorsun diye ortaçağ düzenine hizmeti alan müşteri olarak katlanmak zorunda değilim. Bundan sonra asla taksi kullanmam. Plaka rantını bitirsinler. Emeği veren kişinin olsun plaka ama bu mümkün değil. Plaka uygulamasının kalkması gerek. Lisans uygulaması gelmeli. Kim daha istekli ve işinde iyiyse o şehir içi taşıma lisansını alabilir. Küçük şehirlerde de uber yaygınlaşması için herşeyi yapmalıyız.

• Futbolculuk çok para kazandıran bir iş diye top oynayanlara ömür boyu geçerli forma ve lisans verilmiyor. İşini iyi yaptığı sürece klüp forma veriyor düzenleyici kuruluş olan fifa ya da uefa da lisans veriyor. Ben nasılsa lisansımı aldım gel futbolcu kardeş bu lisansı sana kiraya vereyim sen top oynayan gol at kazancı kırışalım diyebiliyor mu? O futbolcunun lisansını almakla kalmazlar bir daha amatör olarak bile top oynatmazlar. Bizim milletin kafası az çalıştığı için futboldan örnek vermek istedim.

• Az bile yapmışlar kafana göre insanların ekmeğini çalamazsın herkes işini yapsın terzinin işini kasap yapmasin bende olsam aynını yapardım

• Carizmaoto kullanıcısına yanıt
    ne terzisi, ne kasabı, ne mesleği? taksici olmak için bir eğitim alman gerekmiyor. işsiz, paragöz ve ehliyet sahibi olmak taksici olmak için yeterli.
  • Çoğunuzun bütün ömrünce çalışıp kazanamayacağı paraya adam taksi plakası alıyor, hatta onlarcasını alıyor, bu plaklar durduğu yerde sürekli astronomik değer kazanıyor, bu değer artışından tek bir kuruş vergi alınmıyor, bu baronların beslediği birkaç taksici odası da ortalıkta terör estiriyor. ben sarı taksiden daha pahalıya düzgün hizmet almak istiyorum, hapisten yeni çıkmış birinin kullandığı arabaya binmek istemiyorum. defalarca dolandırıldım, bir kere hırsızlığa uğradım, bir kere uyanık davranıp hırsızlığı önledim, ben bunlarla uğraşmak zorunda değilim. isteseniz de istemeseniz de bu düzen değişecek. seçinden sonra çıkacak KHK'ları bekleyin.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.