Şimdi Ara

Tyt mat sorusu neden çözemedim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1 den 20 ye kadar sayıların toplamı 20.21/2 den 210 buldum.

210-X=150 olacak dedim ve x 60 çıktı. Buradan a b c d e hangilerinin çarpımından 60 gelir diye düşündüm en yakın c de 9.10/2 de 45 geliyor ancak onun da cevapla alakası yok, d de ise 14.15/2 ise cok büyük bir sayı çıkıyor. Hiçbirinin çarpımından 60 gelmiyor. Kaçırdığım yanlış yaptığım nokta ne ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 9 Mayıs 2021; 20:58:34 >

• c'deki sayıları - ile çarpınca 1'den 9'a kadar olan sayıları değil, sadece 6,7,8,9 sayılarını toplayacaksın. d'deki sayıların toplamı 60

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Soyle dusun
    0+A+b+c+d+e 210, bir +yi eksi yap ki toplam 150 olsun. Bir artiyi - yapman 210dan 2 kez o terimi cikarman anlamina geliyor. Yani 210-2x=150 x=30. 30 eden toplam 6 7 8 9 toplami yani c terimi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu arada cevap c olacak. c'deki sayıları toplamadığımız gibi çıkarıyoruz bu yüzden iki defa sayacağız

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Şimdi hepsi toplandığında sonuç 210 olması lazım ya bunlardan biri toplanmamış tam tersi çıkartılmış; 210-150=60 arada 60’lık bir fark yapması için toplamının 30 olması lazım çünkü önceden toplanmıştı şimdi çıkartıldı. Toplamı 30 olan C.
  • Teşekkürler kalas kafam anlamakta güçlük çekiyor..

• (-) ile çarpılan sayının 30 olduğunu matematiksel olarak şöyle bulabilirsin:

Eksi ile çarpılan sayı dışındaki 4 tane sayının toplamı X olsun, daha sonra eksi ile çarpılacak olan o sayıya da "f" diyelim, normalde bu dört tane sayı ile diğer sayıyı topladığımızda 210 yapıyor, dört tane sayının toplamından diğer sayıyı çıkardığımızda ise 150 yapıyor, yani

X+f=210,

X-f=150.

Üstteki eşitlikten alttaki eşitliği çıkardığımızda f=30 bulunur, c=30 olduğu için f=c.

Aritmetik dizilerde, yani ardışık her iki terim arasındaki farkın eşit olduğu dizilerde, elemanların toplamı şöyle bulunur:

(ilk terim ile son terimin aritmetik ortalaması)*terim sayısı. Bunun kanıtını merak edersen anlatabilirim.

Ardışık sayıların oluşturduğu dizi de aritmetik dizidir, çünkü ardışık her iki terim arasındaki fark sabit ve 1'e eşit.

Mesela 1'den n'e kadar olan sayıların toplamının n*(n+1)/2 olduğunu biliyoruz, niye; çünkü:

1,2,3,...n. İlk terim ile son terimin aritmetik ortalaması = (n+1)/2.

Terim sayısı=n. O yüzden

1+2+3+...+n=(terim sayısı)*(ilk terim ile son terimin aritmetik ortalaması)

=(n)*(n+1)/2.

Örneğin c=6+7+8+9, bunlar da aritmetik dizinin elemanları,

terim sayısı=4,

ilk terim ile son terimin aritmetik ortalaması=(9+6)/2=15/2, o zaman

6+7+8+9 = (4)*(15/2)=30.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miGma -- 9 Mayıs 2021; 21:12:3 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.