Şimdi Ara

TYLOLHOT'un Zararı ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
1
Favori
340.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar ben cok fena grip oldum gittikçe artmaya başLadı
    gittim soğuk algınlığı için "tylolhot"aldım...ama bana tylolhot'u
    zararlı diye söylediler ne kadar doğru yanlış bilmiyorum bu konu
    hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi..?

Daha önce verildiyse kusura bakmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi £miL ® -- 3 Ocak 2008; 21:32:24 >

• Ben de zararlı olduğunu duymuştum fakat içindeki hangi etken,niçin zararlı bir fikrim yok.
  • Bazı bünyelerde kanseri tetiklediğine dair dedikodular çıkmıştı ama halen doktorlar tarafından ısrarla tavsiye ediliyor.

Firmalar arası rekabetten kaynaklandığını düşünüyorum.
  • ZararLı Diye Duymuştum Ama Tedaviden Tedaviye Fark Ediyo Sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bitter

Bazı bünyelerde kanseri tetiklediğine dair dedikodular çıkmıştı ama halen doktorlar tarafından ısrarla tavsiye ediliyor.

Firmalar arası rekabetten kaynaklandığını düşünüyorum.

Bence tamamen öyle..!
  • valla beni şahane iyi ediyor! tavsiye ederim.. :)
  • şehir efsanesi gibi birşey.tylolhot zararlıymış mış mış.kardeşim çıksın biri belgesiyle ispatlasın.bizde ikilemde kalmayalım.

ben şahsen kendimi biraz hasta hisettim mi alıyorum tylolhot bi kaşıkda bal koyuyorum bişeyim kalmıyor.

madem zararlı neden hala piyasada?
  • quote:

Orjinalden alıntı: recep41

şehir efsanesi gibi birşey.tylolhot zararlıymış mış mış.kardeşim çıksın biri belgesiyle ispatlasın.bizde ikilemde kalmayalım.

ben şahsen kendimi biraz hasta hisettim mi alıyorum tylolhot bi kaşıkda bal koyuyorum bişeyim kalmıyor.

madem zararlı neden hala piyasada?

Şikayetlerini azaltıyor olabilir buna bir şey demedik ki. Zararı faydasını geçiyorsa şayet, kullanmamak lazım böyle basit gribal enfeksiyonlarda.Piyasada yılllarca olup da sonradan yasaklanan ilaçlar yok mu,var.

Keşke bir eczacı olsa da aydınlatsa bizleri.
  • bir zamanlar icindeki etken bir madde icin zararli deniliyordu
    simdi o etken madde karisimdan cikarildi ve tamamen guvenle icebilirsiniz

cünku ben zamaninda epey bir arastirma yapmistim

alternatif olarak hotposette var
  • Grip'e dayanamadım sonunda içtim baya bi iyileştirdi denebilir
    tskler herkese...
  • Zararlı oldugunu bende duymustum. Peki bu ilaç soguk algınlığı içinmi Vitamin falanmı nedir bu ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: cornrose

Zararlı oldugunu bende duymustum. Peki bu ilaç soguk algınlığı içinmi Vitamin falanmı nedir bu ?

Bu mesajın üzerine ben de tam olarak bilmediğimi farkettim ve biraz araştırdım,

öncelikle sağlık bakanlığının, güvenli olduğuna dair verdiği demeci yayınlayayım,

"Parasetamol, çocuklar, hamileler ve erişkinler için ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan ilaçlar arasında en güvenilir kabul edilen analjeziklerden birisidir. Yan etkilerinin çok az ve tolere edilebilir olması nedeniyle (erişkinde günde en fazla 4 gramı geçmemek ve alkolle birlikte kullanmamak koşuluyla) ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak güvenle kullanılabilir.
    Parasetamol, gribal enfeksiyonların tedavisinde tek başına ya da antihistamink, dekonjestan ve gribal semptomları azaltıcı vb. ilaçlarla kombine şekilde ülkemizde, Avrupa Birliği ülkelerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ve diğer ülkelerde halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Söz konusu bu kombinasyonlarda çoğunlukla değişen miktarlarda parasetamol bulunmaktadır. Yazınızda belirttiğiniz bu tür ilaçlar ile ilgili sorun, parasetamolden kaynaklanmamaktadır. Gribal enfeksiyonların semptomatik tedavisinde kullanılan bu kombine ilaçların bazılarında “fenilpropanolamin” maddesi bulunmaktadır. 2000’li yılların başında medyada; fenilpropanolamin maddesinin beyin kanamasına bağlı felç gelişmesine neden olduğu ve satışının yasaklanması gerektiği yönünde haberler yer almaya başladı. Olayın gelişimi özetle aşağıda açıklandığı gibidir.
    ABD’de yapılan bir çalışmayla, iştah kesici ve kilo vermeyi kolaylaştırıcı amaçla yüksek doz fenilpropanolamin kullanımı ile kadınlarda felç gelişmesi arasındaki ilişki araştırılmış ve bu ilacı kullanan kadınlar arasında, kanamaya bağlı felç riskinde artma belirlendiği rapor edilmiştir. O dönemde ABD’de reçetesiz satılan (tezgâh üstü) bu ilaçları değerlendiren komite, bu araştırmanın sonuçlarından hareketle “uzun süreli kullanımda fenilpropanolaminin reçetesiz olarak satılmasının güvenli olarak kabul edilemeyeceği” görüşüne varmıştır. Ardından ABD ilaç, gıda resmi otoritesi FDA, “Fenilpropanolamin kullanımına bağlı oluşabilen felç riskinin çok düşük olmasına karşın, dikkate alınmasını ve tedavide diğer alternatif seçenekler üzerinde durulması” önerisinde bulunmuştur. Ayrıca FDA, ilaç firmalarından gönüllü olarak fenilpropanolamin içeren ilaçların üretimine son vermelerini istemiştir. Bu gelişmelerin ardından bazı ülkelerde bu ürünün kullanımına kısıtlama getirilmiştir. Ayrıca bu ürünü pazarlayan ilaç firmalarının genel yaklaşımı, içerisinde fenilpropanolamin bulunan bu tür ilaçları piyasadan çekmek, ya da bu kombine ürünlerin içeriğinde fenilpropanolamin maddesini kaldırıp, yerine başka etkin madde ilave etmek şeklinde olmuştur. Hemen hemen bütün ülkelerde benzer gelişmeler olmuştur. Ancak bazı ülkelerde satışı ekonomik bulunmadığı için içerisinde fenilpropanolamin bulunan bu ürünlerin üretiminden vazgeçilmiştir.
    Türkiye’de de yukarıdaki süreç benzer şekilde işlemiş olup, içerisinde fenilpropanolamin bulunan bazı ürünlerin üretimi ve pazarlanmasından vazgeçilmiş, bazı ürünlerin içeriğindeki fenilpropanolamin maddesi çıkartılmış, az sayıdaki ürünün içeriğinde ise bu madde halen bulunmaktadır.
    Söz konusu araştırmanın sonuçlarının bilimsel kamuoyunda tartışılmaya başlanmasından günümüze kadar, içeriğinde fenilpropanolamin maddesi bulunan ilaçlar ile ilgili Bakanlığımıza herhangi bir ciddi yan etki bildiriminde bulunulmamıştır. Günümüzde herhangi bir yasaklama olmamakla birlikte bu tür ilaçların bilinçsiz şekilde sık kullanımından kaçınılması önerilmektedir. Söz konusu araştırmada da belirtildiği gibi, içeriğinde fenilpropanolamin maddesi bulunan ilaçların felç riskinin çoğunlukla 50 yaş üzerindeki kadınlarda daha yüksek olması nedeniyle risk grubunda yer alan kadınların, özellikle de kalp damar hastalığı bulunanların, içeriğinde fenilpropanolamin maddesi bulunan ilaçların kullanımından kaçınması gerekmektedir"

İçeriğinde ise şunlar var,

Parasetamol (mikronize) 500 mg
    Klorfeniramin maleat 4 mg
    Psödoefedrin HCI 60 mg

Tatlandırıcı olarak şeker ve toz limon aroması kullanılmıştır.

Şimdilik biraz işim çıktığı için bunların ne olduğunu daha sonra editlerim...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Parasetamol :
    Bu madde özelliğinde ağrıyı kesmek, ateş düşürücü özellik göstermek ve vücut kırgınlığının giderilmesine yardımcı olmak vardır. Hafif ve orta dereceli ateşlerin düşürülmesi için tüm dünyada 124 yıldır parasetamol güvenle kullanılmaktadır.

Klorfeniramin:
    Burun akıntısı önler.

Psödoefedrin
    Burun tıkanıklığını ve sinüs konjesyonunu giderir.

.

.

.

.

. Tylol hot'u günde 2 3 dozdan fazla almamak öneriliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bitter -- 8 Ocak 2008; 16:58:13 >
  • Bazı bünyelere zararlı gelebilir, ama sonuçta sağlık bakanlığı kontrolünde satılan bir ilaç.

Yan etkileri olması muhtemel, her ilaç gibi. Ben açıkçası fazla kullanmıyorum, apranax hariç ilaç kullanmaktan pek hoşlanmam, onu da başım çok ağrıdığı zaman yatmadan önce içerim.

Ama kullandığım zamanlarda da faydasını gördüm.
  • Bilgiler için teşekkürler Bitter..
  • Rica ederim
  • bi dr arkadaşım tylolhot yerine bir su bardağı sıcak suya bir tam limon sıkıp içmemi önermişti
  • sanırım yuksek tansıyon hastaları ıcın onerılmıyor... tansıyonu yukseltıyor kalp rıtmını hızlandırıyor dıye duymustum
  • Çok zararı var. Antibiyotikler zararlı. Belli bir zaman sonra antibiyotikler virüslere işlemiyor. Birde hamile bayanlar için her türlü ilacın kullanımı sakıncalı. Eşime kullandırtmam kolay kolay.

Tylol iyidir. Zararını gören olmadı şimdiye kadar.
  • @ Bitter

ßiLgiLer İçin SağoL.
  • kucukken sana yagda domuz yagı var polonezde domuz etı var dedıler garıplerımın karsıt fırmalarca tırpanlanmak ıcın ıftıra atıldıgını ancak bu yasımda anlıyorum sıze tavsıyem bılımı ısık tutup delıl yoksa ınanmayın
    İçindeki etken maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık hallerinde, ağır karaciğer, böbrek ve kalp hastalığı olanlarda; önceki iki hafta içerisinde MAO inhitörü almış veya halen alan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar:
    12 yaşın altındaki çocuklarda doktor önerisiyle kullanılabilir.

Yan Etkileri:
    Tedavi sırasında uyuşukluk görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
    Alkol alınımı etkiyi artıracağından tedavi sırasında alkol kullanılmamalıdır.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.