Şimdi Ara

TV Üzerinden 5.1 Ses Almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, ses sistemleriyle ilgilenenlere sormuş olayım; ben Z906’yı samsung tvme optik kablo ile bağlayacağım, aynı zamanda tvye bağladığım apple tv, ps5 var. Apple tv ve ps5 ile dts 5.1 ses almak için o cihazlara da ayrı optik kablo mu çekmem gerek yoksa ikisi de tvye hdmi ile bağlı olduğu için benim Z906’yı optikle yalnızca tvye bağlamam yeterli mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sadece tv ye optik ten tak ses çıkışınıda optik yap

• Oziko kullanıcısına yanıt
    İdeal senaryoda Z906’yı sadece tv’ye optikle bağlamanız yeterli.

Ama Apple TV ve ps5 gibi kaynak cihazlarda da ayar yapmanız gerekiyor.
    Normalde kaynak cihazlarda ses çıkış formatının passthrough, bitstream yada raw diye geçen sesi ellemeden aktarma seçeneğinin seçili olması gerekiyor.

Ama Apple TV Nas yada başka bir yerde depolanmış medyalarda bitstream yöntemine izin vermiyor. Bu sebeple Apple tv’nin ses çıkış modunu lpcm (çoklu kanal) seçemeniz lazım.
    Netflix, disney yada Amazon gibi servisleri kullanıyorsanız da onlarda ses çıkış yöntemini bitstream olarak seçmelisiniz.

Ps konusunda ise 5 hiç kullanmadım ama 4’te ses çıkış formatını dolby yada dts olarak seçebiliyordunuz. Eğer ps5’te de böyle bir seçenek varsa oradan bu ayarların yapılmış olması gerekir.

Bu durumda kaynak cihazlar sesi ellemeden tv’ye aktaracak, tv de optik ile bu sesi z906’ya iletecek.

Ama şöyle bir durum da var. Tv’ler bazı lisans anlaşmaları sebebiyle bitstream konusunda kısıtlanmış olabiliyor.
    Misal benim 2013 model Sony tv, dolby sesi optik yada arc üzerinden 5.1 olarak aktarabiliyorken, dts sesi sadece 2.0 olarak iletebiliyor. Yeni Samsung tv’ler dts sesi hiç desteklemiyor vs.

Bu sebeple belirttiğim ayarları yaptıktan sonra 5.1 ses alamazsanız bir de ps5’i ve Apple TV’yi z906’ya direkt bağlayın. Eğer bu şekilde 5.1 ses alabilirseniz o zaman tv bir şekilde kısıtlıyor olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 26 Eylül 2022; 1:7:13 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.