Şimdi Ara

TV Tavsiyeleri [ANA KONU] (287. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: alprn46 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 14 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
87.985
Cevap
1.328
Favori
4.685.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
222 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
38. Sırada  bugün en iyi #5
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Biraz saygisizlik olabilir ama daha samsungun ne panel urettiginden bi haber olup lg nin oled ini samsung oled yapanlara he hee sensin sensin demek lazim. Kimse kusura bakmasin bu forumda gercekten hic bilgisi olmayip ama uslubunu da takınıp bilgi almaya calisan guzel ve kendine uygun tv yi yardimlarimizla secmeye calisan insanlar var ve samsung oled demek çöp bilginin kralidir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önceki mesajımda yazmıştım ama bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan henüz bir cevap alamadık. 4K açısından yeni nesil tv lerde Gerçek yenileme hızı en az 60 hz olması gerektiği yazılıp çizilmekte. Tercih yapmaya niyetlendiğim Ju7000, Ju7500 ve Ku7000 55" tvlerin Gerçek yenileme hızı bazı sitelerde 50 hz görünmekte. Bu bilgiler doğrumu eğer doğruysa özellikle 4K açısından bu tvler tercih edilebilirmi.
    @ultimance, @engova ve @dallas arkadaşların teknik olarak birçok konuya hakim olduklarını düşünüyorum.. Bu arkadaşların veya teknik bilgiye sahip diğer arkadaşların, bizim gibi teknik bilgisi olamayan ve karar verme aşamasındakileri aydınlatmalarını rica ediyorum.

Ayrıca gene forumlarda gerçek yenileme hızı 100hz yazanların 50hz, 120,200hz yazanların ise 60 hz e karşılık geldiği yazılmakta bu bilgi doğrumudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Necdet Demir -- 2 Haziran 2016; 11:00:00 >
  • utquake U kullanıcısına yanıt
    Merhabalar amacım ortam germek falan değil. Geren varsa da o ben değilim, aslında tavsiye verenlerin değil daha çok tavsiye isteyenlerin okuması değindim bazı konulara. Bende konunun hepsini okumuş değilim ve kendime bir tv aradığım için arada buraya da girip bakıyorum gözümden kaçan bir model tavsiye edilmişse listeme ekliyeyim diye. Ama yok kardeşim samsungda samsung yani. Samsung bize ku7000 leri kukaladı diyen adam ertesi gün burada sana ku7000 tavsiye ediyorum diyorsa ben sorgularım. ku7000 i karalamak için açtığı başlık ile aslında kime ne demek istedi ve ertesi gün öfkesi dinmiş halde tavsiye etmeye başladıysa kimden ne aldı diye irdelerim ve burnuma pis kokular geldi bende en azından konunun adının samsung tavsiyeleri şeklinde değiştirilmesi gerektiğini belirttim ki en azından samsungcuları model bazında yönlendirsin milletin kafasını karıştırmasın (ztn tv arayanlara sor hepsinin kafa salçadır) kötü birşeyde yazmadım yani. Ha belkide iyi niyetli bilemiyorum ama tükürdüğünü yalarsan yanılmamın sebebi de sen olursun. Hayır madem tüm marka ve modelleri tavsiye edecek engin yazılım panel ve diğer donanımlar hakkında uç noktada bilgin var (değilse tavsiye hakkında yoktur ztn. Tüm Türkiye ye hatta dünyaya açılan bir kapıdan ilan ediyorsun eşe dosta tavsiye vermeye benzemez ki burası. 10 binler okuyor)de ki kardeşim bunun panel sıkıntısı çoktur şunda yazılımsal hatalar mevcut bu 4k açmaz şunun kanal geçişleri çok çok yavaştır ağırlıklı oyun oynayacaksan bu model sinemacı isen şu model günlük tv kullanımı için şu sebepten şu yeter çünkü panel teknikleri şöyle böyle şunda renk skalası daha geniş bu soluk bu doğal şu cırtlak vesselam. Tüm markalar sorunlu olduğu için sana şunu öneriyorum denmez denemez ztn tavsiye etmek demek neredeyse sorunsuz demek anlamına gelir. Tv almak kız almak gibi olduğunu düşünüyorum ben. Sen bir arkadaşına şu kızı sana tavsiye ederim diyebilirmisin ne zordur bunu demek değil mi. Neden diye sorsa ne diyecen çünkü güzel mi? Ama aklına uyup ta evlense ve görseki ahlak bozuk laf söz dinlemez ev işinden anlamaz ilerde sana demez mi kardeşim yaktın başımı. Ne diyecen nerden bileyim huyunu suyunu mu? Her anlamda bilmiyorsan nasıl tavsiye ettin peki değil mi ama. Bu itibarla bende bari eksilerini de yazın dedim fena mı olur hem insanlar daha tatmin olur ona göre bilerek almış olurlar. Madem ki tüm markalar sorunlu neden philipsin adı geçmez mesela listemde de bulunan vestel ca9550 geçmez. 2000 tl altı önerilere samsung bulamayınca vestel diyorlar ama hi-level deyince aman aman uzak dur oluyo ilginç çünki hi level de vestelin anakartını kullanıyo panel tüm markaların olduğu gibi çinde imal ediliyo ve vestel monte edip 2 yıl da servis desteği veriyor. Neden hi level değili de ben başka bir ürününü nü almıştım tırt çıktı diyebilecek engin bir görüş sunabiliyor. Bizim insanımızın kanında var bilmek birde sorup fikir almak istersen başına prof kesiliverirler bilmiyorum de kardeşim görmedim incelemedim kullanmadım konusunuda okumadım de adama renkler çırtlak diyorum renk kalibrasyonundan bahsediyor o sadece renkleri solduruyor doğallık kazandırmıyor ki ama hemen mufalefet yani neredeyse Samsung bu sene de satış şampiyonu olsa kutlama için Taksime dökülecekler : )

• esmer23s kullanıcısına yanıt
    Polemik yaratmaya devam et. Profesyonel tv inceleyen adamlar bilmiyor sen biliyorsun insanı sinirlendirmekte üstümüze yok Türk milleti olarak. Hiçbir şeyi kabul etmemek ruhumuzda var herhalde.

• ultiMance kullanıcısına yanıt
    Bence siz burda samsung fanlığı yapmayın artık ortaya bi tane kanıt getirmemişsiniz anca boş boş konuşuyosunuz şu siteden daha mı iyi biliyosunuz diye sizden daha iyi bildiğim kesin en azından at gözlüğüyle bakmıyorum piyasaya bi markanın fanı değilim

• quote:

Orijinalden alıntı: 3yuq

Bence siz burda samsung fanlığı yapmayın artık ortaya bi tane kanıt getirmemişsiniz anca boş boş konuşuyosunuz şu siteden daha mı iyi biliyosunuz diye sizden daha iyi bildiğim kesin en azından at gözlüğüyle bakmıyorum piyasaya bi markanın fanı değilim

Avforums ve hdtvtest sitelerini örnek verdim daha ne vereyim Aç oku orayı. Renk kalibrasyonu renkleri solduruyor diyen adama cevap yazmamak gerek ya neyse. Ayrıca marka fanlığı yapmıyorum önerdiğim modeller bellidir. Kuru kalabalık yapmayın.

Bence kendiniz bile bi kere girip okumamışsınız karşılaştırmaları şöyle bi mesajlarınıza baktım samsung s7 kullanıyormuşsunuz buradaki aynı laflar diğer başlıklarda da var. Burada insanların kararlarını etkileyebileceğinizi unutmayın marka yalakalığı yapılacak yer değil burası

• quote:

Bence kendiniz bile bi kere girip okumamışsınız karşılaştırmaları şöyle bi mesajlarınıza baktım samsung s7 kullanıyormuşsunuz buradaki aynı laflar diğer başlıklarda da var. Burada insanların kararlarını etkileyebileceğinizi unutmayın marka yalakalığı yapılacak yer değil burası

Tamam çok bilen kardeşim bundan sonra sen tavsiye ver de biraz da biz dinleyelim saçmalıklarınızı. Hey Allah'ım ya ne insanlar var. Bu konuda sürekli Samsung önermediğimi herkes biliyor. Genellikle Samsung önerilir çünkü verdiğin fiyatın hakkını veren modelleri üretiyor adamlar. LG nin saçma sapan IPS panellerine mi para versinler. Sony nin adına mı para versinler sen söyle de alsınlar. Ben burda kendimi bir ürün tavsiye etme zorunluluğu falan da hissetmiyorum zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultiMance -- 2 Haziran 2016; 11:36:41 >

Ben bu paylaşımınıza katılamadım. Dünyaca ünlü forumlarda ve rtings gibi sitelerde samsung ku'lar için başlangıç modelidir, monitor olarak kullanılabilir gibi inceleme yorumları var.
    2016 modellerde samsung ku'lardan ziyade lg uh'ler iyi yorum almış.
    Lg nin panelinin saçma sapan olduğuna siz karar verdiniz sanırım yine at gözlüğüyle baktığınızdan kendi yine araştırma test videolarından bihaber
    Samsung Lg kavgasını anlarım da Sony e markasına mı para versinler lafı burda tv tavsiyesi yapan birine hiç yakışmıyor hiçbirşey bilmediğiniz burdan belli siz devam edin samsungla mutluysanız iyi günlerde kullanın milleti at gözlüğüyle yönlendirmeyin

• quote:

Orijinalden alıntı: kara_koyun

Ben bu paylaşımınıza katılamadım. Dünyaca ünlü forumlarda ve rtings gibi sitelerde samsung ku'lar için başlangıç modelidir, monitor olarak kullanılabilir gibi inceleme yorumları var.
    2016 modellerde samsung ku'lardan ziyade lg uh'ler iyi yorum almış.

Ben zaten KU serisinden ziyade 2015 JU serisini daha ön planda tuttuğumu söyledim.

• quote:

Lg nin panelinin saçma sapan olduğuna siz karar verdiniz sanırım yine at gözlüğüyle baktığınızdan kendi yine araştırma test videolarından bihaber
    Samsung Lg kavgasını anlarım da Sony e markasına mı para versinler lafı burda tv tavsiyesi yapan birine hiç yakışmıyor hiçbirşey bilmediğiniz burdan belli siz devam edin samsungla mutluysanız iyi günlerde kullanın milleti at gözlüğüyle yönlendirmeyin

IPS paneline saçma dedim artık alıntılamayın beni lütfen. Sony X8505c önerdiğim bir modeldir. XD9305 aşırı pahalıdır ve fiyatının hakkını veren bir tv değildir.

Madem ben bilmiyorum siz tavsiye verin de biz de faydalanalım üstün panel bilginizden. OLED ile LCD tv yi karşılaştırma videosu koyuyor biz de kale alıyoruz işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultiMance -- 2 Haziran 2016; 11:50:25 >

• Necdet Demir N kullanıcısına yanıt
    Kardesim en guzeli ne biliyormusun al eline mini bir leptop hdmi ciksilisindan git mağazaya bagla ku serisine. Ju serisine masaustu ayarlardan cozunurluk kizmini ayarlarken monitor ozellikleri ne bas maximum cikabilecegin hz değeri hangi cozunurlukte ise cikabilecegi son degerdir he şunu da diyim benim bildigim kadari ile ju serisi ikise gercek 100 hz ku serisi yani yeni cikan 2016 ku lar 50 hz bilgisi var ku lari henuz denemedim

• quote:

Orijinalden alıntı: Necdet Demir

Önceki mesajımda yazmıştım ama bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan henüz bir cevap alamadık. 4K açısından yeni nesil tv lerde Gerçek yenileme hızı en az 60 hz olması gerektiği yazılıp çizilmekte. Tercih yapmaya niyetlendiğim Ju7000, Ju7500 ve Ku7000 55" tvlerin Gerçek yenileme hızı bazı sitelerde 50 hz görünmekte. Bu bilgiler doğrumu eğer doğruysa özellikle 4K açısından bu tvler tercih edilebilirmi.
    @ultimance, @engova ve @dallas arkadaşların teknik olarak birçok konuya hakim olduklarını düşünüyorum.. Bu arkadaşların veya teknik bilgiye sahip diğer arkadaşların, bizim gibi teknik bilgisi olamayan ve karar verme aşamasındakileri aydınlatmalarını rica ediyorum.

Ayrıca gene forumlarda gerçek yenileme hızı 100hz yazanların 50hz, 120,200hz yazanların ise 60 hz e karşılık geldiği yazılmakta bu bilgi doğrumudur.

50 hz Avrupa standartı, Amerikan standardında ölçütü 60 hz
    100 hz ise orada 120 hz şeklinde geçiyor diye biliyorum bu konuda tam bilgim yok ama.

Ülkemiz için konuşayım KU serisi panel hızı 50 hz, JU7000 ve 7500 serisi 100 hz dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultiMance -- 2 Haziran 2016; 12:26:40 >

Teşekkür ederim sn.@ultiMance.
  • Özellikle 4k açısından yeni nesil tv lerde Gerçek yenileme Hızının en az 60 hz yani ülkemiz içn 100 hz olması gerektiği hakkında da teknik bilgisi olan arkadaşlar bize yardımcı olursa biz son tüketiciler çok seviniriz.
    Tartışmasız gerçek bilgilerle paylaşım yapılan sohbetler temenni ederim.
  • engova kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim
  • Beyler Test sitelerinden yazanları bana tek sorun hepsini hem pratik hemde teknik olarak açıklıyayım!

Bu siteler "Ticari" dir bunu kafanıza iyice sokun artık!

Ado veya ben veya bir kaç arkadaş kaldı DH de bu işten gelen veya altyapısı olan;bunları geçersem hiçbiriniz teknik olarak
    ne bu test yorumları veya değerleri v.s okuyamıyorsunuz! bunları getirin bana tek tek sorun "açarak" anlatayım!

Bazı arkadaşlar hala "MARKA" kalmışlar ama o işler 2010 da bitti beyler! haybeye ne kendinizi ne başkalarını kandırmayın veya yemeyin ltf

Adama soruyorum mesleğin nedir veya işin nedir veya hangi üretici çalıştın veya bir paneli açıp dağıtıp topladınmı! veyas Serviste çalıştınmı!
    v.s v.s tık yok ama adam geliyor size ahkam kesiyor! ya adama sorsanıza kardeşim sen ne iş yapıyorsun diye!

burada sizler birer "kullanıcısınız" hepsi o,bildiğiniz bilgi çok yüzeylse veya bir tane panel almışsınız ömrünüz de bilebildiğiniz de bir tek bu!
    iyi de bu çok normal veya ayıp bir şey değl veya bilmemek de ayıp değil,burada bir şeyler yazarken özellikle ingilizlerin IMO/IMHO gibi lafını
    çok kullanın çünkü sizler kullanıcısınız ve yazan kişlilere bakınca bu kişilerin basit/normal kullanıcı olduklarını görüyorum,hatta bazıları hayatında daha
    hiç panel bile kullanmamış yaw! veya dandik bir panel almış bütün hayatında yaşadığı gördüğü panel alemi de bu,geliyor uzman gibi ahkam kesiyor!

yaw kardeşim sen önce adam gibi bir panel al öyle geç karşımıza,"mağazaya" gittim inceledim,USB taktım bilmem neye baktım v.s yaw bu iller böylemi
    öğreniliyor da uzman olunuyor

AVF den MrHodkins/Hinton/S.Whithers v.s hepsini iyi tanırım hem de çok uzun yıllar öncesinden(prof.paneller için bunlarla çok tartışırdım ve bilgi transferi
    veya kurulum bilgileri v.s v.s yapardık ki ben Mr.Whither s dan çok daha fazla Prof.Display ünitesi kurmuş adamım! belli bir saygı ve kültür çerçevesinde
    yıllarca bu işi götürdük,ben hala o işi prof.düzeyde yapıyorum "PDP" paneller olarak veya prof.Display v.s olarak)

Ancak zaman için de 2010/11 den sonra bu işlerin (Test aşaması) kimyası biraz değişti hatta ciddi değişti,iyi bir altapınız varsa veya ingilizceniz(teknik altyapı olarak)
    yazılanları çok dikkatli okursanız;satır aralarından olayı çözersiniz ama altyapınız yoksa sazan gibi atlayıp yaw süper panelmiş veya dandik panelmiş veya kafam karıştı
    yaw ne olduğunu anlayamadım dersiniz! kısaca panel dünyası aynen böyledir,zaten amaç sizlerin kafasını karıştırıp,size bir panel satmak dır ki bunu da bence süper
    beceriyor bu herifler

Sonuç olarak orada böyle yazıyor bende bunu "referance" aldım derseniz zaten bu işi hiç anlamamış olursunuz! her yazılana balıklama atlamayın,notlar alın
    tek tek sorun bunları!

örnekler veriyorum

1-x marka da(Marka adı vermiyorum polemik olmasın ama bilen de bilir bunu zaten) "contrast" Native(ANSI ye) sizin anlayacağınız Türkçesiyle;resim işlenirken
    üretilen contrast çalışma aralığının hangi değer de olduğu ve bu değer 839-765;1 çıkmış ki "doğrudur" çünkü üzerindeki takılı "Modül" size bu değeri verir!
    ama devamın da paneli öyle bir anlatıyorlar ki,panel süper değilse bile çok çok iyi v.s gibi ama bu CR deki bir panel dandik tir arkadaşlar hatta ciddi dandiktir!

2-buradan Black&White dengesine geliyorum zaten hepten şaşmış değerler de! ama bu herifler öyle göstermiyorlar sizlere!

3-"karanlık sahne çalışması" berbat ama böyle göstermiyorlar,satır arasından bir şey yazıyorlar;onu da aslında herkes yiyor!

4-gelelim en önemli yerine;"baclit sistemi";bu neredeyse tamamen "atlanıyor" çok yüzeysel bilgi diye sallama laflar ile geçiştiriyorlar

5-diğer detayları geçiyorum ama böyle bir panelin notu olarak 8 den aşağısı pek çıkmıyor! yaw bu panel aslında sınıfta kalmıştır ama direk geçiyor yaw
    10 demeye utanıyorlar,9 da kalıyor çoğu panel veya 8/8,5 oluyor(arada "bazı markalar" özellikle daha düşük not alıyor,eskiden de bu böyleydi ama kimse yemiyor du
    ama işi bilmeyenler yiyordu tabiki)

şimdi yukarıda örneklediğim 8,5 not olan paneli ben "yemem" ama çoğu insan yemektedir ve hatta kjalkıp "yaw onlardan daha mı iyi biliyorsunuz" diye de bozuk atıyor bu vatandaşlar!
    evet o insanlar bu işi aslında süper biliyorlar zaten çoğunun da altyapısı bu işler den gelmedir! ama zaman neyi gerektiriyorsa öyle yazmak zorundalar ve size "açarak"
    bazı şeyleri vermiyorlar!

başka bir örnek genelde güncel olan şu IPS olayı;daha insanlar VA nedir IPS nedir hala biliyor değildir veya birisi çıkıyor x markası için IPS paneli var ama CR si şöyledir
    diyemiyor veya vatandaş o paneli kullanıyor ise zaten ona göre alemin de Kralı o marka ve o seri oluyor!

daha adam "pixel tabanlı" panel tip nedir neyi verebiliyor bunu bilmiyor ama uzmanmış gibi geçiniyor yaw

sonra gelip bizim gibi işi bu olan adamlara da veriyorlar odunu ve burası bir "Forum"!

++

Bazı arkadaşlar hala "MARKA" kaldılar;Sony dahil hepsi "Made in China" hatta şu anda dünyada consumer electronics de panel tip TV de %100 Çin malı üretin
    ama bunlar içinde öne çıkan birisi var,ama sadece birisi vardır "kalite+kalite-kontrol" olarak en iyisi olan,bu da günün sorusu olsun size,zaten hep çok kolay yerlerden
    soru soruyorum ama hiç doğru cevap alamıyorum! ya şahsıma saygısızlık ediliyor ya da alay ediliyor v.s iyide ben bunları aştım da geldim yaw,boşuna terbiyesizlik yapmayın
    ya da yeni bir şeyler bulun,ben yaklaşık 15/16 senedir yerli-yabancı forumlardayım! çalışırken başladım hala yola devam ediyorum Allaha şükürler olsun

O Markayı bilirseniz diğerlerini sallayın geçin "kalite" bir kalem en başta da Sony ve Kore lileri! ama sizler kalite derken neyi anlıyorsunuz bilmiyorum veya gelin onu sorun bana?

"TCL" diyorum adamın haberi yok ama uzmanım ben veya işi biliyorum diyor
    "SkyWorth" diyorum herifin haberi bile yok!
    "ChangHong" diyorum abi o ne yaw diyor garibim

TPV diyorum;hayatım da duymadım diyor
    Foxcoon diyorum,adam bunu PC/Monitör v.s işinde biliyor sadece!
    HiSense diyorum;yaw çok dandik paneller üretiyor bunlar diyor garibi!

şimdi bunları iyi belleyin kalite diye takılanlar,panelleri bu herifler üretiyor işte! ana MARKA lar dan Sony/LGE/TPV/Samy de MARKA basıyor sana postalıyor!

adam fiyatına bakıyor "kalite" yorumu yapıyor yaw yaw aç şunun içini bana kaliteyi göster desem donanım olarak veya bu eleman kaç para desem
    dünyadan haberi yok ki,pahalı gördüğü paneli bir şey sanıyor,daha da ileri gideyim Çin giderseniz veya işin içine girerseniz Çin li bizlere nasıl gülüyor o zaman
    anlarsınız bizimle resmen alay ediyor Çin liler! ama çok güzel para kazanıyorlar! ne demek istediğimi anlayın artık,adam benimle alay yani sizlerle
    alay ediyor,NEDEN???

yaklaşık 30 senem geçti bu meretlerin içinde halada teknik olarak içindeyim! tek tavsiyem uyanık olun ve saksıyı biraz iyi çalıştırın ltf! o şunu demiş burada bu yazıyor
    v.s v.s bunları geçin bir kalem taıldıysanız o zaman her neyse takıldığınız spesifik olarak gelin onu sorun veya tartışın v.s sizi yemişlermi yoksa harbimi bu bilgi
    o zaman çok daha net anlarsınız! yaw forumlar mal satma mekanı değilki veya pazar tezgahı!! biz o hale getirmişiz maalesef

Adam panel alacak ama "işletim sistemi" dandik diyor diğeri de evet sakın o markayı alma diyor! bumu "bilgi" veya kişiyi nasıl yönlendireceğiz??
    daha soru sormasını bilmeyen adam;birisine git şunu al git bunu al veya bunu alma diyor;peki bunu diyen adam al dediği paneli alıp kullanmışmı?? HAYIR tabiki
    neye göre bunu diyor;yaw o kadar insan almış sorun yok işte diyor

iyide bana hergün Sony/LGE/TPV/Samy için 50/100 ü geçen PM/eMail/Telefon geliyor buna ne buyrulur hemde çok uzun senelerdir!

Burada yazan herkes daha doğrusu hiç biriniz bu işi bilen hatta kullanıcı bile değilsiniz ki bu da normal dir veya garipsenecek bir durumda değildir ama birşeyleri
    yazarken "bana göre" deyin ki hem ucunu açın hemde doğrusu da budur! ila bunu al bunu alma v.s diye bir şey yok arkadaşlar! eskiden vardı "illa bu alınır" derdik
    ve şak diye de aldırırdık hatta adam sormazdı bile yaw çünkü o paneller gerçekten öyleydi ama bugün böyle bir panel yoktur,en basitinden ışık kaçırma/clouding/homojenite
    baclit için çeşitli sorunları v.s her panel için bir "risk" yaw ama istenirse bu risk min.seviyeye kadar inebiliyor ama böyle bir panel yapısı yok(fiziki olarak!!)

adam 30 kağıda eskimiş teknoloji TFT-LCD panel alacak yaw ışık kaçırma çıkarmı diye korkuyor,30 kağıt basacağı için haklı iyide 12 kağıt lık panelde aynı rezillikte!
    5 kağıtlık da öyle,bu da işin "fıtratı" deniyor sonra ülen senin salak üretimin tekniğin bunu ortaya çıkarıyor sonra normal diyorlar

bir çok kişiye 2015/Samy 8500/9000 aldırdım yüksek oranda Modül hatası+özellikle baclit sorunu çıktı! özellikle 9000 demeye bir senedir neredeyse korkuyorum!
    9500 "FALD" panel hem kurdum heç açtım içini inceledim(2 tane) sıkıntı var panel de! geçen bir yerde çok ucuza 9000 buldum,satıcı beni tanıdığı için can abi bunun panelini
    değiştirdim dedi bana(Samy servise girdi Modül komple değişti ve sıfır oldu yeniden) 8500/9000/hatta FALD 9500 bile en tepe panelleri ama baclit sorunu var ve hepsi
    böyle çıkmadı ama risk yüksek! zaten TR de bu seirlerdne kaç tane satıldıki,hemen hepsini de biliyorum kullanıcılarının başka sıkıntıları da var ve kestim artık 8/9 serisini
    7000/7500 de risk oranı daha da yüksek,adeta yıkılıyor ama kimsenin haberi yok gibi neyseki Samy/TR bu konularda açıkçası süper

anında şak diye işlem yapıyor herifler! sizi de üzmüyorlar

elde kalan panelleri de yukarıda yazdığım gibi daha "mağaza aşamasında" bile herifler tamir edip geri getiriyorlar ki bu çok iyi bir şey dir(işi bilmeyenler bunu anlamaz ama
    bilen bilir bunun çok çok iyi olduğunu)!

başka bir Samy örneği x mağazasında 1 adet 8500 vardı ve fiyatı çok ciddi cazipti! ama ben "acaba" diyerek gittim panelin yanına;uzaktan gördüm ve kaçtım aynen
    ertesi gün ilgili yeri aradım bilgi almak için ama hikaye dinledim,teknik bir iki şey sordum call-center kazmalarına,adam tam cahil yaw biz size döneriz dediler 20 gündür
    dönemediler amma uzağa gitmişler demekki ne olmuş be yaw

ben paneli kendime veya damada alacaktım o fiyata da alırdım tabiki! gerçi Oled almayı bekliyorum ama "çok cazip" fiyata bir UHD panel de almam değil,zaten iki panel kullanıyoruz evde
    bunuda arka oturma odasına koyarım diye düşünmüştüm,panel 1 senedir zaten teşhir de! benim için bu önemli değil hatta dahada iyidir hem pazarlık hem de teknik olarak bana
    daha çok uyar ama fiyatını sonra(sanırım benim aramamdan sonra uyandılar!)iki defa daha revize ettiler ve sonun da 3,9 kağıda sattılar bu paneli! alan adam belliki "yedi"

85/90/95 bu şekilde bir sürü panel kaldı elde,olur da kafası takılan olursa bana telefon edebilir 0554 2099848

not;bazılarının baclit+modül değişimi yapıldı Servis de! bu önemli değildir siz sadece görüntüye bakın ve falso varmı ona bakın,falso olup da anlamadığınız falsolar olabilir/olur
    onuda geçin,takılmayın çünkü zaten görmüyorsunuz! ben bazen öyle Sony/Samy ler görüyorumki bir sürü falso var adam görmüyor bile bende ses çıkarmıyorum hiç!

Samy de 7/7,5 lar F/P oldu gibi hatta oldu! ama sakat panel gelme riskleri de giderek artar bu zamanlara gelinince!

Ancak Samy/TR her konuda çok iyi Sony/SE ise her konuda tek kelimeyle rezildir uzak durun veya riski göza alırsanız Sony de OK dir

Samy alırsanız "teşhir" bile olsa 24aylık Garantisi(veya artı Sigorta+Garanti v.s şeklinde)vardır ve oldu da bir sorun çıktı hemen müracaat edin hallediyorlar!
    Sony teşhir bile olsa alınmaz artık ancak panelden anlıyorsanız ve teşhir de gördünüz ve sorun yok ise o zaman yine alınabilir ama Servis artık klasik
    TFT-LCD sorunlarını Sony de kabul etmiyor!

LGE ve IPS den uzak durun;sadece "çok ucuz" olursa LGE alınabilir ve tabiki "IPS" işinize yarayacaksa! aksi halde sllayın geçin LGE panelleri!

illa IPS alacağım diyen varsa direk adres TPV dir kesinlikle LGE den uzak durun ama eksiden beri IPS leri en iyi üreten TPV dir 7601/7101 OK dir!
    ama Contrast zayıf+Black vasat tüm IPS ler böyledir ve bana çok kötüdür! Baclit sistemi LGE de dandiktir ama TPV de oldukça iyidir!

IPS için Sony sakın almayın!! yaw Sony den zaten IPS li panelmi alınır

IPS için eskiden iki adres vardı en iyisi Tosh idi sonra da TPV bu adeta bir IPS genel kuralıdır bunu bile bilmeyen insanlar var!

IPS alacak adam spesifik olarak sorular sorsun,bilmiyorsa bu soruları o zaman gitsin herhangi bir "VA" alsın çok daha iyidir!

Not;bu sene panelleri jilet gibi incecik yapmak adına iki şey yapıldı! bu incelik de aslında çakallık taktiğidir panelin arkasına geçin bakın üst bölüm
    ortaya kadar incecik HW bölümünü alta koyurlar orasıda biraz kalın(HW kalityesi de çok dandik buarada) asıl sorun baclit sisteminin "mecburen"
    "bottom-led"(en alt bölümde bir veya iki sıra led dizilim vardır)bu en kötü dandik baclit sistemidir ve sorun çıkarmaktadır özellikle panel
    IPS ise çok fena falso çıkarıyor örneğin şuan da resim kalitesi olarak hala piyasanın en iyisi olan LGE UF950 panel böyledir tamamen başarısız bir
    seri ve zaten paneller de elde kaldı! satılanların en az yarısı da geri döndü!!

şimdi ben bunu 1 sene önce de yazmıştım! bazı tipler panelden bi-haber ve gidip mazağada gördüm süper dediler bana tepki gösterdiler! adam ne kadar anlıyor belli
    almayın diyede uyardım! sanırım DH den gördüğüm bildiğim 5/10 kişi ya var ya yok! yarısı değişti zaten! bir kaç kişide geldi yazdı geri verdim vs diye!
    koskoca AVF den baktım 10 kullanıcısı ya var ya yok! neyseki LGE/TR bu konuda hiç zorluk çıkarmıyor ve geri alıp para iadesi yapıyor! veya alternatif sunuyor v.s

Sony de xd8d IPS de baclit böyledir kısaca "yaramaz" iş açar başınıza! Sony neyi görse abi bunlar normaldir diyor!

Samy de yine var ama gördüğüm kadarıyla en başarılı örnek Samy de gibi!

şimdi HDR için bazı teknik ve fiziki alan çalışması sebebiyle örneğin 10bin;1 contrast çalışması+daha önemlisi 1000nit baclite çıkması için herifler bottom-led-apply
    dediğimiz uygulamaya geçtiler ama bu sistemin sorunsuz olması hem zor veya bir kaç yıl gerektirecektir veya olmadı baştan deyip iki kenarlı EDGE-LED e dönebilirler v.s

yaw bunun olması gerekeni "FALD" paneldir FALD,FALD,FALD bunun başka bir yolu yok yaw!
    herif HDR diyor 1000nit diyor 10binCR diyor panel bottom-led baclit veya dandik eski sistem EDGE-LED

Not;HiEnd Sony/TPV/Samy de teknik spec. olarak bu paneller tek tük çıktı/çıkıyor! ama bunlar hem çok pahalı hem de az da olsa riskleri de vardır
    ama FALD olması yinede çoğu şey de ciddi bir artıdır FALD değilse aldığınız panel işiniz sakat dır,gidip de 2016 lar geldi diye balıklama atlamayın panelleri üstüne
    forumda habire artık 2016 alınır deniyor sankim beleş veya şartmış gibi! önce yabancı kullanıcı yorumlarını okuyun,Testleri filan sallayın geçin ya da tek tek açın sorun bunları
    anlatalım,şimdi soru şu panel IPS Contrast çok dandik Nit yetersiz nasıl olacak bu iş?? bilenler yazsın da HDR peşinde kopanlar da öğrensin bakalım!

Not;"çakma-HDR" de çıktı bu arada! herifler artık önce çakmasını çıkarıyor yaw! millete sallama veya yalan HDR bilgileri verilmektedir! adamın "altyapısı" olmadığı için
    yalan dolan yazıyor hiç düşünmeden! HDMI version 2.0 a bile başınızı ağrıtacak bazılarınızın haberiniz bile yok! örneğin kişi UHD-Receiver ve daha önemlisi UHD-BluRay
    kullanacak ve Chroma samp 4:4:4 isteyecek ama alamayacak,panel üreticisi FW çıkkarsın diye bekleyecek ama o da çıkmayacak çünkü bir sene sonraki seri de bu olacak!

UHD paneller iyi güzel de eksik teknik SW sorunları var hala! hatta ilk çıkanlar da HEVC decoding bile yoktu alt tarafı adam bu paneli 2 sene önce almıştı yine yeni
    bir tane dahamı UHD panel alacak,ben bas-bas bağırdım adeta almayın diye o zaman,adam ise UHD gördü üstüne balıklama atladı yaw!
    bazı markalarda HEVC olmadığı gibi 50/60p desteğ bile yoık örneğin Sony de yoktu sonra baktılarki sıkıştılar FW çıkardılar çakallar! TPV ise 2 sene süründürdü neticede
    bunlar mazide filan olmadı 1/2 sene önce oldu!

UHD-BD kim kullanacak diyecek şimdi bazı tipler! yani olayı bu derece basite indirgersek UHD panel almayada gerek yok o zaman
    Adamın Receiver/DVB ve Uydu sistemleri hk.tek kelime bilgisi yok ve çok büyük ihtimalle "KabloTV" kullanıyorsa gelip UHD yayınlar konusunda size neyi anlatacak acaba?

Şimdi işin üretici ayağına gelirsem;bugün gittim 10 sene daha panel almam diyenler var,ayakta uyuyanlar bunlar) 5/10 sene diye vade olmaz panel işinde kaldıki kaç tanesi
    teknik olarak 5/10 sene gidiyor!

2000=852x480pixel PDP ler ilk olarak çıktı(hatta daha da eski yıllarda ama TR de pek yoktu ama biz dışarıda bunları kullanıyorduk tabiki)
    2002-3=HDReady ler çıktı! 1365/66-765/768pixel gibi)
    2004-5=gibi ilk Tosh çıkardı FHD ler çıktı!
    2013=gibi UHD ler çıktı

13/15 senede 4.nesil panel çıktı siz hangi 5/10 seneden bahsediyorsunuz acaba!! ama aldığınız panel 10 sene gitsin süre olarak derseniz o zaman OK kaldıki şimdilik paneller
    o kadar da gitrmeyecektir! eski paneller çok daha sağlam+kaliteli v.s idi!

2 sene sonra da 8k çıkınca ne olacak! zaten SHARP Japan ve USA da 8k çıkardı bile(4k sı harbi+4k sı da çakma olan) hemde iki sene önce
    LGD ise 2 sene önce 10k OLED çıkardı!(satılmıyor bu panel henüz)
    AUO/Taiwan 4 sene önce hem harbi hem de çakma 8k Modül üretti yaw

5/10 sene diye kendinize sakın "VADE" filan koymayın arkadaşlar

adamlar senin cebinden parayı çekebilmek adına gördüğünüz gibi 2/3 senede bir atraksiyonlar çekiyorlar bunuda çok güzel yiyorsunuz hatta bunu prof.anlamda yapabildikleri için de
    sana illaki o yeni diye eskimiş TFT-LCD teknolojisi paneli kakalıyabiliyor! marifet işte burada,mal üretimi hikayedir bunlar için mühim olan satabilmektir ki onuda süper beceriyorlar!

+++

Bana buradan ulaşıp da link atan arkadaş; yaw ben seni unttum arada kusura bakma hergün 150 kişiyle uğraşıyorum ben,telefonlar da genelde onun için bakmıyorum,o panelmi bu panelmi
    diye bana sakın sormayın diye onbin defa yazdım,bu işe soyunmuş adamlara gidin sorun ltf,bana teknik sorular veya ona göre tartışacak şeyler sorun,panel ne yaw;gidin beğendiğiniz
    ama pahalı olmayan bir paneli alın geçin izleyin olayı abartmayın!

Hocam link yok ayrıca diğer bahsettiğin link yine yok! benim yazdığım ve sonra uçan,daha doğrusu sanırım ben bir yalnış tuşa bastım msg uçtu kısaca ne iş anlamadım?
    soruları tek tek belirle eMai at bana; canozy@yahoo.com

Receiver içinde bizim ilgili başlıktan takip et ama sakın acele etme! http://forum.donanimhaber.com/m_83863138/mpage_33//tm.htm#117317691
    o firmayı da salla geç,bana küfür ettirecekler artık aleni yaw site fake adamlar ve satıcılar ile doldu,neyse Ado Yönetici oldu da bu pislikleri belki şutlayabiliriz!
    "kanıt oluştıramadık" diye cevap alıyoruz genelde Yönetimden,ülan adamın ayzdıklarını uyanık olarak takip ederseniz satıcı olduğu şak diye ortaya çıkıyor(özellikle
    senin bahsettiğin her iki kişide defalarca TF/DH den şutlanan adilerdir) onun için kafadan bana bulaşıyorlar bu pislikler çünkü işlerine gelmiyorum vatadanşı yedirmediğim için!

diğer olayıda anlattım yine firma "yemiş" o arkadaşı! kardeşim Receiver için beni,Kamax Hocayı ve Gökhan beyi takip diğerlerini salla geç bir kalem!

CAN++

• quote:

Orijinalden alıntı: Necdet Demir

Özellikle 4k açısından yeni nesil tv lerde Gerçek yenileme Hızının en az 60 hz yani ülkemiz içn 100 hz olması gerektiği hakkında da teknik bilgisi olan arkadaşlar bize yardımcı olursa biz son tüketiciler çok seviniriz.
    Tartışmasız gerçek bilgilerle paylaşım yapılan sohbetler temenni ederim.

Bahsettiğin konu için 10 senedir hatta daha da eski bu bilgiler sürekli veriliyor,önce "doğru soru" sormanız gerekiyor!

Söz konusu "TV" yayınlar ise Terestrica/Cable/Satellite v.s gibi

PAL/SECAM 25/50Hz dir
    NTSC 30/60Hz dir

eski Analog sistemi şimdi geçiyorum bitti sayılır çünkü

bugün örneğin EU/PAL-UHD yayın izliyorsan 50fps dir bunun stream değeri! USA/Japan NTSC de ise 60fps dir

insanlar hala PC-Monitör ile "Televizyon"(panel tip Tv ler)sürekli karıştırtmaktadır! bahsettiğiniz Hertz çalışmaları sadece Monitör ler ile mümkündür

Panel TV ler vert.freq.değeri olarak 59,xxx(60Hz de fix çalışıyorlar) ne 40 nede 80 veya başka bir değer de olamazlar!

sadece UHD paneller de hatta bazı FHD paneller de PC den görüp de örneğin 100/120Hz desteğine kadar çıkabiliyorlar(ölçen varmı???) bunuda her marka yine yapamıyor

sonuç olarak siz aldığınız UHD panelin stream Hz değerine bakacaksınız kiş bu da PAL de 50Hz dir çünkü yayın böyledir!

ama panelin UHD olması sebebiyle ve "varsa" 50/60p içerik desteği de olur/oluyor ama eski UHD lerde buda yoktur! örneğin net den bir içerik indirdin 60p ve bunu USB/HDD ye
    atıp panelden izlersen(veya ilgili ext.cihazlardan)60p alırsın tabiki ama desteği varsa yoksa 25/30p gibi alacaksın(downgrade edilip)

şimdi sen tam neyi soracaksan buna göre belirle veya olayı anladın

"bilgi" diye daha üreticinin kendisi bile ya hileli ya da sallama laflar yazıyor yaw

örneğin 2 sene önce bir UHD panel de HEVC/H.265 Dec.desteği yok sana bunu UHD panel diye satıyor ve doğru ama HİLE var burada sanırım çaktın manzarayı?
    ve bu hileyi yutan tipler de ona buna o zaman UHD alın artık diye gaz veriyorlardı fake ve satıcılar da buna dahildir sonra adam eve geliyor TRT4 ü açıyor
    ülen ses var resim yok diyor

• albani kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler. Ben doğru soruyu sordum aslında eskiyi karıştırmaya gerek yok ki zaten o kadar teknik bilgimiz olsa sormayız.
    Kısa ve öz sordum aslında belki yanlış taraftan bakmış olabiliriz.
    Formlarda geçen yorumlara göre Yeni 55" üstü tvilerde özellikle 4 K açısından Gerçek yenileme hızı dedikleri her neyse en az 60 hz olmalıdır deniyor( yani 50,60 veya 100,200 hz dedikleri) . Bu bilgi doğrumudur 2015- 2016 model 4k tv alırken (2015 öncesi tvler tercihim değil zaten)bunu dikkate almalımıyız.
    Umarım anlatabilmişimdir ne demek istediğimi. Tekrar teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.