Şimdi Ara

TV Tavsiyeleri [ANA KONU] (244. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: werewolf21 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 9 Misafir - 9 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
88.153
Cevap
1.337
Favori
4.693.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
222 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 242243244245246
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dallass
    Bana zorla uslubumu bozduruyorsun
    canım kardeşim sen azıcık anlama özürlümüsün
    tutmuş birde haklı olduğum bir mesajımı alıntılayıp, hata yaptığımı sanmışsın
    "Sony lerin işlemcilerinin aşırı ısıdan eridiğinin resimlerini şikayetlerini paylaşmış
    hatta yangın çıkarma ihtimalinden bahsedip sony'i karalamış,demekki neymiş ne kadar çok işlemci o denli az işyükü ve ısı"

evet aynen yukarda yazdığım gibi bak büyüteçle oku orada diyorumki "ne kadar çok işlemci o denli AZ işyükü ve ısı"
    (yani orada çoklu işlemciler asla ısınmaz diye bir sözümmü va)
    Bu anlamda sonyler kendi geliştirdiği Tek çekirdekli işlemcileri kullanıyor,
    ve böylelikle tüm bu iş yükü tek bir işlemciye bindiği için aşırı ısınıyor ve seninde dillendirdiğin erimeler meydana geliyor..

Bak canımkardeşim şu konunun başından sonuna,
    ben araştırmadan, gerekli yerlerLe görüşmeden, forum kullancılarının nabzını yoklamadan,
    bir görüş bildirmem, yani öyle boş atıp tutmam...

Ha seni zorlayan yok, bakıyorum aşina oldun konuma
    ben haz etmediğim konu ve sahibine selam dahi vermiyorum
    yine söylüyorum, tüm yeni ve gelişen teknolojileri GEREKSİZ ve analmsız bulan
    bir zihniyetle aç bir konuda oradan istifade etsin, senin kafada olanlar...

ve ayrıca bu konuyu gereksiz atışmalara zemin hazırlayarak, konuyu kirletme.....

Cahil cahil iddialarına devam ediyorsun bakıyorum...
    Buyur, madem sözünün arkasındasın kanıtla iddianı arkadaş, niye boş boş atıp tutamıyorsun ki? Hadi.

Madem araştırmışsın, gerekli yerlerle görüşmüşsün, "forum kullanıcılarının nabzını yoklamışsın", kanıtla.
    İşte bak kendi azınla kendini ele verdin. Bilim, forum kullanıcılarının nabzını yoklamakla olmaz! Kanıtlarla olur.
    Sen dedikodu ile geçeklerin üzerini örtmeye çalışıyorsun, bunu da ağzından kaçırıyorsun.

"tüm bu iş yükü tek bir işlemciye bindiği için aşırı ısınıyor" demişsin.
    Tüm o iş 2 farklı çekirdeği olan işlemciye binse, işlemcinin o kadar ısınmayacağını kanıtla yahu.

Ben öyle birşey olmadığını ve alenen YANLIŞ/YALAN SÖYLEDİĞİNİ kanıtlıyorum.

Isınma ne demek? İşlem için harcanan elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesi demek. (1 - Fiziğin ana prensiplerinden, gücün korunumu ilkesi)
    Şimdi "aynı iş", "aynı işlemci teknolojisi" ile üretilmiş iki farklı işlemcide, işlemcilerin "biri tek diğeri çok çekirdek" konfigürasyonda olduğu iki farklı sistemde,
    Çoklu çekirdekte yapılan "aynı iş" neden bir çekirdeği olan işlemcide yapılandan daha az ısı üretiyor? Tüm işlemler yine aynı "işlemci paketinin içinde" yapılıyor. Tüketilen elektrik enerjisi aynı. Pakete giren elektrik sabit. Yarısı A çekirdeğinde yarısı B çekirdeğinde harcanması ile tamamının A çekirdeğinde harcanması arasında ne fark var?

Yapılan iş, toplamda "aynı iş", bu sebeple isterse 10 bin çekirdeği olsun, harcanması gereken enerji aynı enerji, dolayısı ile açığa çıkacak ısı aynı ısı. Ha tabii teoride, pratikte ise o işlemcii çekirdeklerini idare etmek için daha fazla enerji harcanması gerekiyor, bu da daha fazla ısı demek oluyor!

Senin anlayacağın şekilde açıklarsak iddian şu: "Arabada 2 tane motor olursa daha az benzin yer."
    Şimdi daha güçlü olur de anlayayım da, daha az benzin yemesini nereden çıkarıyorsun?
    İddianın mantıkla bir izahı yok.

Ama izahın varsa, örneğin varsa, adamsan yani söylediğin sözün gerçekten arkasındaysan, kanıtla o zaman.
    Kanıtlayamıyorsan da burada tatava yapma.
    Yada hatanı anladıysan özür dile. İnsanları yanılttığını söyle.

Ayrıca da konu nereden senin konun oluyor pardon? Başlığı sen açtın diye mi? Site de senin mi komple buralar böyle?
    Millete TV tavsiye edeceğim diye yalan yanlış bilgilerle insanları kandır, yalanlarını ifşa edince de "benim konum ama banane banane yaa " diye yine ağla.
    Büyü artık biraz. TV Tavsiyesi arayanların ortak konusudur bu.
    Başlığı açmış olman, orada istediğin gibi yalan söyleyip insanları yanlış yönlendirme hakkını sana vermez ki.
    Yalanını kimse ifşa etmesin, önüne geleni kandır, aldat diye biz "aaa adamın forumuymuş biz gidelim" mi diyeceğiz sanıyorsun?

IPS ve VA panel konusuna gelince. Gık demediğim konuda bile beni taraf yamışsın yok "ips va panel konusumu zoruna gitti" diye.
    LG nin o serisinde IPS mi var, VA mı bilmem, incelemedim, ama cehaletin bu konuda da belli oluyor. IPS'i de pek tanımıyorsun anlaşılan. Bak adam 4000:1 kontrast değeri falan diyor. Bana daha bir profesyonelce bir yaklaşım gibi geldi sanki.
    Neyse, zira bir sitede özensiz yazılan bir yazıya dört elle sarılmışsın kanıt diye, çocukca geldi bana. Komik ya...
    Bak sitenin altında ne buldum, sana hediyem olsun. Ama zoruna da gitmesin. Çektiğin acı içinde bulunduğun karanlıkta gözüne ışığın gelmesindendir (bu göz konusuna geleceğiz az sonra):
    "disclaimer: The information on this website is provided on "as is, as available basis" without warranty of any kind. DisplaySpecifications is not responsible for any omissions, inaccuracies or other errors in the information it publishes. All warranties with respect to this information are disclaimed. Reproduction of any part of this website in its entirety or partially or in any form or medium without prior written permission is prohibited. The trademarks, marques and logos of the manufacturers of devices, software, hardware, etc. are the property of their respective owners."

Yani diyor ki, beni şahit yazmayın gardaşım...
    Bu sitedeki bilgiler "öylesine" yazılmış şeylerdir. Çok da ciddiye alınacak, kanıt edilecek şeyler değildir...
    Şimdi sitenin bizzat sahibi bunu diyorken sen yok bomba patlattım... yok beni eleştirenlerin yüzü... yok eşşeğin sağlam kazığı... yok en birinci ben oldum der gibi sankı yargıtaydan kesin hüküm almış da ilk davasını kazanmış avukat gibi bir havalara girmişsin bir sevinmişsin falan ama... ayıp yani.

Ayrıca tıp bilgin nerden geliyor kardeş? Ben hastahanede çalıştım. Medikal teknolojilere de aşinayım. Gözün yapısını da, çalışmasını da bilirim az çok. Ailede hemşire de var...
    Göz hertzi istediğin kadar arttır algılamıyor. İstersen 5000 yap. Hatta hertz fazla arttırıldığında göz görüntüyü daha bulanık algılar. Çünkü gözün dinlenip önceki görüntünün izini sildiği "siyah ekranların" süresi daha da azalır. Gözün çalışma mantığı ile alakalı bir durum. Yoksa LCD ve amoled ekranlarda CRT de zorunlu olduğu gibi "siyah ekran" göstermeye gerek yok teknolojik açıdan. Tüm frameler direk bir bir basılabilir araya hiç siyah ekran koymadan. Ama bu yapıldığında görüntü "bulanıklaşır". O yüzden resim karelerinin arasında siyah ekran bırakılır ki "göz dinlensin ve önceki görüntünün izlerini silsin".
    Yok uzun yolculukda amortisörü bozuk araba falan demişsin yine hayal dünyandan kanıt getirmeye çalışmışsın...
    Buyur sinemalar. 24fps de oynatır filmlerini. Standart. Kimse sinemaya gitti diye gözleri bozuluyor mu? Yada görüşünde problem oluyor mu? Sadece karanlık ortamdan çıkınca, yada ışıklar aniden açılınca "normal olarak" 3-4 sn gözün kamaşır o kadar.
    Demişsin ya "İris saniyede bilmem kaç kez daralıp genişliyor..." diye. Katiliyorum, bilmiyorsun işte. Ama yine bilmediğin konularda at tut.

Senin mantığına göre senin irisin 30hz panel izlerken iris saniyede 30 kere daralıp genişliyor mu?
    Eee o zaman 60 hz panel hiç alma zira saniyede 60 kere daralıp genişleyecek ise daha çok yorulacak demektir. Lan mazallah kör olursun!

Ayrıca CRT ler ile LED paneller arasında karşılaştırma yapmak da YUH yani. CRT elektron ile fosfor pigmentlerini tetikleyen, kafana bir elektron tabancası çevrilmiş bir sistemdir. Sağlığa kötü etkileri de bu yüzdendir. Diğeri ise önceleri CFL sonraları LED ışıklı panel. Ha LED hiç mi zararsız? O da zararlı. Özellikle mavi ışığı UV spektruma kaçtığı için retinayı yorduğu, mavi rengin dalga boyunun biraz daha arttırılması gerektiği söyleniyor ama tabi CFL arka aydınlatmalar kadar da zararlı değil. Neyse sen oralara hiç girme, kafan yanar valla bu seviyeden oraları anlamaya kalkarsan.
    Ha, unutmadan gerçek hertz değeri yüksek TV lerin piksellerini kontrol etmek çok daha zor ve üretmek çok daha pahalı. Aynı işi yarı zamanda yapacak entegraler gerekli. Ayrıca paneldeki mini mini piksellerin de o hıza ayak uydurması gerekli. Bunu yapmak öyle ucuz değil. Fiyat farkı ondan ötürüdür. Yoksa sağlığa iyi geleceğinden falan değil yani. Yine uydurmalara tam gaz devam...

Sen malum siyasi parti de falan stratejist olarak mı çalıştın yaw? Bir sürü yalan dolan bilgi ile halkın algısını değiştirmeye çalışıyorsun da. Alışkanlık oradan galiba...

• Dostlar geriye dönük 10 sayfa okudum ama konu başlığı tavsiyeden çok detaylı bilgiye yer verilmiş. Bu forumdan çok faydalandı yine tavsiyeleriniz ihtiyacim.var bir arkadaşım yeni evlendi 40 43 inç arası sadece 4k ya önem veriyor 3d smart önemli değil iyi bir TV arıyor bu forumdan yaralanarak ben evime Samsung 42j6270 almıştım gerçek 100/Hz çok çok memnunum TV den aynısını öneriyoruz arkadaşıma ama 4k yok diyor LG leri beğeniyor sizce hangi model TV almalı arkadaşım ? Lütfen yardım ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @dallas

dostum 5000 tl bütçe sınırın olsa,alacagın 55" tv hangisi olurdu?

tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serqan_ -- 1 Mayıs 2016; 10:12:17 >
  • dallass kullanıcısına yanıt
    cevapladığın için eyvallah ,
    ama sorularım var daha (:
    mesala vestel vs. gibi marka alınır mı en üst seviye olanından ?
    fiyatı açısından diyorum ,
    aynı demo yayını-4k- yapan samsung ve lg arasından görüntü farkı çok belli oluyordu
    samsung daha kaliteli duruyordu ki samsungda da 3D yoktu ,
  • dallass hocam lg 49uh850v ile philips 49pus7101/12 arasında kaldım. Philipsin arka aydınlatma olayı cezbedici, ama 3D yok sanırım..
    yabancısı olduğum bir konu, yardımcı olursanız makbule geçer..
    not: 55 inc odam için uygun değil.. o sebeple en fazla 49 inc düşünüyorum.
  • Adam rezil oldu hala bilmişlik taslamaya devam ediyor. Ben böyle yüzsüzlük görmedim. Ayrıca bana yazdığın cevabı da görmedim değil. Neden sildin adam ol bir daha öyle cevap yazdığını görmeyeyim terbiyesizlik yapma

• Üstatlar hadi bana bir 65inch 3D UHD TV tavsiyesi verin. Baktığım markalar Sony LG Samsung bütçe 9000 civarı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultiMance

Adam rezil oldu hala bilmişlik taslamaya devam ediyor. Ben böyle yüzsüzlük görmedim. Ayrıca bana yazdığın cevabı da görmedim değil. Neden sildin adam ol bir daha öyle cevap yazdığını görmeyeyim terbiyesizlik yapma

Katılmıyorum. Rezil olmadı. Zaten eskiden beri rezildi. Zira cehaleti ile üste çıkma çabaları ortada...
    Her iddiasını tek tek çürüttüm, açıkladım. Eee uzun yer kaplıyor tabiiki.
    Bu sefer de "çok bilmiş geçinen ama bi halttan anlamayan çakma roman yazarı" diyor.

Tutunacak tek bir dalı yok. Kurduğu hayaller yıkılmış. Hak gelmiş batılı yenmiş. N'apsın?
    Sinirlenecek, feryat edecek, köşeye sıkışınca da kendi karakterini ortaya koyacak.
    Yetmeyecek hakaret de edecek, sonra tükürdüğünü yalayıp silecek de...
    Özür dileyip ben yanlış biliyormuşum diyecek değildi ya..

Dpstum tv kuruldu. Sanırım iade şansım kalmadı. Ama memnunum şimdilik kötü bir yanını görmedim. LG ürünlerini satan yakın bir arkaşdasım önermişti keşke buraya yazsaymışım en başta. Ama 2 hafta içinde almam gerekti ürünü bekleme şansım yok pek fazla..
  • quote:

Orijinalden alıntı: seffa

Dpstum tv kuruldu. Sanırım iade şansım kalmadı. Ama memnunum şimdilik kötü bir yanını görmedim. LG ürünlerini satan yakın bir arkaşdasım önermişti keşke buraya yazsaymışım en başta. Ama 2 hafta içinde almam gerekti ürünü bekleme şansım yok pek fazla..

Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun,
    Önemli olan kişinin memnuniyetidir,
    Sen memnunsan gerisi teferruattır...

Ha şu var,
    Baktınki bir iki gün içerisinde, tv içine sinmeyecek falsolar vermeye başladı (farazi konuşuyorum)
    hernekadar montajı yapılsada, uzaktan alışverişlerde 14 gün yasal iade süreci vardır,
    Böyle bir durumda bu yola başvurabilirsin....

• quote:

Orijinalden alıntı: fransisco

Üstatlar hadi bana bir 65inch 3D UHD TV tavsiyesi verin. Baktığım markalar Sony LG Samsung bütçe 9000 civarı

Sony 65x8505c banko tavsiyedir ben 55 inç olanını kullanıyorum

Mağazadan aldım öyle bir imkanım yok zaten. Allah pişman etmesin :) Tek sıkıntım hotbird eklememiş servis evde ben yoktum beceremedim kendim bi o var..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seffa -- 1 Mayıs 2016; 20:01:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dallass

quote:

Orijinalden alıntı: serqan_

@dallas

dostum 5000 tl bütçe sınırın olsa,alacagın 55" tv hangisi olurdu?

tesekkurler

Bazı çok bilmiş geçinen ama bir halttan çakmayan roman yazarlarından,
    Fırsat bulursam bu aşağıdakilere benzer, "Bizim" anlayacağımız dilden "sallama" gözlemlerle sizlere yardımcı olmaya devam edeceğim...

Dün mağazalarda birebir incelediğim kadarı ile;
    LG uh850 modeli pasif 3D arayışında olanlar için ideal, sırf artı bu özelliği taşıdığı için dahi 2016'ya damga vuracağa benzer, ki hernekadar demo görüntülerde dönse dahi, yan stantda duran a-b-c marka/modellere göre görüntü performansı, daha bir canlı ve akıcıydı....
    Haa bu arada diğer markalar içinde ayrıcalıklı bir görüntüye sahip olan bu panel İPS dir...
    İllede bizim dediğimiz olacak diyen VAndallar bu performanslı paneli almasınlar...

Bu anlamda kardeşim sana bütçe kriterine göre
    Yukarıda bahsettiğim LG 55UH850V paneli tavsiye ediyorum...

cevap için cok tesekkurler.
    aklımda olan diğer bir model ise Sony KD-55XD8505

bu ikisi arasında yinede tercihin lg mi olur?

• seffa S kullanıcısına yanıt
    Hayır,
    Satın almış olduğunuz ilgili ürünü, Mağazada fiziksel olarak görerek ve dokunarak satın alsanız dahi,
    Muhteviyatı, Sarf malzemeler ve bazı ayrıcalıklı ürün haricindeki, tüm meta'lar,
    Hernekadar mağazalar bu konuda sert bir tutum sergileselerde,
    Tüketiciler yasal olarak,
    Hiçbir mazeret göstermeksizin 14 gün içerisinde ürünlerini iade edebilirler...

...CAYMA HAKKI...

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?
    28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?
    Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler
    Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
    Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
    Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
    Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
    Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.

Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?
    Elektronik ürünlerin “Cayma Hakkı” dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.
    Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır.
    Satın alınan cep telefonuna SİM kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2’inci el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında “ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması” gerekmektedir. Bu nedenle de SİM kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler, cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
    Cayma hakkı dışında kalan 14 ile 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?
    Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz.
    Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?
    Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir...

Kaynak;
    http://www.ademaltan.com.tr/yeni-tuketici-yasasi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dallass -- 1 Mayıs 2016; 21:40:30 >

• arkadaşlar, mevcut tüplü tv nin yerine 32 inch hesaplı bir led tv arıyorum. yandaki pc den hdmi kablo ile de bağlayıp film vb izleyebileceğim birşey olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Konuya çok vakıf değilim, LG SAMSUNG iş emri mantıklarından da çok anlamam lakin, aynı model ürünü hem VA hem IPS panel ile üretmiş olabilirler mi?
    ne bileyim, aynı model 3D ürünü hem aktif hem pasif gözlükle üreten üreticiler panel konusunda da 2 ayrı teknolojiyi kullanmış olabilirler mi?
    belki birinizin gördüğü kutudaki IPS ibaresi bir üretim, diğerinizin verdiği site bilgisi başka bir üretim için geçerli bir bilgi olabilir mi?
    veya X model Televizyonu önce Y model panel ile piyasaya sürüp, model tutulunca Z model penel ile üretime devam etmiş olabilirler mi?
    Fazla bilgi kirliliği var neyin ne olduğu anlaşılmıyor.
    quote:

Orijinalden alynty: Ado

Konuya çok vakyf de?ilim, LG SAMSUNG i? emri mantyklaryndan da çok anlamam lakin, ayny model ürünü hem VA hem IPS panel ile üretmi? olabilirler mi?
    ne bileyim, ayny model 3D ürünü hem aktif hem pasif gözlükle üreten üreticiler panel konusunda da 2 ayry teknolojiyi kullanmy? olabilirler mi?
    belki birinizin gördü?ü kutudaki IPS ibaresi bir üretim, di?erinizin verdi?i site bilgisi ba?ka bir üretim için geçerli bir bilgi olabilir mi?
    veya X model Televizyonu önce Y model panel ile piyasaya sürüp, model tutulunca Z model penel ile üretime devam etmi? olabilirler mi?
    Fazla bilgi kirlili?i var neyin ne oldu?u anla?ylmyyor.

Hocam aynen sana aktardy?ym gibi örne?in UF830/8300 serisi!

2013/14 modeli ilk çykan(USA/Asia ve sonra da EU ya gelen seri) TR itibaryyla 2014 sorunu/2015 ba?y olarak satyldy! ama bizde 2013 olarak de?il,2014 olarka satyldy
    ve bitmesi 2015 olmu?tur,bu panelin Modülü LGD-SD_IPS dir!

Data lara giren de bu olmu?tur! 2014 sonu(USA/Asia) ki bunun serisi de 8300 dür! "VA" panel dir! biraz dikkatli ara?tyrylmy? olsaydy(özellikle Australia/USA dan)
    panelin hem teknik datalarynyn hem de kullanycy yorumlarynyn VA oldu?unu görecekler di!

UF830 serisi EU da "2015" model olarak satylmy?tyr!! TR ye gelen 2000 adet(ki bu rakam ne kadar do?ru bilemem,zira ba?ka rakamlar da duydum-duyduk örne?in 5000 gibi)
    bu seri ilk etpa da TR ye ithal edilmemi?tir çünkü elde o zaman yukaryda bahsetti?im IPS li olan modeli vardy! ki bu seri de TR de çok çok az satylmy?tyr çünkü "be?enilmemi?tir"!

Bu bizim bahsetti?imiz panel ise,stoklar da kalyp da;eritmek gayesiyle ki bu i?i bilmeyenler bilmez ama bilenler çok iyi bilir ki(Avrupa daki montaj fabrikalary) Kasym/Aralyk dönemi
    stoklary bitirme zamanydyr! LGE/EU da böyle yaparak ki bunu her sene düzenli olarak yapar bunu da bilen bilir bilmeyen hatta böyle "ara serileri"(örne?in bunu en çok TPV yapar
    sonra da LGE yapar) yylba?y sonrasy gibi piyasaya verir ve bunu modelini "yiyen" mü?teriye çyky? yyly olarak de?il de takip eden yyl modeli olarak verirler!

Di?er bazy teknik ve benzer durumlaryny ise zaten ilgili ba?ly?yndan sürekli olarak verdim,merak eden oradan takip eder,ancak i? bitti artyk,2000 ki?i ve bu rakam do?ruysa öncelikle
    F/P panel almy? oldular benim adym Can soyadym Özyaman dyr,bütün Türkiye beni albani/albanez/Can olarak tanyr,adym gibi telefonlarym ve adresim de aleni açyktyr!ve ?ahsen
    evime de gelen çok olmaktadyr,özellikle Yst.da iken ev tabiri caizse Türbe gibi olmu?tu yaw

Bildi?im ?eylere yazar bilmedi?im ?eyleri soran ö?renirim haybeye de ahkam kesmem!

UF830 VA panel CMI(Innolux) "MVA" tip(ancak S_MVA de?ildir!!) 6ms/5.000;1 on-off CONRAST de?er üreten ve özellikle contrast&black olarak alan "herkesin" memnun oldu?u paneldir

bir Allahyn kulu çykyp da yaw bu IPS demedi çünkü diyemez panel VA dyr!

1-genel de ma?azalarda yapylan bir basit ama do?ru diyece?imiz ön katmana vurulan ve VA-IPS oldu?u da böylece hemen anla?ylan bir panel oldu?u için
    bunu da ço?u insan yapty ve panelin VA oldu?unu gördüler!

2-Contrast native(ansi de?erinden) bu panelde çok ciddi yüksektir! benim tahminim average;3200/3500 gibi 58" lik ebaty oldu?una göre mükemmel demektir,ama bu mükemmel lafy da
    TFt-LCD ler için böyledir yoksa PDP ye göre hikayedir! bir Allahyn kulu karanlyk sahneler de panelin falso verdi?ini görmemi?tir,IPS de sen de bilirsin ki panel çok fena falso verir!

3-"Black" bu panel ile IPS arasynda klasik anlamda teste göre ortalam 4/5 kat daha iyi black seviyesi vardyr ve bunu da her kullanycysy görmektedir!

4-VA lar açyk vermez 830 da vermiyor zatne çünkü açyly da kötü,IPS ise tam tersine VA dan iki katy fazla açy vermektedir(color-fail/white-wash/greyness efektlerini vermeden)

en basitinden bir adam gidip bunlary yapsa veya görse ve aptal bile olsa panelin VA oldu?unu artyk anlar veya hala anlamyyorsa zaten tam "aptaldyr"

Not;ben bu paneli bir çok prof.düzey de ki?ilere aldyrdym bunlaryn hepsi de "FILM" ci dir,herifler panele bakynca VA-IPS olup olmady?yny ?ak diye anlarlar,çünkü CONTRAST
    onlar için çok çok önemlidir! zifiri karanlykta bakarlar Black durumuna hemen IPS oldu?unu anlarlar v.s v.s

Ben bu paneli 2 tane Pio cu 7 veya 8 tane Pany PDP ci ile 2 tane de prof.düzey de PJ ciye aldyrdym hatta Yzmirde ki arkada? bu i?in tam ustasy vede hastasydyr,bunlar IPS paneli de?il
    eve kapynyn önünde bile geçirmezler yaw

ben bir IPS-VA oldu?unu 5sn.de anlarym ama günümüz de biraz bilgisi veya ilgisi olan adam da 1/2dk.da bunu anlar artykl!

anlamayan adam da gidip panele(katmana)vurup ?ak diye anlar,yada gider satycyya sorar ö?renir!

Not;ben Ocak sonu/?ubat ba?y gibi LGE baysine gidip bunu incelememi?tim(hatta ayny gün 2 defa gitmi?tim!) daha görür görmez "VA" oldu?unu anlamy?tym! onun için ikinci defa ak?am gitmi?tim!
    sonra net den ara?tyrdym ve serinin üretim durumunu ve tarihini ö?rendim ertesi gün de gelip "F/P" olarak paneli lanse etttim ve görüldü?ü üzere rekor süre de(iki ay gibi)paneli aldyrdym insanlara!

Not;bana hergün 150 kadar(bu aralar i?ler çok artty yaw!!) PM/Telefon ve özellikle en çok eMail gelir!,herkes babamy sormak için de?il de anamy sormak için beni ararlar
    ben bir paneli ne mal oldu?unu herkesten çok daha iyi bilirim!

UF830 olarak bana geri dönü?ler bugün itibaryyla hatta benim de bu konudaki negatif dü?üncelerime ra?men çok ciddi az olmu?tur ki ben çok uzun yyllar LGE de çaly?ty?ym için
    bu üretti?imiz panellerin ne mal oldu?unu herkesten çok çok daha iyi biliyorum,yani insan kendi malynyn ne mal oldu?unu çok iyi bilir! buna ra?men,panel bence oldukça iyi çykty diyebilirim!
    hele hele LGE faktörüne göre çok çok iyi diyebilirim

ayryca ben panele "noktasy aty?y" da demedim(teknik bir kaç sorunu var çünkü,bunlary da ilgili ba?ly?yndan detayly açykladym) ?ayet "nokta aty?y" panel olsay dy,"ba?lyk açardym",beni bilir bilir
    panel böyle olursa ba?lyk açarym aksi halde açylmy? ba?ly?yndan yazarym! uf830 panel bu fiyatyyla ve bu performansyyla nokta aty?y olsaydy ben bu paneli 2 ayda de?il "1 haftada" bitirirdim!

2000 panel bana hikayedir yaw! yeterki panel sa?lam çyksyn benim notumu alsyn gerisi teferruat dyr!

Not;bir ba?ka bilindik performans örne?in TR de 2012 diye satylan yine UF830 gibi "ARA SERY" olan;Philips 5507 dir(2011 model sonu) bu panel 2012 Ocak dan-Temmuza kadar "syfyr" çekmi?tir
    hatta TPV bunlary geri bile çekti ma?azalardan o derece kötü saty? performansy vardy! ben bu paneli A?ustos/2012 de aldym(46" olanyny çünkü üzerinde Samsung SDI fabrikasy PSA modül vardyr
    45 gün inceledim ve kimse yazmadym bu paneli aldym veya test ediyorum v.s diye! geçer not alynca,yine de "nokta aty?y" olmady?y için,ilgili ba?lykdan yazmaya ba?ladym,1 hafta da panel yeniden
    stoklara girmeye ba?lady ma?zalara! yylba?yna kadar yeniden giri? yapty fiyaty da ucuzlamy?ty çünkü 1 senelik olunca bu i?te ESKY model olmu? oluyorsun! 2013 de satylmaya devam etti ve sanyrym
    2013 yazy gibi de bitti;ben net rakam bu panel de veremiyorum ama tahminim 5bin gibi dir 10bin de olabilir! bilmiyorum,burada marifet böyle bir paneli bulup çykarmak sonra kendine güvenip
    bunu desteklemek ve insanlar aldyrmak v.s oldu?u için hepsini de çok ?ükür yaptym,sorunsuz veya uçan-kaçan panel de?ildi modül Samy oldu?u için zaten bazy sorunlary verdi,SW olarak TPV nin malum
    sorunlary vardyr v.s v.s ama oran olarak bunlar çok çok dü?ük kalmy?tyr,hatta bizim panel de 3 gün sonra PWB dandikli?i sebebiyle falso verince,Servise gitmi?ti bu sorun hep vardyr TPV de!

ben ara ara maza?alara giderim veya bayilere v.s,bir gün ya Teknosa ya da Vatan idi ve panel üretimi biteli neredeyse 1 yyl olmu?,bir baktym ma?azanyn içinde belli yerlere kutularyyla panelleri
    yy?arlar ve bir bakyyorum "5507" da? gibi yy?ylmy?,ülen bu nedir dedim satycyya(eski model bu panel demi?tim ona!) valla can abi bizde anlamadym,bu pane geçen sene geldi 5/6 ay durdu
    tek tük ancak satabildik sonra geri gitti ?imdi da? gibi yeniden yyktylar ama acaip satmaya ba?lady bu sefer demi?ti

Ben 2,4 ka?yda almy?tym,yakla?yk 6 ay geçti üzerinden sene geçti ülen fiyat bir türlü dü?müyor yaw sanyrym herkes anlamy?tyr neden dü?medi?ini,yada sordu?unuz zaman satycy size
    abi bu panel 5,5 ka?yt dan buraya dü?tü diyecek sizi sallyyorlardy

dolayysyyla çok satyldy ve sanyrym 1 sene kadar da sürdü,TPV/TR bile olayy anlyyamady ülen ne olduda bu panel uçuyor demi?lerdir! yani 10bin panel de olabilir 5bin de olabilir!

Sharp/Pio/Pany/Tosh/bazy Sony ler/Phlips ler v.s rekorlarym a?yry fazla dyr!

5507 hala kullanylyyor kyzymyn evin de,bugün uzun süre sonra yeniden gitti izledim,panel iyi de?ilmi? ya süper mi? dedim kendi kendime! bari bir ödül de kendime vereyim dedim!
    3D si aynen Pany PDP ler gibi süper dir üstelik panel VA-3D si SG dir(active) ancak süper 3D performansy vardyr ve piyasadaki en iyi VA SG panel budur
    hatta bugün Avatary bir kez daha izledim yaw 2012/13/14 de 3D kimileri için ciddi kriterdi hatta hala bazylary ciddi bunu aramaktadyr!

Ben falsosuz 3D-SG sistem VA panel hiç görmedim! Pany PDP ise 3D-SG dir ama PDP oldu?u için en iyisidir ama TFT-LCD kulvarynda 5507(ama sadece 40 ve 46 olany) 3D en iyisidir!
    55 olany vasat(Samsung panel yoktur 55 de) 40 olany da ilk parti Sharp-VA ikinci partisi Samsung-VA dyr

++

Malum ?ahys "prim" yapmak için çaly?yyor olabilir,ama benim kimli?im ortada onunki her zaman gizlidir!
    evime herkes çat-kapy gelebilir veya arayabilir ama bazti tipler hep gizlidir,?imdi bir adam cart-curt edip ahkam kesiyorsa her bir ?eyi açyk olmalydyr ki "inanalym" ona
    kim bu vatadan???? bilen beri gelsin gari,bir zamanlar aryza andy1 vardy herif bir Danimarka da ya?ardy bir ara Hollanda olduverdi en son Londra da idi
    ama garibim ?Y?LY de ya?ardy ve hayatynda yurtdy?yna çykmamy?ty ve o da bu vatanda? gibi ona buna saldyryr,UZMAN diye geçinir ve çok ciddi bir de yalaka takymy vardy etrafynda!
    bir Allahyn kulu bunu görmemi? veya telefonla da olsa konu?mamy? birisiydi,sen de bana FAKE kimler diye geçenler de sormu?tun Hocam yaw
    biraz gören gözle bakarsan böyle firma elemanlary,satycy çakallar,net firmasy elemanlary v.s v.s bolca bulunmaktadyr ve beni de çok "severler" onun için sürekli benim üzerimden
    oynarlar bu sefiller!

Halbuki delikanly adam olsalar,harbiden ortaya çykyp da prifili açyk kimli?i aleni açyk adam olsa en büyük destek benden gelecektir! örne?in O?uz bey(Leonskennedy) veya Orhan bey
    (0sedan naym di?er Pio cu Orhan ki dünyanyn malyny sattyrdym ben ona,bunu herkes bilir) ve daha bir çok arkada? vardy,bunlar adma gibi orta çykarlar ve bende destek veririm
    adam da malyny çok rahat satar,bu kadar basit,ama bilgi syfyr,profil de gizli,i? cart-curta gelince,her?ey yerli yerinde,yam sen kimsin kimli?nni açyklasana derim tyk yok!
    üstelik vatanda? defalarca zaten ben bu i?lerden anlamam veya uzman v.s demez sadece insanlara yardym ediyorum der durur!

ülen ne adamlara kaldy forum,buradan di?er yalaka tiplere de yazyyorum,?ayet söz konusu "IPS" panel ise ben onun kitabyny yazdym yaw,ülen 15 senem bunun üretimin de geçti
    ?imdi elin tanymady?ym ve kim oldu?unu bilmedi?im ki?i gelmi? bana IPS leri ö?retiyor veya o IPS de?l VA veya VA de?ilde IPs imi? diyor

IPS uzmanyyym ama VA uzmanyym da ayny zamanda çünkü AUO/CMI da yine çaly?tym ben arkada? iyi oku yazdyklaryny! son görevim de AUO-EU teknik dany?manly?yn da "expert" idim!

sen beni sanyrym Bimeks veya Teknosa da hiç bir ot dan haberi olmayan satycylar ilemi kary?tyrmaktasyn acaba????

daha kendisine bir panel alyp kullanmamy? bile,teknik olarak syfyr altyapy+bari maza?alara git de IPS-VA nyn basit test metodlaryny ö?retsinler sana!
    Black nedir onu ö?ren,FILM ci adama hala sallayarak IPS alynyr demi? yaw tam alem adam,geçen bir BJK li arkada? IPS tavsiye etmi??ti bu garibim

yaw 850/1000;1 CONTRAST ile FILM olmayacq?yny bilmeyi byrak dü?ünemeyecek bir bilgi fakiri adam gelmi? bana dil uzatyyor,hadi uzman olsan zaten bunu
    yazamazsyn yada biraz i?i bilsen yine yazmazsyn maksat "muhabbet" olsun seninki,adam LGE diyor,benim ömrüm geçti LGE/LGD de hala da içindeyim o panelin
    adam ?imdi gelmi? bana veya bize IPS-LGE filan ö?retiyor!

++

Senin cesaretin varsa böyle "okumadan geçmeyin" gibi sloganvari veya pazar tezgahy esnafy a?zy gibi laflary byrak da bir panel bul F/P olarak veya P olarak
    veya varsa cesaretin-bilgin v.s bir panel bul da onu sun millete ama nerdee o bilgi ve cesaret sende!!! adam gelmi? "tavsiye istiyorum abi" diyen adama
    herkesin bildi?i Samy/LGE/Sony den malum panelleri al diyerek sözde i? yapyyor yani yardym yapyyor ama o paneli alan adamyn ço?usunun senden
    temel bilgiler bile olarak çok daha fazla bilgisi vardyr! adam tamtin olayy ya?yyor burada,manevi bir haz alyyor v.s ha satycy isen zaten i? de?i?iyor o zaman
    ama bilmiyoruz ki vatanda?y ne i? yapar??

sanyrym bir ara okumu?tum bunda 7/8 sene evvel aldy?y Vestelin dandik bir 32lik paneli var ve bütün gördü?ü ve ya?ada?y panel alemi bu adamyn!

yaw sen git önce kendine bir panel al,onu incele en azyndan günümüz panelleri nedir gel evde ö?ren,sürekli "ma?azaya gittim" inceledim diyor yaw
    ülen o zaman TR de 30/40 milyon insan panel uzmany be yaw,herkes senin gibi maz?alarda zaten bu tüketim alemi içinde!

bizim anamyz a?lamy?ty çekik-gözlüler içinde i?i ö?renece?iz diye valla amma basitmi?,git hergün Teknosa veya Sony bayisine veya Bimeks filan ak?ama kadar
    görüntüleri izle,1 sene içinde "panel profesörü" olursun billahi sonra gel foruma gel vatanda? bo? geçme okumadan geçme diye ba?lyk aç tezgah kur!

yaw insan utanyr böyle bir ba?lyk için bari "Panel Tavsiye" diye yaz,okumadan geçme diyen adamyn ben bilgisine bakarym o zaman ve sorgylarym haybeye slogan atmak da neyin nedi
    sana elli defa sordum bu senin i?inmi diye ve zaten olmady?y da anla?ylyyor ben onca yyllaryn tecrübesiyle utanyrym gel vatanda? demeye yaw yani "okumadan geçme" diye EMYR
    anlamyndaki laf için! üstelik bunun da kitabyny yazacak bilgiye sahipken! sadece utanyrym böyle ba?lyk için!

sende e?itim durumu nedir acaba? ya? kaç bu arada ben 40/45 gibi tahmin ediyorum yoksa yalny?mydyr? 30 dersen benim senin ya?yn kadar TV i?inde geçen sürem var demektir bilmi? ol bunuda!

++

Gelelim konumuza böyle adamlar hikayedir benim için,böyle adamlar da çok geldi geçti TF/DH den aly?tyk artyk!

Konu ?udur bana sürekli panel tavsyesi derler,ve ararlar bende 2 senedir artyk i?in bu boyutun da de?ilim derken bazy "tipler" olayyda kasytly olarak çarpytarak,sata?ma hakaret ayal etmek v.s
    dahil her boku yapyyorlar ama ben bunlary da a?tym geldim buraya! adma gibi yazdyklarymy "anlayarak" okuyanlar hem hangi paneli nasyl alacaklaryny biliyorlar hem de bana hergün
    bir sürü ki?i abi ?unu aldym bunu i?aret etmi?tin böyle yaptym v.s v.s diye msg atyyorlar! demekki bu adamlar adam gibi yazdyklarymy dikkatli okumu?lar ama öncelikle iyi anlamy?lar ne demek
    istedi?imi,çünkü beni tanyyorlar,veya telefon etmek istedikleri zaman canlysyny bulabiliyorlar! kysaca güven+saygynlyk+tecrübe ve i?i bilmek v.s derken adsma bir de canly muhabbet bile
    yapabildi?i için olay bitiyor,di?er tipler sadece sanal alemden sallayan kar?yma çykamayanlar olarak forumlarda kalyyorlar!

Vestel 9550 alyn bu paneli,ADO ya sorun devamyny,bunlar i?i bilen adamlar dyr,fake veya kim oldu?unu bilmedi?iniz sanal alem tiplerini de sallayyn geçin,canly bulaca?ynyz hatta görece?iniz adamlary dinleyin!

Vestel 9550 panelin ben buldum dersem abartmy? olurum(asyl bulucusu ise Kamax Hoca dyr)) ancak forumda i?leyen ilk olarak benim,bakyn bu panel kaybolup giderdi yazmasaydym Ado da bilgisi varsa
    kaç tane satyldy?yny yazabilir ve tamamy DH/Can ve sonra Ado v.s olarak bu panel gitmi?tir,böyle fake veya slogan atan adamlar dan de?il bu laflar! ba?ly?yny gidin iyi okuyun,memnun olmayanlar da vardyr!
    ama orada gördü?ünüz sayy oran olarak çok azdyr,bana hergün 100 tane sorun msg y gelir alayy Sony/Samy içindir!!!! LGE en boktanydyr ama bana sorun çykarma olarak TPV/LGE çok daha az gelmektedir!
    Vestel de böyledir! millet Sony de görüntü iyi diyor ve do?rudur ama gherisi ne alemde??? Samy de sorun a?yry fazladyr neyseki sErvis sistemi çok iyi Vestel de çok iyi hatta 2016 den ben
    Servis+MH olarak Vestel den typky Samy nin 2015 de yapty?y gibi ciddi bir atak bekliyorum ve sürekli ?unu yazytorum IPS panelleri byraksyn byraksyn byraksyn yaw veya onlary sadece giri? seviyede çykarsyn
    veya BIM/A101 için olan panellere taksyn VA ile çok daha fazla i? yaparlar hele de ben tutursam panelin saty?y diuye bir sykyntysy da olmaz veya olamaz,9550 fiyaty çok güzel sayylyr!
    bunu da inidirsinler biraz daha rakiplerinin panelleri ellerinde patlar o zaman(2015 stoklary a?yry fazladyr!!)

Saygylar

CAN++

• Yine üşenmedim okudum
    Bu "ağır roman"ı
    Ki bu seferde şahsıma hangi tür hakaret ve suçlamalarda bulundu,
    ve yine hangi hayat hikayesini okuyup,
    Yoldaş ve yarenleri olan
    Pio/Pany/Tosh/'un adlarını yine andı yasını tuttumu diye...

Ki evet yukarda henüz bu uzun mesajı okumadan tahmin ettiğim tüm şeyler,
    Nakarat hesabı mesajında maalesef yine yer alıyor...

Bir ALLAH'ın kulu çıkıp
    (yanlı birkaç kişi hariç)
    Bu ağır romandan,
    İddiama mevzu bahis konu ve dahası hakkında,
    Lütfen Bana, ben birşeyler anladım desin...

"Nasıl olurda bunca insan, benim kadar bilgisi dahi olmayan birinin, açtığı konudan medet umar, yardım bekler" diye
    Nedir bu endişe,korku ve panik,
    Nedir bu "Benim" "tekim" deme sevdası..

Ne diyor bu adam
    Bu adam ne diyor, ne istiyor?
    Bu çok beğendiği konuyu
    Acaba ona devretmemimi?
    Eğer öyle ise daha çok bekler...

Yahu güzel kardeşim benimle uğraşmak senin neyine,
    Benim evimi haşa türbeye çevirdiler demek ne demek?
    Kimliğimi ister gizlerim gizlemem,sanane
    Yoksa Bana misafirliğe gelip birde yatıyamı kalacaksın,
    Sana bırak kırkı bin defa dedim,
    Belki eskimişte olsa bilgin var ama,
    Karşında senin dilinden anlayacak kolay kolay adam yok,
    Forumdaşın istediği altı üstü nacizane bir tavsiye,
    Senin verdiğin cevapları dahi olmayan kpss sınav kağıdı,
    Bu arkadaşlar anladıkları lisanı konuşan bu konuyu okumayacaklarda,
    Senin panel nasıl üretilir üniversitesinimi okuyacaklar...

Arkadaşlar;
    Hernekadar Zorlarına gidip hırslarından
    oturdukları yerden fırlasalarda,
    Sayıları parmak sayısını geçmeyen bu,
    Muhaliflere rağmen,
    Değerli forum moderatörlerinin gerekli gördüğü sürece,
    Bu konuda yardıma ihtiyacı olan,
    Çok değerli forum üye ve misafirlerine,
    Elimizden geldiğince,yardımcı olup,
    Forumdaşlar olarak, birilerinin "onlara göre" sallamada olsa,
    "TV Tavsiyesi Arayanlar Okumadan Geçmeyin"
    Konusu altında
    bilgi paylaşmaya ve yardımlaşmaya devam edeceğiz...

• https://www.youtube.com/watch?v=uZ8AX1PHDho&feature=youtu.be

Merhaba arkadaşlar, 500 lira civarında led tv arayanlar için yararlı olabilecek bir video, sorularınız olursa yorum atabilirsiniz. İyi seyirler, iyi alışverişler.
  • son 10 sayfayı okudum ve bir tane 32 ekran tv tavsiyesine rastlayamadım.bin lira civarı dahili uydu alıcılı baktığım tvlerin ekranları genelde hd ready oluyor.32 ekranda full hd le çok farkeder mi?tavsiye edebileceğiniz bir tv var mı?

-daha da önceki sayfalarda tavsiye edilmiş Vestel 32FA7100 alacağım.Gittigidiyorda 999 4-5 liralık ürün ekleyip 80 indirim alacağım üzerine axesse 100 tl puan veriyor.820 liraya falan gelecek f/p olarak iyi bir seçim gibi duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sidarta_77 -- 2 Mayıs 2016; 12:11:31 >
  • Arkadaşlar fiyat model kriterleri arasinda ju7000 olan varsa tavsiye ederim . 55ju7000 aldim cok memnunum

• 
Sayfa: önceki 242243244245246
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.