Şimdi Ara

TV Tavsiyeleri [ANA KONU] (1382. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: inova16 , Deep~DarkNeSs Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 10 Misafir - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
88.157
Cevap
1.336
Favori
4.694.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
222 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
58. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 13801381138213831384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıradan ve "Görüntü varmı var daha ne olsun cam gibi cam" diyen kesimden olanlar,
    Bu konu açıldığı günden bu yana bu konuya ara ara gelip en alt segment modellerde yer alan ve en alt kesime hitap eden,
    "Detaycı ve Profesyonel kesim açısından" vasat ve çöplük İPS Panelleri ellerinden geldiğince savundular,
    Üst segment ve Profesyonellere hitap eden yüksek Kontrast ve yansımasız VA panelleri ise,
    Bu kontrast yoksunu bol yansımalı ips panellerle bir tutarak,
    Kullanıcılarını asla rahatsız etmeyen VA panellere özgü açısal renk matlaşması gibi saçma sapan bir sebeple gözden düşürmeye çalıştılar.
    Halbuki o çok sevilen ve hemen hemen tüm panellerinde İPS kullanan Philips dahi,
    En üst segment modellerinde İps değil VA panel kullanıyor....

VA ve İPS konusunu bu zamana değin zaten yeterince uzun uzun yazdım.
    Yinede; Peki yüksek kontrast ve siyah performansı için neden VA panel almayız derseniz,
    Bu mesajın altına birkaç eski paylaşımımı ekledim oradan bakabilirsiniz...

Arkadaşlar
    Siz boşu boşuna sıradan kullanıcılara bir şeyler anlatmaya/kanıtlamaya çalışmayın,
    Sonunda göreceksinizki bu çabanız sizi yormaktan öteye geçmeyecektir (tecrübe ile sabit)

Ben bu VA / IPS panel konusunda bu mesajı okuyan forumdaşlara kısaca ancak şunu söyleyebilirim;
    (İsteyen kaale alır isteyen almaz)
    Herne kadar sıradan kesim bu sözümü hiç sevmesede,
    Üst segment modellerde kullanılan
    VA paneller Detaycı ve Profesyonel kesime..
    En alt giriş seviye modellerde kullanılan
    IPS panel ise Günlük kullanım ve Sıradan kesime hitap eder.
    Durum bu kadar açık ve nettir..

Şimdi yukardaki bildirdiğim bu görüşü,
    Şahsen benim ortaya attığım düşünülebilir ve bahsettigim kesimce tepkide çekebilir,
    Ancak bu durum gerçeği değiştirmez
    Çünkü tüm inceleme siteleri ve Eldeki kanıtlanmış veriler,
    VA panellerin profesyonel anlamda üst segment olduğunu gösterir,
    Kaldıki yine örneğin dünya çapında hatırı sayılır bir düzeyde olan Avsforum'da dahi
    VA panellerin profesyonel kesime hitap ettiği söylenirken,
    Vasat kontrast ve yansımaya sahip İPS panellerin ise esamesi dahi okunmaz...

Arkadaşlar
    Yine net bir şekilde size şunu ifade edeyim
    Elbette renkler ve zevkler tartışılamazdır
    Hatta öyleki bu konuda bazen siyaha beyaz densede,
    Bu Siyahın siyah, Beyazın ise beyaz olduğu gerçeğini değiştirmez.
    Öte yandan renk zevk meselesi gibi adını herne koyarsanız koyun, her zaman dediğim gibi
    bu dünya üzerinde üretilen her şeyin,
    Mutlaka ama mutlaka bir alıcısı vardır,
    Zevkleri ve beklentileri dahilinde isteyen istediği metaryeli alabilir,
    Ancak bu seçimleri asla geneli bağlayamaz...

Bu anlamda
    Eğer siz bir panel alma arifesindeyseniz ve bu konuda araştırma yapmaya başladıysanız,
    Siz ilk önce kendinize şu soruyu sormalısınız;
    Alacağınız paneli
    Sıradan bir kullanıcı olarak, Günlük kullanım içinmi yoksa
    Detaycı biri olarak profesyonel anlamda Oyun Film vs. içinmi kullanacaksınız..
    Vereceğiniz bu karardan sonra panel seçiminiz çok daha kolay olacaktır...

"Daha önce paylaştığım VA ve İPS paneller hakkındaki bir mesajım;

Malesef Panel seçiminde mesele bütçe meselesi değildir,
    bu durum tamamen doğru seçim meselesidir,
    Eğer kendinizi Detaycı ve profesyonel olarak tanımlıyorsanız,
    Bir panel alırken VA panel olması ilk önceliğimiz olmalıdır,
    çünkü bırakın panelleri, projeksiyonlarda ve dahi görüntü aktaran tüm cihazlarda
    CONTRAST herşey demektir,
    asıl görevi görüntü yansıtmak olan bir panel ister 10 çekirdekli, ister ambilight gibi yüzlerce özellikli olsun
    eğer kontast oranı yerlerde sürünüyorsa, bu cihazlara dönüp bakmamak lazım.

VA ve İPS panel kullanan birçok marka vardır ancak,
    VA-İPS arasındaki farkı anlamak için belirtilen oranlarına dahi göz attığımızda
    bu konulardan hiç anlamayan birisi olsa dahi işin ehemmiyetini anlayabilir,
    Örneğin;
    VA panelli bir modelin contrast değeri 6000+ iken
    İPS panelli bir modelin contrast değeri max 1400 dür.

Düşük contrast değerlerine sahip panellerin ne gibi bir sıkıntı yaşattığına dair
    konu yazımda SİYAH PERFORMANSI bölümünde birkaç fotoğrafla konuya değinmiştim.

Bu konuda daha önce bir başka arkadaşa verdiğim yanıt;
    Hayatında gece avına hiç çıktınmı?
    Çıktıysan bilirsin ayışığı olmayan gecelerde burnunun ucunu dahi göremezsin,
    Ama dolunaylı bir gecede ava çıktıysan,
    Gün ağartısı gibi loş bir ışık vardır,
    İşte aynı mesele ips ve VA panel içinde geçerli,
    Yani ips panelin hernekdar renklerinin daha iyi olduğu söylensede,
    ışık ve kontrast oranları çok çok düşük olduğundan özellikle karanlık sahneli oyun ve filmlerde,
    ekranda ön planındaki karakteri görebilirsin ama,
    arka tarafta kalan unsurları görmen çok çok zor bir ihtimal yani zifri karanlıktır,
    o karanlık dehlizlerde hiçbir düşman/canavar detayını göremez ve onların yemi olursunuz
    Ama VA panellerde ise ışık ve kontrast oranı son derece yüksektir,
    Yani aynı dolunaylı geceler gibi hem öndeki hem arkadaki karakter unsur ve detaylar ayan beyan gözükür.
    İps ile Va arasındaki en büyük ve hayati fark budur...

Başka bir konu başlığı altındaki bir başka paylaşımım;

PANEL SEÇİMİNİN ÖNEMİ...

Özellikle OYUN için panel seçimi yaparken gidip
    Siyah performansı ve kontrast oranı Vasat olan,
    İPS panel alanlar ve üzerine birde "memnunum" diyenler,
    Daha önce hiç Siyah performansı ve kontrast oranı
    çok çok yüksek bir Panelde oyun oynamadıklarındandır...

Bu aradaki devası farkı ancak Va panel bir tv'de özellikle
    karanlık sahneli bir oyun oynayınca anlayabilirler (ki oyunların çoğu karanlık sahneli)
    İşte o zaman gerçek memnuniyetin ne olduğu daha iyi anlaşılır..

Ne demek istediğimi yani VA panel ile İPS panel arasındaki bu devasa farkı
    fiziksel olarak görebilmeniz için şu aşağıdaki videonun sonuna doğru
    Oyun bölümüne göz atmanız yeterli...
    (Her iki monütörde özellikle 3.55-4.13 dk.da görülen savaş meydanı,
    köprü ve ayaklarındaki ayrıntılara dikkat)

TV Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• dallass kullanıcısına yanıt
    Hocam sen Allah aşkına yorum yapma.bak balla yorum yapma boşver.sen mu8000 alın bana dua edin mu9000 alın bana dua edin de geç.

Ne üslubun üslup ne niyetin niyet.

Biz ne diyoruz sen ne diyorsun.

Kendi kendine takıl sen.

Ne konuşsak ne söylesek "aradığımız kişiye ulaşılamıyor."

"IPS ÇÖPTÜR!!!" diyerek Kendini mi tatmin ediyorsun erekte mi oluyorsun anlamadım ki.

Tamam kardeşim sen ne diyorsan o ya.boşver valla bak insanlara birşey katmıyor sadece ortamı geriyorsun.senin yazını okurken suratım ekşiyor.O kadar karşıt görüş oldu hepsine keyifle Zevkle cevap verip tartıştık.Adamlar anlayıp cevap yazıyor

Sen?

Boşver kardeşim sen haklısın canını sıkma sen.zaten Yazı karakteri de bilir kişi Edasında o yüzden sen ne dersen o.

Sanırım bu konuya son mesajım bir daha gireceğimi zannetmiyorum.toplu olarak birinin kendini tatmin etme konusu üstüne çıkamamış bu konu.tam isminin hakkı gibi Dallas'a çevirmiş burayı(eskiler ne demek istediğimi anlayacaktır)

Seviyeli güzel tartışmalar için beyazbüyü ve Çağatay a teşekkür ederim

Herkese iyi pazarlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mu8bin dsmart modunu bulamadim.

• Konu sahibi yine çıldırmış. Muhtemelen Samsung'dan falan bir reklam geliri var yoksa bu tavrı gerçekten normal değil. Böyle bir uslupla insanlara bir şeyler anlatabileceğini mi sanıyorsun?

Sana göre oledinde zamanı değil ama yabancı forumlara bakıyorum, diyorlar ki oled doygunluğa ulaşıyor. Samsung oled yapınca tavsiye edersin artık.

Hayır burada IPS çöp diye haykırmanın ne alemi var? Oledin yanında da VA çöp ama ondan bahsettiğini hiç göremiyoruz nedense?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathu -- 4 Mart 2018; 15:58:59 >
  • baris007 B kullanıcısına yanıt
    Ne yapın edin bulun, benim tvyi kuran arkadaş ayarladı. HD görüntü böyleyse 4kyı düşünemiyorum. Umarım yakın zamanda 2-3 kanalla başlarlar.

• RNNN kullanıcısına yanıt
    Merhaba Rtings sitesinde bizde satılan mu7000 modelinin incelemesi için oradaki mu7000e mi yoksa mu6100 modelinin incelemesine mi bakacağız teşekkürler .

• Arkadaşlar bir noktayı atlıyorsunuz. Bu konu altında insanlara yardımcı olacak tavsiye ve paylaşımlar yapmayıp, (yardımcı olanları tenzih ediyorum) konu sahibinden şikayetçi oluyorsanız, bu çok anlamsız oluyor.

Madem konu sahibinin mesajları hoşunuza gitmiyor. Sizler tavsiye verin, öneri isteyenlere önerilerde bulunun demek istiyorum. Kendinize ait bir konu açın mesela, bunu bir kaç arkadaşa söylediğim halde burada laf yarıştırmaya devam ediyorlar. Demek ki art niyet var.

Dip not: Konu sahibi ile uzaktan yakından alakam yoktur. Yukarıdaki mesajı sağa sola çekip bak konu sahibini kolluyor tarzında şeyler aklınıza gelmesin lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazBüyü -- 4 Mart 2018; 17:27:1 >
  • 55mu8000 dün geldi ve kurulumu yapıldı. Önceki televizyonum vestel 50fa8200 e göre kiyaslanamayacak kadar güzel görüntü veriyor. Renklerin canlılığı müthiş. Kanal değiştirme hızı fena değil. Internet hızına bayıldım. Modem de tv nin altında olduğundan ethernet kablosu ile bağladım. Digiturkplay ile maçları izliyorum Vestel de izlediğimin görüntüsü sanki sd imiş. Baya ince ayarlar var. Bulaniklik ve titreme ayarını maçlarda kaça getirmeliyim sizce ? Ya da siz hangi ayarda kullaniyorsunuz?

• by_efendy34 kullanıcısına yanıt
    Bulanık, titreme giderme, hareketli görüntü düzeltme, auto motion gibi tüm ayarları kapamalısın.
  • Arkadaşlar bu vestel fa serilerine güncelleme falan gelmiyor mu? Youtube reklam çıkartıyor 3 dakikalık ve reklamı geç butonu olmuyor. Youtube uygulaması aşırı ağır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Periah kullanıcısına yanıt
    6100 modeli tam modeli yanlış hatırlamıyorsam mu6170 di
  • BeyazBüyü B kullanıcısına yanıt
    hocam bu arkadaşlar bitmiyor birisi gidiyor birisi geliyor adam tavsiye isteyenlerden çok bu gereksiz mesajlarla ilgilenmek zorunda kalıyor ben artık yıldım o yüzden gerekmedikçe yazmıyorum ama konu sahibi olunca iş değişiyor..madem bu adamın açtığı konuyu beğenmiyorsunuz tavsiyeleri size göre yanlış o zaman kendiniz konu açın yanlışları orda anlatın tavsiye isteyenede tavsiye verin diyoruz ama adamların derdi kimseye yardımcı olmak değil ki boş muhalefet..
  • Zerathu Z kullanıcısına yanıt
    kime göre neye göre çöp? led tv de logo yapışma sorunu yok ayrıca olsada lg gibi kendi yaptığı panele hayır ben bu soruna garanti vermiyorum demiyor..logo yapışmasını geçelim yıl olmuş 2018 hala tüm renklerde mavi tonlamalar var ama bundan bile haberiniz olduğunu sanmıyorum siz yabancı forumları okuyup akıllısever lg yi zengin etmeye devam edin
  • 24-28inc ucuz kaliteli sadece tv izlenebilecek ne önerirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ÖZELKUVVET

24-28inc ucuz kaliteli sadece tv izlenebilecek ne önerirsiniz

Düşündüğün max bütçe?

IPS kime göre neye göre çöp?Ya bırakın Allah aşkına. Görüntü kalitesinden bahsediyorum sanki herkesin TV'sinde logo yapışması oluyor. Girin bakalım b7 konusuna kaç kişide logo yanığı olmuş. Mavi tonlamalar varmışmış, bi yanyana koyun bakalım sizin o inanılmaz va panel ile hangi panel renkleri daha doğru gösterebiliyor. VA panel OLED'den iyi diyeceksiniz utanmasanız, millet karşılaştırmıyor bile bu panelleri.

Bu konudan tv tavsiyesi falan alınmaz, anca Samsung VA panel tavsiyesi alınır, zira Samsung fanboy dolu burası. Yorumların kalitesi de kendini gösteriyor zaten "akıllısever"miş, sizden başka bir şey söyleyenlere de böyle seviyesizce hakaret ediyorsunuz. Senle Dallas hepimizden akıllısınız zaten. Dallas ortak mı aldı seni yanına hayırdır? VA panel en süperi ama millet aptal olduğu için iki katına gidip Oled alıyor, sizde haklısınız. Neyse diyorum ya Samsung Microled'i küçük boyutlara getirsin o zaman dersiniz VA çöp microled çoh ei.

Arkadaşlar boşuna tavsiye istemeyin ben size tavsiyeleri yazayım. Bütçe aralığınıza göre alırsınız hangisini isterseniz.

4500-5500 arası bütçe: 55mu9000
    4000-4500 arası bütçe: 55mu8000
    3500-4000 arası bütçe: 49mu8000
    3000-3500 arası bütçe: 49mu7400
    2500-3000 arası bütçe: 50mu7000
    Eksiğim varsa Samsung üstadları düzeltir zaten. Sayfalarca yorumun özeti. Ha bütçeniz fazlaysa 65mu9000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathu -- 4 Mart 2018; 20:17:8 >

bizde muamele adamına göre geçmiş mesajlarında yazdıklarını çabuk unuttun cevabı ona göre alıncada siz öyle siz böyle falan filan hikayeye başlıyorsunuz..ben kimseden akıllı olduğumu iddaa etmedim ama senin bu konuda bi sıkıntın var ki hemen o psikolojiye girmişsin hayattada sizin gibiler çok kendi pasifliklerini örtmek için herşeye alınır boş boş konuşur şu anda senin yaptığın tam olarak bu şimdi devam edebilirsin..
  • En fazla 800tl mobilde alıntı yapamadım böyle yazmak zorunda kaldım

Cevabını aldım derken mesajında bir cevap var mıydı? Hiçbir şeyi örtmüyorum ben 2 tane göze, hatta 1 tane göze sahip herhangi bir insan oled ile VA paneli yan yana görünce aradaki uçurumu görür zaten.

Akıllıseveri de iyi niyetli yazdın dimi o zaman? Boş boş kelime oyunu yapma hadi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathu -- 4 Mart 2018; 20:20:34 >
    işin aslını merak eden arkadaşlar olursa oledler hala sdr ve hdr parlaklığı ve kontrast olarak led modellerin gerisindedir..paneli üreten firma logo yapışma sorununa garanti vermez..tüm renklerde mavi tonlamalar vardır isteyen mağazada isteyen youtube da onlarca karşılaştırmadan bakıp görebilir..ama kullanıcılarına sorarsanız size sorunsuz dünyanın en iyi tv si olduğunu söylerler..
  • 
Sayfa: önceki 13801381138213831384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.