Şimdi Ara

TV Tavsiyeleri [ANA KONU]

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (2 Mobil) - 7 Masaüstü2 Mobil
59.012
Cevap
893
Favori
2.839.026
Tıklama
Popüler Konular listesinde 22. Sırada  bugün en iyi #4
Giriş
    721 Mesaj

Lg Böyle birşey yapamaz hocam bunu tekrar yineleyim.Neyse uzatmayalım o konuyu.

Oturduğum evde,oturma odası ve salonda toplam iki tv var.
    Birisi sony w955b (S-IPS Panel 5 yıla yakın benimle)
    Diğeri de mecbur kalıp aldığım Samsung ku7000 (2 yıla yakın benimle.Va panel)
    Samsung daha yeni tv.Evet orta segment ama yıl geçmiş,4k tv olarak piyasaya "yeni model" adı altında sunulmuş bir tv.
    Misafirimiz eksik olmaz çok şükür.Misafirlerimden biri daha bu tv yi beğenmedi.Oturma odasında tv nin yanında da koltuklar var millet göremiyor ya resmen.Bak göremiyor diyorum.Sağda solda oturan adamların söylediği tek şey "Ne olmuş bu tv nin renklerine"
    Gel anlat bu adamlara "bunun siyahı şöyle bunun kontrastı böyle?Gel abi önden bak.Valla olmaz gel şöyle"
    Göz var izan var hocam.Bunu söyleyen herkes standart tv kullanıcısı.Zaten çevremde benim gibi araştıran yok çok şükür.
    Bir kağıt üstündekiler var bir de gerçekler var.Oyun performansı olarak bu tv 10 numara bak onu da söyleyim.
    |
    |
    cagatay_26 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    785 Mesaj

Hocam maalesef TV sektöründe her sene geçmiş seneleri aratır nitelikte kalite ve teknik artacağına tam tersi oluyor, senin Sony zamanının iyi TV lerinden ku7000 ise giriş seviyesi bir panel bence iki TV i kıyaslamak doğru olmaz her ne kadar yıl farkı olsa da, bende de Panasonic 47et5e var ıps panel o da 2012 yılının iyi panellerinden ve kalite olarak şu anki TV Ler ile kıyas kabul etmez, kontrast tabi ki zayıf mu9000 o konuda çok başarılı, şu da bir gerçek LG hariç diğer firmalar üst seviye modellerinde hep va panel kullanıyor peki bunu nasıl açıklayacağız? Neden IPS panel kullanmıyorlar? Bakın Sony,Philips,panasonic,Samsung malum üst seviye TV leri hep va panel, o zaman ıps kullansınlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    s_g_m_s kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Saolun hocam : ) Çok memnunum Tv'den paylaşmak istedim ^-^

|
    |
    Bayberty kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: cagatay_26

LG firmasının kendi videosu ne kadar tarafsız ve objektif olabilir açıkçası soru işareti????

Yine konu dönüp dolaşıp aynı yere sarıyor...

Video doğru çünkü VA panelden kaynalanan bir olay bu samsung ile alakası yok, şu an iyi iyi LED TV'ler sony z9d'de böyle xe9305'de böyle, xf9005'de böyle olacak çünkü bu üretici ve model ile alakalı birşey değil, VA panelin yapısı bu.

Şahsen ben yandan görüntü az bozulacak diye gidip siyahları gri gösteren, VA panelin anca 5'de 1'i kontrastına sahip bir tv tercih etmem. Üstüne birde LG'nin RGBW saçmalığı varki o zaten sıkıntılı olan IPS paneli dahada bozuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 3 Mart 2018; 20:50:9 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    785 Mesaj

Siz memnunsaniz gerisi boş güle güle kullanın.

|
    |
    Periah kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

özelliklerde yok gözüküyor arka girişe bakmadım kurulurken one connecttede sdece optik giriş var
    |
    |
    uthec_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tesekkur ederim : ) Arkadaslar takmasın kafaya fazla orta seviye bile gayet iyi Tv olarak.

|
    |

Üst seviyelerde S-IPS kullanıyorlardı onu bırakıp şimdi VA yı kullanıyorlar.Değer mi?Değmez.
    Bir Matematikçi düşünün.Bir formül üretene kadar defalarca deneme yapıp sürüyle matematiksel işlemlerin bulunduğu kağıtları sonuca ulaşamadığı için çöpe atan.İşte biz o sonuca ulaşılmamış,aslında başarısız olmuş kağıtları satın alanlarız.Ve hunharca birbirimize öven,satın alınmasına vesile olanlarız.
    Benim demek istediğim bu.Bu iş olmadı hala.Bilerek veya bilmeyerek satış stratejisi veya değil bu iş olmadı abi olmadı.
    xe9005
    xe9305
    mu9000
    mu9500
    ks9000
    ks9500
    hepsinde görüş açısı sorunu var.Abartısız hepsinde.Hepsi sıkıntılı sorunlu paneller.En az sorunsuzu hala IPS panel.Kısıtlaması yok en azından.Renklerde sıcaklık var bakınca doyuruyor.Kimse tv yi izlerken Siyah tonuna bakmıyor abi bakmıyor.
    Yıl 2018.Tv ye sağdan soldan bakınca görüntü kaybı yaşayacağım böyle bir saçmalık olmaz.

Sonuç
    Va panellerin Görüş sıkıntısı olmasa alternatifsiz alınası tek paneldir.Ancak bu haliyle bana göre alınmaması gereken bir paneldir.Öyle ki insanı IPS e muhtaç etmiştir.Bu kadar basit.
    |
    |

• Yarbay
    6741 Mesaj

Fiyat pahlı olunca woow en iyisi bu en premiummu bu diye düşünüyorlar.

< Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    24274 Mesaj

Herkes senin gibi TV'yi yanlardan seyir etmiyor kardeş, kendi adına konuş.

Makalede de belirtildiği üzere görüntü kalitesinin karşıalaştığı her alanda VA çok daha üstün.
    https://www.rtings.com/tv/learn/ips-led-vs-va-lcd

VA > IPS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 3 Mart 2018; 21:38:33 >
    |
    |

• Yarbay
    8329 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: RNNN

zamanında insaları ne güzel kandırdılar ips aldatmacasıyla bakın hocam o sizin bahsettiğiniz ips paneller tv de kullanılan ips paneller değil eizo gibi markaların kullandığı ips paneller onlarında tv deki panellerle uzaktan yakından alakası yok o monitörlerin fiyatına 4-5 tane tv alınıyor..konumuza dönersek ips panellerin renkleri daha doğrudur derseniz yanlış olur neden derseniz şuan piyasada en iyi renkleri veren tv samsung qled modelleri ve ips panel olarka o renkleri verebilen tv yok örneklendirirsek

lg nin 12000tl ye satılan sj950v ips paneli ve samsung q7f modeli

samsung

lg

şimdi sizin söyledikleriniz doğru olsa va panelin ips den daha iyi renk verme şansı yoktu ama varmış :)

yine piyasada satılan modellere dönersek 8000t ye satılan lg850v modeli ve 6000tl satılan sony xe9005

lg

sony

gördüğünüz gibi yine va panel daha önde eskiden bu dandik ips paneli çok güzel pazarladılar en iyi renkler en iyi panel diye hatta bir ara oyun monitörlerini bile ips yapmışlardı sonra baktılar bu kontrastla bu işler olacak işler değil sva mva va panellere döndüler

durumu özetlersek şuan için ips panelin izleme açısı hariç va panele karşı hiçbir artısı yok..

arkadaşlar ips doğru doygun renk verebilir ama sadece üst modeller için geçerli bu durum onlarda va panel parasına satılıyor bu birincisi

ikinci olarak va paneller bu konuda ips in gerisinde değiller ya daha iyiler yada aşağı yukarı eşitler yukarda 4 modelin karşılaştırması var va ips olarak fiyatlarıyla beraber yazdım durumun net anlaşılması için

üçüncü olarak sizin bahsettiğiniz o aşırı düzgün renk veren ips ler tv ler değil eizonun monitörleri onların fiyatınada 4-5 tane orta üst model led tv alınıyor..

son olarakta ne kadar anlatsanızda bazı gerçekler var bunlar değişmiyor şuanki ips panel tv lerin tek artısı görüş açısı onun dışında va panellere göre tek bir artısı yok ama bu konu çok göreceli bi konu kalabalık ailelerde va panelden vazgeçilebilir neden derseniz ben mu9000 kullanıyorum evde açıyı biraz kayvedince o canlı net gmrüntü ve renkler gidiyor ama ips panelde çok fazla açıyı bozmazsanız aradaki görüntü kaybı belli olmuyor bile..

• Yarbay
    4573 Mesaj

Hocam benim 1 sayfa önce paylaştığım orta seviye IPS panelin renk doygunluğuna bakmanız mümkün mü ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    RNNN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tv izlerken siyah tonuna bakmayanlar kimler ve sayıları ne kadar biliyor musunuz? Belirli bir kaynak veya belge varsa okumak isterim.

Normal ev kullanıcısı ve sadece atv izleyecek olanlar ise bu kişiler, o kişilerin zaten üst seviye bir tv almasına gerek yok diye düşünüyorum. Fhd bir tv bile o kişilerin işini fazla fazla görür.

Va paneli de savunacak değilim yanlış anlaşılma olmasın. Ancak şunu not düşmekte fayda var.

Bir televizyon için 3500 TL üstü bütçe ayırmış olanlar, va ile ıps paneli yan yana, mümkünse ev ortamında, mümkün değilse mağaza içerisinde ve daha düşük ışık altında, aynı tv ayarları ile kendi ellerindeki medya içeriklerini izleyerek test etsinler.

Bu kadarı yeterli olacaktır. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazBüyü -- 3 Mart 2018; 22:2:49 >
    |
    |

Hocam arkadaşların eleştirdiği nokta orası değil yalnız. Diyorlar ki Va panel evet üstün ama Va panelin üstünlüğü sadece 20 derecede geçerli ondan sonra tvnin kalitesi dramatik bir biçimde düşüyor. Iste bu yüzden Va panel önerirken geniş ailede sagdan soldan bakacak kimse var mi sorusunun mutlaka sorulması gerekir yoksa büyük hayalkırıklığı olur.

|
    |
    BeyazBüyü kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

baktım şimdi benim renk doygunluğundan kastım renklerin öyle koyu pastel gibi olması değil tahminime göre şuan ayarlarda dinamik kontrast yada kontrast iytileştirme ayarları açık o açık oluncada renkler böyle pastelimsi oluyor o ayarları komple kapatın renk ayarı 50de olsun varsa film moduna alın birde öyle bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız gerçekte sizin tv de gördüğünüz kadar doygun pastel renkler yok ama çoğu insan sizin gibi seviyor oda kişisel tercih olunca bişey diyemiyorum :)
    |
    |
    Periah kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Periah

Hocam arkadaşların eleştirdiği nokta orası değil yalnız. Diyorlar ki Va panel evet üstün ama Va panelin üstünlüğü sadece 20 derecede geçerli ondan sonra tvnin kalitesi dramatik bir biçimde düşüyor. Iste bu yüzden Va panel önerirken geniş ailede sagdan soldan bakacak kimse var mi sorusunun mutlaka sorulması gerekir yoksa büyük hayalkırıklığı olur.

Farkındayım, yalnız ben açı ile alakalı bir şey yazmadım. Siyah konusuna değinmek istedim.

|
    |

Sağolsun benden önce yorumunuzu alıntılayan arkadaş gerekli açıklamayı yapmış.Ona da ayrıca teşekkür ederim.
    |
    |
    BeyazBüyü kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Üslubuna dikkat et evlat

VA nın IPS den üstün olmadığı ile ilgili söylediğim herhangi bir mesajım var mı?
    |
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: s_g_m_s

Sağolsun benden önce yorumunuzu alıntılayan arkadaş gerekli açıklamayı yapmış.Ona da ayrıca teşekkür ederim.

Siz benim yazdığım mesajı gerçekten okudunuz mu? Açı ile alakalı tek bir cümle yok.

Siyah konusuna değindiniz ve size bu konu ile alakalı bir şey sormuştum. Geri kalan yazım zaten genele hitabendi.

Orijinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

Orijinalden alıntı: s_g_m_s

Siz benim yazdığım mesajı gerçekten okudunuz mu? Açı ile alakalı tek bir cümle yok.

Siyah konusuna değindiniz ve size bu konu ile alakalı bir şey sormuştum. Geri kalan yazım zaten genele hitabendi.

Okudum okudum niye okumayım.Kısa cevap verdim düzeltme yapıp ekleme yazacaktım. misafir var daldım unuttum hocam.Tam mesaja ekleme yapacakken alıntıladığını gördüm velhasıl buradan devam edeyim.

Şimdi IPS de takıntılı bir şekilde siyah renk gri gibi görünmüyor önce bununla hareket edelim.VA ya göre siyahı daha sönüktür Ama siyah da gri değildir bu kadar basit.Ev de bunu kimse farketmez.

Normal kullanıcı da ,daha siyahını görmeden ips bir panele bakıp "ulan siyahı çok kötü ya bu ne böyle gri gibi gösteriyor" demez.Ayrıca öyle arada dağlar taşlar da yoktur o konuyu abartmayalım lütfen.
    Bakın koskoca forumda kaç kişi tartışıyoruz allah aşkına söylesenize?

Va nın siyahı IPS den daha iyidir diye kaç kere söylemem lazım bilmiyorum ama söyleyim tekrar.Va,eğer görüş açısı sorunu olmasa piyasada "alternatifi olmayan" tek paneldir.Daha ne diyim?

Bir IPS kullanıcısı Siyahtan ve görüş açısından şikayet etmez.Tek şikayet edilen nokta parlama sorunu.
    İnsanlar parlama sorununu perdeyi çekip çözer sıkıntı yaşamaz ama görüş açısının çözümü var mı?

Reklamlar
Sohbet
bankalar.org
SEO
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.