Şimdi Ara

TV den HDMI kablo ile anfiye ses aktarımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
7.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

şöyle bir kombinasyonum var:

HD uydu alıcısı HDMI ile Yamaha anfiye bağlı
    Samsung Plazma TV aynı şekilde anfiye HDMı ile bağlı
    Philips DVD player aynı şekilde HDMI ile anfiye bağlı...

Böylelikle normal uydu yayınlarını surround yapıp dinleyebiliyorum.

Fakat sorun şu: Yeni plazma TV de USB girişinden film seyretmek istediğimde HDMI kablo ile ses anfiye aktarılmıyor. HDMI TV deki builtin playerin sesini anfiye aktarmaz mı? Ayarlara baktım böyle birseçenek yok. Normalde DVD playerden usb ile seyredince ses aktarılıyor. İlla DVD player kullanmak zorunda mıyım? TV de optical çıkış var mutlaka onumu anfiye mi bağlamak gerekiyor?

teşekkürler....

• TV'de, AVR'de ve aradaki HDMI kabloda ARC (Audio Return Channel) desteği yoksa, TV sesi HDMI kablo üzerinden aktaramaz. TV'nin optik çıkışından AVR'nin optik girişine bağlantı yapmanız gerekir. TV'nin ses ayarını da dışa aktaracak duruma getirin.
  • evet sanırım televizyonda ARC desteği yokmuş, Opticaldanbağlantı yapacağım. Hangi kabloyu tavsiye edersiniz? Bir de televizyondan sesi harici ver seçince çift ses olayı olmaz herhalde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mel75

evet sanırım televizyonda ARC desteği yokmuş, Opticaldanbağlantı yapacağım. Hangi kabloyu tavsiye edersiniz? Bir de televizyondan sesi harici ver seçince çift ses olayı olmaz herhalde...

Harici sesi seçmemizin nedeni TV'nin kendi hoparlörlerinden çıkış vermemesi için zaten. Bütçenize göre uygun uzunlukta bir optik kablo alın, fiyatta aşırıya kaçmanıza gerek yok, seste bir fark olmaz. Bazı dandik optik kabloların ucu tam oturmuyor, gevşek kalınca seste kesilmeler olabiliyor.
  • belki yaniliyor olabilirim ama yeni tv dediginize gore 3d destekli bir tvdir. Bu neddenle arc ozelliginin olmasi gerekiyor. Hdmi kablonuzda 1.4 destekliyorsa, tek sorun anfinizden arc ayarini acmaniz olacaktir. Ben onkyo kullaniyorum ve orada arc acma kapama mevcut.

Saygilar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avr yamaha rx-v450, ama menülerde öyle bir seçenek göremedim. nettede bilgi bulamadım, kablo altın üçlü hama ama versiyonunu bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: GOXIN

belki yaniliyor olabilirim ama yeni tv dediginize gore 3d destekli bir tvdir. Bu neddenle arc ozelliginin olmasi gerekiyor. Hdmi kablonuzda 1.4 destekliyorsa, tek sorun anfinizden arc ayarini acmaniz olacaktir. Ben onkyo kullaniyorum ve orada arc acma kapama mevcut.

Saygilar

HDMI 1.4 ile ARC ozdes degil. ARC ozelligi ancak HDMI 1.4'te bulunur, am her HDMI 1.4'te ARC ozelligi bulunmaz. o yuzden bir TV'nin 3D gosteriyor olmasi, yani HDMI 1.4 konnektor sahip olmasi ARC ozelligine sahip olmasini garantilemez.
  • quote:

Avr yamaha rx-v450, ama menülerde öyle bir seçenek göremedim. nettede bilgi bulamadım, kablo altın üçlü hama ama versiyonunu bilmiyorum

yaniliyorsam duzeltin HDMI ile bagli diyorsunuz ama yamaha RX-V450'de HDMI konnektor yok:

http://i56.tinypic.com/2h3dhd2.jpg
    http://www.avland.co.uk/yamaha/rxv450/rxv450lrg.jpg

bu durumda, cihazlariniz yamaha RX-V450'ye bagli olabilir ancak bu baglantilarin amfi tarafindaki ucu HDMI olamaz? siz bu baglantilari gozunuzle gordugunuze emin misiniz? ya da amfi modeli farkli bir sey olmali

diyelim ki modeli yanlis yazdiniz ve amfinizde HDMI gercekten var. tabii ki once HDMI 1.4 ARC ozellikli HDMI cikis konnektorune sahip oldugunu kontrol edin. DVD player baglantisindan ses gelmesi normal cunku DVD player'in HDMI cikis baglantisini amfinin HDMI giris konnektorune baglarsiniz (ki normali de budur) ses de gelir sorun olmaz. uydu alicisi icin de ayni sey gecerlidir. o da amfinin HDMI giris konnektorune baglanir. ancak TV cihazi icin durum farklidir. TV'nin HDMI 1.4 ARC ozellikli HDMI "giris" konnektorunu, amfinin HDMI 1.4 ARC ozellikli HDMI "cikis" konnektorune baglarsiniz. zaten ARC ozelligine sahip olan amfinin HDMI "cikis" konnektorudur. yani genel mantigin tersi soz konusudur. o yuzden audio RETURN (yani DONUS) channel denir buna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E51F2AB1B -- 29 Aralık 2011; 1:14:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: teodonanim

quote:

belki yaniliyor olabilirim ama yeni tv dediginize gore 3d destekli bir tvdir. Bu neddenle arc ozelliginin olmasi gerekiyor. Hdmi kablonuzda 1.4 destekliyorsa, tek sorun anfinizden arc ayarini acmaniz olacaktir. Ben onkyo kullaniyorum ve orada arc acma kapama mevcut.

Saygilar

HDMI 1.4 ile ARC ozdes degil. ARC ozelligi ancak HDMI 1.4'te bulunur, am her HDMI 1.4'te ARC ozelligi bulunmaz. o yuzden bir TV'nin 3D gosteriyor olmasi, yani HDMI 1.4 konnektor sahip olmasi ARC ozelligine sahip olmasini garantilemez.

yazdigim gibi tam emin degildim. 1.4 versiyonlarin hepsinde bu ozellik var diye biliyordum. Duzeltmeniz icin tesekkur ederim.
  • quote:

quote:

Saygilar

hocam haklısınız model RX-v465 miş... 1 HDMI out (televizyona gidiyor) 4 tane de IN var -ki birinde uydu alıcısı giriyor, diğerinde de DVD player

Bu arada servisi aradım sadece optic çıkışla bu sesi alabileceğimiz söyledi. Yani ARC yokmuş cihazda. Ama malum servislere pek güvenmiyorum. Siz olup olmadığını biliyor musunuz. Eğer varsa başka HDMI kablo alıp deneyeceğim...
  • quote:

quote:

quote:

Saygilar

hocam haklısınız model RX-v465 miş... 1 HDMI out (televizyona gidiyor) 4 tane de IN var -ki birinde uydu alıcısı giriyor, diğerinde de DVD player

Bu arada servisi aradım sadece optic çıkışla bu sesi alabileceğimiz söyledi. Yani ARC yokmuş cihazda. Ama malum servislere pek güvenmiyorum. Siz olup olmadığını biliyor musunuz. Eğer varsa başka HDMI kablo alıp deneyeceğim...

servislere gelene kadar tv'nizin de amfinizin de kullanim kitabina bakin. yoksa netten indirin. bu ozelliklere kendinzi bakin, servise birakmayin:) ayrica zaten tv'nizde ARC yoksa, amfi icin hic ugrasmayin zaten o modelde HDMI 1.4 ya da ARC oldugunu da sanmiyorum:) ama emin olmak icin indirip bakin:)
  • Hocam aynı olayı bende yaşadım, bende de Yamaha rx-v 467 var, HDMI 1,4 ü destekliyor ama TV den çıkışı HDMI olarak alamıyorum, benim TV de LG 42ld750, sizin dediğiniz gibi blu-ray'ı HDMI-1'e, HD-Digitürk'ü, HDMI-2'ye, Laptop'u HDMI-3'e, giriş yaptım, TV'den de optik kabloyla amfinin optik girişine bağlantı yaptım, hard diskten film seyrederken blu-ray açmak zorunda değilim, TV'nin direk usb girişine takarak sesleri alıyorum ama TV'nin sesini sonuna kadar kapatmanız lazım ki ayrıca TV'den ses almayasınız, açıkçası seste bir kayıp olduğunu düşünmüyorm, aktarım eğerki Dolby-Digital ise amfi zaten dolby-digital olarak görüyor, yok PCM ise yine PCM olarak görüyor ve kendisi çözüyor...selamlar
  • Suan ayni sorunu yasiyorum arc nin ne oldugunu bilmiyorum ama Onkyo TX NR636 modeli bi bi amfi aldim ne 5.1 ses sistemine uydurabildim ne optik kabloyla baglayabildim ne hdmi kabloyla hic ses gelmiyor birde bode acustismass 10 aldim sadece bluetooth tan ses alabiliyom yardimci olacak olan olursa sevinirim..

• bladegs B kullanıcısına yanıt
    ARC = Audio return channel = ses dönüş kanalı

Yani AVR'nin hdmi Out çıkışından Tv'ye görüntü aktarması için bağladığınız hdmi kablo ile Tv'ye bağlı diğer cihazlarınızın sesini ses sisteminizden almanıza yarayan bir teknolojidir. Bu özelliği kullanabilmeniz için Tv'nin de bu özelliğe sahip olması gerekir.
    Ayrıca tv'deki hdmi girişlerden bir tanesi genellikle de 1.cisi bu özelliğe sahiptir. Avr'den gelen hdmi kabloyu bu girişe bağlayınız.

Bir de hem Tv'den hem de avr'den ARC özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

Bunları bir deneyin

• Sorunu cozdum daha 1 sene oldu tvyi alali arc oz3lligi hic bir cikisinda yokmus bende careyi optik cikistan baglayarak buldum ama optik kablonun ucunda bir plastik var o cikmasi gerekiyormus onun yuzunden cok ugrastim bayagi bir sure ses alamamitim sanirim optikte kaliteli hdmi e gerek kalmadi..

• Konu hortlayacak ama merak ediyorum Pionner VSX 921 kullanıyorum. TV'Den çıkışı HDMI ile Amfi'ye göre ayarladım fakat ses alamıyorum Pionner'ın HDMI Set ayarlarında ARC on/off seçeneğini bulamadım. Ne yapmam gerekiyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurbagaprens

Konu hortlayacak ama merak ediyorum Pionner VSX 921 kullanıyorum. TV'Den çıkışı HDMI ile Amfi'ye göre ayarladım fakat ses alamıyorum Pionner'ın HDMI Set ayarlarında ARC on/off seçeneğini bulamadım. Ne yapmam gerekiyor?

"TV'Den çıkışı HDMI ile Amfi'ye göre ayarladım"

Bunu nasıl yaptığınızı biraz açar mısınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JUNE8O

quote:

Orijinalden alıntı: kurbagaprens

Konu hortlayacak ama merak ediyorum Pionner VSX 921 kullanıyorum. TV'Den çıkışı HDMI ile Amfi'ye göre ayarladım fakat ses alamıyorum Pionner'ın HDMI Set ayarlarında ARC on/off seçeneğini bulamadım. Ne yapmam gerekiyor?

"TV'Den çıkışı HDMI ile Amfi'ye göre ayarladım"

Bunu nasıl yaptığınızı biraz açar mısınız?

TV'nin kendi hoparlörü var, Sound Bar'ı var. Ses ayarlarında Sesi nereden vereceğini seçiyorsun.
    TV Hoparlörü
    Sound Bar
    HDMI ile dış hoparlör (ARC kanalından Anfiye sanırım )
    bir seçenek daha var ama hatırlamıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.