Şimdi Ara

TUSAŞ, ilk Türk F35 uçağının orta gövdesini teslim etti (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
1.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zdniz

Millet boşa tartısıyosunuz önemli olan uçak yapmak diğil uçagı uçak yapan YAZILIMIDIR yoksa koçaman devletsin aşır biyerden 1 tane LİDAR ile tara aynı parçaları üret montajla bunun radar izi tanıma düşman füzesi tespit ıvırı zıvırı tarama sistemi hedeg kontrol sistemleri herşey yazılımda bitiyor. Örnek F11 normal şartlarda fizik kurallarına göre uçması imkansız ama bilgisayar destekli kontrol sistemleri sayesinde havada kalabiliyomuş belgeselde öle sölediler :D. Neyse zaten bizden yazılımçı çıkmaz donanımcı desen daha tank motoru yapamıyoz :D

Kardeşim sen tai'ye git tesisleri gez, neler yapıyorlar bak. Sonra bir daha yorum yaparsın. Hem yazılım tek başına uçmuyor :)))
    Oynadığın oyunda yazılım. Zihninde oynamadığına göre bir yerde makinaların bir yerde üretilmesi lazım demi,, chip üretemiyorsan başka birşey üret,, yeterki ortaya bir ürün çıksın..

• quote:

Millet boşa tartısıyosunuz önemli olan uçak yapmak diğil uçagı uçak yapan YAZILIMIDIR yoksa koçaman devletsin aşır biyerden 1 tane LİDAR ile tara aynı parçaları üret montajla bunun radar izi tanıma düşman füzesi tespit ıvırı zıvırı tarama sistemi hedeg kontrol sistemleri herşey yazılımda bitiyor. Örnek F11 normal şartlarda fizik kurallarına göre uçması imkansız ama bilgisayar destekli kontrol sistemleri sayesinde havada kalabiliyomuş belgeselde öle sölediler :D. Neyse zaten bizden yazılımçı çıkmaz donanımcı desen daha tank motoru yapamıyoz :D

O dogru.Hatta test pilotu ilk ucusda inisde kirim yasayinca bu ucak ucmaz demis,kendisiyle yapilan roportaji izlemistim.F-16'yi havada stabil tutan fly by wire teknolojisidir.Klasik hidrolik kumandayla ucmasi imkansizdir.Aslinda bir bakima her yonuyle mukemmel bir ucak.Yerde rule yaparken bile burun salinimini absorbe etmek icin bile ucak pilottan bagimsiz kumanda veriyor.

TAİ'nin test pilotu bi soyleside inise gelirken bile tam teker koyarken hala ucmaya calisiyor demisti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• yanlış bir proje olduğunu düşünüyorum f35 in gerçekten ölü yatırım okadar milyarlarca dolar ve toplam adet in envanter e gireceği tarih anlamsız, en doğrusu Rusya veya çin ile ortak geliştirilecek daha alt seviye belki ama daha ekonomik daha hızlı üretime geçebilecek bir proje olmalıydı malum ülkenizi zor günler bekliyor sıra artık ülkemize geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dobrasam -- 13 Temmuz 2017; 16:44:00 >
  • Bunlar bilgi birikimi için çok önemli gelişmeler, inşallah kendi savaş uçağımızı da yapacağız. Yavaş yavaş ha deyince olmuyor.

• Herkes tutturmuş yazilimda yazilim.

Yazilimi verseler ne olacak?

Bu ucaklar zaten GPS ile ucuyor.GPS kimin?

ABD'nin.

Gecen ay ABD Suriyedeki operasyonu nedeniyle bolgedeki gps sinyallerini koreltti bunun sonucunda Ankara uzerindeki yolcu ucaklarinin gps sinyalleri kesildi.

Yani ABD'nin ucaklara gizli yazilim falan koymasina ne gerek var?

Yazilim elinizde olunca ne oluyor,kendi urettiginiz silahlari ucaga entegre ediyorsunuz.

Bir de en cok soylenen sey Dost Dusman tanima sistemi yuzunden Yunanistan'in ucaklarini vuramiyoruz yalani.Bu dost dusman tanima sistemi(IFF) sadece yardimci bi yazilim.Kendi ucaginizi bile vurabilirsiniz yani,bu yonden bi kisitlama yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: sistemli adam

Hayatında don lastiği üretmemiş olan ama her üretileni karalamaktan haz alan tayfa üşüşür şimdi.

Pardon, siz ne ürettiniz acaba?
  • Boş tayfalar boş boş tatil yapıyorlardır şimdi.

• Maşallah diyorum, yüce kudret'e sahip, eşi benzeri olmayan Allah'ımız Türk ordusunun daha çok yanında olsun. Bütün dünyayı uydu ile izleyen, herşey'i avuçlarının altına alan Amerikadan her konuda daha üstün olacağına inanıyorum Türk vatanının. Bir gün gelecek ve Türk lirası dünyanın en değerli parası olacak, tanklarımızda, silahlarımızda, her türlü daha üstün olacağız. Yeni bir dünya yaratacağız. Kullandığımız bütün teknoloji made in Turkey olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

alakası yok yazılımla yazılım birşekilde halledilir önemli olan elektronik aksam işlemciler devreler silikonlu mikro makro entegreler motor türbin vs... sen istedigin kadar yazlımı ben yaptım de ufacık işlemciye adam yazılım gömüyor verici koyuyor uzaydan tek tuşla tüm uçan araçlarını etkisiz hale getirebiliyor örng bilgisayarımızı kapatıyoruz intel işlemler pc kapalı iken bile israil'e veri gönderiyor ispatlandı bu sitede haberi bile var

Yok hocam gerçekden yazılımla alakalı uçak yapmak basit amatör şirketler bile yapıyorlar bunun çok örnekleri var haaa bizimkiler yapamıyor biraz becereziklik birazda burakrasi kaynaklı yazılımı zaten yapamayız...

• quote:

Orijinalden alıntı: grafman09

quote:

Kardeşim sen tai'ye git tesisleri gez, neler yapıyorlar bak. Sonra bir daha yorum yaparsın. Hem yazılım tek başına uçmuyor :)))
    Oynadığın oyunda yazılım. Zihninde oynamadığına göre bir yerde makinaların bir yerde üretilmesi lazım demi,, chip üretemiyorsan başka birşey üret,, yeterki ortaya bir ürün çıksın..

Demek istedimi bile anlamamıssın sen benim evet uçagı uçak yapan yazılım. Yazılım olmadan yeni nesil uçaklarla havada tek saniye bile durduramazsın. Makine üretmek artık çok kolay 3 boyutlu yazıcı tarayıcılar var al klonunu çıkar sonra mühendislerin değiştirsin gerekli yerlerini. Ama neden yapamıyolar sence düşün birazcık anında anlamam lazım RUH yok ruhuda yazılımı oluyor...

• quote:

Basacaktım +'yı ama son cümlen olmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: basartenk

quote:

Hayatında don lastiği üretmemiş olan ama her üretileni karalamaktan haz alan tayfa üşüşür şimdi.

aile şirketimizle 23 ülkeye mermer ve traverten ihracatı yapıyoruz, yaklaşık 300 kişiye iş sağlıyoruz ve ilimizde her yıl en fazla vergi beyan edenler listesindeyiz. yeterli mi ? siz ne üretiyorsunuz, bu ülkeye ne veriyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: grafman09

quote:

Neyini geziyim şuan kısa sürelinede olsa devlet kurumunda çalışıyorum. Geçin bu işleri abi ya yazılım kolaymış lan önce uyap sistemini düzeltin milgi egitimin dys diye bir sistemi var onu düzeltin kulladıgım için biliyorum yanlış anlamayın daha onları bile adam akıllı beceremeyen bi ülke örnegin suan görev yaptıgım okulda vermiş müdüre müdür yardımcısına linux bilgisayarı adamlara eletronik imza kullanaçaksınız eeee linuxde o çalışıyomu neden bahsediyosunuz siz...

Koskoca arabalar motorlar üreten almanya bile ortak üretim yapıyor neden peki hiç düşündünmü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zdniz -- 13 Temmuz 2017; 22:40:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Biyturs_OnSr

quote:

canın sagolsun dostum mesajımı okudumda haklısın heryeri hata dolu konuşma dilimle yazınça böle oluyo son cümlemde anlatmak istediğim su aslında sitem etmek biraz ben çoçukken sanayide çıraktım kaportada her yeri çürümüş dökülen arabalar gelirdi biz bi başlardık nerdeyse arabayı başdan yapardık yamalı bohça gibi. Bakıyorum işde tank prokesi milyarlarça dolarımı yemiş yesin helal olsun ama dişi var içi yok ya abi o dışının planlarınıu ciz yemin ediyorum sana ver sanayide 10-15 metal işçisine aynısnı yaparlar sana hemde o paranın 100de 1 ne ben napım öle tankı bu işerden anlamayan birisine yedirirler ança onu kocamam devletsin devlet jiçmi üniversitelerin motor mühendisi yetiştirmiyo yıl 2017 olmuşşş. ben jüçüçük beynimle diyorum şuana elimdeki tankın motorunu çıkarırım ona göre klonların gerekli yerleri mühendislerimle degiştiririm al sana motor kimse sana yeniden içat et demiyo... Ama uçakda durumlar farklı tabiki onda herşey yazılım.

• Yerli otomobil haberinin üzerinden 6 yıl geçti. Yaptık mı?
    Neyse boş verin otomobili 2 yıl bekleyelim 5G'ye geçelim gibi olmuş hadi uçak yapmaya.

• Şimdi önemli olan yazılım demiş bazı arkadaşlar..Diyelimki öyle bizim şunumu yapmamız lazım yani "Önemli olan yazılım o yüzden biz bundan sonra F35 için gövde üretmiyoruz" bence mantıksız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte bu,Gurur verici bir haber tebrikler helal olsun...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Biyturs_OnSr

quote:

canın sagolsun dostum mesajımı okudumda haklısın heryeri hata dolu konuşma dilimle yazınça böle oluyo son cümlemde anlatmak istediğim su aslında sitem etmek biraz ben çoçukken sanayide çıraktım kaportada her yeri çürümüş dökülen arabalar gelirdi biz bi başlardık nerdeyse arabayı başdan yapardık yamalı bohça gibi. Bakıyorum işde tank prokesi milyarlarça dolarımı yemiş yesin helal olsun ama dişi var içi yok ya abi o dışının planlarınıu ciz yemin ediyorum sana ver sanayide 10-15 metal işçisine aynısnı yaparlar sana hemde o paranın 100de 1 ne ben napım öle tankı bu işerden anlamayan birisine yedirirler ança onu kocamam devletsin devlet jiçmi üniversitelerin motor mühendisi yetiştirmiyo yıl 2017 olmuşşş. ben jüçüçük beynimle diyorum şuana elimdeki tankın motorunu çıkarırım ona göre klonların gerekli yerleri mühendislerimle degiştiririm al sana motor kimse sana yeniden içat et demiyo... Ama uçakda durumlar farklı tabiki onda herşey yazılım.

Aynen katılıyorum.

"Bizden yazılımcı çıkmaz" demek çok yanlış bana sorarsan. Ne Türk yazılımcılar gördüm tek başlarına olmalarına rağmen müthiş işler çıkarıyorlar. Ülkemizde yazılım üstüne pek sektör olmadığı için alakasız bölümlere yazılıp, okuyup harcanan çok yetenek var.

Yerli araba, yerli helikopter, yerli elektrikli tren gibi balon projelerinden, hele ki devletin hazır bitmiş 2 elektrikli araca sahip çıkmamasından sonra devletten bir şey bekleme zaten boşa ümit edersin.

• bu gövdenin planları, dizaynı, arge’si falan hep abd’de yapılmış olup bize düşen sadece robot gibi planları takip edip bu parçayı üretmekdir, abd bizi sadece ucuz işgücü olarak kullanmaktadır, bu yapılan iş kaportacılıktır, ülkeye teknik bir getirisi yoktur, sadece ekonomik yönü vardır.

hatırlarsanız 1980’li yıllarda F16 montajı yapıyorduk, aradan 30+ yıl geçmiş ortada hiçbirşey yok, yerli savaş uçağı için sıfırdan başlıyoruz, o da zor bela.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: basartenk

quote:

aile şirketimizle 23 ülkeye mermer ve traverten ihracatı yapıyoruz, yaklaşık 300 kişiye iş sağlıyoruz ve ilimizde her yıl en fazla vergi beyan edenler listesindeyiz. yeterli mi ? siz ne üretiyorsunuz, bu ülkeye ne veriyorsunuz ?

Hani ailen ve sen Almanya'da yaşıyordunuz? Ne ara Türkiye'de köklü bir şirket kurdun? Eski chpli olduğuna inanmadığım gibi buna da inanmıyorum.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.