Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Türkler Elektronik Ders Kitabı İcat Etti.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
15
Cevap
0
Favori
1.742
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> Türkler Elektronik Ders Kitabı İcat Etti.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      2371 Mesaj
      13 Haziran 2009 17:34:23 Konu Sahibi
      Üç Türk işadamı dünyayı yeni bir kavramla tanıştırmaya hazırlanıyor: Elektronik ders kitabı...
      ABD’de elektronik dünyasının kalbi Silikon Vadisi’nin tanınan isimlerinden Cüneyt Özveren ile Robert Kolej’den arkadaşları olan ve yıllardır kâğıt işiyle uğraşan İsmet Müstecaplıoğlu ve Mustafa Aygil bir araya gelerek geçen ay ‘Intelligent Papers’ (Akıllı Kâğıtlar) adlı yeni bir şirket kurdu.
      Üç girişimci, bir öğrencinin okulda ihtiyacı olan tüm ders kitaplarını, sözlükleri ve ansiklopedileri tek bir elektronik cihaz içinde toplamış. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle cihazda çeşitli düzenlemeler yapan girişimciler bir sömestr boyunca da elektronik ders kitabını Ankara’da bir ilk öğretim okulunda öğrencilere denetmiş.

Sincan’da deniyorlar
      Şirket ortaklarından İsmet Müstecaplıoğlu şunları anlatıyor:
      “Yurtdışında elektronik kâğıt ve mürekkep uygulamaları yaygınlaşıyor. Biz de, ‘Elektronik kâğıt oluyor da, neden elektronik ders kitabı olmasın’ dedik. Çocuklarımızı sırt çantalarından kurtarmak istedik. Milli Eğitim Bakanlığı’mıza gittik. Bir pilot uygulama başlattık. Ankara Sincan’daki Korkut Ata İlköğretim Okulu’nda bir sömestre yakın çocuklarımız ürettiğimiz elektronik ders kitaplarıyla eğitim gördü. Uygulama dün sona erdi. Şimdi sonuçları değerlendireceğiz. Bize göre sonuçlar çok olumlu. Bu uygulama bildiğimiz kadarıyla dünyada bir ilk. Zaten amacımız bunu Türkiye’den başlayarak tüm dünyada yaygınlaştırmak.”

Tamamen Türk dizaynı
      Mustafa Aygil de elektronik ders kitabının içinde hem tüm müfredat kitaplarının hem de ansiklopedi ve sözlük bulunduğunu belirterek, “Çocuklar üzerine not da alabiliyor. Kitabın içine video ve ses de girmiş oluyor. Tamamen Türk dizaynı olan bu cihazın prototiplerini ABD ve Çin’de iki laboratuvarda yaptırdık. Yazılımı da Türkiye’de hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönlendirmeleriyle cihazı çok geliştirdik. 17 ilde servis merkezlerini de hazırladık” diyor.
      Ankara’da bir de her öğrencinin dizüstü bilgisayar kullanmasına yönelik bir pilot çalışma bulunduğunu söyleyen Müstecaplıoğlu ise şöyle devam ediyor:
      “Bizim farkımız, elektronik ders kitabının eğlence amaçlı kullanılamaması ve çok dayanıklı olması. Okulda dizüstü bilgisayarda müzik, film, chat ve oyunun önüne geçmek zor. Elektronik ders kitabı ise yalnızca kitap... Ayrıca yere düşse, suya girse bir şey olmuyor. Türkiye’den elektronik alanında bir yeniliğin çıkıp dünyaya yayılması çok gurur verici olur.”

Milliyet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi destroyer39 -- 13 Haziran 2009; 17:34:18 >

|
      |

Ayakları bakımlı kadınlar ile, ayakları bakımsız kadınların dünyası çatışmada...

• Binbaşı
      1294 Mesaj
      13 Haziran 2009 19:28:30
      Elektronik ders kitapları Türkiye'de bazı okullarda kullanılmaktadır. Tabi bunlar pilot okullar, ileride bütün ülke çapında yaygınlaşacaktır.

http://forum.donanimhaber.com/m_31893028/mpage_1/key_//tm.htm#31893028
      |
      |

• Yüzbaşı
      608 Mesaj
      13 Haziran 2009 21:19:59
      Aman ne büyük icad.. Gururdan göğsüm patladı..
      |
      |

Dünya böylesine güzel olurmuydu yine,
      diplomasını çerçeveleyip para kazanma derdine düşseydi Dr.CHE,
      yüreğini dağlara asmak yerine..
      Ernesto Che Guevara
    • Yarbay
      5463 Mesaj
      13 Haziran 2009 23:06:44
      Varsanız baksanız bunlar Amerikan vatandaşlarıdır. Şirket de Amerikan sermayesi ile kurulmuş olan bir Amerikan şirketidir. Ama sonuçta teknoloji ve insanlık adına güzel bir gelişme.
      |
      |

• Yarbay
      10886 Mesaj
      13 Haziran 2009 23:20:15
      Daha önce de demiştim; okullarımızdaki internet faturasını ödeyebildik de elektronik kitap kaldı...
      |
      |

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
      Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
      Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
      H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
      Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||
    • Yarbay
      3677 Mesaj
      13 Haziran 2009 23:46:44
      quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

Daha önce de demiştim; okullarımızdaki internet faturasını ödeyebildik de elektronik kitap kaldı...

Ömer Hocama katılıyorum.
      |
      |

Türkçede cümleler büyük harfle başlar, nokta ile biter.Bi, diil, ii, gelio, gelcem, ole Türkçe değildir; Bir, değil, iyi, geliyor, geleceğim, öyle denir. Türkçede q, w, x harfleri yoktur dolayısıyla we denmez ve denir. Soru ekleri kelimeden ayrı yazılır: Oldumu denmez oldu mu? denir. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bende denmez ben de denir. Yani "de" ekini cümleden attığınızda anlam bozulmuyorsa o zaman ayrı yazmanız gerekir. Ayrıca mesajlarınızdaki vurgular da ifadelerinizle hayat bulur, parmağınızın bir tuşa basılı kalmasıyla değil. Seviyoooommmmm yaaaaaaaaaaa denilmez, gerçekten çok seviyorum denir. Klavyeniz İngilizce ayarlı değilse i, o, s, g, u, c harfleri ı, ö, ş, ğ, ü, ç yerine kullanılmaz. Türkçede -bilite diye bir ek yoktur, bu tarz yazımlar Türkçeyi yozlaştırmaktan başka bir şeye yaramaz.
    • Yüzbaşı
      992 Mesaj
      13 Haziran 2009 23:55:35
      bence harika bir başlangıç ilerde şimdilerde vitamin olarak netten yayınlanan önceki adıda akademidia olankleme olursaders türünden ( sanal deneylerin yapılabildiği) bir ekleme olabilirse gerçekten inanaılmaz güzel olur.
      |
      |

imza atmayı öğrenmem lazım
    • Yarbay
      2835 Mesaj
      14 Haziran 2009 03:47:38
      Eğitimde kesinlikle elektronik imkanlardan yararlanmak lazım. Tebeşir çağır çok gerisinde kaldı. Elektronik tahta kullanımına geçilmesi lazım. Elektronik defter ile öğrenciler yazdığı sayfaları direk olarak kaydedebilmeli. Kitap yerine , E-Book'ların kullanımı yaygınlaşmalı (yasal biçimde). Fizik kimya gibi hayalgücü gerektiren derslerde 3 boyutlu animasyonlarla öğrencilere daha verimli şekilde konuyu anlatma şansı yaratılmalı.. Ciddi derecede para gerektiren şeyler olduğu gerçek fakat yavaş yavaş bu yolda ilerlenmeli..
      |
      |

• Yarbay
      3878 Mesaj
      15 Haziran 2009 18:15:50
      Aslında icat etmiş sayılmazlar, sonuçta Amazon, Amazon Kindle adlı ürünüyle bunu önceden yapmıştı. Tabi Kindle ders kitapları için değildi ancak fikir son derece benziyor.
      |
      |

University of Illinois at Urbana-Champaign (Computer Science)
    • Yüzbaşı
      640 Mesaj
      15 Haziran 2009 20:57:50
      Merak ediyorum da acaba hala okulu olmayan köy var mı?
      |
      |

• Yüzbaşı
      267 Mesaj
      16 Haziran 2009 19:07:16
      hiç olmamasından iyidir destekliyoruz
      |
      |

...
    • Yarbay
      2145 Mesaj
      16 Haziran 2009 21:30:28
      quote:

Orjinalden alıntı: ysfxx

hiç olmamasından iyidir destekliyoruz

aynen
      |
      |

• Yarbay
      2371 Mesaj
      16 Haziran 2009 23:28:42 Konu Sahibi
      Başkası yapsa eminim tebrik ederdik ama biz yaptığımız için sanırım pek beğenilmiyo;aşağılık duygusu mu acaba?
      |
      |

Ayakları bakımlı kadınlar ile, ayakları bakımsız kadınların dünyası çatışmada...
    • Yarbay
      3283 Mesaj
      17 Haziran 2009 09:51:24
      quote:

Orjinalden alıntı: destroyer39

Başkası yapsa eminim tebrik ederdik ama biz yaptığımız için sanırım pek beğenilmiyo;aşağılık duygusu mu acaba?

Evet bende bu konuyu düşünüyorum. Olayın çok farklı boyutları var.

Bir yanda okulu olmayan yerler.

Öbür yanda 5 sınıf iç içe bir okul.

Öbür yanda öğretmen açıkları.

Diğer taraftan öğretmen atamaya parası olmayan maliye.

Yıllarca kpss ye girip tekrar tekrar öğretmen olabilmek için uğraşan öğretmenler.

Elektronik ders kitapları geliyor ama bırakın liseyi, ortaokulu, Üniversitede bile işinizi halletmek için bilgisyar bulamıyorsunuz.

Şimdi dünyada ilk defa bir fikir denenmiş, sonuçlar olumlu çıkarsa güzel bir yatırım diyebiliriz. Çıkmazsa zaten tartışacak pek birşey kalmıyor.

Bekleyelim görelim.
      |
      |

Iletisim kurmayi guclestiren herkesi blokluyorm

• Yarbay
      2371 Mesaj
      17 Haziran 2009 21:16:21 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: Yeni Türkü

quote:

Orjinalden alıntı: destroyer39

Evet bende bu konuyu düşünüyorum. Olayın çok farklı boyutları var.

Bir yanda okulu olmayan yerler.

Öbür yanda 5 sınıf iç içe bir okul.

Öbür yanda öğretmen açıkları.

Diğer taraftan öğretmen atamaya parası olmayan maliye.

Yıllarca kpss ye girip tekrar tekrar öğretmen olabilmek için uğraşan öğretmenler.

Elektronik ders kitapları geliyor ama bırakın liseyi, ortaokulu, Üniversitede bile işinizi halletmek için bilgisyar bulamıyorsunuz.

Şimdi dünyada ilk defa bir fikir denenmiş, sonuçlar olumlu çıkarsa güzel bir yatırım diyebiliriz. Çıkmazsa zaten tartışacak pek birşey kalmıyor.

Bekleyelim görelim.

Dedikleriniz görünen gerçekler;fakat bu durumlar var diye Türklerin böyle bir şey yapmasını da kınayacak değiliz,lafım size değil yanlış anlamayın bunu düşünen arkadaşlara.Güzel bir icat yapmışlar ve bu icatlarından dolayı icat edenleri tebrik etmek ve sorunları da dile getirmeye devam etmek lazım,ikisi ayrı şeyler.
      |
      |

• Binbaşı
      1028 Mesaj
      18 Haziran 2009 02:05:53
      iLginç bir uyguLama ama Türkiye'nin henüz buna hazır oLduğunu düşünmüyorum
      |
      |

Reklamlar
nice türkiye
paykasa
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.