Şimdi Ara

Türkiyenin son yıllarda aşırı silanlanması.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 8 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 29
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
 • Ortalama Mesaj Aralığı 9 saat 28 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • neverlate (3 mesaj) curufperlit (3 mesaj) nx+1/2(5x-m)=5/2 (2 mesaj) shockwave23 (1 mesaj) MetronoM (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (4 mesaj) Mobil (4 mesaj) Tablet (1 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> Türkiyenin son yıllarda aşırı silanlanması.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1040 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Merhaba arkadaşlar.Aklıma hep bu soru takılıyor.Aslında bu gelişmelere çok seviniyorum gururlanıyorum ama neden özellikle son 15 yıldır Türkiye böyle bir atılım içinde.

  Anka --------->Teknik olarak en iyiler arasında gösteriliyor ve gerçektende bence öyle daha düşük yapılı bir uav bizim ihtiyacımızı karşılamaya yetecekken neden daha ileri teknoloji sanki tüm dünyayı izlemek için tasarlanmış tıpkı predetörler gibi.Diyebilirsiniz sorun saçma fakat kapasite artışı ile sağlanmaya çalışan bence tam bu.Silahlı versiyonun yapılacağini söylemeye gerek bile duymuyorum neden buna ihtiyaç var?Vestel karayel işimizi görür bence.

  Altay -------->Her ne kadar korea nin tankından alındı falan densede bence alakası yok sıfırdan tasarlandığını düşünyorum kesinlikle.ve ordu 500 tane alacak .Bu tankları pkk ile mücadelede kullanamazsınız çünkü mücadele genelde dağda,ayrıca kuzey ırak deseniz Türkiye şuanki gücü ile rahatlıkla orayi işgal edebilir. Tank üretimine harcanın bütçe oranın işgalinde olacak sorunlarda kullanılabilir.Ayrıca elimizde bununan leopard2 tankları aselsan modernize etti ve gerçekten etkileyici bir tank ortaya çıktı belkı en iyi tank olabilir.Leopard2 lerin doğuda kullanılmasının yasak olduğunuda bir yerden okumuştum o şart yeni bir anlaşma ile yada daha çok para verilerek kaldırabilir düşüncesindeyim.500 tank çok fazla bir miktar bence.

  Atak------>100 tane üretileceği söyleniyor.Biz bu kadar helikopteri ne yapacağiz.

  Milgem--->>>şuan denizlerde yunanistan ve rum kesimi hariç hiç bir tehdit yok bence ayrıca onlarda bizimle aynı kulvarda değil yani tükrümüzde boğariz onları ama milgem bir başlangıçtı bence. orduya çok fazla sayıda yeni gemi takviyesi ve denizalti yapilacaği söyleniyor.

  seyir füzeleri---->>500km menzilli olanı yapıldı hedefi 5metre sapma gibi mükemmel bir sonuçla vurduğu söyleniyor peki ya 2500 km neden?zaten nato üyesiyiz ve girmek için yırtındığımız(aslında halk istemiyor bende istemiyorum üyeliği )Ab yemi doğudaki köklü geçmişi olan ülkelerimi cevireceğiz bunlara tek mantıklı tehdit bu konuda bence rusya.

  Göktürk projesi--->Bildigim kadarıyla 3 tane uydu hepside askeri amaçlı .Sivil amaçlı uydular 4a ve 4b mitsubişi tarafından üretiliyor ama askeri amaçli olanlar ordu için yerli olarak üretiliyor.Sivil uydu yapmak nede basitken neden onuda yerli üretmedik?

  Hürkuş projesi--->40 adete alımı düşünülmekte motoruda yerli olmak üzere( tei geliştiriyor şuanda)en iyi eğitim uçaği olacaği görüşünde ayrıca silahlı versiyonlarıda üretilmesi planlanıyor.işte bu silahlı versiyon pkk ile mücadelede mükemmel bir çözüm.Ama bu kadar eğitim uçağina ne gerek var kore den k1t aldık dunya kadar acaba amaç hava kuvvetlerini büyütmek mi daha fazla pilot yetiştirmek mi aktif görev yapabilecek personel sayısını artırmak neden?

  Ve 100 adet F35-------->alımın zamana yayıldığını cok iyi biliyorum bir anda alınmayacak hepsi ama zaten natonun en büyük 2. hava gücüyüz ama neden daha fazla büyütmek isityoruz.

  diğer üretilen milli tüfek çeşitleri obüsleri topları zırhlı araçları saymıyorum.


  Bu üretimlerin hepsinden gurur duyuyorum mükemmel . ülke savunmamızın iyi olmasını çok istiyorum.Güçlü bir ordumuzun olması göğsümü kabartıyor.Bu üretimler sayesinde teknolojimiz gelişyior ekonomimiz gelişiyor.sanayimiz gelişiyor.Mühendislerimizin güvenleri artıyor.kısacası bize katkısı çok büyük.Diğer bir yandan askeriye profesyonel ordu oluşturmaya başladı ve Tüm bu silahlar onlar tarafından kullanılacak yani işi asker olanlar kullanması onları dahada güçlü yapıyor.(tabiki er helikopter falan kullanmıyor onu bende biliyorum ama keskin nişancı tufekleri tanklar zırhlılar toplar havanlar erler tarafından kullanılıyor bildiğim kadarıyla),Unuttuğum bilmediğim daha bir çok üretim proje olabilir.

  Sizce develetimizin böyle bir stateji izlemesinin nedenleri neler?Biryerleri işgal arzusunun gereklerimi bunlar düşünmeden alamiyorum kendimi?


  Not:Lütfen seviyeli bir tartışma olsun yazdıklarımıza ve usluba dikkat edelim.  |
  |
  _____________________________
  DontAskMeForMakeLove
 • Yarbay
  2417 Mesaj
  Disari bagimli olmamamiz gereken tek sektor olan savunma sanayiini millilestirme projesidir. Hem stratejik, hem ekonomik yonden son derece mantiklidir.
  |
  |
  _____________________________
  Smile... Tomorrow will be worse.
 • Yarbay
  2523 Mesaj
  bence konumumuz ve gündemdeki olaylar söz konusu olunca normal. 10 sene içersinde çıkacak herhangibir savaşa %90 dahil olucamızı düşünüyorum
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  471 Mesaj
  ileriki yıllarda nüfus kırma savaşından en az zararla yırtmak için yapılıyor.(çığ gibi artan nüfusa karşılık yetersiz doğal kaynaklar..)  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  5300 Mesaj
  İlk önce olayın @neverlate in dediği yönü var. Bugün fişi çektiklerinde havalanmayan 5000000 uçak yerine havalanabilen 50 uçak daha faydalı olur. bunun için de kontrolü bizde olmalı. Çünkü bugün dost olabilir ama yarın düşman. O yüzden varlığını devam ettirmek isteyen bir ülke bunları düşünmeli.

  Bir diğer nokta yazının içinde belirttiğiniz ekonomik koşullar. Türkiye ciddi bir büyüme içerisinde ancak ihracat yapabilmek için ilk önce ithalat yapmak zorunda olan bir ülke. Know-How üretmekte ve bazı parçaları üretmekte zorlanıyor. Savaş endüstrisi sanayinin gelişmesini sağlayacak en önemli endüstridir.

  Almanya'nın bu kadar güçlü ekonomisinin olmasının nedenlerinden birisi de savaşlar için gerekli gördüğü teçhizatları yapmak için sanayisini çok ciddi şekilde geliştirmesidir. ABD yi de buna örnek gösterebiliriz.


  Kaygım ise, savaş endüstrisi ciddi bir büyüme ivmesi yakalar, gereğinden fazla dik bir eğri ile büyürse, ülkenin mutlak savaşa girmesini isteyebilirler. Çünkü ülkeye silah satmak sanayiciler için bulunmaz bir fırsattır. Silah sanayisi hiç de masum olmayan bir sektördür. Bu yüzden devlet mutlak bu sanayide sivil girişimleri kontrol altında tutmalı veya söz sahibi kendisi olmakla beraber belirli bir ortaklık yaparak sanayi ve sanayicileri kontrol altında tutmalıdır. Aksi halde gözü para bürümüş kişiler hükümeti savaşmaya zorlayacaktır.

  Aynen ABD'nin Vietnam'da savaştığı gibi, Aynen Kenedy süikastı gibi olaylar ülkemizden eksik olmayabilir...
  _____________________________
  17 / 110
  "En güzel isimler O'nundur."
 • Binbaşı
  1040 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: X Files
  iliriz.


  Kaygım ise, savaş endüstrisi ciddi bir büyüme ivmesi yakalar, gereğinden fazla dik bir eğri ile büyürse, ülkenin mutlak savaşa girmesini isteyebilirler. Çünkü ülkeye silah satmak sanayiciler için bulunmaz bir fırsattır. Silah sanayisi hiç de masum olmayan bir sektördür. Bu yüzden devlet mutlak bu sanayide sivil girişimleri kontrol altında tutmalı veya söz sahibi kendisi olmakla beraber belirli bir ortaklık yaparak sanayi ve sanayicileri kontrol altında tutmalıdır. Aksi halde gözü para bürümüş kişiler hükümeti savaşmaya zorlayacaktır.

  Aynen ABD'nin Vietnam'da savaştığı gibi, Aynen Kenedy süikastı gibi olaylar ülkemizden eksik olmayabilir...

  çok farklı bir açıdan konuya değinmişsiniz burda bence.Fakat ülkemizde bu ürünleri üreten firmalar otokar hariç bildiğim kadarıyla ya devletin mkek yada ordu yardımlaşma vakfı aselsan roketsan tusaş tai vb.

  yani kişilerin ceplerine para girmediği sürece böyle bir risk söz konusu değildir diye düşünüyorum.
  |
  |
  _____________________________
  DontAskMeForMakeLove
 • Yarbay
  5307 Mesaj
  kontrol hiç bir zaman tam olarak bizde olmayacak, çok değerli müttefiklerimiz, batının büyük güçleri ne derse o olacak.
  dünya şu an batı ve doğu olmak üzere ikiye ayrılmış durumda, bizde batılı devletlerin sınır karakoluyuz, o yüzden onları korumak için bizim ülkemizde kalkan yapıldı.
  Normal şartlarda iran bizim düşmanımız değil, aynı dine mensubuz, aslında rusya ve çinle de aramızda bir husumet yok ama müttefiklerimizi korumak için,onlara da düşman oluyoruz.
  Batılı devletler yürü derse yürürüz, dur derse dururuz, neyin kontrolü bizde.
  Bizim kendi dış politikamız, malesef dışa bağımlı, birileri ne derse yapılıyor.
  Suriye ile aramızda hiç bir şey yoktu, hatta vizeler bile kalktı, o zamanda esad yönetimdeydi, şimdi Suriye ile kanlı bıçaklıyız.
  Libya ile aramızda da bir sorun yoktu, bir çok Türk firması Libya da faaliyet gösteriyordu, bir anda Kaddafi'nin düşmanı olduk, mualiflere yardım yapıldı.
  Siz neyin kontrolünden bahsediyorsunuz?  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  59 Mesaj
  Okudugum ve ardından google aracılıgı ile ufak bir araştırmam dan sonra yazdıklarının doğru oldugu ortaya cıktı.

  Türkiye neden bu kadar çok silahlanıyor?

  Klasik tabirle düşmana korku dosta güven motto su için oldugu sanmıyorum.

  Malumunuz güneymizde savaş meydana geldi. Her ne kadar A.B.D müttefik olsada ve aynı askeri kurum ( NATO ) içinde olsak dahi, buna bir reaksiyon olarak ...

  Ayrıca bir arkadaşımızın İran nın dost oldugunu söyledigini duydum ve acıkcası güldüm, Arkadaşlar unutmayınız ki ülkeler arasında dostluk olmaz, müttefiklik olur.

  İran müttefikimiz değildir. Fakat nükleer silah edinme çabası yüzünden ve bizim de bulundugumuz batı blogu'nun bu duruma negatif bakması olası bir İran krizinde bu silahlanmanın işe yarayacagı kesindir.

  Suriye ile olan durum apaçık ortada anlatmama gerek yok.

  Bu oluşan durumları ne destekliyor ne de köstek oluyorum, yani burada suriye ye atar yapmamız yanlış veya doğru demiyorum, sadece var olan durumu anlatmaktır derdim.

  Ayrıca batı ve diger cogu ülke ekonomik kriz ile bogusuyor.

  Bu gibi durumlarda eger ekonominiz büyümeye devam ediyor ise, Silahlanmaya önem verip diğer ülkeler ile aranızdaki silahlanma ve güç farkını actıgınız vakit pozitif bir katkı olucaktır elbet, çünkü o ülke krizden cıkıcak da

  ekonomik dengelerini yeniden oluşturucak ve ardından yeniden silahlanmaya yatırım yapıcak ... Anlıcagınız uzun iş ...

  Ayrıca arkadaşın dedigi üzere savaş sanayisi bir çok yan dal sanayi çeşidine ihtiyaç duydugu için ülkenin bir çok sanayi çeşidini geliştirmesi acısından da bu konuya önem veriliyordur.


  Bana göre asıl sorulması gereken neden bu kadar yanlış bir silahlanma projesi ( uydular ve casus ucaklar hariç )

  Uzun menzilli füze yok mesela !

  Elektronik savaş hazırlıklarında kayda deger bir şey yok.

  Şu elektronik savaş ile alakalı alta bir video atıyorum, izleyin ne demek istedigimi anlıyacaksınız. ( İsrail, A.B.D ' nin iranın nükleer gelişimini sekteye ugratan ve iranı yaklaşık 1 sene kadar süründüren bir olay )

  Stuxnet

  Ayrıca hep yapılan şeylerle ugrasıyoruz, A.B.D manyetik top ve tank üzerinde baya ilerlediler mesela, ilerisi için bir adım ayrıca robot askerler konusundada ilerideler. Örn: Donanımhaber videosu ( DARPA )

  Gecen donanım haber de ses hızını x kat aşan ( x baya yüksek bir rakam ) roket geliştirdiler.

  Dünyanın herhangi bir yerine 25 - 15 dakikada müdahale edebilicek ucak geliştirdiler ( insansız )

  Bana kalırsa yapılmayanı yapmak dır önemli olan.

  TAbii ki tanka topa tüfege ihtiyaç var ama mesela düştügü yerdeki 50 km2 alanındaki mayınları patlatan bir top yada füze !

  Veya herhangi bir ülke ile savaşa girdimizi farz edelim, o ülkenin ekonomisini etkilemek için ekonomi ile alakalı olan elektronik sistemlerini vurucak bir virüs gibi ...

  Daha aklınıza ne gelirse.

  yaz yaz bitmez benden şimdilik bu kadar ...

  -------
  |
  |
 • Binbaşı
  1040 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Burda sadece bilinenleri yazdım normal olarak .

  uzun menzilli füzeye gelince o konuda haksızsınız türkiye şuan deli gibi uzun menzilli füze üretmeye çalışıyor.Tubitak başkanı resmen acıklandı.

  bu sene sonunda 2500 mt olan atılcak daha sonra 10 bin metre daha sonrada kıtalar arası olacaği soylendi.
  |
  |
  _____________________________
  DontAskMeForMakeLove
 • Yüzbaşı
  293 Mesaj
  F-35 alacağız çünkü filomuzun önemli üyelerinden F-4'ler artık tarihi eser olma noktasında. Ayrıca 200 tane uçak var 100 tane'ye daha ne gerek var denemez çünkü elimizdeki 200 uçağın en yenisi tam 40 yıl önce tasarlanıp piyasaya çıkmış.

  Tank alımıda aynı sebebe dayanıyor. Şuan ki tanklarımızın çoğunluğu da tarihi eser konumunda. RPG ile gövdesi rahatça delinebilecek durumdalar. Bu devirde RPG'ye dayanamayan bir tanka mazot koyup çalıştırdığınıza bile değmez.

  ATAK helikopteri projesinin sebebi elimizdeki kobraların sayısının azalmış olması ve artık eskimeye başlamış olmaları. Helikopter açığımız olmasa Boeing bize Apache kakalamaya uğraşmazdı.

  Milgemler için şöyle düşünün 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin en çok ihtiyacı olacak silahların başında savaş gemisi gelir ve o gemiler modern teknolojiye uygun olmazsa olası bir savaşta patır patır dökülürler.

  Uzun menzilli füzelerse tamamen taktik üstünlük amaçlıdır.

  Bu arada yapılan her şeyide bilme imkanımız olmadığını unutmamak lazım. İsrail'in İran'a karşı kullandığı virüsten kullanılana kadar kimler haberdardı?
  _____________________________
  Vassago#2203
 • Binbaşı
  1128 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: 31.taner

  F-35 alacağız çünkü filomuzun önemli üyelerinden F-4'ler artık tarihi eser olma noktasında. Ayrıca 200 tane uçak var 100 tane'ye daha ne gerek var denemez çünkü elimizdeki 200 uçağın en yenisi tam 40 yıl önce tasarlanıp piyasaya çıkmış.

  Tank alımıda aynı sebebe dayanıyor. Şuan ki tanklarımızın çoğunluğu da tarihi eser konumunda. RPG ile gövdesi rahatça delinebilecek durumdalar. Bu devirde RPG'ye dayanamayan bir tanka mazot koyup çalıştırdığınıza bile değmez.

  ATAK helikopteri projesinin sebebi elimizdeki kobraların sayısının azalmış olması ve artık eskimeye başlamış olmaları. Helikopter açığımız olmasa Boeing bize Apache kakalamaya uğraşmazdı.

  Milgemler için şöyle düşünün 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin en çok ihtiyacı olacak silahların başında savaş gemisi gelir ve o gemiler modern teknolojiye uygun olmazsa olası bir savaşta patır patır dökülürler.

  Uzun menzilli füzelerse tamamen taktik üstünlük amaçlıdır.

  Bu arada yapılan her şeyide bilme imkanımız olmadığını unutmamak lazım. İsrail'in İran'a karşı kullandığı virüsten kullanılana kadar kimler haberdardı?

  katılıyorum.Ayrıca eksik gördüğüm bir konu var umarım taner beyin eddiği gibi çalışmalar vardır oda nükleer.Nükleer kullanılmasa bile bir caydırıcılıktır.

  Zaten duyumlarıma göre nükleer enerjinin kurulmasında en önemli neden nükleer bilgi birikmini transfer etmekmiş.Diğer ülkelrin bu çalışmalrı kitle imha silahı üretimi için yapılması ambargo demek.Şuan elinde bu gücü bulunduran ülkeler artık kendilerini polis olarak gösterip bu güce ulaşılmasını istemiyor.TÜrkide taktiksel olarak nükleer tesis kurulumu ile bunu engelleyeceği görüşündeyim.Ve ülkedeki nükleer karşıtlkarını kullandıklarını düşünüyorum
  |
  |
  _____________________________
  M kmm
 • Yüzbaşı
  938 Mesaj
  Türkiye'nin silahlandığının farkındaydım ama bu kadar yüksek oranda olduğunu bilmiyordum. Şu Stuxnet olayı da ayrı birşey zaten. Türkiye gibi bir bilişim sistemleri ülkesi, kendi internet ağlarını korumak için ciddi adımlar atmalı diye düşünüyorum. Ara ara haberlerde görüyoruz. Yabancı hackerler Türk sitelerine zarar vermeye başladığında, bunu engelleyen ve önleyen devlet yerine kanun kaçağı yerli hackerler oluyor. Ardından iki ülke hackerleri arasında siber savaş başlıyor.

  Ülkenin nükleere, nükleer teknolojiye dolayısıyla da nükleer silaha ve savunmaya da el atması gerektiğini düşünüyorum. İstenmez ama eğer Amerika elinin altında binlerce nükleer bomba ve silah bulunduruyorsa buna karşılık diğer ülkelerinde ellerinin altında nükleer bomba ve silah bulundurmaları en doğal haklarıdır. Türkiye'nin bu konudaki tavrını bilen var mı? Bizde nükleer temelli herhangi bir silah yada bomba var mı ?
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1144 Mesaj
  bu devirde şart bence.etrafımızdakilere baksanıza.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  21622 Mesaj
  Amerikan ekonomisini kurtarabilmek için.
  |
  |
  _____________________________
  Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
 • Binbaşı
  1243 Mesaj
  Nato üyesiymişsin, işö'nün üyesiymişsin,şu ülke ile ortak savunma anlaşması imzalamışsınız.... Bu birliktelikler ancak çıkar birlikteliği,yarın rusya ile amerikanın bir olup, kendi çıkarı için Türkiye'ye saldırmayacağını kimse garanti edemez. Türkiyenin askeri harcamaları gelişmiş diğer ülkelerinin yanında çok az bile denilebilinir.

  Dünya da ki dengeler çok acayip bir şekilde değişmekte,ne zaman ne olcağını kestirmek çok zor. Daha yeni israil uçakları KKTC'nin hava sahasını ihlal etti! 20.000 bin komando yerleştirmek istiyorlar rum kesimine ve Türkiyenin karşı olmasına rağmen doğalgaz boru hattı geçirmek istiyorlar...

  İsrail ile bir savaşda NATO,Türkiyenin yanında yer alır mı?

  Natonun en büyük ordusu amerika, değil mi?

  Desem ki MUAVENET olayını kaç kişi biliyor diye? Acaba kaç kişi (bırakın o olayı) MUAVENET ismini hayatında duymuşdur?

  Türkiye şuan askeri ar-ge'de geç bile kalmışdır!!! Bu geri kalmışlığı, elinden geldiğince hızlı bir şekilde kapatma peşinde ki, 2003'de yılında yerli savunma sanayi payını %25 iken 2011 yılında %54 çıkarmıştır. Tabi altay,atak,anka,cirit,balistik füzeler,mpg.... gibi şuan prototip ve son test aşamasında olan yerli silahlarımızda envantere girince,yerli savunma sanayi payı daha da artacaktır.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _kılıç_ -- 27 Mayıs 2012; 20:25:35 >
  |
  |
  _____________________________
  Ya yeni bir yol bulacağız,ya yeni bir yol yapacağız.
  Hannibal Barca
 • Yarbay
  6665 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: 31.taner

  F-35 alacağız çünkü filomuzun önemli üyelerinden F-4'ler artık tarihi eser olma noktasında. Ayrıca 200 tane uçak var 100 tane'ye daha ne gerek var denemez çünkü elimizdeki 200 uçağın en yenisi tam 40 yıl önce tasarlanıp piyasaya çıkmış.

  Tank alımıda aynı sebebe dayanıyor. Şuan ki tanklarımızın çoğunluğu da tarihi eser konumunda. RPG ile gövdesi rahatça delinebilecek durumdalar. Bu devirde RPG'ye dayanamayan bir tanka mazot koyup çalıştırdığınıza bile değmez.

  ATAK helikopteri projesinin sebebi elimizdeki kobraların sayısının azalmış olması ve artık eskimeye başlamış olmaları. Helikopter açığımız olmasa Boeing bize Apache kakalamaya uğraşmazdı.

  Milgemler için şöyle düşünün 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin en çok ihtiyacı olacak silahların başında savaş gemisi gelir ve o gemiler modern teknolojiye uygun olmazsa olası bir savaşta patır patır dökülürler.

  Uzun menzilli füzelerse tamamen taktik üstünlük amaçlıdır.

  Bu arada yapılan her şeyide bilme imkanımız olmadığını unutmamak lazım. İsrail'in İran'a karşı kullandığı virüsten kullanılana kadar kimler haberdardı?

  |
  |
  _____________________________
  ...Jack_Daniel's...
  ...more Jack_ Daniel's...
  ...even more Jack_Daniel's and even more Jack_Daniel's...
 • Teğmen
  106 Mesaj
  Aşırı silahlanması ne demekdir ya , ne kadar çok silahın var o kadar dokunulmazsın, konu başlığının saçmalığına bak, mantık hatası bu yazdığın konu başlığı.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  106 Mesaj
  Şu devrin dünyasındaki ülkeler arasında tek dokunulmaz ve diğer ülkelerin baskısına daha az maruz kalmak için aşırı değil,baya baya silahlanması lazım ülkenin,silah iyidir.Şu devrin dünyasında silah önemlidir.Gerçeğe bakmak lazım.Adamlar silah mı önemli sadece bilmme ne diye düşünmez hiçbir zaman,ne kadar silahın var o kadar borun öter , gücün ne kadarsa o kadar çok sesin çıkar bu kadar basit.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2417 Mesaj
  "Silahlanmanin asirisi" da olur. Silahlanma adina insanlariniza is imkani vermezseniz, egitim vermezseniz, ozgurluk vermezseniz bu asiri silahlanmadir. En azindan bana gore oyledir.

  Baskalarinin sacmaladigini iddia edene kadar once kendi yazdiklariniz ne kadar mantikli ona bakin bence. Silahlanmanin asirisi olmasaydi dunya uzerinde silah disinda bir endustri olmazdi.
  |
  |
  _____________________________
  Smile... Tomorrow will be worse.
 • Yarbay
  4299 Mesaj
  güçlü ordu güçlü türkiye için bu şart
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Bitcoin
Sohbet
Canlı Tv izle
Cancer Clinical Trials
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.